Uzupełniające wybory do Sejmu Ustawodawczego z dalszych części b. zaboru pruskiego.

Dziennik Ustaw

Dz. Praw P. Pol.1919.65.393

Akt utracił moc
Wersja od: 14 sierpnia 1919 r.

USTAWA
z dnia 1 sierpnia 1919 r.
o uzupełniających wyborach do Sejmu Ustawodawczego z dalszych części b. zaboru pruskiego.

W miarą oswobadzania od panowania niemieckiego dalszych części b. zaboru pruskiego, nieobjętych 4 okręgami wyborczemi, ustanowionemi ustawą z 5-go kwietnia i przyłączenia ich do Rzeczypospolitej, będą w nich przeprowadzane wybory posłów do Sejmu Ustawodawczego na podstawie ordynacji wyborczej z dnia 28 listopada 1918 r. ze zmianami poniżej wskazanemi.

Okręgi wyborcze będą tworzone stopniowo z ziem oswobadzanych dekretem Rady Ministrów na wniosek zastępcy Generalnego Komisarza wyborczego z zachowaniem zasadniczego stosunku 1 posła na 50.000 ludności, a z utrzymaniem wielkości okręgu od 7 do 13 mandatów.

Główne Komisje wyborcze będą utworzone zależnie od warunków miejscowych uchwałą Rady Ministrów na wniosek zastępcy Generalnego Komisarza Wyborczego.

Przepis art. 8, ust. 1, rozdziału II, ord. wyb. nie dotyczy członków i urzędników komisarjatu i podkomisarjatów Naczelnej Rady Ludowej b. zaboru pruskiego, zaś przepis art. 9, ust. 1, ord. wyb. i art. 10, ust. 1, ord. wyb. nie dotyczy komisarzy i podkomisarzy Naczelnej Rady Ludowej oraz profesorów wyższych uczelni.

Wybory będą urządzane możliwie najprędzej po uwolnieniu danego okręgu: dzień głosowania powinien być wyznaczony nie później jak w dni 80 po ustąpieniu zarządu zwierzchniego niemieckiego.

Funkcją Generalnego Komisarza Wyborczego będzie pełnił mianowany przez Radę Ministrów zastępca Generalnego Komisarza z siedzibą w jednym z nowoutworzonych okręgów wyborczych.

Z chwilą przeprowadzenia wyborów, wystawienia wybranym posłom list wierzytelnych, a w każdym razie do dni trzech od ogłoszenia wyniku wyborów przez Główną Komisję Wyborczą, gasną mandaty tych członków Sejmu Ustawodawczego, którzy na podstawie dekretu Naczelnika Państwa L. 193, № 14, Dz. Pr. z dnia 8 lutego 1919 r., jako wybrani do parlamentu niemieckiego z okręgu objętego danym okręgiem wyborczym powołani zostali w skład Sejmu Ustawodawczego. Jeśli okrąg, którego dany poseł posłował do Parlamentu niemieckiego, objęty jest okręgiem wyborczym tylko częściowo, to poseł mandat swój zachowuje do czasu, gdy i w pozostałej części jego dawnego okręgu wybory przeprowadzone zostaną, przyczem części okręgów, pozostawione poza granicą Rzeczypospolitej, pod uwagę nie wchodzą.

Ustawa wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia. Wykonanie jej powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.