Zasady obliczania produkcji sprzedanej netto oraz produkcji sprzedanej dla ustalenia obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.

Monitor Polski

M.P.1983.5.32

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1983 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 3 lutego 1983 r.
w sprawie zasad obliczania produkcji sprzedanej netto oraz produkcji sprzedanej dla ustalenia obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.

Na podstawie § 2 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie zasad i trybu obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r. (Dz. U. z 1983 r. Nr 1, poz. 3) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
"produkcji sprzedanej netto" - rozumie się przez to produkcję, o której mowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie zasad i trybu obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r. (Dz. U. z 1983 r. Nr 1, poz. 3), zwanego dalej "rozporządzeniem",
2)
"produkcji sprzedanej" - rozumie się przez to produkcję sprzedaną w cenach realizacji lub w cenach zbytu, o której mowa w § 2 ust. 3 rozporządzenia,
3)
"roku" lub "okresie bazowym" - rozumie się przez to rok 1982,
4)
"roku" lub "okresie obliczeniowym" - rozumie się przez to rok 1983.
Zarządzenie dotyczy przedsiębiorstw, które przyrost wynagrodzeń wypłacanych w ramach kosztów działalności, wolny od obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, ustalają w zależności od tempa wzrostu (spadku) wartości produkcji sprzedanej netto lub produkcji sprzedanej w cenach realizacji bądź w cenach zbytu.
1.
Produkcję sprzedaną netto ustala się według formuły:

Pn = S - M

gdzie:

Pn - produkcja sprzedana netto,

S - przychód ze sprzedaży ogółem wyrobów, robót i usług własnej produkcji według cen realizacji, pomniejszony o podatek obrotowy,

M - koszty materialne działalności eksploatacyjnej ogółem, bez kosztów amortyzacji, zgodnie z zasadami określonymi przez Główny Urząd Statystyczny na potrzeby sprawozdawczości statystycznej.

2.
Do wartości określonej symbolem "S" dolicza się:
1)
w przedsiębiorstwach objętych rachunkiem wyrównawczym cen - ujemne różnice wyrównawcze cen; odlicza się dodatnie różnice wyrównawcze cen,
2)
w przedsiębiorstwach realizujących produkcję na eksport - finansowe rozliczenia wyrównawcze w eksporcie,
3)
w przedsiębiorstwach przemysłowych - dotacje przedmiotowe.
3.
Produkcję sprzedaną netto okresu bazowego koryguje się o:

Cs - wpływ zmian cen na wartość sprzedaży ogółem objętej symbolem "S",

Cm - wpływ zmian cen na koszty materialne objęte symbolem "M".

4.
Wielkość produkcji sprzedanej netto okresu bazowego ustala się w warunkach organizacyjnych według stanu na koniec okresu obliczeniowego.
1.
Przez zmiany cen, o których mowa w § 3 ust. 3, rozumie się zmiany zwiększające lub zmniejszające cenę urzędową, regulowaną lub umowną danego artykułu (wyrobu, materiału, roboty, usługi) przy nie zmienionym jego symbolu.
2.
Wpływ zmian cen ustala się metodą bezpośredniego przeliczenia cen poszczególnych wyrobów, materiałów, robót i usług, a w wypadkach uzasadnionych - metodą wskaźnikową. Jeżeli zmiana cen nastąpiła:
1)
w ciągu roku bazowego lub z dniem 1 stycznia roku obliczeniowego, to w rachunku produkcji sprzedanej netto dane za cały rok bazowy należy wyrazić w cenach obowiązujących 1 stycznia roku obliczeniowego,
2)
po 1 stycznia roku obliczeniowego, to dane za analogiczny okres roku bazowego należy przeliczyć według zmienionych cen od chwili wejścia w życie zmiany cen.

Wpływ zmian cen ewidencjonuje się w wielkościach określonych symbolami "Cs" i "Cm".

3.
Do zmian cen uwzględnianych przy ustalaniu wartości określonych symbolami "Cs" i "Cm" nie zalicza się takich zmian, które wynikają ze stosowania cen na wyroby nowe, zmian cen z tytułu uzyskania lub utraty znaku jakości, sezonowych zmian cen, obniżki cen wyrobów z tytułu ich przeceny, zmiany kierunku lub źródła zakupu i sprzedaży, zmian cen transakcyjnych.
1.
Produkcję sprzedaną w cenach realizacji stanowi:
1)
w okresie obliczeniowym - wartość określona w § 3 ust. 1 i 2 symbolem "S",
2)
w okresie bazowym - wartość określona w § 3 symbolem "S", skorygowana o wielkość określoną symbolem "Cs".
2.
W przedsiębiorstwach zaliczanych do działu "Przemysł" produkcja sprzedana może być również ustalona jako wartość sprzedaży wyrobów i usług własnej produkcji w cenach zbytu, zgodnie z zasadami określonymi przez Główny Urząd Statystyczny na potrzeby sprawozdawczości statystycznej.
1.
Elementy produkcji sprzedanej netto i produkcji sprzedanej ustala się na podstawie danych wynikających z ewidencji księgowej, a jeżeli dane takie nie są w niej zawarte - na podstawie odpowiedniej dokumentacji oraz ewidencji.
2.
Produkcja sprzedana netto oraz produkcja sprzedana okresu bazowego i obliczeniowego, o której mowa w § 3 i 5, podlega badaniu w ciągu roku przez urzędy i izby skarbowe w toku kontroli należnych wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, a po zakończeniu roku - w toku weryfikacji rocznego bilansu przedsiębiorstwa.
3.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w obliczeniach i wpłatach na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy karnej skarbowej.
W stosunku do przedsiębiorstw o produkcji sezonowej oraz w innych uzasadnionych wypadkach organ założycielski za zgodą Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może uwzględnić w formule produkcji sprzedanej netto i produkcji sprzedanej zmiany stanu produkcji nie zakończonej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.