Warunki, jakim powinien odpowiadać wniosek o wydanie zezwolenia na utworzenie uczelni niepaństwowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.14.62

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 1994 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 2 lutego 1991 r.
w sprawie warunków, jakim powinien odpowiadać wniosek o wydanie zezwolenia na utworzenie uczelni niepaństwowej.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:
O wydanie zezwolenia na utworzenie uczelni niepaństwowej może ubiegać się osoba fizyczna lub prawna, zwana dalej "założycielem".
Wniosek o wydanie zezwolenia na utworzenie uczelni niepaństwowej powinien zawierać:
1)
określenie założyciela (imię i nazwisko lub nazwa osoby prawnej, miejsce zamieszkania lub siedziba),
2)
nazwę uczelni,
3)
określenie siedziby uczelni,
4)
określenie okresu, na który założyciel chce uzyskać zezwolenie,
5)
określenie wielkości środków majątkowych, które przeznacza na utworzenie uczelni,
6)
określenie źródeł i sposobu finansowania uczelni,
7) 1
określenie zakresu i kierunku działalności uczelni, przewidywanego rodzaju studiów oraz wskazanie kierunku studiów, który ma być w niej prowadzony,
8)
zobowiązanie do przekazywania na potrzeby tworzonej uczelni środków finansowych, o których mowa w pkt 5 i 6,
9) 2
uzasadnienie zawierające w szczególności: informacje o przewidywanych rozmiarach kształcenia, o zapewnieniu wymaganej kadry naukowo-dydaktycznej dla prowadzenia kształcenie na danym kierunku studiów oraz bazy materialnej i odpowiedniego wyposażenia dla realizacji celów dydaktycznych i naukowych tworzonej uczelni.
Założyciel powinien dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie uczelni niepaństwowej:
1)
plany studiów oraz ramowe programy nauczania (koncepcję kształcenia),
2)
wykaz pracowników naukowo-dydaktycznych, których zamierza zatrudnić w uczelni, z podaniem wymiaru czasu pracy, wraz ze wstępnymi zobowiązaniami do podjęcia przez te osoby pracy w tworzonej uczelni,
3)
dokumenty potwierdzające wiarygodnie dysponowanie przez założyciela środkami majątkowymi, o których mowa w § 2 pkt 5, oraz bazą materialną (np. akty własności, umowy najmu czy dzierżawy) dla celów uczelni.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie uczelni niepaństwowej osoba prawna powinna dołączyć wyciąg z rejestru lub inny właściwy dokument określający rodzaj, zakres działalności i organy upoważnione do występowania w imieniu założyciela.
1.
Założyciel powinien dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie uczelni niepaństwowej projekt jej statutu.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli założyciel złoży wniosek o nadanie pierwszego statutu uczelni przez Ministra Edukacji Narodowej.
Osoba prawna lub osoba fizyczna zagraniczna zobowiązana jest do przedłożenia dokumentów (wymienionych w § 2, § 2a i 3) wraz z przekładem na język polski, z tym że dokumenty, o których mowa w § 3, wymagają poświadczenia przez właściwą ze względu na siedzibę założyciela polską placówkę dyplomatyczną lub urząd konsularny.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.72.316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 1994 r.
2 § 2 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.72.316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 1994 r.
3 § 2a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.72.316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 1994 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.72.316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 1994 r.