Szczegółowe zasady sprawowania nadzoru nad samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej i nad jednostkami transportu sanitarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.94.1097

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 1999 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 18 listopada 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru nad samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej i nad jednostkami transportu sanitarnego.

Na podstawie art. 67 ust. 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 769 i Nr 158, poz. 1041, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, Nr 117, poz. 756 i Nr 162, poz. 1115 oraz z 1999 r. Nr 28, poz. 255 i 256 i Nr 84, poz. 935) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady sprawowania nadzoru nad samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, kolumnami transportu sanitarnego oraz Centralnym Zespołem Lotnictwa Sanitarnego, zwanymi dalej "jednostkami organizacyjnymi", przez podmiot, który utworzył jednostkę organizacyjną, zwany dalej "podmiotem sprawującym nadzór", obejmującego kontrolę i ocenę działalności jednostki organizacyjnej oraz pracę jej kierownika, w szczególności w zakresie:
1)
realizacji zadań statutowych, dostępności i poziomu udzielanych świadczeń,
2)
prawidłowości gospodarowania mieniem,
3)
gospodarki finansowej.
Nadzór nad realizacją zadań statutowych, dostępnością i poziomem udzielanych świadczeń dokonywany jest poprzez kontrolę i ocenę w szczególności:
1)
zgodności zakresu i rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych lub usług z zakresem i rodzajem świadczeń lub usług przewidzianych w statucie, z uwzględnieniem:
a)
liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych lub usług oraz okresu oczekiwania na świadczenia lub usługi,
b)
liczby pracowników udzielających poszczególnych świadczeń zdrowotnych lub usług oraz ich kwalifikacji,
c)
zgodności udzielanych świadczeń zdrowotnych lub usług z przyjętymi standardami postępowania i procedurami medycznymi określonymi odrębnymi przepisami,
2)
wyposażenia w aparaturę i sprzęt medyczny oraz techniczny, a także w specjalistyczne środki transportu sanitarnego, wykorzystywane do udzielania świadczeń zdrowotnych lub usług, odpowiednio do zakresu i rodzaju świadczeń przewidzianych w statucie, oraz spełniania przez nie wymagań określonych odrębnymi przepisami.
Nadzór nad prawidłowością gospodarowania mieniem dokonywany jest poprzez kontrolę i ocenę w szczególności:
1)
wykorzystania aparatury i sprzętu medycznego,
2)
wniosku dotyczącego zakupu lub przyjęcia darowizny aparatury i sprzętu medycznego,
3)
wniosku dotyczącego zbycia, wydzierżawienia lub wynajęcia majątku trwałego albo wniesienia tego majątku do spółek lub fundacji.
Nadzór nad gospodarką finansową dokonywany jest poprzez kontrolę i ocenę jej legalności, gospodarności, celowości i rzetelności.
1.
Podmiot sprawujący nadzór ocenia zamierzone działania jednostki organizacyjnej określone we wniosku, o którym mowa w § 3 pkt 2 i 3, w zakresie celowości zakupu lub przyjęcia darowizny oraz celowości zbycia, wydzierżawienia lub wynajęcia majątku trwałego albo wniesienia tego majątku do spółek lub fundacji oraz przewidywanych efektów ekonomicznych, związanych z podjętym działaniem.
2.
Do wniosku dotyczącego wniesienia majątku do spółki lub fundacji dołączyć należy projekt umowy (statutu) oraz informację dotyczącą pozostałych wspólników (akcjonariuszy, fundatorów).
3.
Jeżeli wniosek dotyczy zbycia majątku trwałego, ocena podmiotu sprawującego nadzór obejmuje również proponowaną formę jego zbycia.
1.
W ramach kontroli, o której mowa w § 4, podmiot sprawujący nadzór analizuje:
1)
kwartalne sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym jednostki organizacyjnej,
2)
roczny plan rzeczowo-finansowy jednostki organizacyjnej,
3)
roczne sprawozdanie rzeczowo-finansowe jednostki organizacyjnej,
4)
roczne sprawozdanie z działalności jednostki organizacyjnej.
2.
Jeżeli podmiot sprawujący nadzór uzna, na podstawie sprawozdania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, iż zagrożona jest płynność finansowa podmiotu, może żądać przekazywania comiesięcznych sprawozdań o przychodach, kosztach lub wyniku finansowym.
1.
Podmiot sprawujący nadzór przeprowadza kontrole okresowe i sprawdzające.
2.
Kontrole okresowe są podejmowane co najmniej raz w roku celem dokonania okresowej oceny działalności jednostki organizacyjnej w zakresie określonym w § 1.
3.
Kontrole sprawdzające są prowadzone w celu zbadania, czy usunięto nieprawidłowości ujawnione w toku kontroli okresowych.
1.
Kontrola, o której mowa w § 7, dokonywana jest przez kontrolującego na podstawie imiennego upoważnienia wydanego przez podmiot sprawujący nadzór.
2.
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, wskazuje kontrolującego oraz zawiera oznaczenia:
1)
jednostki organizacyjnej objętej kontrolą,
2)
zakresu kontroli,
3)
przewidywanego czasu kontroli.
1.
Przed przystąpieniem do kontroli kontrolujący przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej upoważnienie, o którym mowa w § 8 ust. 1, legitymację służbową oraz informuje o przedmiocie i zakresie kontroli.
2.
Czynności kontrolne dokonywane są przy współudziale kierownika jednostki organizacyjnej lub osoby przez niego upoważnionej, które:
1)
udostępniają dokumenty,
2)
udzielają wyjaśnień,
3)
umożliwiają dokonywanie wizytacji,
4)
zapewniają niezbędną obsługę techniczną kontrolującego.
1.
Kontrolujący sporządza protokół z przeprowadzonej kontroli.
2.
Protokół zawiera ustalenia (wyniki) kontroli oraz wnioski dotyczące usunięcia nieprawidłowości.
3.
Protokół podpisują kontrolujący, kierownik jednostki organizacyjnej oraz główny księgowy.
4.
Kierownik jednostki organizacyjnej może, nie później niż w terminie 7 dni po przedłożeniu mu protokołu do podpisania, zgłosić umotywowane zastrzeżenia do treści protokołu; kontrolujący jest obowiązany uzupełnić protokół, ustosunkowując się do tych zastrzeżeń.
5.
Kierownik jednostki organizacyjnej może odmówić podpisania protokołu i złożyć pisemne wyjaśnienie przyczyn tej odmowy, które kontrolujący załącza do protokołu.
6.
Kierownik jednostki organizacyjnej otrzymuje egzemplarz protokołu.
Podmiot sprawujący nadzór przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej protokół kontroli zawierający zalecenia pokontrolne wraz z określeniem terminu przedstawienia informacji o sposobie, trybie i okresie realizacji zaleceń pokontrolnych.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.