Zm.: rozporządzenie z dnia 1 grudnia 1953 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez gospodarstwa rolne należące do instytucji państwowych, spółdzielczych i społecznych i nie włączone do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.7.47

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 1960 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 1959 r.
zmieniające rozporządzenie z dnia 1 grudnia 1953 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez gospodarstwa rolne należące do instytucji państwowych, spółdzielczych i społecznych i nie włączone do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Na podstawie art. 18 pkt 8 dekretu z dnia 1 grudnia 1953 r. o obowiązkowych dostawach zwierząt rzeźnych (Dz. U. z 1953 r. Nr 50, poz. 244 i z 1957 r. Nr 38, poz. 163) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 1953 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez gospodarstwa rolne należące do instytucji państwowych, spółdzielczych i społecznych i nie włączone do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych (Dz. U. z 1953 r. Nr 50, poz. 249, z 1955 r. Nr 44, poz. 281, z 1956 r. Nr 8, poz. 45, Nr 28, poz. 131, Nr 52, poz. 232, z 1957 r. Nr 38, poz. 167, Nr 62, poz. 338 oraz z 1959 r. Nr 1, poz. 4) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. 1. Użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi położone na terenach województw i powiatów Ziem Zachodnich i południowej części województwa rzeszowskiego wymienionych w załączniku do rozporządzenia, przydzielone spółdzielniom produkcyjnym do stałego użytkowania - zwalnia się z obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych w roku przydzielenia oraz w ciągu dwóch lat następnych, w czwartym zaś i dalszych latach od dnia objęcia obciąża się tymi dostawami według norm dostaw obowiązujących spółdzielnie produkcyjne.

2. Użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi lub inne użytki rolne nie należące do Państwowego Funduszu Ziemi, położone na terenach wymienionych w ust. 1, przydzielone spółdzielniom produkcyjnym do zagospodarowania lub w dzierżawę na podstawie umów zawartych z prezydiami rad narodowych - zwalnia się z obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych na okres trwania umowy.

3. Do określonych w ust. 1 użytków rolnych, których objęcie nastąpiło przed dniem 1 stycznia 1960 r., będą stosowane przejściowo w okresie 1960 i 1961 roku przepisy obowiązujące przed tym dniem.";

2)
po § 15 dodaje się § 15a i § 15b w brzmieniu:

"§ 15a. 1. Użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi lub inne użytki rolne nie należące do Państwowego Funduszu Ziemi położone na terenach województw i powiatów nie wymienionych w załączniku do rozporządzenia, przydzielone spółdzielniom produkcyjnym do stałego użytkowania lub do zagospodarowania bądź w dzierżawę na podstawie umów zawartych z prezydiami rad narodowych - zwalnia się z obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych w roku objęcia oraz w roku następnym, w trzecim zaś i dalszych latach od chwili objęcia - obciąża się tymi dostawami według norm obowiązujących spółdzielnie produkcyjne.

2. Do określonych w ust. 1 użytków rolnych, których objęcie nastąpiło przed dniem 1 stycznia 1960 r., będą stosowane przejściowo w okresie 1960 i 1961 roku przepisy obowiązujące przed tym dniem.

§ 15b. W przypadku gdy objęcie użytków rolnych, o których mowa w § 15 ust. 1 oraz w § 15a, nastąpiło w czwartym kwartale - za rok objęcia uważa się rok po nim następujący.";

3)
dodaje się załącznik w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 roku.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ WOJEWÓDZTW I POWIATÓW ZIEM ZACHODNICH I POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI WOJEWÓDZTWA RZESZOWSKIEGO, W KTÓRYCH STOSOWANE SĄ PRZEWIDZIANE W § 15 ZASADY OBCIĄŻANIA OBOWIĄZKOWYMI DOSTAWAMI ZWIERZĄT RZEŹNYCH UŻYTKÓW ROLNYCH PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU ZIEMI LUB INNYCH NIE STANOWIĄCYCH PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU ZIEMI, PRZEKAZANYCH DO STAŁEGO UŻYTKOWANIA BĄDŹ W ZAGOSPODAROWANIE ORAZ W DZIERŻAWĘ

1)
Powiat trzcianecki i miasto Piła w województwie poznańskim,
2)
powiaty: olecki, gołdapski i ełcki w województwie białostockim,
3)
województwo olsztyńskie z wyjątkiem powiatów: działdowskiego i nowomiejskiego,
4)
powiaty: elbląski, kwidzyński, lęborski, malborski, sztumski, nowodworsko-gdański i miasto Elbląg w województwie gdańskim,
5)
województwo koszalińskie,
6)
województwo szczecińskie,
7)
województwo zielonogórskie,
8)
województwo wrocławskie,
9)
miasto Wrocław,
10)
województwo opolskie,
11)
powiat gliwicki oraz miasta: Gliwice, Bytom i Zabrze w województwie katowickim,
12)
powiat ustrzycki z wyjątkiem miasta Ustrzyki Dolne, powiat leski z wyjątkiem miasta Lesko oraz gromad: Olszanica, Uherce Mineralne, Łukawica, Tarnawa Górna, Hoczew; z powiatu sanockiego tylko gromady: Jaśliska, Wisłok Wielki, Bukowsko, Szczawne, Komańcza, Mrzygłód, Tyrawa Wołoska, Sieniawa oraz wsie: Bałucianka, Deszno, Królik Polski, Królik Wołoski, Posada Górna, Wisłoczek i Wołtuszowa z gromady Posada Górna; z powiatu krośnieńskiego tylko gromady: Tylawa, Polany, wieś Chyrowa w gromadzie Iwla i przysiółek Nowa Wieś w gromadzie Nadole; z powiatu jasielskiego tylko gromada Krempna; z powiatu gorlickiego tylko gromady: Gładyszów, Uście Gorlickie, Wysowa, Śnietnica i wsie: Bartne, Bodaki, Małastów i Ropica Górna w gromadzie Sękowa; z powiatu przemyskiego tylko gromady: Bircza, Leszczawa Dolna, Lipa, Nowosiółki Dydyńskie, Piątkowa, Sufczyna i wieś Krzeczkowa w gromadzie Olszany - w województwie rzeszowskim.