Rozdział 4c - Szczegółowe przeznaczenie i warunki udzielania wsparcia w zakresie wynikającym z rekomendacji sektorowych rad do spraw kompetencji - Udzielanie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1240 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 13 czerwca 2022 r.

Rozdział  4c 

Szczegółowe przeznaczenie i warunki udzielania wsparcia w zakresie wynikającym z rekomendacji sektorowych rad do spraw kompetencji

§  12e. 
1. 
Agencja może udzielić wsparcia na realizację projektów polegających na dofinansowaniu dla mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców lub dużych przedsiębiorców oraz ich pracowników uczestnictwa w usługach szkoleniowych lub doradczych, a także zakupu wartości niematerialnych i prawnych, które są bezpośrednio związane ze świadczeniem lub uczestnictwem w zdalnych usługach szkoleniowych lub doradczych, w zakresie wynikającym z rekomendacji sektorowych rad do spraw kompetencji:
1)
przedsiębiorcom;
2)
podmiotom działającym na rzecz rozwoju gospodarczego;
3)
podmiotom działającym na rzecz zatrudnienia, rozwoju kapitału ludzkiego lub potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw;
4)
partnerom społecznym i gospodarczym w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
5)
reprezentatywnym organizacjom związkowym i pracodawców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego;
6)
organizacjom pracodawców w rozumieniu ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców;
7)
organizacjom samorządu gospodarczego w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle;
8)
organizacjom związkowym w rozumieniu ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.
2. 
Wsparcie w zakresie wynikającym z rekomendacji sektorowych rad do spraw kompetencji może być udzielone podmiotowi, o którym mowa w ust. 1, który posiada niezbędny potencjał kadrowy, ekonomiczny i techniczny oraz doświadczenie w udzielaniu wsparcia przedsiębiorcom lub ich pracownikom.
§  12f. 
1. 
Do wydatków kwalifikowalnych w ramach wsparcia, o którym mowa w § 12e ust. 1, zalicza się wydatki na:
1)
rekrutację potencjalnych odbiorców wsparcia;
2)
pokrycie kosztów usług szkoleniowych;
2a)
pokrycie kosztów wynagrodzeń uczestników szkolenia, o których mowa w art. 31 ust. 3 lit. d rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014;
3)
pokrycie kosztów doradztwa lub innych usług o charakterze doradczym lub szkoleniowym wspierających rozwój przedsiębiorcy;
3a)
pokrycie kosztów zakupu wartości niematerialnych i prawnych, które są bezpośrednio związane ze świadczeniem lub uczestnictwem w zdalnych usługach szkoleniowych lub doradczych, w zakresie wynikającym z rekomendacji sektorowych rad do spraw kompetencji;
4)
pokrycie pozostałych kosztów bezpośrednio związanych z dofinansowaniem usług, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)
pokrycie kosztów pośrednich;
6)
zakup środków trwałych niezbędnych do realizacji projektu;
7)
zakup infrastruktury oraz dostosowanie lub adaptację budynków, pomieszczeń i miejsc pracy w ramach cross-financingu do wysokości 5% wydatków kwalifikowanych projektu.
2. 
Wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6 i 7, nie mogą łącznie przekroczyć 10% wydatków kwalifikowalnych projektu.
3. 
Do wydatków kwalifikowalnych w ramach wsparcia, o którym mowa w § 12e ust. 1, nie zalicza się wydatków poniesionych wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy o udzielenie wsparcia lub przed dniem realizacji projektu.
4. 
Warunkiem udzielenia pomocy de minimis na usługi szkoleniowe w ramach wsparcia, o którym mowa w § 12e ust. 1, jest wniesienie przez przedsiębiorcę wkładu prywatnego w wysokości co najmniej 20% kosztów usługi szkoleniowej w postaci:
1)
opłaty lub
2)
kosztów wynagrodzeń uczestników szkolenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2a.
4a. 
W przypadku wniesienia wkładu prywatnego, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, wartość pomocy de minimis dla przedsiębiorcy stanowi różnica między kosztem usługi a wysokością opłaty. W przypadku wniesienia wkładu prywatnego, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, wartość pomocy de minimis dla przedsiębiorcy stanowi koszt usługi.
4b. 
Warunkiem udzielenia pomocy de minimis na usługi doradcze lub zakup wartości niematerialnych i prawnych w ramach wsparcia, o którym mowa w § 12e ust. 1, jest wniesienie przez przedsiębiorcę wkładu prywatnego w wysokości co najmniej 20% kosztów usługi doradczej lub zakupu wartości niematerialnych i prawnych w postaci opłaty. Wartość pomocy de minimis dla przedsiębiorcy stanowi różnica między kosztem usługi lub zakupu wartości niematerialnych i prawnych a wysokością opłaty.
5. 
Jeżeli wsparcie, o którym mowa w ust. 4 lub 4b, uzyskane przez przedsiębiorcę w ramach pomocy de minimis spowodowałoby przekroczenie dopuszczalnej wielkości tej pomocy, wsparcie to może stanowić pomoc publiczną dla mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy z zachowaniem warunków określonych w art. 18 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 lub pomoc publiczną z zachowaniem warunków określonych w art. 31 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014, z zastrzeżeniem ust. 6 pkt 2.
6. 
W przypadku uczestnictwa w usługach, o których mowa w § 12e ust. 1, podstawą wyliczenia wielkości pomocy dla przedsiębiorcy są w odniesieniu do:
1)
pomocy de minimis - wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 3a;
2)
pomocy publicznej - wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.
7. 
Podstawą wyliczenia wielkości pomocy de minimis dla podmiotu, o którym mowa w § 12e ust. 1, są wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6 i 7.
8. 
Wydatki na wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2a, nie mogą przekroczyć wysokości wkładu prywatnego wnoszonego przez przedsiębiorcę.