Zm.: rozporządzenie z dnia 22 kwietnia 1919 r. o rejestrze handlowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.84.813

Akt jednorazowy
Wersja od: 29 września 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 września 1924 r.
w przedmiocie niektórych zmian w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości o rejestrze handlowym z dnia 22 kwietnia 1919 r. (Dz. P. P. P. 1319 r. № 37 poz. 279).

Na podstawie art. 6 przepisów przechodnich do dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. (Dz. P. P. P. № 14 poz. 164) zarządza się co następuje:
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości o rejestrze handlowym z dnia 22 kwietnia 1919 r. (Dz. P. P. P. № 37 poz. 279) ulega następującym zmianom:
1)
W art. 34 skreśla się ustąp oznaczony liczbą 5, a w ustąpię oznaczonym liczbą 9 skreśla się słowa "i ilość udziałów posiadanych przez każdego wspólnika".
2)
Art. 40 otrzymuje brzmienie następujące:

"Dział B składa się z 9-ciu rubryk (obacz dołączony wzór).

Rubryki pierwsza i druga działu B przeznaczone są dla tych samych wpisów, co rubryki pierwsza i druga działu A.

W rubryce trzeciej należy podać przy spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wysokość kapitału zakładowego, uchwały w przedmiocie jego podwyższenia i obniżenia, ilość i wysokość udziałów w spółce, sposób i termin ich wpłaty, wysokość wpłaty w gotówce, sprzeciw wierzyciela spółki w przedmiocie obniżenia kapitału zakładowego oraz zmiany tych danych, a przy spółkach akcyjnych i komandytowo-akcyjnych wysokość kapitału zakładowego, wysokość i rodzaj akcyj (imienne czy na okaziciela), ilość akcyj uprzywilejowanych, prawo emisji obligacyj oraz ich nominalna wartość i zmiany tych danych.

Do rubryki czwartej wpisywać należy imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania oraz zakres pełnomocnictwa osób uprawnionych do zarządzania i rozrządzania majątkiem spółki i względnie członków rady nadzorczej, ich zastępców, wreszcie likwidatorów i zmiany tych danych.

Rubryka piąta przeznaczona jest dla wszelkich wpisów, dotyczących prokurentów, prokury łącznej i zmiany tych danych.

Do rubryki szóstej wpisywać należy:

a) rodzaj spółki,

b) datę zatwierdzenia statutu spółki akcyjnej,

c) datą zawiązania spółki,

d) czas, na jaki spółka została zawarta.

Do rubryki siódmej będzie wciągnięte rozwiązanie spółki i jej unieważnienia, ogłoszenie i podniesienie upadłości oraz umorzenie postępowania upadłościowego, ustanowienie i ustanie nadzoru sądowego, dalsze trwanie spółki, z powołaniem się na odnośne dokumenty.

Do rubryki ósmej i dziewiątej stosują się przepisy, dotyczące rubryki siódmej i ósmej działu A.

Zmiany zarejestrowanych danych powinny być podane jaknajogólniej, przytem należy powołać się w rubryce siódmej na dokumenty i miejsce w aktach rejestru, w których się one znajdują".

Dołączony do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości o rejestrze handlowym wzór "Dział B (wzgl. Dział C)" (Dz. P. P. P. 1919 r. № 37 poz. 279) zastępuje się wzorem załączonym do niniejszego rozporządzenia.

Wzór ten będzie obowiązywać przy zaprowadzeniu nowych ksiąg rejestrowych. Znajdujące się obecnie w sądach księgi rai estrowe, sporządzona według poprzedniego wzoru, mogą być używane aż do wyczepiania, przyczem jednak rubryka 3 pozostanie niewypełniona.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Wzór

DZIAŁ B. (względnie DZIAŁ C).

121 3i 4671 89
№ kolejny wpisuFirma przedmiot. Siedziba. Data rozpoczęcia działalności przedsiębiorstwa. Oddziały.Kapitał zakładowy. Akcje. Udziały.Osoby uprawnione do zarządzania rozrządzania majątkiem spółki i zakres ich uprawnienia. Członkowie rady nadzorczej. Likwidatorowie.ProkuraRodzaj spółki. Data zatwierdzenia statutu. Data rozwiązania spółki. Czas trwania spółki.Rozwiązanie (likwidacja). Unieważnienie. Upadłość. Nadzór sądowy.№№ aktów. Data wpisów. Postanowienie sędziego. Podpis sekretarza.UWAGI: