Zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1979.16.103

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lipca 1979 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 16 lipca 1979 r.
w sprawie zatrudniania młodocianych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej.

Na podstawie art. 191 § 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
1.
Młodociany, który nie ukończył szkoły podstawowej, zwany dalej "młodocianym", może być na wniosek ustawowego przedstawiciela zatrudniony w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy, jeżeli:
1)
nie podlega obowiązkowi szkolnemu,
2)
podlega obowiązkowi szkolnemu, lecz nie ukończył szkoły podstawowej wskutek:
a)
uznania go - w trybie przewidzianym w odrębnych przepisach - za niezdolnego do nauki w normalnej szkole podstawowej i stwierdzenia braku możliwości nauki w odpowiedniej formie kształcenia specjalnego,
b)
niedostosowania społecznego młodocianego, spowodowanego szczególną sytuacją życiową, w szczególności niewłaściwą opieką ze strony rodziny lub szkodliwym oddziaływaniem najbliższego otoczenia.
2.
Młodociany może być zatrudniony, jeżeli przedstawi zaświadczenie właściwego zakładu społecznej służby zdrowia, stwierdzające, że podjęcie pracy w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy nie zagraża jego zdrowiu.
1.
Młodociany może być zatrudniony w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy:
1)
w uspołecznionym zakładzie pracy,
2)
w ramach ochotniczego hufca pracy w uspołecznionym zakładzie pracy,
3)
w spółdzielczości inwalidzkiej, jeżeli jest inwalidą,
4)
w rzemieślniczym zakładzie pracy.
2.
W ramach ochotniczego hufca pracy (ust. 1 pkt 2) oraz w rzemieślniczym zakładzie pracy (ust. 1 pkt 4) można zatrudniać młodocianych, którzy ukończyli 16 lat.
1.
Młodociany może być zatrudniony wyłącznie na podstawie zezwolenia właściwego terenowego organu administracji państwowej.
2.
Właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego ustala okoliczności, które spowodowały nieukończenie szkoły podstawowej przez młodocianego podlegającego obowiązkowi szkolnemu.
3.
W razie braku możliwości skierowania młodocianego do szkoły przysposabiającej do zawodu terenowy organ administracji państwowej, o którym mowa w ust. 2, wydaje zezwolenie na zatrudnienie młodocianego po przedstawieniu zgody ustawowego przedstawiciela młodocianego oraz orzeczenia poradni wychowawczo-zawodowej.
Zakład pracy zatrudniający młodocianego obowiązany jest - zgodnie z odrębnymi przepisami - umożliwić młodocianemu uzupełnienie wykształcenia podstawowego w szkole podstawowej dla pracujących lub na kursie ogólnokształcącym w zakresie szkoły podstawowej oraz współdziałać ze szkołą w celu zapewnienia wykonania przez młodocianego obowiązku szkolnego lub obowiązku dokształcania się.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 4 grudnia 1969 r. w sprawie zezwolenia na zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej (Monitor Polski Nr 52, poz. 415).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.