Rozdział 2 - Układ funkcjonalny strzelnicy - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać strzelnice odkryte Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa oraz ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.919

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 kwietnia 2022 r.

Rozdział  2

Układ funkcjonalny strzelnicy

§  3. 
1. 
Konstrukcję budowlaną strzelnicy, jej infrastrukturę specjalistyczną oraz zabezpieczenia wykonuje się zgodnie z projektem budowlanym, uwzględniającym potrzeby szkoleniowe i charakterystyki balistyczno-energetyczne używanej broni palnej i amunicji, z zapewnieniem właściwej odporności na przebicie, określeniem odpowiednich współczynników bezpieczeństwa i ograniczenia występowania zjawiska rykoszetowania oraz z zachowaniem geometrii bezpieczeństwa strzelnicy.
2. 
Elementy strzelnicy oraz zaplecza technicznego, w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych oraz ochrony przeciwpożarowej, spełniają wymagania przewidziane w przepisach dotyczących obiektów budowlanych, wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, zwanej dalej "ustawą", oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 869 i 2490).
§  4. 
1. 
Strzelnice mogą być usytuowane na działkach budowlanych zgodnie z przepisami dotyczącymi obiektów budowlanych, wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy.
2. 
Strzelnicę sytuuje się na podłożu gruntowym, które pod wpływem obciążeń, działania wody lub innych przewidywalnych czynników przyrodniczych nie ulega zmianom zakłócającym eksploatację strzelnicy zgodnie z przeznaczeniem lub zagrażającym bezpieczeństwu konstrukcji budowlanej, instalacji i urządzeń.
3. 
Podłoże gruntowe strzelnicy lub jego fragmenty niespełniające wymagania, o którym mowa w ust. 2, podlegają wzmocnieniu.
4. 
Skarpy, zbocza i ściany oporowe wykonane na terenie strzelnicy podlegają okresowemu sprawdzeniu pod względem stateczności ogólnej.
5. 
Usytuowanie i użytkowanie strzelnicy spełnia warunki określone w przepisach o ochronie środowiska w zakresie:
1)
zabezpieczenia przed hałasem, drganiami oraz zanieczyszczeniem wód gruntowych;
2)
gromadzenia odpadów.
6. 
W rejonie strzelnicy organizuje się miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadków stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.
§  5. 
1. 
W skład strzelnicy wchodzą:
1)
strefa lub strefy strzelań;
2)
zaplecze techniczne;
3)
strefa ochronna;
4)
system obserwacji strefy ochronnej;
5)
instalacje wodno-kanalizacyjne i elektroenergetyczne.
2. 
W skład strzelnicy mogą wchodzić:
1)
stanowisko lub stanowiska obserwacyjne;
2)
stanowisko obsługi celów;
3)
maszty służące do umieszczenia oświetlenia ostrzegawczego, kamer oraz czujników ruchu.
§  6. 
1. 
W skład strefy strzelań wchodzą:
1)
stanowiska strzeleckie;
2)
strefa celów;
3)
urządzenia techniczne obsługi celów ruchomych;
4)
instalacje elektroenergetyczne, sterownicze i sygnalizacyjne.
2. 
W strefie strzelań, w czasie wykonywania strzelań, wyznacza się i wyraźnie oznacza:
1)
linię początkową;
2)
linię lub linie otwarcia ognia, z wyłączeniem stref strzelań, w których są stosowane zmienne stanowiska strzeleckie;
3)
linię wskazującą strefę celów wyznaczoną w ramach strefy strzelań;
4)
granice strefy niebezpiecznej.
3. 
W strefie strzelań stosuje się zabezpieczenia w postaci osłon, przesłon i kulochwytów, skonfigurowanych zgodnie z geometrią bezpieczeństwa strzelnicy.
§  7. 
1. 
W skład zaplecza technicznego strzelnicy wchodzą skonfigurowane ze sobą funkcjonalnie:
1)
pomieszczenia techniczne, gospodarcze i magazynowe;
2)
rozdzielnia energetyczna;
3)
punkt pierwszej pomocy;
4)
pomieszczenia higieniczno-sanitarne z ustępami ogólnodostępnymi, których liczba powinna być zgodna z wymaganiami przewidzianymi w przepisach dotyczących budynków, wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, oddzielnymi dla kobiet i mężczyzn albo oddzielnymi dla kobiet i mężczyzn toaletami przenośnymi;
5)
punkt amunicyjny - rozumiany jako stanowisko stałe lub doraźne przeznaczone do czasowego przechowywania amunicji, w tym jej wydawania oraz rozliczania po zakończeniu strzelania, od rozpoczęcia strzelań do ich zakończenia w każdym dniu szkolenia strzeleckiego;
6)
punkt czyszczenia broni - rozumiany jako pomieszczenie lub miejsce przystosowane i wyposażone do częściowego rozkładania, czyszczenia i konserwacji broni oraz do bezpiecznego sprawdzania stanu jej rozładowania;
7)
droga lub drogi dojazdowe;
8)
plac postojowy o powierzchni nie mniejszej niż 100 m2.
2. 
Elementy zaplecza technicznego oraz instalacje wodno-kanalizacyjne lokalizuje się poza strefą strzelań, w kierunku przeciwnym do kierunku strzelań.
3. 
Elementy zaplecza technicznego muszą być zadaszone i osłonięte przed wpływem czynników atmosferycznych i mogą być obiektami budowlanymi niezwiązanymi trwale z gruntem.
§  8. 
Strzelnicę można wyposażyć w bezpieczny i bezkolizyjny dla strzelających oraz dla konstrukcji i infrastruktury strzelnicy wjazd i wyjazd ze strefy strzelań pojazdów mechanicznych, które będą użyte w ramach szkolenia strzeleckiego albo do wykonywania prac porządkowych lub remontowo-konserwacyjnych, każdorazowo zabezpieczany na czas wykonywania strzelań przed wylotem pocisków lub rykoszetów poza strefę strzelań strzelnicy.