Oddział 2 - Opaski podatkowe. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. o monopolu spirytusowym, opodatkowaniu kwasu octowego i drożdży oraz sprzedaży napojów alkoholowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.88.746

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1950 r.

2.

Opaski podatkowe.

§  273.
1.
Niezwłocznie po otrzymaniu opasek z kasy skarbowej, przedsiębiorca powinien ostemplować je pieczęcią firmową drożdżowni. Do ostemplowania należy używać trwałej farby (tuszu). Na każdej opasce ma być zupełnie wyraźny odcisk całej pieczęci firmowej.
2.
Przedsiębiorca powinien przechowywać wykupione banderole we wzorowym porządku i tak, aby je można było w każdej chwili łatwo przeliczyć.
§  274.
1.
Drożdże mają być po wyjściu z pod prasy natychmiast odważone.
2.
Przed sprzedażą należy sformować drożdże w cegiełki 100 gramowe lub 500 gramowe. Nadwaga na wyschnięcie może wynosić do 5% wagi cegiełek.
3.
Do sprawdzania wagi cegiełek należy w oddziale formowania drożdży w cegiełki ustawić legalizowaną wagę oraz dostateczną ilość legalizowanych odważników.
4.
Prasowanie, ważenie i banderolowanie drożdży może się odbywać wyłącznie w obecności urzędnika K. S. sprawującego stały nadzór.
§  275.
1.
Do zewnętrznego opakowania cegiełek drożdży wolno używać tylko takiego papieru, na którym banderolę można trwale nakleić; w szczególności nie wolno używać w tym celu papieru błyszczącego parafinowanego lub woskowanego.
2.
Na opakowaniu każdej cegiełki drożdżowej ma być uwidoczniona waga cegiełki, firma i siedziba drożdżowni.
§  276.
1.
Na opakowane cegiełki drożdżowe należy naklejać opaski podatkowe starannie i trwale dokoła przez całą długość cegiełki w ten sposób, aby opaska pokrywała brzeg opakowania widoczny na jednej z podłużnych stron, a końce jej schodziły się na przeciwległej podłużnej stronie. Opaski naklejane na cegiełki, mają odpowiadać wadze cegiełek.
2.
Drożdże wolno wydawać z wytwórni i wprowadzać do wolnego obrotu dopiero po zaopatrzeniu ich w opaski podatkowe (banderole).
3.
W miejscach detalicznej sprzedaży wolno dzielić obanderolowane cegiełki drożdży dla sprzedaży cząstkowej spożywcom. Dzielenie ma odbywać się prostopadle do opaski. W zakładzie handlowym wolno przechowywać tylko jedną napoczętą cegiełkę.
4.
Zabrania się zdejmowania, względnie odklejania opasek podatkowych, oraz przechowywania poza wytwórnią, wypożyczania, kupna lub sprzedaży opasek.
§  277.
Drożdże, których w dniu wyjścia z pod prasy po odważeniu i zapisaniu w księdze produkcji, nie sformowano w cegiełki, nie opakowano i nieobanderolowano, należy przechowywać w oddzielnem pomieszczeniu pod urzędowem zamknięciem (§ 268 ust. 1 lit. d) w naczyniach, których tarę zaświadczają protokólarnie urzędnicy K. S. przy sprawdzaniu lub w miarę nabywania tych naczyń przez drożdżownie. Waga naczyń przenośnych ma być uwidoczniona na naczyniu.
§  278.
1.
Jeżeli okaże się, że wyprodukowane, a jeszcze nie obanderolowane drożdże, nie są zdatne do użycia, wówczas na żądanie przedsiębiorcy mogą być one zniszczone w obecności dwóch urzędników skarbowych. Przed zniszczeniem urzędnicy K. S. powinni sprawdzić ilość, wagę i przyczyny niezdatności drożdży do użycia.
2.
Urzędnicy skarbowi sporządzają w dwóch egzemplarzach protokół zniszczenia drożdży; protokół ten podpisuje również przedsiębiorca wytwórni, względnie zastępca i dwóch świadków. Jeden egzemplarz protokółu należy dołączyć do księgi obrachunkowej, drugi zaś przesłać izbie skarbowej.
§  279.
1.
Naderwane lub uszkodzone opaski podatkowe nie mogą być używane do naklejania na cegiełki drożdżowe, ani też nie mogą być wymieniane w kasie skarbowej. Opaski takie mają być oddawane urzędnikowi K. S. dozorującemu drożdżownię, który przechowuje je do przybycia inspektora K. S. w obecności którego opaski te mają być zniszczone z równoczesnem sporządzeniem protokółu.
2.
Na mocy takich protokółów zniszczone opaski wpisuje się na rozchód w księdze obrachunkowej drożdżowni.
3.
W przypadkach ujawnienia w drożdżowniach opasek w ilości większej od zapasu, wynikającego z obrachunku odnośnej księgi, urzędnik stałego nadzoru powinien niezwłocznie opieczętować cały zapas, znajdujących się w przedsiębiorstwie opasek podatkowych, sporządzić odpowiedni protokół, przeprowadzić szczegółowe dochodzenie w celu stwierdzenia przyczyn i o wyniku donieść niezwłocznie urzędowi skarbowemu.
§  280.
Zezwolenia na wydawanie z wytwórni wolnych od podatku drożdży w stanie płynnym, przeznaczonych do celów przetwórczych na artykuły niespożywcze, wydaje Minister Skarbu. Drożdże te pozostają pod kontrolą skarbową do chwili wzięcia ich do procesu przetwórczego.