Rozdział 6 - Sprzedaż akcji z użyciem systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży - Szczegółowy tryb zbywania akcji Skarbu Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.114.664

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 2016 r.

Rozdział  6

Sprzedaż akcji z użyciem systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży

§  37.
Sprzedaż akcji z użyciem systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży następuje na podstawie umowy zbycia akcji po zaoferowaniu akcji do zbycia w sposób określony w § 2 ust. 3 i dokonaniu wyboru nabywcy akcji.
§  38.
1.
System kojarzący oferty kupna i sprzedaży organizuje i prowadzi, na podstawie umowy zawartej ze zbywcą, spółka prowadząca rynek regulowany, zwana dalej "organizatorem systemu".
2.
System kojarzący oferty kupna i sprzedaży organizuje się i prowadzi w formie elektronicznej, w ramach systemu transakcyjnego organizatora systemu.
3.
Umowa, o której mowa w ust. 1, określa zasady współpracy i współdziałania w zakresie tworzenia, funkcjonowania i rozwoju systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży, a w szczególności:
1)
zasady współpracy i współdziałania w zakresie tworzenia i kształtowania regulacji dotyczących funkcjonowania systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży;
2)
zasady płatności oraz ustalania wysokości wynagrodzenia organizatora systemu;
3)
regulamin systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży, przyjmowany przez organizatora systemu, stanowiący załącznik do umowy.
4.
W regulaminie, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, określa się w szczególności:
1)
minimalny zakres informacji, które powinien zawierać dokument informacyjny dotyczący spółki, której akcje objęte są ofertą sprzedaży akcji, oraz zasady aktualizacji dokumentu informacyjnego;
2)
tryb i sposób przekazywania organizatorowi systemu informacji, mogących mieć wpływ na cenę oferowanych akcji, oraz sposób udostępniania tych informacji przez organizatora systemu oferentom oraz uczestnikom systemu;
3)
rodzaje dokumentów dotyczących spółki, której akcje są objęte ofertą sprzedaży akcji, które zbywca może udostępnić oferentom, oraz tryb i sposób ich udostępnienia;
4)
sposób informowania uczestników systemu oraz oferentów o ustaleniu nowej wysokości minimalnej ceny sprzedaży akcji lub o zmianie sposobu przeprowadzenia procesu wyboru nabywcy;
5)
zasady i terminy składania ofert kupna do systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży;
6)
zasady zawarcia umowy zbycia akcji oraz zapłaty ceny;
7)
zasady zawieszania lub wykluczania uczestnika systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży, zwanego dalej "uczestnikiem systemu", przez operatora systemu oraz zasady postępowania w tym zakresie.
5.
Umowa, o której mowa w ust. 1, może być udostępniana w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.).
§  39.
1.
Uczestnikiem systemu może być wyłącznie firma inwestycyjna, w rozumieniu art. 3 pkt 33 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, która spełnia łącznie następujące warunki:
1)
jest członkiem rynku regulowanego, prowadzonego przez organizatora systemu, w rozumieniu regulaminu tego rynku;
2)
zgłosiła pisemny wniosek o dopuszczenie do działania w charakterze uczestnika systemu;
3)
złożyła organizatorowi systemu pisemne zobowiązanie do przestrzegania regulacji dotyczących funkcjonowania systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży, w tym regulaminu, o którym mowa w § 38 ust. 3 pkt 3;
4)
posiada zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej.
2.
Listę uczestników systemu prowadzi organizator systemu.
3.
Lista, o której mowa w ust. 2, podlega publikacji na stronie internetowej organizatora systemu.
§  40.
1.
Oferty sprzedaży w ramach systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży mogą być składane przez zbywcę wyłącznie za pośrednictwem uczestnika systemu, zwanego dalej "oferującym".
2.
Oferty kupna w ramach systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży mogą być składane przez oferentów wyłącznie za pośrednictwem uczestnika systemu.
§  41.
Oferta sprzedaży akcji, przygotowana przez zbywcę we współpracy z oferującym, określa w szczególności:
1)
rodzaj, oznaczenie, liczbę oraz wartość nominalną oferowanych akcji;
2)
uzgodnione z organizatorem systemu zasady składania ofert kupna do systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży;
3)
minimalną cenę sprzedaży akcji;
4)
proponowany termin rozpoczęcia oferowania akcji i składania ofert kupna oraz informację, że termin zostanie ostatecznie ustalony przez organizatora systemu, zgodnie z § 42 ust. 2;
5)
sposób przeprowadzenia procesu wyboru nabywcy, z uwzględnieniem § 49;
6)
tryb i sposób udostępnienia oferentom dokumentów spółki, o których mowa w § 38 ust. 4 pkt 3, jeżeli zbywca zdecydował się je udostępnić;
7)
określenie warunków, jakie muszą spełniać nabywcy akcji, jeżeli zbywca uzna je za konieczne;
8)
wysokość, termin, formy wnoszenia wadium, jeżeli zbywca go zażądał;
9)
wzór umowy zbycia akcji oraz termin, o którym mowa w § 52;
10)
informację, że oferta sprzedaży nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.);
11)
dodatkowe warunki sprzedaży.
§  42.
1.
Oferowanie akcji do sprzedaży z użyciem systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży odbywa się w cyklach tygodniowych.
2.
Terminy, w których oferowane będą akcje, określa organizator systemu, w porozumieniu ze zbywcą i oferującym, na podstawie propozycji zawartej w ofercie sprzedaży akcji.
§  43.
1.
Zbywca może w każdym czasie, bez podania przyczyn, przerwać proces wyboru nabywcy, co jest równoznaczne z odwołaniem oferty sprzedaży akcji.
2.
Informację o przerwaniu procesu wyboru nabywcy zbywca przekazuje niezwłocznie oferującemu oraz organizatorowi systemu, który publikuje ją na stronie internetowej.
§  44.
1.
Warunkiem złożenia oferty kupna przez oferenta jest spełnienie warunków określonych w ofercie sprzedaży akcji oraz wniesienie wadium, jeżeli jest ono wymagane.
2.
Uczestnik systemu dokonuje weryfikacji spełnienia przez oferenta warunków określonych w ofercie sprzedaży akcji.
3.
Wysokość wadium może być określona w granicach od 1% do 10% minimalnej ceny sprzedaży.
4.
Wniesione przez oferenta wadium w pieniądzu lub czekiem potwierdzonym przez bank zalicza się na poczet ceny akcji.
5.
Wadium wpłaca się przelewem na rachunek bankowy wskazany przez uczestnika systemu.
6.
W przypadku zaliczenia wadium na poczet ceny nabycia akcji, uczestnik systemu, któremu wpłacono wadium, przekazuje je zbywcy.
§  45.
1.
Wadium podlega zwrotowi niezwłocznie:
1)
oferentowi, z którym nie doszło do zawarcia umowy zbycia akcji w związku z zaistnieniem siły wyższej;
2)
oferentowi, który odwołał złożoną ofertę kupna do dnia poprzedzającego dzień, o którym mowa w § 48;
3)
oferentom, których oferty kupna nie zostały wybrane;
4)
w przypadku przerwania procesu wyboru nabywcy lub odmowy dokonania wyboru nabywcy oferowanych akcji przez zbywcę.
2.
Wadium wniesione w pieniądzu zwraca się wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wskazany przez oferenta.
3.
Wadium nie podlega zwrotowi w przypadku, gdy oferent, którego oferta kupna została wybrana, uchyla się od podpisania umowy zbycia akcji.
§  46.
1.
Oferta kupna powinna określać w szczególności:
1)
oznaczenie akcji, których dotyczy;
2)
liczbę akcji, które są objęte ofertą kupna;
3)
proponowaną cenę nabycia akcji;
4)
nazwę lub kod uczestnika systemu, za pośrednictwem którego składana jest oferta kupna;
5)
datę złożenia oferty kupna.
2.
Oferty kupna złożone przez oferentów są przekazywane do systemu transakcyjnego organizatora systemu przez uczestników systemu.
3.
Oferent może modyfikować ofertę kupna w czasie trwania tygodniowego cyklu sprzedaży w zakresie:
1)
proponowanej ceny nabycia, w szczególności w przypadku gdy inny oferent złożył ofertę kupna z proponowaną ceną nabycia wyższą od jego pierwotnej oferty kupna;
2)
liczby akcji, które są objęte ofertą kupna, w przypadku gdy w procesie wyboru nabywcy można składać oferty kupna akcji w liczbie mniejszej niż liczba wszystkich oferowanych akcji.
4.
Przekazane do systemu transakcyjnego oferty kupna mogą być odwołane, z zastrzeżeniem § 48.
§  47.
1.
W przypadku braku ofert kupna w ciągu pierwszych czterech tygodniowych cykli sprzedaży lub niezłożenia oferty kupna z proponowaną ceną nabycia równą przynajmniej minimalnej cenie sprzedaży, zbywca w piątym tygodniowym cyklu sprzedaży może określić nową minimalną cenę sprzedaży akcji w wysokości nie niższej niż 85% minimalnej ceny sprzedaży akcji określonej w ofercie sprzedaży akcji.
2.
W przypadku gdy cena akcji wynikająca ze zaktualizowanego oszacowania wartości przedsiębiorstwa spółki sporządzonego przez podmiot, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy, jest niższa niż 85% minimalnej ceny sprzedaży określonej w ofercie sprzedaży akcji, zbywca w piątym tygodniowym cyklu sprzedaży może określić minimalną cenę sprzedaży w wysokości niższej niż 85% minimalnej ceny sprzedaży określonej w ofercie sprzedaży akcji, jednak nie niższej niż cena akcji wynikająca ze zaktualizowanego oszacowania wartości przedsiębiorstwa spółki.
3.
W przypadku braku ofert kupna w piątym i następnych tygodniowych cyklach sprzedaży lub niezłożenia oferty kupna z proponowaną ceną nabycia równą aktualnej minimalnej cenie sprzedaży, w szóstym i następnych tygodniowych cyklach sprzedaży zbywca może określić nową minimalną cenę sprzedaży akcji w wysokości nie niższej niż 85% minimalnej ceny sprzedaży akcji, obowiązującej w poprzednim tygodniowym cyklu sprzedaży.
4.
W przypadku gdy cena akcji wynikająca ze zaktualizowanego oszacowania wartości przedsiębiorstwa spółki sporządzonego przez podmiot, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy, jest niższa niż 85% aktualnej minimalnej ceny sprzedaży, zbywca w szóstym i następnych tygodniowych cyklach sprzedaży może określić minimalną cenę sprzedaży w wysokości niższej niż 85% minimalnej ceny sprzedaży określonej, obowiązującej w poprzednim tygodniowym cyklu sprzedaży, jednak nie niższej niż cena akcji wynikająca ze zaktualizowanego oszacowania wartości przedsiębiorstwa spółki.
§  48.
W ostatnim dniu tygodniowego cyklu sprzedaży, w którym można składać oferty kupna, zwanym dalej "dniem zamknięcia", oferty kupna mogą być modyfikowane wyłącznie w taki sposób, że proponowana cena kupna akcji może być jedynie podwyższana, a liczba akcji zwiększana. W dniu zamknięcia złożone wcześniej oferty kupna nie mogą być odwołane, a nowe oferty kupna nie mogą być składane.
§  49.
1.
W procesie wyboru nabywcy mogą być przyjmowane oferty kupna akcji w liczbie mniejszej lub równej liczbie wszystkich oferowanych akcji.
2.
W przypadku gdy w procesie wyboru nabywcy można składać oferty kupna akcji tylko w liczbie równej liczbie wszystkich oferowanych akcji, oferty kupna przyjmowane są kolejno, począwszy od oferty kupna z najwyższą proponowaną ceną nabycia akcji, a w przypadku ofert kupna z tą samą proponowaną ceną nabycia akcji, począwszy od oferty kupna, która została złożona najwcześniej.
3.
W przypadku gdy w procesie wyboru nabywcy można składać oferty kupna akcji w liczbie mniejszej niż liczba wszystkich oferowanych akcji, oferty kupna przyjmowane są kolejno, począwszy od oferty kupna z najwyższą proponowaną ceną nabycia akcji, a w przypadku ofert kupna z tą samą proponowaną ceną nabycia akcji, począwszy od ofert kupna z największą liczbą akcji, a jeżeli oferty kupna wskazują na taką sama liczbę akcji, począwszy od oferty kupna, która została złożona najwcześniej.
4.
Zbywca może zdecydować, że w procesie wyboru nabywcy nie będą ujawniane oferentom oferty kupna lub dane pozostałych oferentów.
§  50.
1.
Wybór przez zbywcę nabywcy lub nabywców akcji następuje w dniu następującym po dniu zamknięcia danego tygodniowego cyklu sprzedaży.
2.
W przypadku gdy dzień następujący po dniu zamknięcia danego tygodniowego cyklu sprzedaży nie jest dniem roboczym, wybór nabywcy następuje w najbliższym dniu roboczym.
3.
Informacja o dokonaniu przez zbywcę wyboru nabywcy lub nabywców jest niezwłocznie podawana przez oferującego organizatorowi systemu. Organizator systemu publikuje tę informację niezwłocznie na swojej stronie internetowej.
§  51.
1.
Zbywca może, bez podania przyczyn, odmówić dokonania wyboru nabywcy oferowanych akcji.
2.
W przypadku niedokonania przez zbywcę wyboru nabywcy lub nabywców akcji przepisy § 50 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  52.
Umowa zbycia akcji powinna zostać zawarta z nabywcą w terminie określonym w ofercie sprzedaży akcji liczonym od dnia całkowitej wpłaty ostatecznej ceny nabycia, pomniejszonej o kwotę wpłaconą jako wadium, w sposób określony w § 44 ust. 4.