Rozdział 1 - Postanowienia ogólne - Traktat w sprawie Eurokorpusu i statusu jego Dowództwa. Bruksela.2004.11.22.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.359

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 stycznia 2022 r.

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

1. 
Traktat niniejszy ma na celu określenie podstawowych zasad dotyczących misji, warunków organizacji i funkcjonowania Eurokorpusu.
2. 
Traktat niniejszy ma również na celu określenie statusu Dowództwa Eurokorpusu.
3. 
O ile w treści niniejszego Traktatu nie zdecydowano inaczej, zastosowanie mają przepisy prawa Państwa-gospodarza.
4. 
Umawiające się Strony uzgadniają, iż postanowienia niniejszego Traktatu opierają się na zasadzie wzajemności i zrównoważonego podziału obowiązków.

W niniejszym Traktacie rozumie się:

1.
przez "Eurokorpus":

korpus wielonarodowy utworzony przez Dowództwo i jednostki wojskowe, w przypadku których Umawiające się Strony przekazały dowodzenie Dowódcy Eurokorpusu;

2.
przez "przekazanie dowodzenia":

decyzję przekazaną przez właściwy organ jednej Umawiającej się Strony w sprawie przekazania Dowódcy Eurokorpusu rzeczywistego dowodzenia nad jednostką sił zbrojnych tejże Umawiającej się Strony;

Decyzja, która może być w każdej chwili uchylona, określa granice przekazywanego dowodzenia oraz jego warunki, miejsce, datę wejścia w życie i czas trwania;

3.
przez "Komitet Wspólny":

komitet złożony z Szefów Sztabów Generalnych i Dyrektorów do spraw Politycznych Ministerstw Spraw Zagranicznych każdej z Umawiających się Stron lub ich przedstawicieli;

4.
przez "Dowództwo":

wielonarodowy sztab Eurokorpusu oraz przedstawicielstwa sił powietrznych i marynarki wojennej przy nim, a także elementy dowodzenia i wsparcia;

5.
przez "personel Dowództwa":

personel wojskowy i cywilny;

6.
przez "personel wojskowy":

personel wojskowy służący w ramach Dowództwa i należący do sił zbrojnych Umawiających się Stron;

7.
przez "personel cywilny":

pracowników Umawiających się Stron służących w ramach Dowództwa.

Pracownicy cywilni rekrutowani przez Dowództwo nie są w żadnym razie uważani za członków personelu Dowództwa;

8.
przez "osobę na utrzymaniu":

współmałżonka członka personelu Dowództwa, dziecko będące na jego utrzymaniu,' a także każdą osobę spokrewnioną będącą od niego zależną z przyczyn ekonomicznych lub zdrowotnych, które są rzeczywiście utrzymywane przez wyżej wymienionego członka i zamieszkują razem z nim.

W razie zgonu lub przeniesienia członka personelu, osoby będące na jego utrzymaniu uważane są za osoby na utrzymaniu w myśl poprzedniego ustępu przez okres 90 dni od momentu zgonu lub przeniesienia;

9.
przez "Państwo wysyłające":

Umawiającą się Stronę, z której pochodzi personel w momencie przebywania na terytorium innej z Umawiających się Stron;

10.
przez "Państwo-gospodarza":

Umawiającą się stronę, na terytorium której znajduje się Dowództwo Eurokorpusu lub część składowa Dowództwa, w tym jej personel;

11.
przez "Komitet do spraw budżetu i finansów": komitet złożony z przedstawicieli Umawiających się Stron, dysponujący w zakresie budżetu i finansów kompetencjami, o których mowa w Rozdziale V;
12.
przez "Kolegium do spraw Audytu":

kolegium złożone w sposób zrównoważony z przedstawicieli Umawiających się Stron, któremu przyznano kompetencje, o których mowa w Rozdziale V.

Eurokorpus może wykonywać misje w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE), Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej albo na mocy wspólnej decyzji podjętej przez Umawiające się Strony.

Zgodnie z powyższymi warunkami, misje Eurokorpusu, oprócz uczestnictwa we wspólnej obronie, obejmują operacje pomocy humanitarnej, akcje ewakuacyjne, misje pokojowe i działania bojowe mające na celu zarządzanie kryzysami, w tym operacje przywracania pokoju.

Komitet Wspólny jest w szczególności odpowiedzialny za:

-
przygotowywanie decyzji Umawiających się Stron oraz ich wdrażanie po uprzednim zatwierdzeniu, wydawanie dyrektyw Dowódcy Eurokorpusu oraz zapewnienie wzajemnej wymiany informacji i koordynacji między Umawiającymi się Stronami;
-
zapewnienie kontaktów z Unią Europejską, UZE, NATO, innymi organizacjami międzynarodowymi, jak również państwami nie będącymi ich członkami;
-
analizowanie kwestii dotyczących wdrażania postanowień niniejszego Traktatu;
-
koordynowanie decyzji związanych z wdrażaniem postanowień niniejszego Traktatu;
-
podejmowanie działań dotyczących wypłaty odszkodowań w ramach uprawnień, o których mowa w Rozdziale III, oraz w Rozdziale V, jeśli chodzi o dziedziny związane z budżetem i finansami.
1. 
Dowództwo posiada zdolność prawną. Ma prawo do zawierania umów, nabywania i zbywania własności.
2. 
Dowództwo może stawać przed sądem, zarówno w charakterze powoda, jak i pozwanego. Jednakże, między Dowództwem a Umawiającą się Stroną będą mogły być podjęte uzgodnienia, na mocy których wyżej wymieniona Umawiająca się Strona, przed sądem właściwym dla jej terytorium, wstąpi w prawa Dowództwa we wszelkich postępowaniach, w jakich Dowództwo będzie stroną. W takim wypadku, Dowództwo zapewni zwrot rzeczywiście poniesionych kosztów zgodnie z regulaminem budżetowym i finansowym.
3. 
Żadne środki egzekucyjne lub mające na celu zajęcie czy konfiskatę majątku lub funduszy nie mogą być podjęte wobec Dowództwa.

Powyższe postanowienie nie ma wpływu na możliwość ustawowego zajęcia wynagrodzenia pracowników rekrutowanych przez Dowództwo.

1. 
Czynności wchodzące w zakres zdolności prawnej Dowództwa wykonywane są przez Dowódcę Eurokorpusu lub przez osoby wyznaczone przez niego do działania w jego imieniu.
2. 
Dowódca Eurokorpusu może zostać upoważniony przez Komitet Wspólny do negocjowania porozumień dotyczących organizacji i prowadzenia działań lub operacji na terytorium państw trzecich.
3. 
Dowódca Eurokorpusu otrzymuje dyrektywy od Komitetu Wspólnego.

Powyższe dyrektywy określają jego uprawnienia i obowiązki zarówno w czasie pokoju, jak i działań zbrojnych i obejmują:

-
planowanie operacyjne i logistyczne,
-
uczestnictwo w określaniu głównych założeń szkolenia,
-
kontrolę poziomu szkoleń,
-
przygotowywanie i przeprowadzanie ćwiczeń,
-
propozycje dotyczące wszelkich innych kwestii, w szczególności związanych z organizacją sił zbrojnych.
4. 
W ramach swoich obowiązków Dowódca Eurokorpusu wydaje regulaminy służbowe dotyczące funkcjonowania Dowództwa oraz wprowadza, w porozumieniu ze sztabami generalnymi państw należących do Eurokorpusu, stałe procedury współpracy między dużymi jednostkami.
5. 
Stanowisko Dowódcy Eurokorpusu oraz główne stanowiska kierownicze zajmowane są przez Umawiające się Strony w drodze rotacji.

Równowagę w podziale stanowisk między Umawiającymi się Stronami gwarantuje decyzja Komitetu Wspólnego, z uwzględnieniem zmian struktury Eurokorpusu.

W każdym razie, stanowiska Dowódcy Eurokorpusu, zastępcy Dowódcy Eurokorpusu, Szefa Sztabu i zastępcy Szefa Sztabu do spraw operacyjnych są każdorazowo przyznawane innym państwom należącym do Eurokorpusu.

6. 
Dowódca Eurokorpusu opracowuje projekt rocznego budżetu wspólnego oraz projekt średnioterminowego planu finansowego. Jest on odpowiedzialny za wykonanie wyżej wymienionego budżetu.
1. 
Dowódca Eurokorpusu zezwala właściwym organom, na ich wniosek i zgodnie z postanowieniami prawa Państwa-gospodarza, na wstęp do obiektów Dowództwa w celu wykonania obowiązków służbowych przez wyżej wymienione organy. Jednakże, w razie przestępstwa na gorącym uczynku, zagrożenia opóźnieniem lub na mocy decyzji sędziego, uważa się, iż prawo wstępu zostało udzielone.
2. 
Archiwa i inne dokumenty urzędowe Dowództwa są nietykalne.

Niezależnie od powyższego Dowódca Eurokorpusu może, na wniosek jednej z Umawiających się Stron, udzielić zgody na wgląd do wyżej wymienionych archiwów.

W razie odmowy, decyzję podejmuje Komitet Wspólny.

Jednakże, w przypadku decyzji sądu, tego typu pozwolenie zostaje wydane z urzędu, z zastrzeżeniem przepisów o ochronie wojskowych informacji niejawnych.

W ramach prowadzenia ćwiczeń czy użycia Eurokorpusu, Umawiające się Strony mają prawo do przewiezienia i tymczasowego stacjonowania ich personelu i sprzętu na terytorium Umawiającej się Strony, po uzyskaniu zgody właściwych organów tejże Umawiającej się Strony.

Personel wojskowy może posiadać i nosić broń wyłącznie pod warunkiem posiadania pozwolenia w oparciu o mający do niego zastosowanie regulamin.

1. 
Poprzez odpowiednie środki, Umawiające się Strony zapewniają ochronę informacji, dokumentów i urządzeń, które powinny być objęte tajemnicą, zarówno w przypadku informacji czy dokumentów adresowanych do Eurokorpusu, jak i tworzonych przez niego.

Środki te uwzględniają, w sposób analogiczny, zasady i reguły ochrony i zachowania poufności mające zastosowanie w Radzie Unii Europejskiej.

2. 
Dowódca Eurokorpusu ustanawia, za zgodą krajowych władz bezpieczeństwa Umawiających się Stron, wytyczne niezbędne do zastosowania środków ochrony i zachowania poufności w Eurokorpusie.
3. 
Umawiające się Strony zobowiązują się do przeprowadzania procedur dopuszczających ich obywateli do zapoznania się, w razie potrzeby, z informacjami objętymi ochroną w ramach Eurokorpusu, zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi, oraz do udzielania sobie wzajemnego wsparcia w zakresie wyżej wymienionych procedur dopuszczających.
4. 
Poniższa tabela przedstawia równoważność pomiędzy klauzulami tajności Eurokorpusu a klauzulami tajności Rady Unii Europejskiej.
EUROCOR TRES SECRETTRES SECRET UE/EU TOP SECRET
EUROCOR SECRETSECRET UE/EU SECRET
EUROCOR CONFIDENTIELCONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL
EUROCOR DIFFUSION RESTREINTERESTREINT UE/EU RESTRICTED

Wojskowe prawo jazdy wydane przez jedną z Umawiających się Stron jest tak samo ważne na terytorium pozostałych Umawiających się Stron jeśli chodzi o odpowiednie pojazdy wojskowe wszystkich Umawiających się Stron.

Z zastrzeżeniem wszelkich odmiennych uzgodnień, personel wojskowy nosi mundur lub ubranie cywilne na takich samych warunkach, co członkowie sił zbrojnych Państwa-gospodarza.

Pojazdy nabyte przez Dowództwo podlegają obowiązkowi rejestracji specjalnej zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem Umawiającej się Strony, na terytorium której usytuowane jest Dowództwo.

Pojazdy oddane do dyspozycji Dowództwa przez każdą z Umawiających się Stron zachowują krajowe numery rejestracyjne i otrzymują specjalne oznakowanie Eurokorpusu.