Środki i warunki techniczne służące do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.25.188

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lutego 2006 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 13 lutego 2006 r.
w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd

Na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym (Dz. U. Nr 183, poz. 1537) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa środki i warunki techniczne służące do przekazywania informacji lub sprawozdań, zwanych dalej "informacjami", przez podmioty nadzorowane przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, zwaną dalej "Komisją", w ramach wykonywania przez te podmioty obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych określonych w ustawach, o których mowa w art. 2 pkt 1-4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, lub w przepisach wykonawczych wydanych na ich podstawie.
Przekazanie informacji następuje za pośrednictwem teletransmisji Elektronicznego Systemu Przekazywania Informacji, zwanego dalej "ESPI", zarządzanego przez Komisję, przy zachowaniu zasad bezpiecznego przekazu.
1.
Przekazanie informacji w sposób, o którym mowa w § 2, następuje poprzez łącza z siecią Internet, z wykorzystaniem protokołu komunikacyjnego HTTP, opisywanego przez standard RFC 2616. Transmisja informacji powinna być zabezpieczona protokołem TLS, opisywanym przez standard RFC 2246. Sposób zabezpieczenia powinien być zgodny z opisem zawartym w standardzie RFC 2818.
2.
Czynności związane z przekazaniem informacji wykonują upoważnieni pracownicy podmiotu nadzorowanego, zwani dalej "operatorami". O udzieleniu upoważnienia podmiot nadzorowany zawiadamia uprawnionych odbiorców tych informacji.
3.
Przed przekazaniem informacja podlega kompresji GZIP, według opisu zawartego w standardzie RFC 1952.
4.
Operator potwierdza posiadanie uprawnień do przekazywania informacji poprzez podanie swojego identyfikatora i hasła.
5.
Treść przekazywanej informacji powinna być potwierdzona przez odbiorcę. Potwierdzenie powinno zawierać co najmniej datę i godzinę odbioru, identyfikator operatora oraz pieczęć elektroniczną SHA-1, wyliczaną zgodnie ze standardem FIPS-180-1.
6.
Potwierdzenie jest archiwizowane i przechowywane przez co najmniej 3 lata.
W przypadku niemożliwości uzyskania połączenia z ESPI z przyczyn innych niż awaria ESPI, w szczególności uszkodzenia łącza z siecią Internet, przekazanie informacji następuje przy użyciu innego łącza zestawionego z siecią Internet.
1.
Przekazanie informacji następuje na formularzach elektronicznych ESPI, poprzez wpisanie jej treści w odpowiednie, przeznaczone do tego pola.
2.
Dopuszcza się wstawianie, w polach do tego przeznaczonych, plików o następujących standardach informatycznych:
1)
plik w formacie Rich Text Format (RTF);
2)
plik w formacie Adobe Portable Document Format (PDF), z wyłączeniem plików szyfrowanych;
3)
plik w formacie Comma Separated Value (CSV), sporządzony według następujących zasad:
a)
zgodny ze stroną kodową CP-1250,
b)
rekord stanowi jeden wiersz,
c)
pola są rozdzielone znakiem średnika,
d)
data zapisana jest w formacie "RRRR-MM-DD",
e)
separatorem dziesiętnym dla liczb zmiennoprzecinkowych jest przecinek.
1.
Przekazana informacja powinna zostać utrwalona w formie dokumentu podpisanego przez osoby upoważnione do reprezentowania podmiotu nadzorowanego, a w odniesieniu do opinii z badania sprawozdania finansowego i raportu z przeglądu sprawozdania finansowego - przez podmiot uprawniony oraz przez biegłego rewidenta.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, są archiwizowane i przechowywane przez co najmniej 3 lata.
1.
W przypadku awarii ESPI lub zaistnienia zdarzeń uniemożliwiających przekazanie informacji za pośrednictwem ESPI, informacje przekazuje się na nośniku CD-ROM w standardzie ISO 9660, zwanym dalej "CD-ROM", z zachowaniem standardów określonych w § 5 ust. 2.
2.
Niezwłocznie po usunięciu awarii ESPI lub ustaniu zdarzeń, o których mowa w ust. 1, informacje dostarczone na CD-ROM przekazuje się również za pośrednictwem ESPI.
1.
Przekazanie informacji na CD-ROM dopuszczalne jest wyłącznie w przypadku, gdy informacja w całości mieści się na tym nośniku.
2.
Jeden CD-ROM może zawierać tylko jedną informację.
3.
Do informacji przekazanej na CD-ROM załącza się opis zawierający:
1)
pełną nazwę podmiotu nadzorowanego zgodną z identyfikacją w ESPI;
2)
określenie rodzaju przekazywanej informacji oraz nazw plików wchodzących w jej skład;
3)
nazwę (symbol, typ) formularza;
4)
nazwę kancelarii systemu, do której powinna zostać przekazana informacja;
5)
imię i nazwisko oraz podpis operatora.
4.
Przekazanie informacji na CD-ROM następuje:
1)
bezpośrednio przez pracownika podmiotu nadzorowanego;
2)
za pośrednictwem:
a)
przedsiębiorcy posiadającego koncesję na prowadzenie działalności w zakresie ochrony osób i mienia, wydaną na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221),
b)
państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska",
c)
podmiotu posiadającego zezwolenie na wykonywanie działalności pocztowej w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek z korespondencją w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. Nr 130, poz. 1188, z późn. zm.2)).
5.
W przypadkach, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i pkt 2 lit. a, przekazanie następuje za pokwitowaniem odbioru.
6.
Informacje przekazywane za pośrednictwem podmiotów, o których mowa w ust. 4 pkt 2 lit. b i c, mogą być nadawane wyłącznie przesyłką rejestrowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe. Przesyłka powinna być opatrzona klauzulą "Poufne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi".
Informację zawierającą błędy, niezwłocznie po ich ujawnieniu, należy przekazać ponownie. W takim przypadku przekazanie informacji powinno być dokonane przy użyciu takiego samego nośnika, na którym przekazano informację zawierającą błędy, oraz z zachowaniem zasad określonych w rozporządzeniu.
1.
Podmiot nadzorowany przekazuje informacje ponownie na żądanie Komisji w przypadku stwierdzenia przez nią, że przesyłka zawierająca CD-ROM jest uszkodzona, informacja nie nadaje się do odczytu lub gdy została przekazana z naruszeniem przepisów rozporządzenia. Ponowne przekazanie informacji powinno nastąpić niezwłocznie po doręczeniu żądania, z zachowaniem zasad określonych w rozporządzeniu.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podmiot nadzorowany przekazuje informacje w oddzielnej przesyłce opatrzonej klauzulą "przesyłka powtórna".
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania informacji na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 94, poz. 907).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 220, poz. 1887).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 69, poz. 627, Nr 96, poz. 959, Nr 171, poz. 1800 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2005 r. Nr 267, poz. 2258.