Rozdział 5 - Doręczanie kart powołania w trybie akcji kurierskiej - Tryb doręczania kart powołania i rozplakatowania obwieszczeń o stawieniu się osób do czynnej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.3 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 27 stycznia 2021 r.

Rozdział  5

Doręczanie kart powołania w trybie akcji kurierskiej

§  15. 
Doręczanie kart powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych przeprowadzanych w trybie natychmiastowego stawiennictwa, w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej i bojowej jednostek wojskowych, oraz do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny może następować za pośrednictwem kurierów, w trybie akcji kurierskiej.
§  16. 
1. 
Założenia i schemat akcji kurierskiej dla terenu województwa opracowuje wojewoda przy współudziale szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, wojewódzkiego komendanta Policji, wojskowych komendantów uzupełnień, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast) i starostów.
2. 
Dokument, o którym mowa w ust. 1, podpisuje wojewoda, szef wojewódzkiego sztabu wojskowego i komendant wojewódzki Policji.
§  17. 
1. 
Plan akcji kurierskiej, uwzględniający założenia i schemat, o którym mowa w § 16 ust. 1, opracowuje w uzgodnieniu z właściwym wojskowym komendantem uzupełnień i terenowym organem Policji:
1)
starosta - w zakresie tras doręczania dokumentów zawiadamiania lub pakietów kart powołania wójtom lub burmistrzom (prezydentom miast, z wyjątkiem prezydentów miast na prawach powiatu);
2)
wójt lub burmistrz (prezydent miasta) - w zakresie rejonów i tras bezpośredniego doręczania kart powołania adresatom.
2. 
Starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) przekazuje wojewodzie, a wójt, burmistrz (prezydent miasta) - staroście kopię planu akcji kurierskiej.
3. 
Organy, o których mowa w ust. 2, przekazują kopię planu akcji kurierskiej również wojskowemu komendantowi uzupełnień.
4. 
W planie akcji kurierskiej określa się:
1)
rejony i trasy doręczeń kart powołania w gminach (miastach) oraz trasy przejazdu kurierów starostw powiatowych, przy wykorzystaniu mapy terenu;
2)
niezbędne siły i środki;
3)
zasady przekazywania informacji o uruchomieniu akcji, jej przebiegu i wynikach;
4)
warianty działania w różnych porach roku i doby.
5. 
Aktualizacji planu akcji kurierskiej dokonują organy, o których mowa w ust. 1.
§  18. 
1. 
Akcją kurierską kieruje starosta, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) albo upoważniony przez nich pracownik urzędu.
2. 
Realizując zadania, o których mowa w § 15, kierujący akcją kurierską posługuje się:
1)
spisem dokumentów akcji kurierskiej urzędu gminy, miasta lub starostwa powiatowego, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;
2)
tabelą czynności kierującego akcją kurierską, której wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
3)
wykazem kurierów-łączników i kurierów-wykonawców urzędu gminy, miasta lub starostwa powiatowego, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia;
4)
zestawieniem przekazanych dokumentów powołania, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  19. 
1. 
Wojskowy komendant uzupełnień występuje do właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) z wnioskiem, o którym mowa w art. 203 ust. 1 ustawy, o przeznaczenie w pierwszej kolejności do funkcji kurierów (kurierów-wykonawców i kurierów-łączników) mężczyzn będących pracownikami starostwa powiatowego lub urzędu gminy (miasta).
2. 
Wojskowy komendant uzupełnień uwzględnia we wniosku o przeznaczenie osoby do funkcji kuriera - osoby zamieszkałe najbliżej siedziby urzędu, o którym mowa w ust. 1. Osoby te po ich przeznaczeniu są kurierami urzędu i w wyjątkowych przypadkach mogą pełnić funkcje wykonawców i łączników.
§  20. 
W celu zapewnienia sprawnego przeprowadzenia akcji kurierskiej wydziela się w urzędzie odpowiednie środki łączności i pomieszczenia dla osoby kierującej akcją, kurierów i kierowców, tak aby istniał łatwy kontakt pomiędzy uczestnikami akcji bez zakłócania pracy pozostałych pracowników urzędu.
§  21. 
1. 
Wojskowi komendanci uzupełnień przekazują organom realizującym akcje kurierskie tabele sygnałowe określające hasła oraz zakres przedsięwzięć do realizacji na rzecz powszechnego obowiązku obrony.
2. 
Z treścią tabeli sygnałowej zapoznaje się tylko pracowników starostwa powiatowego lub urzędu gminy (miasta) wyznaczonych do uruchomienia akcji kurierskiej. Fakt zapoznania się z treścią tabeli sygnałowej pracownik potwierdza własnoręcznym podpisem.
§  22. 
1. 
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zarządza uruchomienie akcji kurierskiej, a szef wojewódzkiego sztabu wojskowego i wojskowy komendant uzupełnień przekazują hasła o uruchomieniu akcji, określone przy pomocy tabeli sygnałowej, środkami łączności przewodowej lub radiowej albo na podstawie dokumentu zawiadamiania, przekazanego bezpośrednio przez kuriera.
2. 
Zarządzenie uruchomienia akcji kurierskiej, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień potwierdza niezwłocznie na piśmie i przekazuje właściwemu staroście lub wójtowi, burmistrzowi (prezydentowi miasta) oraz wojewodzie.
§  23. 
1. 
O uruchomieniu akcji kurierskiej wójt lub burmistrz (prezydent miasta) zawiadamia niezwłocznie na piśmie starostę, a starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) - wojewodę.
2. 
W przypadku uruchomienia akcji kurierskiej przez starostę, zawiadamia on o tym niezwłocznie na piśmie wojewodę i organy samorządu terytorialnego objęte tą akcją.
3. 
Do zadań starosty, oprócz dokonania zawiadomień, o których mowa w ust. 1 i 2, należy w szczególności przekazywanie wójtom lub burmistrzom (prezydentom miast, z wyjątkiem prezydentów miast na prawach powiatu) hasła do uruchomienia akcji kurierskiej, określonego przy pomocy tabeli sygnałowej, środkami łączności przewodowej lub radiowej albo na podstawie dokumentu zawiadamiania, przekazanego bezpośrednio przez kuriera, którego wzór określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
4. 
Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) zawiadamia o akcji kurierskiej także sołtysów w celu udzielenia kurierom niezbędnej pomocy w doręczaniu kart powołania.
5. 
Do zadań wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) oprócz dokonania zawiadomień, o których mowa w ust. 1 i 4, należy:
1)
zawiadomienie właściwego miejscowo terenowego organu Policji o uruchomieniu akcji w celu zabezpieczenia porządku w czasie jej przebiegu;
2)
wydawanie dokumentów do wypełnienia kurierom-wykonawcom;
3)
przyjmowanie informacji o przebiegu akcji i kierowanie nią na bieżąco.
6. 
W toku realizacji zadań wójt lub burmistrz (prezydent miasta) jest uprawniony do uzyskiwania telefonicznych połączeń priorytetowych i prowadzenia rozmów w publicznej sieci telekomunikacyjnej, na zasadach określonych w przepisach prawa telekomunikacyjnego.
§  24. 
Zadaniem kurierów-łączników jest jak najszybsze wezwanie osób przeznaczonych do funkcji kuriera do udziału w akcji kurierskiej oraz posiadaczy środków transportowych do ich udostępnienia na potrzeby akcji.
§  25. 
1. 
Do zadań kurierów-wykonawców w czasie akcji kurierskiej należy w szczególności:
1)
wypełnianie i wydawanie dokumentów kurierom;
2)
przygotowywanie kart powołania do doręczenia według rejonów i tras;
3)
wysyłanie kurierów i kurierów-łączników;
4)
odnotowywanie przebiegu i wyników akcji.
2. 
Kurier-wykonawca w czasie akcji kurierskiej posługuje się:
1)
wykazem kurierów i ich zastępców, którego wzór określa załącznik nr 7 do rozporządzenia;
2)
wykazem posiadaczy środków transportowych na potrzeby akcji kurierskiej, którego wzór określa załącznik nr 8 do rozporządzenia;
3)
tabelą rozesłania kurierów, której wzór określa załącznik nr 9 do rozporządzenia;
4)
spisem ulic z oznaczonymi rejonami, trasami doręczeń, którego wzór określa załącznik nr 10 do rozporządzenia;
5)
spisem numerów telefonów w starostwach powiatowych, w urzędach miast i urzędach gmin objętych akcją kurierską, którego wzór określa załącznik nr 11 do rozporządzenia;
6)
spisem sołectw znajdujących się na terenie gminy, którego wzór określa załącznik nr 12 do rozporządzenia.
§  26. 
1. 
Do zadań kurierów należy dostarczenie hasła lub pakietów kart powołania do wskazanego urzędu oraz kart powołania osobom, dla których zostały one wystawione.
2. 
Kurier w czasie akcji kurierskiej okazuje legitymację, której wzór określa załącznik nr 13 do rozporządzenia.
3. 
Po zakończeniu akcji kurier jest obowiązany zwrócić legitymację, potwierdzenia odbioru kart powołania oraz przekazać karty niedoręczone - wykonawcy lub kierującemu akcją kurierską.
§  27. 
Doręczania kart powołania osobom, dla których zostały wystawione, dokonuje się w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego i z uwzględnieniem przepisu art. 60 ust. 7 ustawy.
§  28. 
1. 
O zakończeniu doręczania kart powołania lub pakietów kart powołania wójt lub burmistrz (prezydent miasta) oraz starosta zawiadamia wojskowego komendanta uzupełnień. Zawiadamianie o zakończeniu akcji kurierskiej organu wyższego stopnia przez organ, który ją uruchomił, odbywa się na zasadach określonych w § 23 ust. 1 i 2. Zawiadomienie o zakończeniu doręczania kart powołania oraz o zakończeniu akcji kurierskiej potwierdza się niezwłocznie na piśmie.
2. 
Wojskowy komendant uzupełnień przekazuje wójtom lub burmistrzom (prezydentom miast) oraz starostom hasło o zakończeniu akcji kurierskiej na terenie objętym ich właściwością, w sposób określony w § 22.
3. 
Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) oraz starosta, po zakończeniu akcji kurierskiej, sporządza następujące dokumenty:
1)
rozliczenie doręczenia kart powołania lub pakietów kart powołania, którego wzór określa załącznik nr 14 do rozporządzenia;
2)
meldunek z przebiegu i wyników akcji kurierskiej na terenie gminy, miasta lub powiatu, którego wzór określa załącznik nr 15 do rozporządzenia;
3)
rozliczenie kosztów akcji kurierskiej, którego wzór określa załącznik nr 16 do rozporządzenia;
4)
sprawozdanie z realizacji zadań związanych z doręczaniem kart powołania w trybie akcji kurierskiej na terenie gminy (miasta) lub starostwa powiatowego, którego wzór określa załącznik nr 17 do rozporządzenia.
4. 
Kopie dokumentów, o których mowa w ust. 1, otrzymuje odpowiednio wojskowy komendant uzupełnień, starosta oraz wojewoda.
5. 
Dokument, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, wraz z niedoręczonymi kartami powołania oraz potwierdzeniami odbioru doręczonych kart powołania wojskowy komendant uzupełnień powinien otrzymać za pokwitowaniem przed upływem ustalonego terminu od zakończenia akcji kurierskiej.
§  29. 
Właściwi miejscowo wojskowi komendanci uzupełnień przekazują organom biorącym udział w systemie akcji kurierskiej normy czasowe doręczania i rozliczania kart powołania.
§  30. 
Organy, o których mowa w § 17 ust. 1, mogą przeprowadzić na terenie swego działania akcję kurierską bez doręczania kart powołania, w celach szkolenia osób przewidzianych do udziału w akcji kurierskiej, po uzyskaniu zezwolenia wojewody.
§  31. 
Do zadań wojewody, w zakresie uregulowanym w rozporządzeniu, należy w szczególności:
1)
prowadzenie zbiorczej dokumentacji planów akcji kurierskich, sporządzonych przez starostów (prezydentów miast na prawach powiatu);
2)
szkolenie i pomoc merytoryczna organom w zakładaniu i prowadzeniu dokumentacji;
3)
kontrola prawidłowości i aktualności dokumentacji w zakresie organizacji i przebiegu akcji kurierskich w starostwach powiatowych i urzędach gmin (miast);
4)
opracowanie i przekazanie ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku sprawozdania z realizacji zadań związanych z doręczaniem kart powołania w trybie akcji kurierskiej na terenie województwa za rok ubiegły, którego wzór określa załącznik nr 17 do rozporządzenia.
§  32. 
1. 
Wydatki administracyjne związane z opracowaniem planów akcji kurierskiej, o których mowa w § 17 ust. 1, oraz z przeznaczaniem osób do funkcji kuriera pokrywa się z budżetu wojewody.
2. 
Z budżetu wojewody pokrywa się również wydatki związane z doręczaniem przez kurierów kart powołania do czynnej służby wojskowej i wezwań do wykonywania świadczeń osobistych lub rzeczowych - w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
3. 
Wydatki związane z doręczaniem przez kurierów w czasie pokoju kart powołania żołnierzom rezerwy oraz wezwań do wykonywania świadczeń osobistych lub rzeczowych podczas ćwiczeń wojskowych prowadzonych w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych pokrywa się z budżetu podmiotu, na rzecz którego wykonane zostało dane świadczenie.
4. 
Zwrotu kosztów, na rzecz wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) i starostów, poniesionych w związku z doręczeniem kart powołania oraz wezwań, w przypadku, o którym mowa w ust. 3, a także w przypadku zastosowania trybów doręczania, o których mowa w § 33a:
1)
na potrzeby jednostek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej - dokonuje szef wojewódzkiego sztabu wojskowego;
2)
na potrzeby innych jednostek organizacyjnych niż wymienione w pkt 1 - dokonuje jednostka organizacyjna, na której rzecz wykonane zostało to świadczenie.
5. 
Zwrotu kosztów dokonuje się w terminie 30 dni od dnia złożenia przez wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) i starostów rozliczenia kosztów akcji kurierskiej:
1)
do wojskowego komendanta uzupełnień - w odniesieniu do jednostek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej;
2)
do jednostki organizacyjnej, na rzecz której wykonane zostało świadczenie - w odniesieniu do jednostek innych niż wymienione w pkt 1.
§  33. 
Kontroli w zakresie prawidłowości dokumentacji akcji kurierskiej, zasad jej przechowywania oraz przebiegu uruchamianych akcji mogą dokonywać osoby upoważnione przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub Ministra Obrony Narodowej.