Zmiana granic miasta Góry Kalwarii w powiecie grójeckim, województwie warszawskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.55.437

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 5 listopada 1948 r.
o zmianie granic miasta Góry Kalwarii w powiecie grójeckim, województwie warszawskim. *

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast (Dz. U. R. P. z 1920 r. Nr 19, poz. 92 i z 1932 r. Nr 109, poz. 895) zarządzam, co następuje:
Włącza się do obszaru miasta Góry Kalwarii w powiecie grójeckim, województwie warszawskim:

z gminy wiejskiej Kąty w tymże powiecie i województwie:

a)
gromadę Marianki,
b)
część gromady Moczydłów, składającą się z następujących jednostek terenowych: osiedla Miasto-Ogród-Góra Kalwaria, kolonii Moczydłów I, kolonii Moczydłów II, kolonii Moczydłów lit. A, kolonii Lipków oraz gruntów państwowych w granicach, oznaczonych w § 2.

z gminy wiejskiej Czersk w tymże powiecie i województwie - gromadę Weteranów.

Nowa linia graniczna m. Góry Kalwarii przebiegać będzie następująco:

Od narożnika zbiegu granic (przy lewym brzegu Wisły) gruntów m. Góry Kalwarii i gruntów wsi Kępa Konsumecka granica pomiędzy tymi gruntami biegnie prostą linią w kierunku południowo-zachodnim, po czym linią łamaną dochodzi do rowu, przy którym skręca w kierunku południowo-wschodnim i, biegnąc środkiem tegoż rowu, dochodzi do zbiegu granic wsi Włóka Podominikańska, wsi Kępa Konsumecka i osady Czersk. Od tego miejsca skręca w kierunku południowo-zachodnim środkiem rowu i dochodzi do narożnika granic gruntów kolonii Walentynów. Od punktu tego biegnie pomiędzy gruntami kol. Walentynów (która powstała z gruntów dóbr Czaplinek) a gruntami osady Czersk w kierunku południowo-wschodnim środkiem rowu, po czym zmienia kierunek na południowo-zachodni i, biegnąc zachodnim brzegiem drogi polnej, dochodzi do rowu, przy którym zmienia kierunek na północno-zachodni - z początku środkiem rowu, a w odległości 100 mtr od drogi przechodzi przez rów kawałkiem gruntu szerokości 20 mtr, długości 50 mtr i, nie zmieniając kierunku, dochodzi środkiem rowu do narożnika granic z gruntami wsi Weteranów. Następnie linią łamaną biegnie pomiędzy gruntami wsi Weteranów a gruntami osady Czersk, po czym, przekraczając drogę, prowadzącą do szosy Warka - Góra Kalwaria, dochodzi do gruntów kol. Walentynów i, idąc półkolem w kierunku zachodnim, dochodzi do tejże szosy, po przekroczeniu której biegnie dalej w kierunku północno-zachodnim, środkiem drogi granicznej, pomiędzy gruntami kol. Walentynów i wsi Stefanów a gruntami folwarku Walewice. W dalszym biegu, po przekroczeniu szosy grójeckiej, biegnie pomiędzy gruntami wsi Marianki i folwarku Krzymów, dochodząc do gruntów miasta Góry Kalwarii.

Granica pomiędzy gruntami miasta Góry Kalwarii a gruntami wsi Kalwaryjka, wsi Krzaki Czaplinkowskie i wsi Ługówka biegnie w kierunku północno-zachodnim, środkiem drogi granicznej i dochodzi do narożnika zbiegu granic gruntów miasta Góry Kalwarii, wsi Ługówka i wsi Kąty, gdzie zmienia kierunek na wschodni i biegnie środkiem drogi granicznej do narożnika, od którego skręca linią prostą w kierunku północnym pomiędzy gruntami miasta Góry Kalwarii a gruntami wsi Kąty, wsi Mikówiec i majątku Moczydłów i dochodzi do gruntów hipotecznych pod nazwą: "Kol. Moczydłów I". Następnie, biegnąc między gruntami majątku Moczydłów a gruntami kolonii Moczydłów I, przecina szosę, prowadzącą z Piaseczna do Góry Kalwarii oraz grunty kolejki dojazdowej "Warszawa - Góra Kalwaria", skąd dalej biegnie pomiędzy gruntami osiedla pod nazwą hipoteczną "Miasto-Ogród-Góra Kalwaria" a gruntami maj. Moczydłów w kierunku północno-wschodnim prostą linią i dochodzi do gruntów kol. Moczydłów lit. A. Od tego punktu biegnie pomiędzy gruntami kol. Moczydłów lit. A a gruntami maj. Moczydłów z początku w kierunku północno-wschodnim linią prostą i dochodzi do drogi, prowadzącej z miasta Góry Kalwarii do wsi Moczydłów, za drogą zaś zmienia kierunek na północno-zachodni i, biegnąc wschodnim brzegiem drogi, dochodzi do gruntów państwowych, wymienionych w § 1. Granica pomiędzy tymi gruntami a gruntami wsi Moczydłów biegnie łamaną linią w kierunku północno-zachodnim, potem północno-wschodnim, następnie północno-zachodnim i, zmieniając kierunek na północno-wschodni, dochodzi do rzeki Wisły.

Granica pomiędzy rzeką Wisłą a oznaczonymi gruntami państwowymi oraz gruntami kol. Moczydłów lit. A, kol. Lipków i miastem Góra Kalwaria biegnie brzegiem rzeki Wisły o ogólnym kierunku południowo-wschodnim i dochodzi do punktu wyjściowego opisu granic.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 stycznia 1958 r. z gromady Kąty w powiecie piaseczyńskim w województwie warszawskim wyłącza się część obszaru majątku PGR Moczydło i włącza się ją do miasta Góra Kalwaria w tymże powiecie; nowa granica miasta Góra Kalwaria i gromady Kąty biegnie torem kolejowym Skierniewice-Łuków, zgodnie z § 1 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1957 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwie warszawskim (Dz.U.57.58.299).