Rozdział 7 - Przekształcenie instytutu w instytucję gospodarki budżetowej - Tworzenie, łączenie, podział, reorganizacja, przekształcanie, włączanie lub likwidacja instytutów badawczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.230.1512

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 2010 r.

Rozdział  7

Przekształcenie instytutu w instytucję gospodarki budżetowej

§  26.
1.
W celu dokonania oceny stanu majątkowego i organizacyjno-prawnego instytutu przekształcanego w instytucję gospodarki budżetowej oraz opracowania warunków, na jakich zostanie dokonane jego przekształcenie, minister nadzorujący instytut powołuje komisję i wyznacza jej przewodniczącego.
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
dwaj przedstawiciele ministra nadzorującego instytut;
2)
dyrektor przekształcanego instytutu;
3)
przedstawiciel zakładowych organizacji związkowych działających w instytucie.
3.
Obsługę prac komisji zapewnia instytut przekształcany w instytucję gospodarki budżetowej.
§  27.
Komisja w terminie do 3 miesięcy od dnia powołania przedstawia ministrowi nadzorującemu instytut:
1)
informacje na temat składników majątkowych przekształcanego instytutu, ze wskazaniem ich wartości bilansowej, wynikającej ze sprawozdania finansowego sporządzonego za ostatni rok obrotowy;
2)
informację na temat stanu zobowiązań instytutu;
3)
opinię dyrektora instytutu lub rady naukowej w sprawie inicjatywy przekształcenia instytutu w instytucję gospodarki budżetowej;
4)
rekomendację dotyczącą celowości przeprowadzenia procesu przekształcenia instytutu, dołączając opinię rady naukowej instytutu.
§  28.
1.
Przekształcenie instytutu w instytucję gospodarki budżetowej wymaga zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdań, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, a także zamknięcia rachunków bankowych.
2.
Bilans zamknięcia przekształcanego instytutu staje się bilansem otwarcia instytucji gospodarki budżetowej.
3.
W przypadku przekształcenia więcej niż jednego instytutu w instytucję gospodarki budżetowej bilans otwarcia instytucji gospodarki budżetowej sporządza się na podstawie bilansów zamknięcia instytutów, po uwzględnieniu wzajemnych rozliczeń.
4.
Określenie mienia przekształcanego instytutu następuje na podstawie sprawozdania finansowego tego instytutu sporządzonego na dzień poprzedzający dzień przekształcenia, zbadanego przez biegłego rewidenta zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i zatwierdzonego przez ministra nadzorującego instytut.
5.
Wykaz mienia oraz należności przysługujących przekształcanemu instytutowi, które podlegają przejęciu przez instytucję gospodarki budżetowej, sporządza się w formie protokołu zdawczo-odbiorczego.
6.
Przed przekształceniem instytutu w instytucję gospodarki budżetowej instytut jest obowiązany zabezpieczyć wszystkich wierzycieli oraz zabezpieczyć zobowiązania wobec pracowników, z wyłączeniem zobowiązań wynikających z umów określających sposób rozliczania dotacji przyznanych ze środków finansowych na naukę, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.
7.
Przed przekształceniem w instytucję gospodarki budżetowej instytut jest obowiązany rozliczyć wykorzystanie środków finansowych otrzymanych w ramach realizacji umów, o których mowa w ust. 6.
8.
Wniosek o wpis instytucji gospodarki budżetowej do Krajowego Rejestru Sądowego składa dyrektor instytucji gospodarki budżetowej.
§  29.
Akt o przekształceniu instytutu w instytucję gospodarki budżetowej, w rozumieniu art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.2)), zawiera:
1)
określenie organu administracji rządowej wykonującego funkcję organu założycielskiego instytucji gospodarki budżetowej;
2)
określenie instytutu podlegającego przekształceniu, przez wskazanie:
a)
nazwy i siedziby,
b)
numeru identyfikacyjnego REGON,
c)
numeru identyfikacji podatkowej NIP;
3)
określenie przedmiotu działalności podstawowej instytucji gospodarki budżetowej, w tym wskazanie, jakie zadania publiczne będą przez nią realizowane;
4)
określenie źródła przychodów instytucji gospodarki budżetowej;
5)
określenie zasad przejęcia mienia, w tym aktywów trwałych i obrotowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, oraz zobowiązań.