Szczegółowe zasady przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebieg tej służby.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.80.412

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 2006 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 października 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby.

Na podstawie art. 56 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

Przeznaczenie do służby w formacjach uzbrojonych

§  1.
1.
Poborowi przeznaczeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej i nie korzystający z odroczenia tej służby mogą być przeznaczeni do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych, zwanych dalej "formacjami uzbrojonymi", którymi stosownie do odrębnych przepisów są:
1)
oddziały prewencji Policji,
2)
Straż Graniczna,
3) 1
Biuro Ochrony Rządu.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień przeznacza poborowych, o których mowa w ust. 1, do służby w formacjach uzbrojonych:
1) 2
na wniosek odpowiednio komendantów wojewódzkich Policji, komendantów oddziałów Straży Granicznej lub Szefa Biura Ochrony Rządu, zwanych dalej "komendantami jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych",
2)
za pisemną zgodą poborowego na pełnienie służby w formacji uzbrojonej.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień stwierdza wpisem do książeczki wojskowej poborowego jego przeznaczenie do służby w formacji uzbrojonej.
§  2.
1. 3
Wnioski, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, powinny zawierać: imię i nazwisko, imię ojca oraz numer ewidencyjny PESEL poborowego, nazwę i adres jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której poborowy ma pełnić służbę, oraz datę stawienia się do służby.
2.
Wnioski, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, składa się do wojskowego komendanta uzupełnień, którego ewidencją są objęci poborowi, nie później niż na 30 dni przed terminem skierowania ich do służby w formacjach uzbrojonych.
§  3.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień przeznacza poborowych do służby w formacjach uzbrojonych zgodnie z wnioskami, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, chyba że spowodowałoby to niezrealizowanie zadań związanych z uzupełnieniem jednostek wojskowych poborowymi.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia organ, który wystąpił z wnioskiem, o nieprzeznaczeniu poborowego do służby w formacji uzbrojonej.

Kierowanie do służby w formacjach uzbrojonych

§  4. 4
Wojskowy komendant uzupełnień:
1)
kieruje poborowych, przeznaczonych do służby w formacjach uzbrojonych, do jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych, określając termin stawienia się do służby na dzień podany we wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1,
2)
zawiadamia komendantów jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych o skierowaniu poborowych do służby w tych jednostkach,
3)
przesyła komendantom jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych wojskowe dokumenty ewidencyjne poborowych skierowanych do służby w tych jednostkach.
§  5.
Do służby w formacji uzbrojonej kieruje się za pomocą karty skierowania, której wzór określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1. 5
Kartę skierowania doręcza się nie później niż 14 dni przed terminem stawienia się do służby, określonym w tej karcie, lub w terminie krótszym, za pisemną zgodą poborowego.
2.
Doręczanie kart skierowania następuje w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.
§  7. 6
 
1.
Koszty przejazdu do miejsca pełnienia służby poborowych skierowanych do służby w formacjach uzbrojonych oraz koszty przejazdu do wybranej miejscowości na obszarze państwa poborowych zwolnionych z tej służby pokrywają organy, które wystąpiły z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do tej służby.
2.
Za koszty, o których mowa w ust. 1, uznaje się koszty przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego pociągiem osobowym lub pospiesznym w klasie drugiej albo autobusowego w komunikacji zwykłej lub pospiesznej, a w przypadku braku takiego środka - koszty przejazdu najtańszym dostępnym środkiem transportu zbiorowego.
3.
Zwrotu kosztów przejazdu dokonuje się na podstawie udokumentowanego oświadczenia lub w drodze wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.
4.
Zwrot kosztów przejazdu nie przysługuje w przypadku zapewnienia bezpłatnego przejazdu lub gdy przejazd następuje w granicach miejscowości, w której znajduje się miejsce pełnienia służby w formacjach uzbrojonych.
§  8.
1.
Dniem skierowania poborowego do służby w formacji uzbrojonej jest określony w karcie skierowania dzień stawienia się do tej służby.
2.
Stawienie się poborowego do służby w formacji uzbrojonej następuje z chwilą jego zgłoszenia się w jednostce organizacyjnej formacji uzbrojonej, określonej w karcie skierowania.
3.
Komendanci jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych niezwłocznie zawiadamiają wojskowych komendantów uzupełnień o stawieniu się poborowych do służby w tych jednostkach.
§  9.
1.
W przypadku, gdy poborowy, któremu doręczono kartę skierowania, nie może z powodu obłożnej choroby stawić się do służby w formacji uzbrojonej w terminie określonym w tej karcie, niezwłocznie zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień. Po ustaniu choroby poborowy zgłasza się niezwłocznie do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając w tej sprawie zaświadczenie lekarskie.
2.
Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust.1, jest uzasadnione, jeżeli poborowy ze względu na szczególne okoliczności nie mógł zawiadomić o niemożności stawienia się.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zawiadamia komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której miał stawić się poborowy, oraz organ, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie go do służby w formacji uzbrojonej, o przyczynie niestawienia się poborowego do służby.
§  10.
1.
Jeżeli poborowy nie stawił się do służby w formacji uzbrojonej w terminie i miejscu określonym w karcie skierowania, komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której miał stawić się poborowy, niezwłocznie zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
Jeżeli poborowy stawił się do służby w formacji uzbrojonej po upływie terminu określonego w karcie skierowania i po dokonaniu przez komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
§  11.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień w przypadku:
1)
cofnięcia przez poborowego zgody na pełnienie służby w formacji uzbrojonej przed dniem stawienia się do tej służby określonym w karcie skierowania lub
2)
odmowy przyjęcia przez poborowego karty skierowania albo
3)
niestawienia się poborowego do pełnienia służby w formacji uzbrojonej bez uzasadnionej przyczyny

- uchyla przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej i wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby oraz zawiadamia o tym organ, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej.

2.
W przypadku określonym w § 9 ust. 1, na wniosek organu, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej, wojskowy komendant uzupełnień wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby i wydaje nową kartę skierowania albo uchyla przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej i wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby.
3.
Poborowych, w stosunku do których uchylono przeznaczenie ich do służby w formacji uzbrojonej, przeznacza się do odbycia zasadniczej służby wojskowej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Przebieg służby w formacjach uzbrojonych

§  12. 7
Poborowi, którzy stawili się do służby w formacji uzbrojonej, pełnią tę służbę na zasadach określonych odpowiednio w odrębnych przepisach dotyczących funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej lub Biura Ochrony Rządu, z zastrzeżeniem § 14-16.
§  13.
Komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej:
1)
dokonuje w książeczkach wojskowych poborowych, którzy stawili się do służby w tej jednostce, oraz w ich wojskowych dokumentach ewidencyjnych wpisów dotyczących rozpoczęcia służby w formacji uzbrojonej, jej przebiegu oraz zwolnienia z tej służby,
2)
występuje do wojskowego komendanta uzupełnień z urzędu lub na wniosek poborowego o skierowanie go do właściwej wojskowej komisji lekarskiej,
3)
zwalnia poborowych ze służby w formacji uzbrojonej,
4)
zawiadamia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu poborowego ze służby w formacji uzbrojonej i przesyła mu wojskowe dokumenty ewidencyjne poborowego.
§  14.
1. 8
Poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej po upływie 12 miesięcy jej pełnienia, z uwzględnieniem terminów zwalniania z tej służby lub ograniczenia czasu jej trwania, ustalonych na podstawie art. 56 ust. 1b lub 1c ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą".
2. 9
Poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej przed upływem terminu określonego w ust. 1 w razie:
1) 10
uznania go ze względu na stan zdrowia za:
a)
czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej,
b)
niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
c)
trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
2)
wybrania go do Sejmu,
3)
zarządzenia w stosunku do niego wykonania kary pozbawienia wolności, w tym również kary zastępczej.
3. 11
Poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, również w przypadkach, w których odrębne przepisy przewidują zwolnienie odpowiednio funkcjonariusza Policji, Straży Granicznej lub Biura Ochrony Rządu ze służby kandydackiej.
4. 12
Poborowych zwolnionych ze służby w formacjach uzbrojonych przed upływem terminu określonego w ust. 1, którzy pełnili tę służbę przez okres krótszy niż 9 miesięcy, powołuje się do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
5.
W przypadkach, o których mowa w ust. 4, okres służby w formacji uzbrojonej zalicza się na poczet zasadniczej służby wojskowej w stosunku dzień służby w formacji uzbrojonej równy dniowi zasadniczej służby wojskowej.
6. 13
Powołanie, o którym mowa w ust. 4, może nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu ze służby w formacjach uzbrojonych albo od dnia ustania przyczyn wyłączających możliwość tego powołania.
§  15.
1.
W przypadkach określonych w § 14 ust. 1 poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej w ostatnim dniu ustalonego czasu trwania tej służby.
2.
Czas pełnienia służby w formacji uzbrojonej liczy się od dnia stawienia się poborowego do tej służby.
3.
Do czasu pełnienia służby w formacji uzbrojonej nie wlicza się okresu, w którym poborowy samowolnie opuścił jednostkę organizacyjną formacji uzbrojonej, w której pełnił służbę, lub wyznaczone miejsce przebywania albo samowolnie poza nimi pozostawał.
4.
Komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadamia o zwolnieniu poborowego ze służby w przypadku:
1)
przebywania w zakładzie opieki zdrowotnej - kierownika tego zakładu oraz poborowego,
2)
tymczasowego aresztowania - właściwy sąd lub prokuratora.
§  16.
1. 14
W przypadkach określonych w § 14 ust. 2 poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej niezwłocznie po doręczeniu odpowiednio prawomocnego orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej, zaświadczenia właściwej komisji wyborczej lub prawomocnego orzeczenia sądu.
2.
W przypadkach określonych w § 14 ust. 3 poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej równocześnie ze zwolnieniem go ze służby kandydackiej.
§  17. 15
 
1.
Poborowych, o których mowa w § 14 ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy z dniem zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej.
2.
Poborowych, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a i b, pkt 2 i 3 oraz ust. 3, niepowołanych do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy:
1)
z dniem zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej, jeżeli:
a)
pełnili tę służbę przez okres co najmniej 9 miesięcy albo
b)
pełnili ją przez okres krótszy niż 9 miesięcy i zostali zwolnieni z niej ze względu na uznanie ich na podstawie ostatecznych orzeczeń komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych za niezdolnych do pełnienia służby kandydackiej w formacjach uzbrojonych albo ze względu na uznanie ich na podstawie ostatecznych orzeczeń powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej za niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
2)
w ostatnim dniu upływu okresu 3 miesięcy następujących po dniu:
a)
ustania przyczyn zwolnienia ze służby w formacjach uzbrojonych - w przypadkach, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a, pkt 2 i 3,
b)
zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu ze służby w formacjach uzbrojonych - w przypadkach, o których mowa w § 14 ust. 3,
3)
z dniem, w którym orzeczenie powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej o uznaniu ich za niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju stało się ostateczne, jeżeli orzeczenie to zostało wydane po dniu zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej.
3.
Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, wystąpiły przyczyny lub okoliczności wyłączające możliwość powołania do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej, określone w art. 46 ust. 2 pkt 1-3 ustawy, poborowego przenosi się do rezerwy w ostatnim dniu upływu 3 miesięcy następujących po dniu ustania tych przyczyn lub okoliczności.
4.
Poborowi zwolnieni ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem, ze względu na uznanie ich ostatecznym orzeczeniem powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej lub z innych przyczyn, zgłaszają się niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia ustania okresu tej niezdolności lub przyczyn zwolnienia z tej służby, do wojskowego komendanta uzupełnień w celu ustalenia możliwości powołania ich do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej.
5.
Poborowych zwolnionych ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem, ze względu na uznanie ich ostatecznym orzeczeniem powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej za trwale i całkowicie niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, a także poborowych zwolnionych z innych przyczyn i uznanych następnie za trwale i całkowicie niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, wojskowy komendant uzupełnień nie przenosi do rezerwy i skreśla z ewidencji wojskowej, jako osoby niepodlegające obowiązkowi czynnej służby wojskowej, z dniem, w którym orzeczenie powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej w tej sprawie stało się ostateczne.

Przepisy przejściowe i końcowe

§  18.
Czynności przewidziane w rozporządzeniu dla wojskowego komendanta uzupełnień wykonuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) poborowego lub jego pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, a dla komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej - komendant jednostki organizacyjnej określonej w karcie skierowania lub w której poborowy odbywa służbę, chyba że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej.
§  19.
Przepisy § 12-17 stosuje się również do poborowych, którzy rozpoczęli pełnienie służby w formacjach uzbrojonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  20.
Traci moc zarządzenie nr 47/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 sierpnia 1984 r. w sprawie trybu przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych oraz przenoszenia ich do rezerwy (Dz. Rozk. Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 59).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

KARTA SKIEROWANIA

Stempel wojskowej komendy uzupełnień

.............. dnia ..........

(miejscowość)

DO SłUŻBY W FORMACJI UZBROJONEJ

Na podstawie § 4 pkt 1 oraz w związku z § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 października 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby (Dz. U. Nr 80, poz. 412), na wniosek .............

..............................................................

(nazwa organu, który wystąpił z wnioskiem o skierowanie)

kieruje się poborowego, Pana ...........................................

(nazwisko i imię, imię ojca)

....................................... za jego zgodą, do pełnienia służby

w .............................................................

(nazwa formacji uzbrojonej oraz nazwa jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której ma stawić się poborowy, i jej adres)

...............................................................

z terminem zgłoszenia się w dniu ................

Pieczęć urzędowa

Wojskowy Komendant Uzupełnień

w .............................

...............................

(imię i nazwisko oraz podpis)

______

Potwierdzenie odbioru

Skierowanie wystawione przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w ............

dla ................................ w celu stawienia się do pełnienia służby

(nazwisko i imię, imię ojca poborowego)

w .............................................................

(nazwa formacji uzbrojonej oraz nazwa jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej i jej adres)

w dniu ...........................

otrzymałem w dniu .................... 19 ... r. godz. ...........

........................ ............................

(imię i nazwisko osoby (podpis przyjmującego)

przyjmującej skierowanie)

Uwagi o niedoręczeniu ...............................................

...............................................................

1 § 1 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.151.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.151.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 2000 r. (Dz.U.00.46.540) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2000 r.
5 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
6 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
7 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.151.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.
8 § 14 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 maja 2000 r. (Dz.U.00.46.540) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.

9 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 maja 2000 r. (Dz.U.00.46.540) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2000 r.
10 § 14 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
11 § 14 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.151.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.
12 § 14 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 maja 2000 r. (Dz.U.00.46.540) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2000 r.
13 § 14 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
14 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.151.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.
15 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.