Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.2153

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 grudnia 2016 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  14.
1.
Test przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez organ prowadzący postępowanie, zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
2.
Do składu i wynagrodzenia komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej test stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 69 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
§  15.
O terminie, miejscu przeprowadzenia testu, wysokości i sposobie wniesienia opłaty za jego przeprowadzenie zawiadamia się wnioskodawcę, co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu. Do zawiadomienia dołącza się aktualną listę aktów prawnych objętych testem.
§  16.
1.
Koszty związane z przeprowadzeniem testu ustala organ, który powołał komisję egzaminacyjną, co najmniej na 30 dni przed dniem przeprowadzenia testu, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez ten organ z tytułu przeprowadzenia testu.
2.
Opłatę związaną z przeprowadzeniem testu wnioskodawca wnosi na rachunek bankowy urzędu obsługującego organ, który powołał komisję egzaminacyjną, po otrzymaniu zawiadomienia o terminie testu, o którym mowa w § 15.
§  17.
1.
Przystępując do testu, wnioskodawca okazuje dokument potwierdzający wniesienie opłaty, o której mowa w § 16 ust. 2, oraz dokument potwierdzający tożsamość.
2.
Brak wniesienia opłaty za przeprowadzenie testu powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do odbycia testu.
§  18.
1.
Test składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
2.
Część pisemną testu opracowuje komisja egzaminacyjna zgodnie z zakresem określonym w postanowieniu, z uwzględnieniem:
1)
świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2)
dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;
3)
różnic wynikających ze specyfiki zawodu regulowanego w dziedzinie geologii w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy, w tym dotyczących niezbędnej do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii znajomości prawa polskiego.
3.
Część pisemna testu składa się z pytań, w liczbie określonej w postanowieniu, umożliwiających sprawdzenie wiedzy w zakresie wynikającym z różnicy w programie kształcenia i szkoleń odbytych przez wnioskodawcę, w tym znajomości przepisów prawa geologicznego i górniczego, prawa ochrony środowiska i - w zależności od określonej kategorii prac geologicznych - prawa wodnego lub prawa budowlanego - w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii, a także wykazanie umiejętności zastosowania wiedzy zawodowej.
4.
Część pisemna testu trwa nie dłużej niż 120 minut.
5.
Do części ustnej dopuszcza się osoby, które w części pisemnej odpowiedziały poprawnie na co najmniej 75% pytań.
6.
Zakres przedmiotowy części ustnej testu dostosowuje się - indywidualnie dla każdego wnioskodawcy - do danego zawodu regulowanego w dziedzinie geologii, w którym ma nastąpić uznanie kwalifikacji.
7.
Część ustna obejmuje trzy pytania sprawdzające znajomość przepisów prawa geologicznego i górniczego, prawa ochrony środowiska i - w zależności od określonej kategorii prac geologicznych - prawa wodnego lub prawa budowlanego, a także sprawdzające umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy zawodowej, zgodnie z zakresem określonym w postanowieniu.
8.
Część ustna trwa nie dłużej niż 45 minut. Zaliczenie części ustnej następuje po udzieleniu prawidłowych, opisowych odpowiedzi na co najmniej dwa pytania.
9.
Wynik testu określa się jako "pozytywny" - w przypadku zaliczenia obu części testu albo jako "negatywny" - w przypadku niezaliczenia chociażby jednej części.
10.
Z przeprowadzonego testu sporządza się protokół, w którym podaje się imiona i nazwiska członków zespołu egzaminacyjnego przeprowadzającego test, czas rozpoczęcia i zakończenia testu oraz ważniejsze okoliczności, jakie nastąpiły w jego trakcie. Do protokołu dołącza się pytania z części pisemnej testu, listę osób przystępujących do testu oraz końcowe wyniki każdej z osób, która przystąpiła do testu.
§  19.
Wynik przeprowadzonego testu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przekazuje wnioskodawcy oraz organowi, który powołał komisję egzaminacyjną, w terminie 3 dni od dnia przeprowadzenia testu.
§  20.
1.
Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik testu, może ponownie przystąpić do testu, jednak nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test.
2.
Do powtórnego przystąpienia do testu stosuje się przepisy § 14-19.
§  21.
1.
Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.
2.
W przypadku nieprzystąpienia do testu opłaty związane z przeprowadzeniem testu nie podlegają zwrotowi, z zastrzeżeniem § 22 ust. 1.
3.
Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
§  22.
1.
Na uzasadniony wniosek wnioskodawcy następuje zwrot wniesionej opłaty z tytułu przeprowadzenia testu.
2.
Rozpatrzenia zasadności wniosku dokonuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, kierując się przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
3.
Zwrot wniesionej opłaty następuje na rachunek bankowy wskazany we wniosku, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.