Art. 6. - Traktat w sprawie Eurokorpusu i statusu jego Dowództwa. Bruksela.2004.11.22.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.359

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 stycznia 2022 r.
Artykuł  6
1. 
Czynności wchodzące w zakres zdolności prawnej Dowództwa wykonywane są przez Dowódcę Eurokorpusu lub przez osoby wyznaczone przez niego do działania w jego imieniu.
2. 
Dowódca Eurokorpusu może zostać upoważniony przez Komitet Wspólny do negocjowania porozumień dotyczących organizacji i prowadzenia działań lub operacji na terytorium państw trzecich.
3. 
Dowódca Eurokorpusu otrzymuje dyrektywy od Komitetu Wspólnego.

Powyższe dyrektywy określają jego uprawnienia i obowiązki zarówno w czasie pokoju, jak i działań zbrojnych i obejmują:

-
planowanie operacyjne i logistyczne,
-
uczestnictwo w określaniu głównych założeń szkolenia,
-
kontrolę poziomu szkoleń,
-
przygotowywanie i przeprowadzanie ćwiczeń,
-
propozycje dotyczące wszelkich innych kwestii, w szczególności związanych z organizacją sił zbrojnych.
4. 
W ramach swoich obowiązków Dowódca Eurokorpusu wydaje regulaminy służbowe dotyczące funkcjonowania Dowództwa oraz wprowadza, w porozumieniu ze sztabami generalnymi państw należących do Eurokorpusu, stałe procedury współpracy między dużymi jednostkami.
5. 
Stanowisko Dowódcy Eurokorpusu oraz główne stanowiska kierownicze zajmowane są przez Umawiające się Strony w drodze rotacji.

Równowagę w podziale stanowisk między Umawiającymi się Stronami gwarantuje decyzja Komitetu Wspólnego, z uwzględnieniem zmian struktury Eurokorpusu.

W każdym razie, stanowiska Dowódcy Eurokorpusu, zastępcy Dowódcy Eurokorpusu, Szefa Sztabu i zastępcy Szefa Sztabu do spraw operacyjnych są każdorazowo przyznawane innym państwom należącym do Eurokorpusu.

6. 
Dowódca Eurokorpusu opracowuje projekt rocznego budżetu wspólnego oraz projekt średnioterminowego planu finansowego. Jest on odpowiedzialny za wykonanie wyżej wymienionego budżetu.