Zm.: ustawa z dnia 25 listopada 1920 r. w przedmiocie przyznania obligacjom Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego gwarancji skarbowej oraz uproszczonego ściągania należności rzeczonego Towarzystwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.96.867

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 października 1934 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 października 1934 r.
o zmianie ustawy z dnia 25 listopada 1920 r. w przedmiocie przyznania obligacjom Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego gwarancji skarbowej oraz uproszczonego ściągania należności rzeczonego Towarzystwa.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 15 marca 1934 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 221) postanawiam co następuje:

Ustawa z dnia 25 listopada 1920 r. w przedmiocie przyznania obligacjom Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego gwarancji skarbowej oraz uproszczonego ściągania należności rzeczonego Towarzystwa (Dz. U. R. P. Nr. 112, poz. 737) ulega zmianom następującym:

1)
w art. 1 oznaczenie: "w art. 5, 6, 7 i 8" zastępuje się oznaczeniem: "w art. 5, 6 i 7";
2)
art. 8 otrzymuje brzmienie:

"W zakresie prowadzenia egzekucji należności Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego Towarzystwu przysługują następujące uprawnienia:

1) na obszarze mocy obowiązującej kodeksu Napoleona i tomu X części I Zwodu Praw- uprawnienia, wskazane w rozdziale VI ustawy Towarzystwa Kredytowego miasta Warszawy, z tem, że jeżeli w powtórnym terminie wyznaczonym do licytacji nie było nabywców, Towarzystwo może wnieść natychmiast do protokółu żądanie o przysądzenie sobie nieruchomości, a po otrzymaniu tego przysądzenia - przepisać tytuł własności na swoje imię i wykreślić z wykazu hipotecznego wszystkie długi i ciężary, oprócz pożyczki Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego i oprócz obowiązków i ciężarów, mających pierwszeństwo przed pożyczką Towarzystwa. Ponadto Towarzystwu Kredytowemu Przemysłu Polskiego służy prawo dochodzenia zwrotu usuniętych przedmiotów zabezpieczenia od osób trzecich według zasad art. 2279 kodeksu Napoleona, bądź art. 1512 t. X cz. I Zwodu Praw oraz art. 503 § 2 kodeksu handlowego oraz prawo zwracania się do sądu o zarządzenia tymczasowe w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego bez potrzeby wytaczania powództwa, o ile przeciw dłużnikowi zapadła decyzja Zarządu Towarzystwa o wszczęciu egzekucji;

2) na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego z 1811 r. - uprawnienia, wskazane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. o uprawnieniach niektórych towarzystw kredytowych ziemskich i miejskich oraz banków hipotecznych przy przeprowadzaniu egzekucji z nieruchomości (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 812), prawo żądania zwrotu usuniętych przedmiotów zabezpieczenia od osób trzecich według zasad § 367 kodeksu cywilnego z 1811 r. bez potrzeby udawadniania złej wiary i art. 503 § 2 kodeksu handlowego oraz prawo zwracania się do sądu o zarządzenia tymczasowe w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego bez potrzeby wytaczania powództwa, o ile przeciw dłużnikowi zapadła decyzja zarządu Towarzystwa o wszczęciu egzekucji;

3) na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego z 1896 r. - uprawnienia, wskazane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. o uprawnieniach niektórych towarzystw kredytowych ziemskich i miejskich oraz banków hipotecznych przy przeprowadzaniu egzekucji z nieruchomości (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 812); prawo żądania zwrotu usuniętych przedmiotów zabezpieczenia od osób trzecich według zasad § 935 kodeksu cywilnego z 1896 r. i art. 503 § 2 kodeksu handlowego oraz prawo zwracania się do sądu o zarządzenia tymczasowe w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego bez potrzeby wytaczania powództwa, o ile przeciw dłużnikowi zapadła decyzja zarządu Towarzystwa o wszczęciu egzekucji.".

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.