Rozdział 2 - Staż adaptacyjny - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania medycznych zawodów regulowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.31.216

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 2009 r.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  5.
1.
Staż adaptacyjny jest odbywany w jednostkach ochrony zdrowia spełniających warunki do realizacji programu stażu adaptacyjnego.
2.
W przypadku lekarza lub lekarza dentysty, o których mowa w art. 5c ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, staż adaptacyjny jest odbywany w jednostkach ochrony zdrowia uprawnionych do prowadzenia stażu podyplomowego lekarza lub lekarza dentysty zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
3.
W przypadku lekarza lub lekarza dentysty, o których mowa w art. 16b ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, staż adaptacyjny jest odbywany w jednostkach ochrony zdrowia uprawnionych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie medycyny zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
§  6.
Organ prowadzący postępowanie kieruje wnioskodawcę do odbycia stażu adaptacyjnego, wskazując w skierowaniu:
1)
jednostkę ochrony zdrowia, w której ma być odbywany staż adaptacyjny;
2)
okres stażu adaptacyjnego określony w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1;
3)
program stażu adaptacyjnego uwzględniający różnice programowe, o których mowa w § 3 ust. 1.
§  7.
1.
Lekarz lub lekarz dentysta, o których mowa w art. 5c ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, po otrzymaniu skierowania, o którym mowa w § 6, jest obowiązany niezwłocznie wystąpić z wnioskiem do okręgowej rady lekarskiej, na obszarze której zamierzają odbyć staż adaptacyjny, o przyznanie ograniczonego prawa wykonywania zawodu na czas odbycia stażu adaptacyjnego.
2.
Pielęgniarka lub położna, o których mowa w art. 11g ust. 1b ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 57, poz. 602, z późn. zm. 4 ), po otrzymaniu skierowania, o którym mowa w § 6, jest obowiązana niezwłocznie wystąpić z wnioskiem do właściwej okręgowej rady pielęgniarek i położnych, na obszarze działania której zamierza odbyć staż adaptacyjny, o przyznanie ograniczonego prawa wykonywania zawodu na czas odbycia stażu adaptacyjnego.
§  8.
1.
Wnioskodawca przed odbyciem stażu adaptacyjnego wnosi opłatę z tytułu kosztów odbycia stażu adaptacyjnego.
2.
Wnioskodawca uiszcza opłatę jednorazowo lub w ratach płatnych z góry w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za dany okres rozliczeniowy na rachunek bankowy jednostki ochrony zdrowia. Decyzję o trybie płatności podejmuje na wniosek wnioskodawcy kierownik jednostki.
3.
Wysokość opłaty jest określana przez kierownika jednostki indywidualnie dla każdej osoby odbywającej staż adaptacyjny na podstawie rzeczywistych kosztów, które będą poniesione przez jednostkę ochrony zdrowia, ustalonych z uwzględnieniem w szczególności programu i długości stażu adaptacyjnego, wynagrodzenia opiekuna stażu adaptacyjnego oraz wydatków organizacyjno-technicznych.
4.
Kierownik jednostki zawiadamia wnioskodawcę, nie później niż na 30 dni przed terminem rozpoczęcia odbywania stażu adaptacyjnego, o terminie dokonania opłaty oraz rachunku bankowym, na który należy wnieść opłatę.
5.
Termin uiszczenia opłaty nie może być krótszy niż 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
6.
W uzasadnionych przypadkach wnioskodawcy przysługuje zwrot opłaty w wysokości pomniejszonej o koszty już poniesione związane z odbywaniem stażu adaptacyjnego. Decyzję o zwrocie kosztów podejmuje na wniosek wnioskodawcy kierownik jednostki. Opłata jest zwracana na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy.
7.
W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej opłata z tytułu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
§  9.
Na podstawie skierowania, o którym mowa w § 6, jednostka ochrony zdrowia zawiera z wnioskodawcą umowę o pracę na czas określony w celu odbycia stażu adaptacyjnego albo umowę cywilnoprawną na okres odbycia stażu adaptacyjnego.
§  10.
Kierownik jednostki, w której jest odbywany staż adaptacyjny, zapewnia prawidłowość jego przebiegu i realizacji.
§  11.
1.
Staż adaptacyjny jest realizowany pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego, którym może być osoba wykonująca dany medyczny zawód regulowany przez okres nie krótszy niż 4 lata.
2.
Staż adaptacyjny lekarza lub lekarza dentysty, o których mowa w art. 16b ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jest realizowany pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego, którym może być odpowiednio lekarz lub lekarz dentysta posiadający odpowiednią specjalizację.
3.
Staż adaptacyjny odbywany przez pielęgniarkę lub położną jest realizowany pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego, którym może być osoba wykonująca zawód pielęgniarki lub położnej przez okres nie krótszy niż 4 lata i posiadająca odpowiednio dyplom ukończenia wyższej szkoły na kierunku pielęgniarstwo lub wyższej szkoły na kierunku położnictwo.
4.
Opiekuna stażu adaptacyjnego wyznacza kierownik jednostki, w której jest odbywany staż adaptacyjny, na cały okres odbywania stażu adaptacyjnego.
5.
Opiekun stażu adaptacyjnego sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego przez wnioskodawcę, w szczególności:
1)
określa zadania wykonywane przez wnioskodawcę;
2)
kontroluje realizację programu stażu;
3)
kontroluje obecność wnioskodawcy w miejscu odbywania stażu;
4)
gromadzi informacje o przebiegu stażu.
6.
Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru;
2)
umotywowanego wniosku wnioskodawcy, złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanego wniosku opiekuna stażu adaptacyjnego, złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
§  12.
1.
W trakcie realizacji stażu adaptacyjnego wnioskodawcy należy umożliwić:
1)
uczestnictwo w charakterze obserwatora w czynnościach zawodowych wykonywanych przez opiekuna stażu adaptacyjnego;
2)
wykonywanie czynności zawodowych pod nadzorem opiekuna stażu adaptacyjnego lub kierownika jednostki i omawianie tych czynności z opiekunem stażu adaptacyjnego;
3)
zapoznanie się z różnicami w zasadach wykonywania danego zawodu regulowanego oraz zasadami etyki i deontologii danego zawodu regulowanego obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Staż adaptacyjny lekarza lub lekarza dentysty, o których mowa w art. 5c ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, obejmuje odpowiednio do posiadanych kwalifikacji całość lub część programu stażu podyplomowego, o którym mowa w art. 15 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
3.
Staż adaptacyjny lekarza lub lekarza dentysty, o których mowa w art. 16b ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, obejmuje odpowiednio do posiadanych kwalifikacji część programu odpowiedniej specjalizacji, o którym mowa w art. 16 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
§  13.
W trakcie odbywania stażu adaptacyjnego wnioskodawca jest obowiązany do:
1)
przestrzegania porządku organizacyjno-prawnego jednostki ochrony zdrowia;
2)
realizacji programu stażu adaptacyjnego;
3)
prowadzenia dziennika stażu adaptacyjnego.
§  14.
1.
Wnioskodawca dokumentuje przebieg stażu adaptacyjnego w dzienniku stażu adaptacyjnego otrzymanym od kierownika jednostki.
2.
Dziennik stażu adaptacyjnego zawiera:
1)
pieczęć jednostki ochrony zdrowia, w której odbywa się staż adaptacyjny;
2)
imię i nazwisko wnioskodawcy;
3)
imię i nazwisko opiekuna stażu adaptacyjnego;
4)
datę rozpoczęcia stażu adaptacyjnego;
5)
datę założenia dziennika;
6)
imię i nazwisko kierownika jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny;
7)
tygodniowy wykaz czynności wykonywanych przez wnioskodawcę oraz datę ich wykonywania, potwierdzony podpisem opiekuna stażu adaptacyjnego;
8)
okresowe oceny opiekuna stażu adaptacyjnego albo kierownika jednostki, podpisane przez sporządzającego z podaniem daty i miejsca sporządzenia oceny.
3.
Opiekun stażu adaptacyjnego potwierdza podpisem w dzienniku stażu adaptacyjnego zgodność jego przebiegu z programem.
§  15.
1.
W okresie odbywania stażu adaptacyjnego kierownik jednostki albo opiekun stażu adaptacyjnego dokonuje w dzienniku stażu adaptacyjnego, co najmniej raz na 3 miesiące, okresowej, pisemnej oceny realizacji przez wnioskodawcę programu stażu adaptacyjnego.
2.
Jeżeli okresowa ocena stażu adaptacyjnego jest dokonywana przez opiekuna stażu adaptacyjnego, opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika jednostki o jej dokonaniu oraz o stopniu zaawansowania realizacji programu stażu adaptacyjnego.
§  16.
1.
Oceny umiejętności nabytych w trakcie stażu adaptacyjnego, na podstawie której odbywa się zaliczenie tego stażu, dokonuje opiekun stażu adaptacyjnego i kierownik jednostki, w której zostaje zakończona realizacja programu stażu adaptacyjnego, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu adaptacyjnego.
2.
Dokonując oceny umiejętności, uwzględnia się w szczególności ocenę poprawności wykonywanych czynności, którą przeprowadza się na podstawie dziennika stażu adaptacyjnego.
3.
Ocena umiejętności zawiera uzasadnione stwierdzenie o:
1)
przygotowaniu do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego albo
2)
braku przygotowania do samodzielnego wykonywania zawodu regulowanego.
4.
Zaliczenie stażu adaptacyjnego następuje w przypadku uzyskania przez wnioskodawcę oceny, o której mowa w ust. 3 pkt 1.
5.
Ocena umiejętności oraz zaliczenie stażu adaptacyjnego jest potwierdzane podpisami kierownika jednostki i opiekuna stażu adaptacyjnego.
§  17.
1.
W przypadku oceny, o której mowa w § 16 ust. 3 pkt 2, na wniosek wnioskodawcy, organ prowadzący postępowanie, wydając postanowienie, może jednokrotnie przedłużyć okres trwania stażu adaptacyjnego. Przepisy § 8 stosuje się odpowiednio.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, po upływie okresu, o który przedłużono staż adaptacyjny, jest dokonywana powtórna ocena umiejętności nabytych w trakcie stażu adaptacyjnego.
§  18.
Kierownik jednostki, w której został zakończony staż adaptacyjny, w terminie 3 dni od dnia, w którym dokonano oceny, o której mowa w § 16, informuje wnioskodawcę o ocenie oraz przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie informację o zaliczeniu stażu adaptacyjnego albo jego niezaliczeniu, wraz z dziennikiem stażu adaptacyjnego.
§  19.
1.
Staż adaptacyjny może ulec przedłużeniu w przypadku:
1)
nieprzerwanej niezdolności do pracy wnioskodawcy, o której mowa w art. 92 § 1 Kodeksu pracy, przez okres dłuższy niż 14 dni;
2)
urlopu macierzyńskiego wnioskodawcy;
3)
przebywania wnioskodawcy na urlopie wychowawczym;
4)
przebywania wnioskodawcy na urlopie bezpłatnym, nie dłużej niż 3 miesiące;
5)
nieprzerwanej niezdolności do odbywania stażu adaptacyjnego, przez okres dłuższy niż 14 dni, w przypadku wnioskodawcy odbywającego staż adaptacyjny na podstawie umowy cywilnoprawnej.
2.
Wniosek o przedłużenie stażu adaptacyjnego z przyczyn określonych w ust. 1 wnioskodawca kieruje na piśmie wraz z uzasadnieniem do organu prowadzącego postępowanie.
3.
Po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w ust. 2, organ prowadzący postępowanie niezwłocznie informuje jednostkę ochrony zdrowia, w której jest odbywany staż adaptacyjny, oraz wnioskodawcę o przedłużeniu stażu adaptacyjnego.
4.
W przypadku przedłużenia okresu trwania stażu adaptacyjnego jest on kontynuowany na podstawie nowej umowy o pracę zawartej na czas określony odpowiadający okresowi, na jaki staż adaptacyjny został przedłużony, albo zmienionej umowy cywilnoprawnej.
5.
W przypadku przedłużenia okresu trwania stażu adaptacyjnego powiększeniu podlega opłata z tytułu kosztów odbycia stażu adaptacyjnego. Przepisy § 8 stosuje się odpowiednio.
§  20.
1.
Zmiana jednostki ochrony zdrowia, w której jest odbywany staż adaptacyjny, następuje, gdy w wyznaczonej jednostce ochrony zdrowia staż adaptacyjny nie może być kontynuowany z powodu likwidacji tej jednostki lub zaprzestania realizowania przez tę jednostkę świadczeń zdrowotnych będących przedmiotem programu stażu adaptacyjnego danego zawodu regulowanego.
2.
Zmiana jednostki ochrony zdrowia, w której jest odbywany staż adaptacyjny, może nastąpić na pisemny umotywowany wniosek wnioskodawcy skierowany do organu prowadzącego postępowanie.
3.
Jednostka ochrony zdrowia w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, zwraca wnioskodawcy opłatę w części niewykorzystanej w dotychczasowej realizacji stażu adaptacyjnego.
4.
Jednostka ochrony zdrowia w przypadku, o którym mowa w ust. 1, niezwłocznie składa organowi prowadzącemu postępowanie dziennik stażu adaptacyjnego i program stażu adaptacyjnego wraz z informacją o zakresie jego realizacji.
5.
W przypadku uwzględnienia przez organ prowadzący postępowanie wniosku o zmianę jednostki ochrony zdrowia wnioskodawca występuje do jednostki ochrony zdrowia, w której odbywa staż adaptacyjny, o przekazanie organowi prowadzącemu postępowanie dziennika stażu adaptacyjnego i programu stażu adaptacyjnego wraz z informacją o zakresie jego realizacji.
6.
Organ prowadzący postępowanie wydaje niezwłocznie skierowanie na kontynuację odbycia stażu adaptacyjnego oraz postanowienie o zaliczeniu okresu dotychczas odbytego stażu adaptacyjnego. Jednostka, w której jest kontynuowany staż adaptacyjny, zakłada z chwilą nawiązania stosunku prawnego z wnioskodawcą nowy dziennik stażu adaptacyjnego. Przepisy § 8 stosuje się odpowiednio.
7.
Wraz ze skierowaniem na kontynuację odbycia stażu adaptacyjnego organ prowadzący postępowanie przesyła niezwłocznie jednostce, w której staż adaptacyjny będzie kontynuowany, dziennik stażu adaptacyjnego, program stażu adaptacyjnego wraz z informacją o zakresie jego realizacji.
4 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 969, z 2003 r. Nr 109, poz. 1029, z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 92, poz. 885 i Nr 173, poz. 1808, z 2005 r. Nr 175, poz. 1461, z 2007 r. Nr 176, poz. 1237 oraz z 2009 r. Nr 6, poz. 33.