Statystyka produkcji rolnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.47.353

Akt utracił moc
Wersja od: 20 kwietnia 1957 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 sierpnia 1949 r.
w sprawie statystyki produkcji rolnej.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 239 i z 1947 r. Nr 65, poz. 393) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządy gminne i miejskie przeprowadzają co roku następujące dochodzenia statystyczne:
1)
spis powierzchni użytków rolnych i zasiewów oraz liczby drzew owocowych - w okresie letnim (spis szczegółowy);
2)
spis zwierząt gospodarskich i drobiu - w okresie letnim (spis szczegółowy);
3)
szacunek plonów poszczególnych ziemiopłodów - po ukończeniu żniw;
4) 1
zestawienie osób zamieszkałych w gospodarstwie rolnym.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej może zarządzić przeprowadzenie przez zarządy gminne i miejskie w okresie zimowym spisu powierzchni zasiewów ozimych oraz spisu niektórych rodzajów zwierząt gospodarskich i drobiu (spis skrócony), przy czym jednocześnie ustali zakres powyższych dochodzeń statystycznych.
1.
Corocznym spisom powierzchni użytków rolnych i zasiewów podlegają całkowite powierzchnie wszystkich gospodarstw rolnych, ogrodniczych, leśnych, rybnych, tak produkcyjnych jak i doświadczalnych, zarówno prywatnych jak i majątków (gospodarstw) państwowych, samorządowych i innych osób prawa publicznego oraz spółdzielczych, jak również wszelkie grunty nie zagospodarowane i nieużytki nie należące do gospodarstw rolnych.
2.
Corocznym spisom liczby zwierząt gospodarskich i drobiu (art. 1 ust. 1 pkt 2) podlegają wszystkie zwierzęta gospodarskie i drób, znajdujące się w gospodarstwach rolnych, jak i poza gospodarstwami na obszarze gmin wiejskich i miejskich.
Sposób i terminy przeprowadzenia wszystkich dochodzeń, o których mowa w § 1, ustalają każdorazowo instrukcje wydawane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za zgodą Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Administracji Publicznej.
Osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lub użytkownikami gospodarstw, wymienionych w § 2 ust. 1, oraz posiadające zwierzęta gospodarskie i drób są obowiązane na żądanie zarządów gminnych i miejskich do udzielania tym zarządom szczegółowych i zgodnych z prawdą zeznań, niezbędnych do wykonania przepisów niniejszego rozporządzenia.
Celem sprawdzenia ścisłości i zupełności liczb statystycznych uzyskanych w wyniku spisu (szacunku) powołuje się dla każdego spisu (szacunku) komisje gminne i powiatowe z udziałem gminnych instruktorów rolnych bądź agronomów powiatowych oraz przedstawicieli zainteresowanych związków zawodowych, organizacji społecznych, spółdzielczych i znawców rolnictwa. Sposób powoływania komisji, jej skład oraz szczegółowy zakres i sposób działania określają instrukcje wydane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za zgodą Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Administracji Publicznej.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 marca 1932 r. o statystyce produkcji rolnej (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr 27, poz. 255 i z 1936 r. Nr 52, poz. 371).
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa oraz Administracji Publicznej.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1949 r.
1 § 1 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 1957 r. (Dz.U.57.20.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 kwietnia 1957 r.