Art. 3. - [Umorzenie zaległości podatkowej lub zwrot zapłaconego podatku] - Szczególne rozwiązania dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.143.894

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2013 r.
Art.  3.  [Umorzenie zaległości podatkowej lub zwrot zapłaconego podatku]
1. 
Organ podatkowy, na wniosek podatnika, sporządzony według ustalonego wzoru:
1)
umarza zaległość podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych, powstałą za dany rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, w wysokości stanowiącej różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów z pracy zasad określonych w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym (umorzenie zaległości), lub
2)
zwraca kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za dany rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, przy zastosowaniu do przychodów z pracy zasad określonych w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym - w przypadku dokonania wpłaty podatku dochodowego należnego za ten rok podatkowy wynikającego ze złożonego zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego (zwrot), lub
3)
umarza zaległość i dokonuje zwrotu za dany rok podatkowy - przy czym łączna kwota umorzenia zaległości i zwrotu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów z pracy zasad określonych w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym.
2. 
Umorzenie zaległości powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość.
3. 
Zwrot obejmuje również wpłacone odsetki za zwłokę, w części odpowiadającej kwocie zwrotu.
4. 
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do opłaty prolongacyjnej.
5. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór wniosku o umorzenie zaległości oraz wzór wniosku o zwrot wraz z objaśnieniami co do sposobu wypełnienia, terminu i miejsca składania, mając na celu umożliwienie identyfikacji podatnika, organu podatkowego, do którego składany jest wniosek, poprawnego obliczenia kwoty umorzenia zaległości lub kwoty zwrotu oraz określenia formy wypłaty zwrotu.