Zasady i tryb potrąceń z wynagrodzenia na rachunek grzywny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.13.62

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1961 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lutego 1961 r.
w sprawie zasad i trybu potrąceń z wynagrodzenia na rachunek grzywny.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o zmianie przepisów dotyczących kary grzywny, kosztów i opłat sądowych w sprawach karnych (Dz. U. Nr 51, poz. 299) zarządza się, co następuje:
Pracę na rachunek grzywny wykonuje się na wolności, w zakładzie pracy, w którym skazany jest zatrudniony, w drodze potrąceń z wynagrodzenia za pracę.
Sąd, nakazując w wyroku lub postanowieniu wykonywanie pracy na rachunek grzywny, ustala jednocześnie wysokość potrąceń z wynagrodzenia skazanego i czas trwania pracy na rachunek grzywny.
1.
Potrącenia ustala się w kwocie cyfrowo oznaczonej, w wysokości od 100 do 500 złotych miesięcznie; potrącona kwota nie może przekraczać 40% przeciętnego wynagrodzenia przypadającego skazanemu za pracę w danym zakładzie.
2.
Czas trwania pracy na rachunek grzywny nie może być krótszy niż 1 miesiąc i nie może przekraczać 6 miesięcy. W wyjątkowych przypadkach, gdy wynagrodzenie skazanego jest niewysokie, sąd może przedłużyć czas trwania pracy na rachunek grzywny do 9 miesięcy.
Odpis wyroku lub postanowienia nakazującego wykonywanie pracy na rachunek grzywny sąd przesyła do zakładu pracy, w którym skazany jest zatrudniony, podając jednocześnie numer rachunku dochodów budżetowych sądu oraz sposób zarachowania wpłaty.
Zakład pracy, w którym skazany odbywa pracę na rachunek grzywny, potrąca z wynagrodzenia należnego skazanemu za pracę kwotę ustaloną przez sąd i przekazuje ją na rachunek dochodów budżetowych tego sądu, który nakazał wykonywanie pracy.
Kierownik zakładu pracy jest obowiązany czuwać nad prawidłowym dokonywaniem potrąceń na rachunek grzywny oraz zawiadamiać niezwłocznie sąd, który nakazał wykonywanie pracy na rachunek grzywny, o rozwiązaniu umowy o pracę, jak również o uchylaniu się skazanego od wykonywania pracy na rachunek grzywny.
1.
Jeżeli skazany uporczywie wzdraga się wykonywać pracę na rachunek grzywny, sąd postanowieniem powziętym na posiedzeniu niejawnym zamienia przypadającą do uiszczenia grzywnę na zastępczą karę pozbawienia wolności.
2.
W razie rozwiązania umowy o pracę przez pracownika lub w drodze wzajemnego porozumienia z zakładem pracy sąd zamienia przypadającą do uiszczenia grzywnę na zastępczą karę pozbawienia wolności, chyba że skazany w ciągu 14 dni od daty rozwiązania umowy o pracę zawiadomi sąd o zawarciu nowej umowy o pracę. Jeżeli umowę o pracę rozwiązał zakład pracy, termin zawiadomienia wynosi 2 miesiące. Ustalona dla poprzedniego miejsca pracy wysokość potrącenia pozostaje w mocy w nowym miejscu pracy.
3.
Sąd na wniosek skazanego lub z urzędu może w miarę potrzeby wydać inne stosowne postanowienie co do wysokości potrąceń oraz czasu trwania pracy na rachunek grzywny albo co do wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności w ramach przepisów niniejszego rozporządzenia, w szczególności z zachowaniem zasad określonych w § 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia.