Oddział 3 - Przywóz spirytusu, wyrobów spirytusowych i artykułów wyrobionych ze spirytusu z zagranicy. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. o monopolu spirytusowym, opodatkowaniu kwasu octowego i drożdży oraz sprzedaży napojów alkoholowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.88.746

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1950 r.

3.

Przywóz spirytusu, wyrobów spirytusowych i artykułów wyrobionych ze spirytusu z zagranicy.

§  248.
1.
Przywóz spirytusu, destylatów, esencyj spirytusowych, politury i lakieru spirytusowego, eteru, octu, estrów alkoholu etylowego, wody kolońskiej, mieszanek spirytusowych wymaga zezwoleń, przewidzianych w art. 23 ust. 1 i 2; inne wyroby spirytusowe mogą być przywożone z zagranicy bez zezwoleń z wyjątkami przewidzianemi w ust. 2 niniejszego paragrafu.
2.
Na przywóz wódek gatunkowych z zagranicy w ramach kontyngentów, ustalanych w traktatach handlowych, udziela pozwoleń Minister Przemysłu i Handlu, z krajów zaś nietraktatowych wymagane są zezwolenia przewidziane w art. 23 ust. 1 i 2.
3.
Przywóz wódek czystych jest niedozwolony.
4.
Obrót z zagranicą drożdżami i kwasem octowym regulują przepisy §§ 282 - 285.
§  249. 76
Na przywóz wódek gatunkowych mogą otrzymywać pozwolenia:
a)
na przywóz wódek luzem (beczki, balony i t. p.) do dalszego przerobu - uprawnione zakłady przemysłowe,
b)
w butelkach o przepisanej pojemności, mocy i opakowaniu do dalszej odprzedaży - uprawnione zakłady handlowe.
§  250.
Osoby, przybywające z zagranicy, mogą przywozić dla własnego użytku wyroby wódczane bez zezwolenia, lecz tylko w ilości nieprzekraczającej 1 litra płynu w naczyniach z naruszonemi opakowaniami.
§  251.
1.
Podanie o zezwolenie na przywóz artykułów, wyszczególnionych w ust. 1 § 248 należy składać do Ministerstwa Skarbu, zaś w ust. 2 § 248 do Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
2.
W podaniu o uzyskanie pozwolenia na przywóz z zagranicy spirytusu lub artykułów, wymienionych w § 248 ust. 1 i 2, należy wymienić:
a)
firmę, siedzibę i rodzaj przedsiębiorstwa,
b)
kraj, z którego spirytus lub wyroby zawierające spirytus mają być sprowadzone, oraz miejsce odbioru przesyłki,
c)
rodzaj wyrobów, moc oraz ogólna ilość alkoholu, o ile zaś zawartość alkoholu nie może być ustalona przez badanie alkoholomierzem - ponadto zawartość przesyłki w litrach płynu,
d)
urząd celny, w którym przesyłka ma być oclona.
§  252.
1.
Do wymiaru opłaty monopolowej od sprowadzanego z zagranicy spirytusu oraz artykułów zawierających spirytus lub wyrobionych ze spirytusu, w cenie którego mieści się opłata monopolowa, stosownie do każdorazowo obowiązujących cen - właściwe są urzędy celne.
2. 77
Opłatę monopolową oblicza się od zawartości alkoholu w sprowadzanych wyrobach, których ilość określa się według zasad, przyjętych dla wymiaru cła, przy uwzględnieniu postanowień zawartych w ust. 3 paragrafu niniejszego.
3. 78
Ogólną ilość alkoholu, zawartego w sprowadzanych z zagranicy wyrobach, a podlegającego opłacie monopolowej, ustala się na podstawie pojemności oraz mocy wyrobów w sposób następujący:

A. Przy przesyłkach, dostarczanych w beczkach, balonach i t. p. naczyniach prócz butelek, ustala się pojemność przez określenie wagi netto przesyłki, sprawdzając wagę brutto beczek, cystern lub innych naczyń oraz przyjmując tarę naczyń według oryginalnej faktury wysyłającego zagranicznego przedsiębiorstwa, o ile nie zachodzą wątpliwości co do prawdziwości tary, podanej w fakturze. W przeciwnym razie należy sprawdzić istotną wagę, przelewając płyn do innych beczek, cystern lub też ustalić objętość płynów spirytusowych zapomocą legalizowanych pojemników.

B) Dla butelkowanych, gotowych wyrobów spirytusowych, bierze się ogólną ilość płynu we wszystkich naczyniach, obliczoną po sprawdzeniu pewnej ilości naczyń.

C) Moc poszczególnych napojów i wyrobów zawierających spirytus przyjmuje się jak następuje:

a)wwyrobachkosmetycznych70%
""perfumeryjnych85%
"politurze i lakierach85%
Dla ustalenia objętości tych wyrobów przyjmuje się 1.000 g = 1.000 cm3 = 1 litr.
b)w ekstraktach i esencjach spirytusowych70%objęt.wlitrze
c)w preparatach leczniczych, przetworach farmaceutycznych80%"""
d)w wódkach gatunkowych (art. 52 ust. 2)75%"""
e)(skreślona)

D) Na żądanie przywożącego należy ustalić zawartość alkoholu w sprowadzanych wyrobach spirytusowych zapomocą alkoholomierza, po uprzedniem oddestylowaniu alkoholu na przyrządzie Sallerona.

E) Gdy odbierający przesyłkę nie zgadza się z wynikiem rewizji celnej co do mocy wódek gatunkowych lub innych wyrobów zawierających spirytus (§ 248) ustalonej zapomocą alkoholomierza i przyrządu Sallerona, i zgłasza sprzeciw lub też sam urząd celny ma w tym względzie wątpliwości, pobiera się z każdego gatunku napojów lub innych wyrobów zawierających spirytus po dwie półlitrowe próby, przyczem mają zastosowanie przepisy o postępowaniu celnem zarówno co do sposobu przedstawienia prób, jak i wpuszczania zareklamowanego towaru do wolnego obrotu.

F) Ogólną ilość alkoholu, zawartego w sprowadzanych wódkach gatunkowych względnie innych wyrobach, ustala się według zawartości w poszczególnych gatunkach.

G) Przy przywozie eteru i octu ilość alkoholu oblicza się przyjmując, że użyto przy wyrobie:

1 kg eteru - 1,90 litrów alkoholu, a jednego litra octu - 0,13 litrów alkoholu.

4.
Przywóz próbek regulują przepisy celne.
§  253.
1.
Opłata monopolowa ma być uiszczona jednocześnie z opłatą celną.
2.
Dla przesyłek odprawionych przez urzędy celne dokumenty celne zastępują świadectwa przewozowe.
76 § 249 zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 1935 r. (Dz.U.35.33.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1935 r.
77 § 252 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 33 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 1935 r. (Dz.U.35.33.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1935 r.
78 § 252 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 1935 r. (Dz.U.35.33.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1935 r.