Rozdział 2 - Kierowanie do służby w formacjach uzbrojonych - Szczegółowe zasady przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebieg tej służby.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.80.412

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 2006 r.

Rozdział  2

Kierowanie do służby w formacjach uzbrojonych

§  4. 4
Wojskowy komendant uzupełnień:
1)
kieruje poborowych, przeznaczonych do służby w formacjach uzbrojonych, do jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych, określając termin stawienia się do służby na dzień podany we wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1,
2)
zawiadamia komendantów jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych o skierowaniu poborowych do służby w tych jednostkach,
3)
przesyła komendantom jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych wojskowe dokumenty ewidencyjne poborowych skierowanych do służby w tych jednostkach.
§  5.
Do służby w formacji uzbrojonej kieruje się za pomocą karty skierowania, której wzór określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1. 5
Kartę skierowania doręcza się nie później niż 14 dni przed terminem stawienia się do służby, określonym w tej karcie, lub w terminie krótszym, za pisemną zgodą poborowego.
2.
Doręczanie kart skierowania następuje w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.
§  7. 6
 
1.
Koszty przejazdu do miejsca pełnienia służby poborowych skierowanych do służby w formacjach uzbrojonych oraz koszty przejazdu do wybranej miejscowości na obszarze państwa poborowych zwolnionych z tej służby pokrywają organy, które wystąpiły z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do tej służby.
2.
Za koszty, o których mowa w ust. 1, uznaje się koszty przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego pociągiem osobowym lub pospiesznym w klasie drugiej albo autobusowego w komunikacji zwykłej lub pospiesznej, a w przypadku braku takiego środka - koszty przejazdu najtańszym dostępnym środkiem transportu zbiorowego.
3.
Zwrotu kosztów przejazdu dokonuje się na podstawie udokumentowanego oświadczenia lub w drodze wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.
4.
Zwrot kosztów przejazdu nie przysługuje w przypadku zapewnienia bezpłatnego przejazdu lub gdy przejazd następuje w granicach miejscowości, w której znajduje się miejsce pełnienia służby w formacjach uzbrojonych.
§  8.
1.
Dniem skierowania poborowego do służby w formacji uzbrojonej jest określony w karcie skierowania dzień stawienia się do tej służby.
2.
Stawienie się poborowego do służby w formacji uzbrojonej następuje z chwilą jego zgłoszenia się w jednostce organizacyjnej formacji uzbrojonej, określonej w karcie skierowania.
3.
Komendanci jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych niezwłocznie zawiadamiają wojskowych komendantów uzupełnień o stawieniu się poborowych do służby w tych jednostkach.
§  9.
1.
W przypadku, gdy poborowy, któremu doręczono kartę skierowania, nie może z powodu obłożnej choroby stawić się do służby w formacji uzbrojonej w terminie określonym w tej karcie, niezwłocznie zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień. Po ustaniu choroby poborowy zgłasza się niezwłocznie do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając w tej sprawie zaświadczenie lekarskie.
2.
Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust.1, jest uzasadnione, jeżeli poborowy ze względu na szczególne okoliczności nie mógł zawiadomić o niemożności stawienia się.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zawiadamia komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której miał stawić się poborowy, oraz organ, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie go do służby w formacji uzbrojonej, o przyczynie niestawienia się poborowego do służby.
§  10.
1.
Jeżeli poborowy nie stawił się do służby w formacji uzbrojonej w terminie i miejscu określonym w karcie skierowania, komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której miał stawić się poborowy, niezwłocznie zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
Jeżeli poborowy stawił się do służby w formacji uzbrojonej po upływie terminu określonego w karcie skierowania i po dokonaniu przez komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
§  11.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień w przypadku:
1)
cofnięcia przez poborowego zgody na pełnienie służby w formacji uzbrojonej przed dniem stawienia się do tej służby określonym w karcie skierowania lub
2)
odmowy przyjęcia przez poborowego karty skierowania albo
3)
niestawienia się poborowego do pełnienia służby w formacji uzbrojonej bez uzasadnionej przyczyny

- uchyla przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej i wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby oraz zawiadamia o tym organ, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej.

2.
W przypadku określonym w § 9 ust. 1, na wniosek organu, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej, wojskowy komendant uzupełnień wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby i wydaje nową kartę skierowania albo uchyla przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej i wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby.
3.
Poborowych, w stosunku do których uchylono przeznaczenie ich do służby w formacji uzbrojonej, przeznacza się do odbycia zasadniczej służby wojskowej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 2000 r. (Dz.U.00.46.540) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2000 r.
5 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
6 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.