Tymczasowe organy ustrojowe gminy m.st. Warszawy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.86.778

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1937 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 września 1934 r.
o tymczasowych organach ustrojowych gminy m. st. Warszawy.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 15 marca 1934 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 221) postanawiam co następuje:

Przepisy wstępne.

Używany w tekście rozporządzenia niniejszego skrót: "ustawa samorządowa" oznacza ustawę z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294).

Tymczasowe organa ustrojowe gminy m. st. Warszawy, określone w rozporządzeniu niniejszem, sprawują swe czynności do chwili ukonstytuowania się organów ustrojowych gminy po wydaniu ustawy o stołecznym samorządzie wojewódzkim, nie dłużej jednak niż do dnia 1 października 1938 r.

Do tymczasowych organów ustrojowych gminy m. st. Warszawy, określonych w rozporządzeniu niniejszem, stosuje się przepisy dekretu z dnia 4 lutego 1919 r. o samorządzie miejskim (Dz. P. P. P. Nr. 13, poz. 140) z późniejszemi zmianami oraz przepisy ustawy samorządowej, o ile z przepisów rozporządzenia niniejszego nie wynika inaczej.

Tymczasowe organa ustrojowe gminy m. st. Warszawy.

(1)
Zakres działania ustrojowych organów gminy, określony w ustawie samorządowej i ustawach szczególnych, należy bez ograniczeń, o których mowa w art. 72 i 73 ustawy samorządowej, a ze zmianami, wynikającemi z rozporządzenia niniejszego, do Tymczasowego Zarządu Miejskiego. Członkami tego Zarządu są: Prezydent Miasta oraz 5 Wiceprezydentów.
(2)
Prezydenta Miasta powołuje i odwołuje na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych Rada Ministrów, Wiceprezydentów zaś - Minister Spraw Wewnętrznych.
(1)
Przy Tymczasowym Zarządzie Miejskim czynna jest pod przewodnictwem Prezydenta Miasta lub wyznaczonego przezeń Wiceprezydenta Tymczasowa Rada Miejska, złożona, z 36 członków, powołanych z pośród osób, odpowiadających warunkom prawa wybieralności do rady miejskiej zgodnie z przepisami art. 3 i 4 ustawy samorządowej, ze szczególnem uwzględnieniem osób, reprezentujących sfery gospodarcze i zawodowe ludności m. st. Warszawy.
(2)
Członków Tymczasowej Rady Miejskiej powołuje i odwołuje Minister Spraw Wewnętrznych.
(3)
Członkowie Tymczasowej Rady Miejskiej sprawują swe czynności bezpłatnie.
(1)
Tymczasowa Rada Miejska jest organem opinjodawczym w sprawach, które zgodnie z dotychczasowemi przepisami należą do zakresu działania rady miejskiej, a ponadto w sprawach, w których opinji powyższego organu zasięgnie Prezydent Miasta.
(2)
Tymczasowa Rada Miejska może wyłonić ze swego grona komisje, powołane do przygotowywania wniosków i opinij. Przewodnictwo tych komisyj sprawuje Prezydent Miasta, który może je poruczyć Wiceprezydentom albo przekazać osobom, wybranym w tym celu przez komisje ze swego grona.
(3)
Sposób obradowania Tymczasowej Rady Miejskiej i jej komisyj określa regulamin, uchwalony przez nią i zatwierdzony przez władzę nadzorczą.
(1)
Funkcje organu stanowiącego gminy sprawuje Tymczasowy Zarząd Miejski kolegjalnie Tymczasowy Zarząd Miejski działa również kolegjalnie w sprawach, które w myśl przepisów art. 44 ustawy samorządowej zastrzeżone są dla kolegjum zarządu miejskiego.
(2)
Minister Spraw Wewnętrznych władny jest przenieść wszystkie lub niektóre sprawy, przewidziane w art. 44 ust. (1) lit. f), g) i j) ustawy samorządowej, do zakresu jednoosobowego działania Tymczasowego Zarządu Miejskiego z zastrzeżeniem, że ustalenie ogólnych wytycznych i zasad w powyższych sprawach należy w każdym razie do kolegjum Tymczasowego Zarządu Miejskiego.
(3)
Funkcje, wynikające z jednoosobowego zakresu działania Tymczasowego Zarządu Miejskiego, sprawuje Prezydent Miasta. Prezydent Miasta poza uprawnieniami, przewidzianemi w rozporządzeniu niniejszem, łączy wszystkie funkcje przełożonego gminy i jej zarządu, nie zastrzeżone dla kolegjum Tymczasowego Zarządu Miejskiego.
(1)
Kolegjum Tymczasowego Zarządu Miejskiego składa się z członków tego Zarządu i obraduje pod przewodnictwem Prezydenta Miasta.
(2)
Sposób obradowania Tymczasowego Zarządu Miejskiego określa regulamin, uchwalony przez kolegjum tego Zarządu i zatwierdzony przez władzę nadzorczą.
(1)
W razie nieobecności Prezydenta Miasta lub niemożności pełnienia przezeń czynności służbowych wszystkie funkcje jego obejmuje jeden z Wiceprezydentów, którego w tym celu wyznaczy Prezydent Miasta.
(2)
Wiceprezydenci w zakresie jednoosobowego działania Tymczasowego Zarządu Miejskiego podlegają służbowo i osobowo Prezydentowi Miasta, sprawują funkcje jego pomocników oraz zastępują go w zakresie, przez niego ustalonym.
(1)
Prezydent Miasta i Wiceprezydenci pobierają z funduszów gminy uposażenie, którego wysokość ustala Minister Spraw Wewnętrznych. Uposażenie Prezydent i Miasta nie może przekraczać kwoty uposażenia, przewidzianego dla Prezydenta Miasta w budżecie gminy na okres 1933/34 r. uposażenie zaś każdego z Wiceprezydentów - kwoty uposażenia, przewidzianego w tym budżecie dla Wiceprezydentów.
(2)
Urzędnik państwowy, powołany na jedno z powyższych stanowisk, korzysta przez czas sprawowania funkcyj w Tymczasowym Zarządzie Miejskim z urlopu, którego czas zalicza się do służby państwowej.
(1)
Czynności z zakresu kontroli wewnętrznej, przewidziane w ustawie samorządowej i innych przepisach szczególnych, sprawnie Komisja Rewizyjna, której skład ustala oraz przewodniczącego i członków powołuje i odwołuje Minister Spraw Wewnętrznych.
(2)
Do Komisji Rewizyjnej mogą być powoływane tylko osoby, które odpowiadają warunkom prawa wybieralności do rady miejskiej zgodnie z przepisami art. 3 i 4 ustawy samorządowej. W skład Komisji nie mogą wchodzić członkowie Tymczasowego Zarządu Miejskiego oraz pracownicy miejscy.
(3)
Protokóły czynności rewizyjnych oraz uwagi swe i wnioski wraz z wyjaśnieniami Tymczasowego Zarządu Miejskiego Komisja Rewizyjna składa władzy nadzorczej.
(4)
Tryb czynności Komisji Rewizyjnej ustala regulamin, uchwalony przez Komisję i zatwierdzony przez władzę nadzorczą.
(5)
Członkowie Komisji Rewizyjnej za udział w posiedzeniach Komisji i jej czynnościach rewizyjnych otrzymują z funduszów gminy tytułem odszkodowania diety według norm, ustalonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, w granicach przeznaczonych na ten ceł środków w budżecie miasta.

Do członków Tymczasowej Rady Miejskiej, jej komisyj oraz Komisji Rewizyjnej stosuje się analogicznie przepisy, zawarte w zdaniu pierwszem art. 8 ustawy samorządowej bez skutków, przewidzianych w art. 6 ust. (5), oraz przepisy art. 9 tej ustawy.

Przepisy końcowe.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 2:

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 30 marca 1936 r. (Dz.U.36.23.188) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 31 marca 1936 r.

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1937 r. (Dz.U.37.48.371) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 30 czerwca 1937 r.