Zasady i tryb obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad i trybu obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.

Na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy budżetowej na rok 1983 z dnia 29 grudnia 1982 r. (Dz. U. Nr 44, poz. 288) zarządza się, co następuje:
1.
W przedsiębiorstwach państwowych, organizacjach spółdzielczych, organizacjach społecznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółkach tworzonych przez te jednostki organizacyjne, zwanych dalej "przedsiębiorstwami", zwiększających produkcję sprzedaną w stosunku do roku 1982 ustala się określony w procentach wskaźnik wolnego od obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej przyrostu kwoty wynagrodzeń - jako iloczyn tempa wzrostu (w %) produkcji sprzedanej i współczynnika korygującego 0,5.
2.
W przedsiębiorstwach, w których wystąpi spadek produkcji sprzedanej, przyrost wynagrodzeń, o którym mowa w ust. 1, oblicza się w stosunku do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w 1982 r., skorygowanej iloczynem tempa spadku produkcji sprzedanej i współczynnika korygującego 0,5.
1.
Miernikiem produkcji sprzedanej, o której mowa w § 1, jest produkcja sprzedana netto, obliczana w przedsiębiorstwie jako różnica między wartością sprzedaży w cenach realizacji a kosztami materialnymi bez amortyzacji, z uwzględnieniem zmian cen.
2.
W jednostkach gospodarczych wytwarzających wyroby jednorodne produkcja sprzedana może być obliczana w wyrażeniu naturalnym (tony, metry itd.).
3.
Miernikiem produkcji sprzedanej może być również produkcja sprzedana w cenach zbytu lub w cenach realizacji, z uwzględnieniem zmian cen.
4.
Decyzję o zastosowaniu zamiast miernika, o którym mowa w ust. 1, jednego z mierników wymienionych w ust. 2 i 3 może podjąć w dostosowaniu do specyfiki przedsiębiorstw danej branży organ założycielski w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, działającym w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Pracy, Płac i Spraw Socjalnych. W odniesieniu do przedsiębiorstw, dla których organem założycielskim jest wojewoda, organ założycielski uzgodni tę decyzję także z właściwym ministrem. Decyzja o zastosowaniu odmiennego miernika powinna być podjęta w terminie do dnia 31 stycznia 1983 r. Przyjęty miernik obowiązuje w ciągu całego roku.
5.
Szczegółowe zasady obliczania produkcji sprzedanej netto, o której mowa w ust. 1, oraz produkcji sprzedanej w cenach zbytu lub w cenach realizacji, o której mowa w ust. 3, określi Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrami Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Finansów w uzasadnionych wypadkach może:
1)
podwyższyć współczynnik korygujący, o którym mowa w § 1, nie więcej jednak niż do 0,8,
2)
zamiast obciążenia przyrostu kwoty wynagrodzeń wprowadzić obciążenie środków wydatkowanych na przyrost przeciętnych wynagrodzeń; w takim wypadku wskaźnik przyrostu wolnego od obciążeń ustala się w zależności od wzrostu wydajności pracy, skorygowanego współczynnikiem, o którym mowa w § 1; miernik wydajności pracy jest określany na zasadach analogicznych jak miernik produkcji sprzedanej,
3)
ustalić dodatkowo kwotę wolnego od obciążeń przyrostu wynagrodzeń.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może ustalić - na wniosek organu założycielskiego - inne niż ustalone w § 1 zasady określania wskaźnika wolnego od obciążeń przyrostu wynagrodzeń oraz dokonywania wpłat obciążeń dla:
1)
państwowych przedsiębiorstw przemysłu wydobywczego oraz energetyki i gazownictwa,
2)
przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe",
3)
przedsiębiorstwa państwowego "Polska Poczta, Telegraf i Telefon",
4)
państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz państwowych gospodarstw rolnych,
5)
przedsiębiorstw państwowych utworzonych na podstawie art. 6 ust. 2 lit. a) ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494, z 1950 r. Nr 49, poz. 448, z 1971 r. Nr 27, poz. 249, z 1974 r. Nr 24, poz. 142 i z 1982 r. Nr 7, poz. 54),
6)
przedsiębiorstw handlu wewnętrznego i zagranicznego,
7)
przedsiębiorstw żeglugi morskiej i przedsiębiorstw połowowych rybołówstwa morskiego,
8)
przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
9)
przedsiębiorstw artystycznych i widowiskowych.
1.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów określi składniki wynagrodzeń podlegające wyłączeniu z podstawy obciążenia oraz szczegółowe zasady obliczania przyrostu wynagrodzeń, kwot obciążeń i wpłat tych obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, będący dysponentem Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, przekazuje do budżetu Państwa co kwartał bieżące nadwyżki dochodów nad wydatkami, kierując się zatwierdzonym planem dochodów i wydatków funduszu na 1983 r. oraz przebiegiem jego realizacji.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.