Rozdział 4 - Organizacja transportu w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży - Szczególne rozwiązania związane z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.685 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 2017 r.

Rozdział  4

Organizacja transportu w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży

1. 
Zadania w zakresie koordynacji transportu kolejowego w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży wykonuje zarządca infrastruktury kolejowej - spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
2. 
Zadania, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
współpracę z organizatorem Światowych Dni Młodzieży w zakresie określenia potrzeb przewozowych uczestników Światowych Dni Młodzieży;
2)
opracowanie planu działań niezbędnych do zapewnienia uczestnikom Światowych Dni Młodzieży przewozu w ramach przewozów kolejowych;
3)
przygotowanie infrastruktury kolejowej na potrzeby obsługi uczestników Światowych Dni Młodzieży;
4)
współpracę z zarządcami dworców kolejowych oraz operatorami kas biletowych w zakresie zapewnienia uczestnikom Światowych Dni Młodzieży dostępu do informacji o świadczonych usługach przewozu kolejowego.

Przewoźnicy kolejowi utworzeni przez samorządy województw do realizacji kolejowych przewozów pasażerskich mogą wykonywać międzywojewódzkie przewozy pasażerskie na rzecz uczestników Światowych Dni Młodzieży.

1. 
Wnioski o przewóz okazjonalny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym dotyczące przewozu uczestników Światowych Dni Młodzieży składa się w terminie ustalonym przez zarządcę infrastruktury kolejowej i ogłoszonym na jego stronie internetowej do dnia 31 maja 2016 r.
2. 
W przypadku znacznej liczby przewozów, o których mowa w ust. 1, zarządca infrastruktury kolejowej może dokonać zmian w rozkładzie jazdy dla przewozu osób, podając je do publicznej wiadomości nie później niż na 14 dni przed ich wprowadzeniem.
3. 
Zmiany w rozkładzie jazdy, o których mowa w ust. 2, mogą być wprowadzane nie częściej niż dwa razy w miesiącu.
4. 
Minister właściwy do spraw transportu może udzielić przewoźnikowi kolejowemu dotacji celowej, z przeznaczeniem na dofinansowanie świadczenia usług, o których mowa w ust. 1, w części nieprzekraczającej różnicy między kosztami bezpośrednimi poniesionymi przez tego przewoźnika na świadczenie tych usług a sumą przychodów uzyskanych z tytułu ich wykonania, z zastrzeżeniem art. 128 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870, 1948, 1984 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 60 i 191), zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 114 z 26.04.2012, str. 8).

Minister właściwy do spraw transportu może udzielić zarządcy infrastruktury kolejowej - spółce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dotacji celowej na zasadach określonych w przepisach o finansach publicznych, z przeznaczeniem na finansowanie realizacji zadań, o których mowa w art. 19 ust. 2, oraz zadań związanych z przewozami, o których mowa w art. 20.

1. 
Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad:
1)
ustala wykaz dróg rekomendowanych dla uczestników Światowych Dni Młodzieży oraz podaje go do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej;
2)
monitoruje utrudnienia w ruchu na sieci dróg krajowych, w tym wynikające ze wzmożonego ruchu pojazdów związanego z organizacją Światowych Dni Młodzieży, a informacje o tych utrudnieniach podaje, w zależności od potrzeb, na swojej stronie internetowej, z wykorzystaniem portali społecznościowych, numeru informacji drogowej lub dostępnej infrastruktury.
2. 
Właściwy zarządca drogi, wprowadzając organizację ruchu na drodze objętej wykazem, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, lub dokonując zmiany tej organizacji ruchu, bierze pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększonego natężenia ruchu związanego z organizacją Światowych Dni Młodzieży oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ruchu na tych drogach.
1. 
Do wniosków, w których przewoźnik lotniczy wskazał, że przewóz lotniczy jest związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, złożonych w terminie od dnia 18 lipca 2016 r. do dnia 2 sierpnia 2016 r., nie stosuje się terminu określonego w art. 194 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze.
2. 
Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne, zarządzający lotniskami oraz przewoźnicy lotniczy przekazują Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego informacje o wszelkich zagrożeniach, co do których istnieją uzasadnione podejrzenia, że mogą one w okresie od dnia 18 lipca 2016 r. do dnia 2 sierpnia 2016 r. skutkować aktami bezprawnej ingerencji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, a na jego żądanie - także inne informacje dotyczące lotnictwa cywilnego związane w szczególności z obsługą ruchu na lotnisku.
3. 
W okresie od dnia 17 lipca 2016 r. do dnia 3 sierpnia 2016 r. w zakresie operacji lotniczych obejmujących starty i lądowania w porze dziennej i nocnej na lotniskach użytku publicznego nie stosuje się ograniczeń wynikających z wymagań w zakresie ochrony środowiska przed hałasem.
4. 
Koszty transportu lotniczego Jego Świątobliwości Papieża Franciszka z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium Republiki Włoskiej są pokrywane ze środków budżetu państwa z części będących w dyspozycji Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Szefa Kancelarii Sejmu, Szefa Kancelarii Senatu i Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
5. 
Wysokość kosztów pokrywanych przez poszczególnych dysponentów, o których mowa w ust. 4, określa porozumienie zawarte pomiędzy tymi dysponentami.