Statystyka produkcji rolnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.27.255

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lipca 1936 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 marca 1932 r.
o statystyce produkcji rolnej.

Na podstawie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 436) zarządza się co następuje:
Zarządy gmin wiejskich i miejskich co rok w określonych przez instrukcję terminach
a)
ustalają ogólnie dla każdej gminy powierzchnię zasianą poszczególnemi ziemiopłodami i plony, oraz
b)
przeprowadzają w poszczególnych gospodarstwach spis zwierząt gospodarskich.

Zestawienia zebranych danych zarządy gmin przesyłają do powiatowych władz administracji ogólnej, które po sprawdzenia skierowują je do Głównego Urzędu Statystycznego w sposób i w terminach, określonych przez instrukcję. Miasto st. Warszawa i miasta, stanowiące powiaty miejskie dla celów administracji ogólnej, przesyłają zestawienia bezpośrednio do Głównego Urzędu Statystycznego.

Raz na pięć lat w terminie i według metod, ustalonych w instrukcji, zarządy gmin wiejskich i miejskich przeprowadzają szczegółowy spis użytków rolnych. Pierwszy spis użytków rolnych odbędzie się w terminie, wyznaczonym w zarządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.

Ustalanie powierzchni zasianej jest dokonywane przez zarządy gmin na podstawie indywidualnych danych dla gospodarstw z obszarem powyżej 50 ha i na podstawie szacowań przez specjalne komisje dla gospodarstw z obszarem poniżej 50 ha. Plony ustalają komisje szacunkowe. Komisje powoływane zostają do życia przez zarządy gmin. Skład osobowy tychże komisyj oraz tryb ich urzędowania określone zostaną instrukcją.
Osoby fizyczne i prawne, produkujące płody rolne oraz posiadające zwierzęta gospodarskie objęte dochodzeniem statystycznem, są obowiązane na żądanie zarządów gmin wiejskich i miejskich do udzielania tym zarządom szczegółowych i zgodnych z prawdą wyjaśnień, niezbędnych do wykonania przez zarządy gmin postanowień § 1 i 2 niniejszego rozporządzenia.
Winni wykroczenia przeciw przepisom, zawartym w § 3 ulegną karze grzywny w wysokości do 500 zł, a w razie niemożności uiszczenia grzywny, karze aresztu do jednego miesiąca. W razie powtórnego wykroczenia grzywna może być wymierzona w wysokości podwójnej. Kary te wymierza powiatowa władza administracji ogólnej.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia, w szczególności wydanie instrukcyj przewidzianych w § 1 i 2, porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 marca 1928 r. o statystyce produkcji rolnej (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 276).
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 lipca 1936 r. (Dz.U.36.52.371) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lipca 1936 r.