Rozdział 3 - Pobór i zarachowanie opłat oraz wypłata odszkodowania dla władz wymiarowych. - Wykonanie ustawy o Państwowym Funduszu Drogowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.92.716

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1931 r.

Rozdział  III.

Pobór i zarachowanie opłat oraz wypłata odszkodowania dla władz wymiarowych.

§  45.
Władze wymiarowe prowadzić będą dla każdego rodzaju opłaty osobne księgi biercze na każdy rok budżetowy według wzoru Nr. 8 stanowiącego załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  46.
Nakazy płatnicze powinny być wystawiane według wzorów Nr. 9, 10, 11, 12, stanowiących załączniki do niniejszego rozporządzenia.
§  47.
Płatnik uiszcza opłatę przez Pocztową Kasę Oszczędności zapomocą specjalnych blankietów. W tym celu powinny być płatnikom rozesłane w potrzebnej ilości blankiety nadawcze Pocztowej Kasy Oszczędności przeznaczone do wpłacenia należności z tytułu opłat. Blankiety takie również można otrzymywać u władz wymiarowych. Blankiety przeznaczone do uiszczenia opłat składają się z trzech części. Jedna część "potwierdzenie dla wpłacającego" przeznaczona jest dla płatnika, druga "Dowód wpłaty" składa się z dwóch odcinków, z których jeden przeznaczony jest dla urzędu wojewódzkiego, a drugi dla władzy wymiarowej i trzecia "Dowód wpisu" dla Pocztowej Kasy Oszczędności.
§  48.
Uiszczenia w księgach bierczych wpisywać będą władze wymiarowe na podstawie otrzymywanych dowodów wpłaty z Pocztowej Kasy Oszczędności.
§  49.
Opłaty nieuiszczone przez płatników w przepisanych terminach płatności stają się zaległością, która będzie ściągnięta przez zarządy gmin miejskich i wiejskich przymusowo z karami za zwłokę i kosztami egzekucyjnemi.

Zarządy gmin wiejskich ściągają zaległe opłaty na skutek zarządzenia wydziału powiatowego.

Kary za zwłokę należy liczyć począwszy od piętnastego dnia po upływie terminu płatności, a to stosownie do postanowień art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 73, poz. 721) zmienionej częściowo rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 maja 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 46, poz. 401).

Ściągnięte przymusowo opłaty wraz z karami za zwłokę powinny być płacone przez organa egzekucyjne w ten sam sposób, jak należności z tytułu opłat (§ 47).

Koszty i opłaty egzekucyjne zatrzymuje gmina, która dokonała egzekucji.

§  50.
Kontrola całego postępowania wymiarowego i poborowego należy do właściwych urzędów wojewódzkich, a w mieście Warszawie do Komisarjatu Rządu.
§  51.
Władze wymiarowe (magistraty, zarządy gmin miejskich i wydziały powiatowe) otrzymują odszkodowanie w wysokości 5% z sum wpłaconych na rachunek Państwowego Funduszu Drogowego z tytułu opłat, kar za zwłokę oraz odsetek za odroczenie.

Należność wypłaca się po upływie każdego kwartału okresu budżetowego w ciągu następnego miesiąca.

Wysokość odszkodowania oblicza i asygnuje urząd wojewódzki.