Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Wydawanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.231

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 grudnia 2023 r. do: 31 grudnia 2029 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki wydawania i zatrzymywania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, cofania i przywracania uprawnień do kierowania pojazdami, a także szczegółowe czynności organów i innych jednostek z tym związane oraz wzory dokumentów stosowanych w tych sprawach.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami;
2)
pozwoleniu - rozumie się przez to pozwolenie na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy;
3)
ośrodku egzaminowania - rozumie się przez to wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, o którym mowa w art. 56 ust. 1 ustawy;
4)
zakazie - rozumie się przez to decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia, cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami albo orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów;
5)
systemie teleinformatycznym - rozumie się przez to system teleinformatyczny, o którym mowa w art. 16a ustawy.
6) 3
 bazie danych - rozumie się przez to posiadaną przez organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie bazę danych i informacji, z wykorzystaniem których obsługuje zadania wspierające obsługę wniosków, płatności, postępowań administracyjnych oraz archiwizację dokumentów, w szczególności obejmujące wydawane decyzje administracyjne i zaświadczenia, wykaz blankietów dokumentów oraz potwierdzenia danych otrzymanych od zagranicznych organów wydających uprawnienia do kierowania pojazdami.
§  3. 
1. 
Organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie prowadzi:
1)
akta ewidencyjne kierowców - dla osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi lub tramwajem;
2)
akta ewidencyjne osób bez uprawnień - dla osób, które:
a)
złożyły wniosek o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia,
b)
nie uzyskały uprawnień ze względu na niespełnianie wymogów określonych w ustawie, nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi lub tramwajem i orzeczony został wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów,
c)
mają wydane za granicą krajowe prawo jazdy i został orzeczony wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zostało wydane orzeczenie lekarskie o istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami lub orzeczenie psychologiczne o istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.
2.  4
 Akta ewidencyjne umieszcza się w teczkach aktowych i przechowuje w specjalnie do tego celu przeznaczonym pomieszczeniu magazynowym zapewniającym właściwe warunki przechowywania i zabezpieczania dokumentacji - do czasu otrzymania informacji o zgonie tej osoby z centralnej ewidencji kierowców. Wydane dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami unieważnia się z urzędu, wprowadzając odpowiednie dane do wniosku i centralnej ewidencji kierowców za pomocą systemu teleinformatycznego. Wszystkie wygenerowane profile kandydata na kierowcę zamyka się z urzędu.
3. 
Teczki układa się w sposób umożliwiający ich lokalizację na podstawie nazwiska i imienia oraz numeru PESEL, o ile osoba taki numer posiada, lub numeru karty kierowcy.
4. 
Karty kierowców wystawione przed dniem 1 stycznia 2002 r. układa się rocznikami według kolejnych ich numerów, a po wprowadzeniu ich do systemu teleinformatycznego - dołącza się do akt ewidencyjnych osoby. Właściwy organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie przydziela osobie tylko jeden stały numer karty kierowcy.
5. 
Wydawanie praw jazdy, pozwoleń i obsługę systemu teleinformatycznego prowadzą wyznaczeni przez organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie pracownicy przeszkoleni w zakresie znajomości przepisów związanych z wydawaniem tych dokumentów oraz obsługi tego systemu.
6. 
Osoby, o których mowa w ust. 5, posługują się przy korzystaniu z systemu teleinformatycznego przyznanym przez organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie hasłem i indywidualnym kluczem cyfrowym.
7. 
Przyznane hasło i klucz cyfrowy stanowią tajemnicę prawnie chronioną.
§  4. 
1.  5
 Organ wydający prawo jazdy zamawia spersonalizowane krajowe prawa jazdy u podmiotu, o którym mowa w art. 19 pkt 2 ustawy, przesyłając z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego uzyskane z centralnej ewidencji kierowców dane i informacje zawarte we wniosku oraz fotografię i wzór podpisu wnioskodawcy.
2. 
Podmiot, o którym mowa w art. 19 pkt 2 ustawy, przekazuje wykonane prawa jazdy do właściwego organu wydającego prawo jazdy w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia otrzymania zamówienia, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Międzynarodowe prawa jazdy i pozwolenia wydaje się na blankietach dostarczonych przez producenta, o którym mowa odpowiednio w art. 19 pkt 3 i 4 ustawy, przez umieszczenie na blankietach pismem maszynowym lub przy użyciu drukarki komputerowej danych zawartych we wniosku.
3 § 2 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2018 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2018 r.
5 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2018 r.