Rozdział 3 - Warunki prowadzenia szkolenia - Szkolenie i egzaminowanie kierowców wykonujących przewóz drogowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.739

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 sierpnia 2023 r. do: 25 czerwca 2024 r.

Rozdział  3

Warunki prowadzenia szkolenia

§  5.  4 [Kwestie uwzględniane na etapie opracowywania programu szkolenia]
1. 
Opracowując program szkolenia, uwzględnia się odpowiednio:
1)
zakres tematyczny, czas trwania bloków programowych i tematów kursu kwalifikacyjnego, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
zakres tematyczny oraz czas trwania modułów szkolenia okresowego i zajęć odbywanych w ramach szkolenia okresowego, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Na etapie opracowywania programu szkolenia dopuszcza się możliwość zaplanowania ćwiczeń oraz zajęć praktycznych po zakończeniu zajęć teoretycznych.
§  5a.  5 [Dodatkowe kwestie uwzględniane przy opracowywaniu programu szkolenia]
 Opracowując plan wykonania szkolenia, uwzględnia się w nim w szczególności:
1)
harmonogram zajęć zaplanowany na poszczególne dni kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego ze wskazaniem zakresu tematycznego lub modułu, które będą realizowane podczas poszczególnych dni zajęć kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego;
2)
wskazanie planowanych metod szkolenia.
§  6.  [Rodzaje szkoleń]
1. 
Szkolenie osoby szkolonej jest prowadzone jako:
1)
kwalifikacja:
a)
wstępna,
b)
wstępna przyśpieszona,
c)
wstępna uzupełniająca,
d)
wstępna uzupełniająca przyśpieszona;
2)
szkolenie okresowe w formie:
a)
kursu okresowego,
b)
cyklu zajęć.
2. 
Szkolenie w postaci:
1)
kwalifikacji wstępnej i kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej jest dedykowane dla osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania przewozu drogowego na stanowisku kierowcy;
2)
kwalifikacji wstępnej uzupełniającej i kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej jest dedykowane dla osób ubiegających się o rozszerzenie zakresu uprawnienia do wykonywania przewozu drogowego na stanowisku kierowcy;
3)
szkolenia okresowego jest dedykowane dla osób zamierzających przedłużyć ważność uprawnienia do wykonywania przewozu drogowego na stanowisku kierowcy w przypadku:
a)
wcześniejszego uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej lub kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej,
b)
wydania prawa jazdy kategorii:
D1, D1+E, D lub D+E do dnia 10 września 2008 r.,
C1, C1+E, C lub C+E do dnia 10 września 2009 r.,
c)
wcześniejszego uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego, o którym mowa w art. 39d ust. 2 i 5 ustawy.
§  7.  [Czynności podejmowane przed rozpoczęciem szkolenia]
1. 
Przed rozpoczęciem szkolenia osoba szkolona informuje ośrodek szkolenia albo jednostkę systemu oświaty o numerze identyfikującym profil kierowcy zawodowego umieszczonym w systemie, o którym mowa w art. 16a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1212, 1997, 2269, 2328 i 2490 oraz z 2022 r. poz. 655).
2.  6
 Kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia przed przyjęciem osoby szkolonej na szkolenie:
1)
pobiera na podstawie informacji, o której mowa w ust. 1, oraz na podstawie numeru PESEL osoby szkolonej albo daty jej urodzenia - w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, informacje i dane zawarte w profilu kierowcy zawodowego udostępnione w systemie informatycznym, o którym mowa w art. 16a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami; pobranie profilu kierowcy zawodowego jest potwierdzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym;
2) 7
 (uchylony);
3)
wpisuje do ewidencji osób szkolonych datę rozpoczęcia szkolenia, imię i nazwisko osoby szkolonej oraz jej numer PESEL albo datę jej urodzenia - w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, zakres, rodzaj i formę prowadzenia szkolenia oraz numer profilu kierowcy zawodowego osoby szkolonej;
4) 8
 wpisuje do profilu kierowcy zawodowego informację o terminie, czasie i miejscu rozpoczęcia pierwszych zajęć w ramach kursu kwalifikacyjnego albo szkolenia okresowego w formie kursu okresowego;
5)
wydaje osobie szkolonej książkę przeprowadzonych zajęć albo tworzy dla niej książkę w systemie teleinformatycznym ośrodka szkolenia, przed rozpoczęciem szkolenia;
6)
zapoznaje osobę szkoloną z programem szkolenia.
3.  9
 Kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia wpisuje do profilu kierowcy zawodowego informację o terminie, czasie i miejscu rozpoczęcia modułu szkolenia okresowego w formie cyklu zajęć.
4.  10
 (uchylony).
5.  11
 Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku jednostki systemu oświaty.
6. 
Wzór ewidencji osób szkolonych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
7. 
Wzór książki przeprowadzonych zajęć określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
8.  12
 Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt 3 i 5, mogą być prowadzone w odpowiadającej im postaci elektronicznej w systemie teleinformatycznym ośrodka szkolenia albo jednostki systemu oświaty umożliwiającym niezwłoczny odczyt lub wydruk całości lub części zapisanych danych. Kierownik ośrodka szkolenia prowadzącego szkolenie lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia prowadzącego szkolenie oraz dyrektor jednostki systemu oświaty lub osoba przez niego upoważniona oraz osoba prowadząca zajęcia i osoba szkolona potwierdzają swoje wpisy unikalnym identyfikatorem i hasłem nadanymi w systemie teleinformatycznym ośrodka szkolenia albo jednostki systemu oświaty.
9. 
Ośrodek szkolenia prowadzący szkolenie albo jednostka systemu oświaty, dokumentujący szkolenie w sposób określony w ust. 8, w przypadku awarii systemu teleinformatycznego ośrodka szkolenia albo jednostki systemu oświaty lub braku dostępu do sieci Internet mogą przed rozpoczęciem zajęć wydać osobie szkolonej książkę przeprowadzonych zajęć stosowaną na szkoleniu. Książkę przeprowadzonych zajęć wypełnia się zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Dane w systemie teleinformatycznym ośrodka szkolenia albo jednostki systemu oświaty uzupełnia się najpóźniej przed rozpoczęciem kolejnych zajęć. Po wprowadzeniu danych do systemu teleinformatycznego do książki przeprowadzonych zajęć stosuje się przepis § 23 ust. 2.
§  8.  [Potwierdzanie przeprowadzenia zajęć]
1. 
Przeprowadzenie poszczególnych zajęć w ramach szkolenia jest potwierdzane w książce przeprowadzonych zajęć każdorazowo:
1)
w momencie rozpoczynania zajęć poprzez wpisanie daty zajęć, nazwy tematu albo modułu i godziny rozpoczęcia zajęć;
2) 13
 po zakończeniu zajęć poprzez wpisanie godziny zakończenia zajęć, liczby godzin przeprowadzonych zajęć, rodzaju zajęć, ich formy, imienia i nazwiska osoby prowadzącej zajęcia oraz złożenie podpisu przez osobę prowadzącą zajęcia i osobę szkoloną w nich uczestniczącą.
2. 
W przypadku szkolenia prowadzonego przez jednostkę systemu oświaty przepisy ust. 1 stosuje się w zakresie części praktycznej szkolenia. Potwierdzenie przeprowadzenia zajęć w zakresie części teoretycznej jest dokonywane odpowiednio w dzienniku zajęć, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 117 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 oraz z 2022 r. poz. 655), albo w dzienniku lekcyjnym, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
3. 
W przypadku zajęć prowadzonych w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu potwierdzenia uczestnictwa w zajęciach w książce przeprowadzonych zajęć stosowanej na szkoleniu dokonuje wykładowca jednorazowo po zakończeniu wszystkich zajęć prowadzonych w tej formie.
4.  14
 W przypadku zajęć praktycznych w warunkach specjalnych prowadzonych w ośrodku doskonalenia techniki jazdy zamiast wpisu do książki przeprowadzonych zajęć ośrodek doskonalenia techniki jazdy może wystawić zaświadczenie potwierdzające przeprowadzenie zajęć. Zaświadczenie wystawia się w dwóch egzemplarzach i powinno zawierać dane tożsame z książką przeprowadzonych zajęć. Drugi egzemplarz zaświadczenia pozostaje w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Do zaświadczenia stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 8 i § 23 ust. 1.
§  9.  [Zajęcia na szkoleniu w ramach kwalifikacji prowadzonym w formie kursu kwalifikacyjnego]
1.  15
 Szkolenie w ramach kwalifikacji prowadzone w formie kursu kwalifikacyjnego obejmuje zajęcia teoretyczne, ćwiczenia i zajęcia praktyczne:
1)
w formie kwalifikacji wstępnej i kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie:
a)
części podstawowej - dla prawa jazdy wszystkich kategorii oraz
b)
części specjalistycznej - dla prawa jazdy kategorii:
C1, C1+E, C i C+E lub
D1, D1+E, D i D+E,
2)
w formie kwalifikacji wstępnej uzupełniającej i kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej w zakresie części specjalistycznej - dla prawa jazdy kategorii:
a)
C1, C1+E, C i C+E lub
b)
D1, D1+E, D i D+E

- zgodnie z programem szkolenia oraz planem wykonania szkolenia.

2. 
Część specjalistyczną kwalifikacji wstępnej i kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej przeprowadza się wyłącznie po zakończeniu jej części podstawowej.
3. 
Przygotowanie do uzyskania kwalifikacji do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy w ramach kwalifikacji wstępnej w zakresie bloku programowego określonego do prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C i C+E prowadzone w formie zajęć szkolnych dla uczniów, zajęć realizowanych w ramach kwalifikacyjnego kursu zawodowego lub kursu umiejętności zawodowych powinno uwzględniać zakres tematyczny i czas trwania kwalifikacji wstępnej, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Szkolenie w ramach kursu kwalifikacyjnego prowadzi się przy wykorzystaniu posiadanej infrastruktury zgłoszonej wojewodzie, który dokonał wpisu przedsiębiorcy prowadzącego ośrodek szkolenia do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia.
§  10.  [Czas trwania szkolenia w ramach kwalifikacji wstępnej i wstępnej przyśpieszonej]
1. 
Szkolenie w ramach:
1)
kwalifikacji wstępnej trwa 280 godzin;
2)
kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej trwa 140 godzin.
2. 
Dla kwalifikacji wstępnej kurs kwalifikacyjny obejmuje:
1)
część podstawową - teoretyczną trwającą minimum 195 godzin;
2)
część specjalistyczną prowadzoną w formie:
a)
zajęć teoretycznych i ćwiczeń trwających minimum 65 godzin,
b)
zajęć praktycznych w ruchu drogowym, podczas których osoba szkolona powinna odbyć minimum 16 godzin jazdy indywidualnej, oraz
c)
zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych, podczas których osoba szkolona powinna odbyć minimum 4 godziny jazdy indywidualnej.
3. 
Dla kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej kurs kwalifikacyjny obejmuje:
1)
część podstawową - teoretyczną trwającą minimum 97 godzin;
2)
część specjalistyczną prowadzoną w formie:
a)
zajęć teoretycznych i ćwiczeń trwających minimum 33 godziny,
b)
zajęć praktycznych w ruchu drogowym, podczas których osoba szkolona powinna odbyć minimum 8 godzin jazdy indywidualnej, oraz
c)
zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych, podczas których osoba szkolona powinna odbyć minimum 2 godziny jazdy indywidualnej.
4.  16
 W przypadku prowadzenia zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych przy wykorzystaniu urządzenia, o którym mowa w art. 39g ust. 11 pkt 2 ustawy, 2 godziny jazdy w warunkach specjalnych bez wykorzystania tego urządzenia uznaje się za równoważne 1 godzinie jazdy przy wykorzystaniu tego urządzenia.
§  11.  [Czas trwania szkolenia w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej i wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej]
1. 
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej trwa 70 godzin i obejmuje:
1)
zajęcia teoretyczne i ćwiczenia trwające minimum 65 godzin;
2)
zajęcia praktyczne w ruchu drogowym w zakresie, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a albo lit. b, trwające minimum 5 godzin.
2. 
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej trwa 35 godzin i obejmuje:
1)
zajęcia teoretyczne i ćwiczenia trwające minimum 32,5 godziny;
2)
zajęcia praktyczne w ruchu drogowym w zakresie, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a albo lit. b, trwające minimum 2,5 godziny.
§  12.  [Formy i czas trwania szkolenia okresowego]
1.  17
 Szkolenie okresowe jest prowadzone:
1)
w formie kursu okresowego i trwa 35 godzin oraz obejmuje zakres tematyczny wybranych 5 modułów odpowiednio w zakresie bloku programowego do prawa jazdy kategorii:
a)
C, C+E, C1 i C1+E lub
b)
D, D+E, D1 i D1+E, lub
2)
w formie cyklu zajęć przeprowadzanych w zakresie 5 modułów trwających po 7 godzin każdy i obejmuje zakres tematyczny wybranych modułów, odpowiednio w zakresie bloku programowego do prawa jazdy kategorii:
a)
C, C+E, C1 i C1+E lub
b)
D, D+E, D1 i D1+E

- zgodnie z programem szkolenia oraz planem wykonania szkolenia.

2. 
Szkolenie okresowe prowadzi się przy wykorzystaniu posiadanej infrastruktury zgłoszonej wojewodzie, który dokonał wpisu przedsiębiorcy prowadzącego ośrodek szkolenia do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia.
§  13.  [Zakres szkolenia okresowego w formie kursu okresowego]
1. 
Szkolenie okresowe w formie kursu okresowego prowadzi się zgodnie z zakresem tematów oraz liczbą godzin szkolenia okresowego określonymi w tabeli w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Każde szkolenie okresowe obejmuje co najmniej jeden moduł:
1)
związany z bezpieczeństwem ruchu drogowego;
2)
zawierający zajęcia praktyczne w postaci ćwiczeń lub zajęć praktycznych w ruchu drogowym, lub zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych.
3.  18
 Moduł, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, uznaje się za zawierający zajęcia praktyczne, jeżeli co najmniej połowę zajęć stanowią ćwiczenia lub zajęcia praktyczne w ruchu drogowym, zajęcia praktyczne z jazdy w warunkach specjalnych, zajęcia praktyczne w sali lub na placu manewrowym ośrodka szkolenia. Ćwiczenia na placu manewrowym ośrodka szkolenia mogą być realizowane w grupie nie większej niż 10 osób.
4.  19
 W ramach jednego kursu okresowego albo cyklu zajęć nie mogą powtarzać się moduły szkolenia okresowego.
5. 
Szkolenie okresowe uwzględnia zmiany obowiązujących przepisów związanych z wykonywaniem przewozu drogowego i rozwój technologii oraz, w miarę możliwości, szczególne potrzeby szkoleniowe osoby szkolonej.
6. 
W przypadku prowadzenia zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych, o których mowa w ust. 2 pkt 2, stosuje się przepis § 10 ust. 4.
§  14.  [Zakres szkolenia okresowego w formie cyklu zajęć]
1. 
Szkolenie okresowe w formie cyklu zajęć prowadzi się zgodnie z zakresem tematów oraz liczbą godzin szkolenia okresowego określonymi w tabeli w załączniku nr 2 do rozporządzenia i obejmuje ono moduły realizowane w okresie 5 lat, z tym że jednorazowo realizuje się nie mniej niż jeden moduł szkolenia okresowego.
2.  20
 Przepisy § 13 ust. 2-6 stosuje się odpowiednio.
§  15.  [Aktualizacja profilu kierowcy zawodowego po ukończeniu modułu szkolenia okresowego w formie cyklu zajęć; zaświadczenie]
1.  21
 Osobie szkolonej, która ukończyła moduł szkolenia okresowego w formie cyklu zajęć, kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia aktualizuje profil kierowcy zawodowego w zakresie następujących danych:
1)
nazwa ośrodka szkolenia;
2)
numer ośrodka szkolenia z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia, który przeprowadził szkolenie, wraz z nazwą organu, który dokonał wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia;
3)
zakres szkolenia okresowego;
4)
data ukończenia modułu szkolenia okresowego;
5)
tytuł modułu szkolenia okresowego;
6)
data i numer zaświadczenia potwierdzającego ukończenie modułu szkolenia okresowego.
2. 
Zaświadczenie potwierdzające ukończenie modułu szkolenia okresowego jest wydawane po ukończeniu modułu szkolenia okresowego.
3. 
Numerem zaświadczenia potwierdzającego ukończenie modułu szkolenia okresowego jest numer w formacie X/RRRR-MM-DD/PKZ, gdzie:
1)
"X" oznacza 1, 2, 3, 4 lub 5 numer przeprowadzonego modułu szkolenia okresowego;
2)
"RRRR-MM-DD" oznacza datę ukończenia modułu szkolenia okresowego;
3)
"PKZ" oznacza numer profilu kierowcy zawodowego osoby szkolonej.
§  16.  [Zmniejszenie wymiaru godzinowego szkolenia]
1. 
Ukończenie innego szkolenia w postaci:
1)
kursu z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych,
2)
szkolenia potwierdzającego kwalifikacje osób transportujących zwierzęta środkami transportu drogowego

- zmniejsza wymiar godzinowy szkolenia.

2.  22
 W przypadku osoby szkolonej, która ukończyła inne szkolenie, można zmniejszyć wymiar godzinowy zajęć teoretycznych w zakresie bloku programowego do prawa jazdy kategorii C, C+E, C1 i C1+E:
1)
kwalifikacji wstępnej - o 28 godzin;
2)
kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej - o 14 godzin;
3)
kwalifikacji wstępnej uzupełniającej - o 7 godzin;
4)
kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej - o 7 godzin;
5)
szkolenia okresowego o:
a)
14 godzin (dwa moduły) - jeżeli osoba szkolona ukończyła szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, albo
b)
7 godzin (jeden moduł) - jeżeli osoba szkolona ukończyła szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3. 
Zmniejszenie wymiaru godzinowego szkolenia następuje na podstawie zaświadczenia potwierdzającego ukończenie innego szkolenia. Inne szkolenie powinno być ukończone w okresie 5 lat poprzedzających dzień rozpoczęcia szkolenia.
§  17.  [Metody prowadzenia zajęć teoretycznych]
1. 
Zajęcia teoretyczne, o których mowa w § 9-14, prowadzi się metodą:
1)
wykładu, seminarium, pokazu oraz innymi formami zajęć stosowanymi w kształceniu osób dorosłych - w sali ośrodka szkolenia lub
2)
ćwiczeń pod nadzorem trenera-wykładowcy, przy użyciu komputera i specjalistycznego oprogramowania wspomagającego proces kształcenia - w sali ośrodka szkolenia, lub
3) 23
 odpowiednią do programu szkolenia, przyjętą przez ośrodek szkolenia w postaci wykładów, ćwiczeń, pokazów, prezentacji czy testów prowadzonych w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu pod nadzorem ośrodka szkolenia.
2. 
Oprogramowanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, powinno zapewnić co najmniej:
1)
przydzielenie osobie szkolonej indywidualnego identyfikatora w postaci numeru PESEL albo daty urodzenia oraz indywidualnej liczby składającej się z pięciu cyfr - w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, pozwalającego na bezpośrednie śledzenie jej postępów w nauce;
2)
logowanie przy użyciu identyfikatora, o którym mowa w pkt 1, i indywidulanego hasła przydzielanego osobie szkolonej z koniecznością jego zmiany po pierwszym logowaniu do systemu;
3)
przeprowadzenie zajęć w zakresie wymaganym programem szkolenia;
4) 24
 (uchylony);
5)
przeprowadzenie testu sprawdzającego wiedzę po każdym module szkolenia okresowego i po każdym temacie kursu kwalifikacyjnego oraz zabezpieczenie przed ingerencją w jego wynik;
6)
możliwość kontynuowania szkolenia wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pozytywnego wyniku z testu sprawdzającego wiedzę, o którym mowa w pkt 5.
3. 
Szkolenie prowadzone w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu wymaga spełnienia następujących warunków:
1)
przydzielenie osobie szkolonej indywidualnego identyfikatora w postaci numeru PESEL albo numeru profilu kierowcy zawodowego oraz daty urodzenia oraz indywidualnej liczby składającej się z pięciu cyfr - w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, pozwalającego na bezpośrednie śledzenie jej postępów w nauce;
2)
logowanie przy użyciu identyfikatora, o którym mowa w pkt 1, i indywidulanego hasła przydzielanego osobie szkolonej z koniecznością jego zmiany po pierwszym logowaniu do systemu;
3) 25
 (uchylony);
4)
generowanie danych o dacie i godzinie rozpoczęcia i zakończenia modułu szkolenia okresowego oraz o tytule modułu szkolenia okresowego;
5)
generowanie danych o dacie i godzinie rozpoczęcia i zakończenia każdych zajęć kursu kwalifikacyjnego;
6)
przeprowadzenie zajęć w zakresie wymaganym programem szkolenia;
7)
uniemożliwienie ingerencji w czas trwania zajęć przez przewijanie materiału w celu jego szybszego zakończenia;
8) 26
 (uchylony).
9)
przeprowadzenie testu sprawdzającego wiedzę po każdym module szkolenia okresowego i po każdym temacie kwalifikacji wstępnej i kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej oraz zabezpieczenie przed ingerencją w jego wynik;
10)
możliwość kontynuowania szkolenia wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pozytywnego wyniku z testu sprawdzającego wiedzę, o którym mowa w pkt 9.
4. 
Warunki, o których mowa w ust. 3, stanowią jednocześnie wymagania dla dodatkowych pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu. Warunkami ich utrzymania jest umożliwienie osobie szkolonej uczestnictwa w szkoleniu prowadzonym w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu w zakresie, jaki został zaplanowany do korzystania przez osobę szkoloną w tej formie szkolenia.
5. 
Szkolenie prowadzone w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu można prowadzić:
1)
w zakresie części podstawowej kwalifikacji wstępnej i kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej;
2)
w zakresie szkolenia okresowego w wymiarze 7 godzin zajęć jednego teoretycznego modułu szkolenia okresowego.
6. 
Łączny czas trwania zajęć teoretycznych i ćwiczeń szkolenia w ciągu jednego dnia nie może przekroczyć 7 godzin.
7.  27
 Godzina zajęć i ćwiczeń jest równa 60 minutom. W godzinie tej uwzględnia się przerwę w zajęciach i ćwiczeniach trwającą od 5 do 10 minut.
§  18.  [Przerwanie szkolenia]
1.  28
 Kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia albo dyrektor jednostki systemu oświaty lub osoba upoważniona przez dyrektora jednostki systemu oświaty, w których prowadzi się szkolenie, w przypadku przerwania szkolenia dokonuje odpowiednio w książce przeprowadzonych zajęć osoby szkolonej, w dzienniku zajęć albo w dzienniku lekcyjnym odpowiedniej adnotacji po ostatniej wpisanej pozycji.
2. 
W przypadku przerwania szkolenia osoba szkolona zachowuje książkę przeprowadzonych zajęć stosowaną na szkoleniu, a podmiot prowadzący szkolenie załącza jej kopię lub jej elektroniczny odpowiednik do prowadzonej dokumentacji.
3.  29
 W przypadku prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia albo dyrektor jednostki systemu oświaty lub osoba upoważniona przez dyrektora jednostki systemu oświaty przekazuje osobie szkolonej plik książki przeprowadzonych zajęć w formacie tekstowym lub rozszerzalnego języka znaczników (XML), opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, oraz dokonuje jej wydruku, podkreśla i podpisuje książkę po ostatniej wpisanej pozycji oraz umieszcza odręczną informację, że książka była prowadzona w postaci elektronicznej.
4.  30
 Kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia albo dyrektor jednostki systemu oświaty lub osoba upoważniona przez dyrektora jednostki systemu oświaty przesyła w postaci elektronicznej właściwemu organowi, który utworzył profil kierowcy zawodowego, informację o przerwaniu szkolenia przez osobę szkoloną w celu udostępnienia przez ten organ profilu kierowcy zawodowego kolejnemu ośrodkowi szkolenia albo jednostce systemu oświaty, które będą prowadzić szkolenie dla tej osoby.
§  19.  [Kontynuowanie szkolenia w innym ośrodku]
1. 
Osoba szkolona, kontynuując szkolenie w innym ośrodku szkolenia albo jednostce systemu oświaty, przekazuje odpowiednio jego kierownikowi albo dyrektorowi książkę przeprowadzonych zajęć, o której mowa w § 18 ust. 2.
2.  31
 W przypadku gdy dotychczasowa dokumentacja była prowadzona w postaci elektronicznej, osoba szkolona przekazuje plik i oryginał wydruku książki przeprowadzonych zajęć. Kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia albo dyrektor jednostki systemu oświaty lub osoba upoważniona przez dyrektora jednostki systemu oświaty stosuje odpowiednio przepisy § 7 ust. 2 pkt 1, 3, 4 i 6, zachowując poprzednią książkę przeprowadzonych zajęć w prowadzonej dokumentacji. Jeżeli ośrodek szkolenia albo jednostka systemu oświaty prowadzi dokumentację w postaci elektronicznej, plik książki przeprowadzonych zajęć załącza do prowadzonej przez siebie dokumentacji, a wydruk książki może przekształcić do postaci elektronicznej.
§  20.  [Aktualizacja profilu kierowcy zawodowego po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego, kwalifikacji wstępnej, kursu okresowego; wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej]
1.  32
 Po zakończeniu kursu kwalifikacyjnego kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia:
1)
aktualizuje profil kierowcy zawodowego w zakresie następujących danych:
a)
nazwa ośrodka szkolenia,
b)
numer ośrodka szkolenia z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia, który przeprowadził szkolenie, wraz z nazwą organu, który dokonał wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia,
c)
rodzaj ukończonego kursu kwalifikacyjnego,
d)
zakres ukończonego kursu kwalifikacyjnego,
e)
datę rozpoczęcia i zakończenia kursu kwalifikacyjnego;
2)
zwalnia profil kierowcy zawodowego.
2.  33
 Po zakończeniu kwalifikacji wstępnej dyrektor jednostki systemu oświaty lub osoba upoważniona przez dyrektora jednostki systemu oświaty:
1)
aktualizuje profil kierowcy zawodowego w zakresie następujących danych:
a)
nazwa jednostki systemu oświaty,
b)
numer jednostki systemu oświaty z Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 584, 619 i 1981),
c)
rodzaj ukończonego kursu,
d)
zakres ukończonego kursu,
e)
datę rozpoczęcia i zakończenia kursu;
2)
zwalnia profil kierowcy zawodowego.
3.  34
 Po ukończeniu szkolenia okresowego w formie kursu okresowego oraz wymaganej liczby modułów szkolenia okresowego w formie cyklu zajęć kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia:
1)
aktualizuje profil kierowcy zawodowego w zakresie następujących danych:
a)
nazwa ośrodka szkolenia,
b) 35
 (uchylona),
c)
datę rozpoczęcia i zakończenia szkolenia okresowego,
d)
data wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego i numer tego świadectwa według następującego wzoru: "0000001/YYYY/00/RRRR", przy czym:
siedem pierwszych cyfr określa kolejny numer świadectwa kwalifikacji zawodowej,
litery "YYYY/00" stanowią numer ośrodka szkolenia w rejestrze przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia łamany przez kod terytorialny wojewody, którym dokonał wpisu ośrodka szkolenia do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia,
litery "RRRR" stanowią rok wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej;
2)
zwalnia profil kierowcy zawodowego;
3) 36
 wydaje osobie szkolonej świadectwo kwalifikacji zawodowej w postaci papierowej; drugi egzemplarz tego świadectwa pozostaje w ośrodku szkolenia i do tego egzemplarza stosuje się odpowiednio przepis § 23 ust. 1.
4.  37
 W przypadku, o którym mowa w § 16 ust. 2 pkt 5, kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia wprowadza do profilu kierowcy zawodowego po ukończeniu ostatniego wymaganego modułu szkolenia okresowego dane modułu w postaci informacji o nazwie innego szkolenia, dacie wydania i numerze zaświadczenia potwierdzającego ukończenie innego szkolenia.
5. 
Świadectwo kwalifikacji zawodowej potwierdzające ukończenie szkolenia okresowego wydaje się najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu, w którym został ukończony ostatni moduł szkolenia okresowego.
6.  38
 Wzór świadectwa kwalifikacji zawodowej w postaci papierowej określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  21.  [Wpisy do ewidencji osób szkolonych dokonywane po zakończeniu lub przerwaniu szkolenia]
Po zakończeniu albo przerwaniu szkolenia przez osobę szkoloną do ewidencji osób szkolonych wpisuje się:
1)
datę zakończenia albo przerwania szkolenia;
2)
liczbę godzin przeprowadzonych zajęć teoretycznych, ćwiczeń lub zajęć praktycznych szkolenia przeprowadzonych w danym ośrodku szkolenia albo jednostce systemu oświaty;
3)
zakres, numer i datę wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej w przypadku zakończenia szkolenia okresowego w danym ośrodku szkolenia.
§  22.  [Przechowywanie i archiwizacja ewidencji osób szkolonych]
Ewidencję osób szkolonych:
1)
przechowuje się przez okres 10 lat od daty dokonania w niej ostatniego wpisu;
2)
przekazuje się właściwemu organowi sprawującemu nadzór, a w przypadku jednostek systemu oświaty - organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny, w celu archiwizacji, niezwłocznie po:
a)
zaprzestaniu prowadzenia ośrodka szkolenia albo likwidacji jednostki systemu oświaty,
b)
wydaniu decyzji o zakazie prowadzenia przez przedsiębiorcę ośrodka szkolenia,
c)
uprawomocnieniu się orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia przez przedsiębiorcę szkolenia.
§  23.  [Przechowywanie i archiwizacja książek przeprowadzonych zajęć]
1. 
Książki przeprowadzonych zajęć osób wpisanych do ewidencji osób szkolonych oraz kopie książek osób, które nie kontynuują szkolenia, przechowuje się przez okres 5 lat od dnia dokonania w nich ostatniego wpisu. Po upływie tego okresu książki i ich kopie podlegają brakowaniu.
2.  39
 (uchylony).
3.  40
 Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, kierownik ośrodka szkolenia lub osoba upoważniona przez kierownika ośrodka szkolenia albo dyrektor jednostki systemu oświaty lub osoba upoważniona przez dyrektora jednostki systemu oświaty prowadzących szkolenie przesyła w postaci elektronicznej właściwemu organowi, który utworzył profil kierowcy zawodowego, informację o przerwaniu szkolenia przez osobę szkoloną w celu udostępnienia przez ten organ profilu kierowcy zawodowego innemu ośrodkowi szkolenia albo jednostce systemu oświaty prowadzącym szkolenie tej osoby.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
5 § 5a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
6 § 7 ust. 2 zdanie wstępne zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
7 § 7 ust. 2 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2023 r.
8 § 7 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a tiret trzecie rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 2023 r.
9 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 2023 r.
10 § 7 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2023 r.
11 § 7 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. d rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
12 § 7 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. e rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
13 § 8 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 2023 r.
14 § 8 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
15 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
16 § 10 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
17 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 2023 r.
18 § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
19 § 13 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
20 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
21 § 15 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
22 § 16 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
23 § 17 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
24 § 17 ust. 2 pkt 4 uchylony przez § 1 pkt 13 lit. b rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
25 § 17 ust. 3 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 13 lit. c rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
26 § 17 ust. 3 pkt 8 uchylony przez § 1 pkt 13 lit. c rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
27 § 17 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. d rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
28 § 18 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. a rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
29 § 18 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. b rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
30 § 18 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. b rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
31 § 19 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
32 § 20 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 16 lit. a rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
33 § 20 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 16 lit. b rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
34 § 20 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 16 lit. c tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
35 § 20 ust. 3 pkt 1 lit. b uchylona przez § 1 pkt 16 lit. c tiret drugie rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
36 § 20 ust. 3 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 16 lit. c tiret trzecie rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 2023 r.
37 § 20 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. d rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
38 § 20 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 16 lit. e rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
39 § 23 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 17 lit. a rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.
40 § 23 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 17 lit. b rozporządzenia z dnia 17 marca 2023 r. (Dz.U.2023.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2023 r.