Oddział 1 - Postanowienia wstępne. a) Zezwolenie. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. o monopolu spirytusowym, opodatkowaniu kwasu octowego i drożdży oraz sprzedaży napojów alkoholowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.88.746

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1950 r.

1.

Postanowienia wstępne.

a) Zezwolenie.
§  48. 12
Oprócz zezwoleń, przewidzianych w art. 19 ust. 1, potrzebne są zezwolenia Ministra Skarbu na przerób spirytusu na eter, alkohol butylowy (butanol), masy plastyczne zastępujące kauczuk, politurę, lakier, estry i artykuły kosmetyczno-perfumeryjne z wyjątkiem przerobu przez rzemieślników spirytusu skażonego ogólnym środkiem (denaturatu) na politurę i lakiery, przeznaczone do dalszego przerobu we własnych zakładach przemysłowych wytwórców tych artykułów (§ 176 ust. 3). Zezwolenia na przerób spirytusu na butanol i na masy plastyczne zastępujące kauczuk wydaje Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.
§  49.
1. 13
Zezwolenia na wyrób, oczyszczanie i odwadnianie spirytusu, na przerób spirytusu na wódki gatunkowe, ocet, eter, alkohol butylowy (butanol), masy plastyczne zastępujące kauczuk, politurę, lakiery, estry i artykuły kosmetyczno-perfumeryjne wydaje się jednej osobie fizycznej lub prawnej na oznaczone miejsce i ściśle określony rodzaj czynności (przedsiębiorstwa). Zezwolenia te mogą być ograniczane co do celu, z jakim ma być związany wyrób, oczyszczanie, odwadnianie lub przerób spirytusu.
2.
Zezwolenia nia mogą być odstępowane innym osobom.
3.
Zezwolenia wydaje się na czas nieograniczony, w poszczególnych jednak przypadkach (likwidacja zakładu i t. p.) mogą być wydawane zezwolenia czasowe.
§  50.
Osoby, ubiegające się o otrzymanie zezwolenia, powinny złożyć podanie w urzędzie skarbowym. W podaniu należy wyszczególnić: a) siedzibę i rodzaj przedsiębiorstwa, b) przewidywaną zdolność produkcyjną, względnie przewidywane zużycie spirytusu jako surowca, c) czy na pomieszczenie zakładu mają być wzniesione nowe budowle, czy też zamierzone jest wykorzystanie budynków już istniejących, ewentualnie jakich, d) w jakim terminie od daty wydania zezwolenia zakład będzie uruchomiony, e) czy i jakie kwalifikacje fachowe posiada petent, oraz czy przedsiębiorstwo zamierza prowadzić sam, czy też wspólnie z innemi osobami. Do podania ma być dołączony wyciąg z rejestru handlowego, o ile przedsiębiorstwo jest zarejestrowane. Osoby, ubiegające się o zezwolenie na wyrób spirytusu pejsachowego, powinny nadto dołączyć do podania zaświadczenie miejscowego rabinatu, stwierdzające, że wypęd spirytusu będzie się odbywał w danej gorzelni pod nadzorem rabinatu.
§  51.
1.
Nie mogą otrzymywać zezwoleń, o których mowa w § 49, osoby:
a)
przeciw którym toczy się postępowanie karno - sądowe lub upadłościowe,
b)
karane pozbawieniem wolności za umyślne uszczuplenie dochodów Skarbu Państwa lub inne przestępstwa, popełnione z chęci zysku,
c)
nie posiadające pełnej zdolności do działań prawnych z wyjątkiem, o którym mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu,
d)
nie posiadające obywatelstwa polskiego, o ile istniejące traktaty lub konwencje nie zawierają odrębnych w tym względzie postanowień.
2.
W razie śmierci osób, korzystających z zezwoleń, o których mowa w § 49, niepełnoletnim spadkobiercom tych osób za zgodą opiekunów prawnych mogą być wydane zezwolenia na wykonywanie tych samych czynności, do których była uprawniona osoba zmarła, pod warunkiem, że do chwili uzyskania przez spadkobierców pełnej samodzielności do działań prawnych, przedsiębiorstwo będzie prowadzone przez zatwierdzonego zastępcę.
3. 14
Władza wydająca zezwolenie może zezwalać na wyjątki od przepisów ust. 1 punkt a i d paragrafu niniejszego.
§  52.
1.
Udzielenie zezwolenia na prowadzenie zakładu dzierżawionego może być uzależnione od złożenia zabezpieczenia w wysokości ustalonej przez władzę, która wydaje zezwolenie na uruchomienie przedsiębiorstwa.
2.
W stosunku do gorzelni rolniczych maksymalna wysokość zabezpieczenia nie może przekraczać należności monopolowej od ilości alkoholu, jaką dana gorzelnia ma wyprodukować ze zgłoszonych surowców w ciągu dni 14, przyczem w tym przypadku stosunek ilości zużywanego surowca do ilości gotowego produktu przyjmuje się, jak następuje:
a)
100 kg ziemniaków daje 10 litrów,
b)
100 kg słodu zielonego daje 21 litrów,
c)
100 kg produktów mącznych daje 30 litrów,
d)
100 kg melasu daje 28 litrów.

Jako należność monopolową przyjmuje się różnicę pomiędzy ceną spirytusu na wódki gatunkowe a kosztem własnym 1 litra 100% spirytusu oczyszczonego.

3.
Zabezpieczenie ma być złożone w sposób przepisany dla zabezpieczenia kredytu (§§ 34 i 35), przyczem dopuszczalne jest składanie zabezpieczeń w formie weksli, wystawianych przez właściciela danego majątku a żyrowanych przez przedsiębiorcę gorzelni. O przyjęciu zabezpieczenia wekslowego decyduje izba skarbowa.
§  53.
1.
Zezwolenia na prowadzenie gorzelni spółdzielczych lub spółkowych będą udzielane tylko po złożeniu zabezpieczenia należności jakie mogłyby powstać z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa. Takie zezwolenie podlega rewizji co trzy lata przy podziale kontyngentu odpędu na dane trzechlecie.
2.
Zabezpieczenie ma być złożone w wysokości przewidzianej w § 52 i w sposób przewidziany w §§ 34 i 35; zabezpieczenie takie może być złożone także w formie dokumentu solidarnej poręki wszystkich członków spółdzielni.
§  54.
Zezwolenia, o których mowa w § 49, wygasają:
a)
w razie nieuruchomienia zakładu w ciągu roku od daty wydania zezwolenia, o ile Minister Skarbu nie wyrazi zgody na późniejsze uruchomienie zakładu,
b)
w razie śmierci osoby fizycznej lub likwidacji osoby prawnej, posiadającej zezwolenie,
c)
w razie zrzeczenia się zezwolenia przez osobę uprawnioną,
d)
w przypadkach wymienionych w art. 19 ust. 4 i art. 40 ust. 1.

b) Zastępcy.

§  55.
1.
W imieniu przedsiębiorcy może występować wobec władz skarbowych jego zastępca. Zastępca taki ma być ustanowiony, jeżeli przedsiębiorstwo należy do osoby prawnej, a nadto gdy przedsiębiorca nie posiada zdolności do działań prawnych lub nie wypełnia osobiście ciążących na nim obowiązków.
2.
Urząd skarbowy może orzec, że ustanowienie zastępcy jest konieczne. W tym przypadku przedsiębiorca ma obowiązek w wyznaczonym terminie zgłosić urzędowi do zatwierdzenia kandydata na zastępcę.
3.
O ustanowieniu zastępcy przedsiębiorca zawiadamia właściwy urząd skarbowy pismem, sporządzonem w dwóch egzemplarzach, podpisanem przez przedsiębiorcę i wyznaczonego zastępcę na dowód, że zastępstwo przyjmuje. Urząd ten orzeka, czy wyznaczona przez przedsiębiorcę osoba może być dopuszczona do zastępstwa. Drugi egzemplarz zgłoszenia zwraca się przedsiębiorcy.
§  56.
O zmianie osoby przedsiębiorcy obowiązany jest przedsiębiorca, który zakład przejmuje, donieść urzędowi skarbowemu w ciągu ośmiu dni pismem w dwóch egzemplarzach. Ponadto do przedsiębiorstw, których prowadzenie wymaga zezwolenia, mają zastosowanie przepisy § 49. Przedsiębiorca powinien potwierdzić dane, zawarte w zgłoszeniu i planach, które przedłożył jego poprzednik, bądź też zgłosić wniosek o ponowne sprawdzenie zakładu.

c) Narzędzia miernicze, naczynia i pomiary.

§  57.
Warunki, jakim mają odpowiadać narzędzia miernicze, odbieralniki, parniki oraz zbiorniki w zakładach wyrobu, oczyszczania, odwadniania i przerobu spirytusu, oraz sposób dokonywania urzędowych pomiarów podane są w załączniku B.

d) Sprawdzenie i uruchomienie przedsiębiorstw.

§  58.
1.
Przedsiębiorstwa wyrobu, oczyszczania, odwadniania spirytusu oraz przedsiębiorstwa, zużywające jako surowiec spirytus czysty lub skażony szczególnemi środkami mogą być uruchomione, niezależnie od posiadanego przez przedsiębiorcę zezwolenia, dopiero po sprawdzeniu przez organa skarbowe stanu urządzeń zakładu i stwierdzeniu, że urządzenia te odpowiadają obowiązującym przepisom. W celu przeprowadzenia przez organa skarbowe sprawdzenia (weryfikacji) zakładu, przedsiębiorca powinien złożyć urzędowi skarbowemu w dwóch egzemplarzach na 14 dni przed przewidywanem uruchomieniem zakładu zgłoszenie, zawierające:
a)
imię i nazwisko przedsiębiorcy oraz szczegółowy adres zakładu,
b)
plan sytuacyjny,
c)
plan i szczegółowy opis wszystkich pomieszczeń,
d)
spis i opis naczyń i przyrządów oraz przybliżoną pojemność naczyń,
e)
opis postępowania technicznego z uwzględnieniem norm zużycia spirytusu oraz ewentualnego uzyskiwania spirytusu zwrotnego,
f)
deklarację o odpowiedzialnym zastępcy względnie kierowniku gorzelni.
2.
Do zgłoszenia należy dołączyć zaświadczenie władzy przemysłowej, że zakład odpowiada wymogom prawa przemysłowego oraz przepisom o zdrowotności i bezpieczeństwie pracy.
3.
Sprawdzanie przeprowadza komisja, złożona z urzędników skarbowych, która przed rozpoczęciem swych czynności wyznacza termin sprawdzenia.
§  59.
Do czynności sprawdzenia należą:
a)
oględziny i sprawdzenie z planem i opisem pomieszczeń, przyrządów i naczyń,
b)
pomiar naczyń,
c)
badanie oraz w razie potrzeby urzędowe zabezpieczenie aparatów i urządzeń,
d)
sporządzenie protokółów sprawdzenia w dwóch egzemplarzach, które podpisuje również przedsiębiorca względnie jego zastępca,
e)
nadto w gorzelniach - ustawienie, wyregulowanie, połączenie z aparatem odpędowym i urzędowe zabezpieczenie przyrządu kontrolnego.
§  60.
Protokół sprawdzenia zatwierdza izba skarbowa. Uruchomienie zakładu może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu protokółu sprawdzenia. Jeden egzemplarz zatwierdzonego protokółu sprawdzenia przechowuje się w przedsiębiorstwie, a drugi w urzędzie skarbowym.
§  61.
1.
Gorzelnie podlegają sprawdzeniu corocznie. Coroczne sprawdzenie gorzelni nie obejmuje pomiaru zbiorników do magazynowania spirytusu oraz kadzi fermentacyjnych, drożdżowych i parników. Po zakończeniu corocznego sprawdzenia, które nie podlega zatwierdzeniu (§ 60), gorzelnie mogą być uruchamiane za zezwoleniem przewodniczącego komisji sprawdzenia.
2.
Po zakończeniu sprawdzenia gorzelni, należy zabezpieczyć ją przed nieoznajmionym ruchem przez opieczętowanie wentyla parowego przy aparacie odpędowym otwartych wzierników kolumny zacierowej i ewentualnie parnika; z czynności tej sporządza się protokół według wzoru Nr. 33.
§  62.
Wszelkie zmiany, powodujące potrzebę zmiany protokółu sprawdzenia, podlegają dodatkowemu zatwierdzeniu w trybie, przewidzianym w §§ 59 i 60. W tym przypadku w zgłoszeniu (§ 58) należy podać tylko szczegóły, dotyczące przeprowadzonych zmian.
§  63.
Co najmniej na trzy dni przed uruchomieniem sprawdzonego zakładu (§ 60), przedsiębiorca powinien przedstawić inspektorowi K. S. świadectwo przemysłowe i kwit na uiszczoną opłatę patentową.

e) Wstrzymanie ruchu przedsiębiorstw i wstrzymanie sprzedaży spirytusu przedsiębiorstwom przerobu.

§  64.
1.
Zarządzenia o wstrzymaniu sprzedaży spirytusu względnie całkowitej odmowie sprzedaży spirytusu (art. 20), jak również zarządzenia o wstrzymaniu ruchu zakładu z powodu niezastosowania się przedsiębiorcy do przepisów o urządzeniu (art. 63 ust. 3) wydaje izba skarbowa.
2.
Zarządzenia o wstrzymaniu ruchu zakładu wskutek nieusunięcia zastępcy, kierownika, lub pracownika (art. 63 ust. 4) wydaje urząd skarbowy.
12 § 48:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 1935 r. (Dz.U.35.33.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1935 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1939 r. (Dz.U.39.18.117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 1939 r.

13 § 49 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 i pkt 8 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 1935 r. (Dz.U.35.33.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1935 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1939 r. (Dz.U.39.18.117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 1939 r.

14 § 51 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 1935 r. (Dz.U.35.33.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1935 r.