Rządowy program pomocy finansowej w związku ze wzrostem wydatków na leczenie oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania tej pomocy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.34.148

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1992 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 kwietnia 1992 r.
w sprawie rządowego programu pomocy finansowej w związku ze wzrostem wydatków na leczenie oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania tej pomocy.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422) zarządza się, co następuje:
1.
Tworzy się rządowy program pomocy finansowej dla osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy leczniczej, których sytuacja bytowa uległa znacznemu pogorszeniu w związku ze wzrostem wydatków na leczenie w następstwie wejścia w życie ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422), zwanej dalej "ustawą".
2.
Pomoc finansowa jest udzielana ze środków budżetu państwa w ramach zadań administracji rządowej, przekazywanych na podstawie porozumień z gminami, w myśl art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95, Nr 32, poz. 191, Nr 34, poz. 199, Nr 43, poz. 253 i Nr 89, poz. 518 oraz z 1991 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 110, poz. 473).
Zasiłek na zmniejszenie wydatków na leki i artykuły sanitarne, zwany dalej "zasiłkiem na leki", przyznaje organ właściwy w zakresie zadań zleconych gminie w sprawach pomocy społecznej, zwany dalej "właściwym organem".
Przez wydatki na leki i artykuły rozumie się opłaty ryczałtowe i częściową odpłatność za:
1)
leki podstawowe i leki uzupełniające,
2)
leki zapisane zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy,
3)
artykuły sanitarne zapisane zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy.
Zasiłek na leki przysługuje osobom i rodzinom, których dochód na osobę w rodzinie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, o którym mowa w § 8, nie przekracza 150% najniższej emerytury brutto, a wydatki na leki i artykuły sanitarne przekroczyły wysokość 5% dochodu brutto rodziny.
1.
Osobom i rodzinom utrzymującym się z indywidualnego gospodarstwa rolnego przysługuje zasiłek na leki, jeżeli roczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza dochodu z 2 ha przeliczeniowych, a wydatki na leki i artykuły sanitarne na osobę przekroczyły wysokość dochodu miesięcznego z 0,3 ha przeliczeniowego.
2.
Osobom i rodzinom utrzymującym się z indywidualnego gospodarstwa rolnego i uzyskującym jednocześnie dochody spoza gospodarstwa rolnego zasiłek na leki przysługuje na zasadach określonych w § 4.
1.
Dochód na osobę w rodzinie oblicza się uwzględniając łącznie dochody brutto wszystkich osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, odejmując kwotę w wysokości alimentów świadczonych na rzecz osób spoza danego gospodarstwa, a następnie dzieląc przez liczbę osób pozostających w tym gospodarstwie. Przez dochód należy rozumieć wszystkie uzyskiwane dochody brutto i świadczenia, niezależnie od źródeł pochodzenia, z wyjątkiem alimentów, o których mowa w zdaniu pierwszym.
2.
Przez rodzinę rozumie się osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym.
Kwotę zasiłku na leki ustala się w wysokości różnicy między wydatkami na leki i artykuły sanitarne poniesionymi przez rodzinę a wydatkami, które powinny być sfinansowane ze środków własnych rodziny, obliczonymi według zasad określonych w § 4 i § 5 ust. 1.
1.
Zasiłek na leki jest przyznawany na pisemny wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela, złożony w ośrodku pomocy społecznej, na druku według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
2.
Wysokość poniesionych wydatków na leki i artykuły sanitarne należy udokumentować przez okazanie w ośrodku pomocy społecznej dokumentu zawierającego informacje dotyczące nazwiska, imienia oraz adresu osoby, która otrzymała leki lub artykuł sanitarny, datę zlecenia leku lub artykułu sanitarnego oraz ich nazwy, podpis i pieczęć lekarza, pieczęć apteki wydającej lek lub artykuł sanitarny oraz koszt leku lub artykułu sanitarnego.
3.
Wzór dokumentu, o którym mowa w ust. 2, ustali Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
W każdym uzasadnionym przypadku właściwy organ powinien zarządzić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
Rozliczenia z tytułu przyznawanych zasiłków na leki dokonuje się raz w miesiącu.
Właściwy organ może uwzględnić wniosek o przyznanie zasiłku na leki za okres dwóch miesięcy wstecz.
1.
Zasiłek na leki przysługuje niezależnie od świadczeń przyznawanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 87, poz. 506), z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Zasiłek na leki nie może być przyznany, jeżeli został przyznany zasiłek celowy na pokrycie kosztów leków na podstawie art. 32 ustawy o pomocy społecznej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK O UDZIELENIE POMOCY NA ZMNIEJSZENIE WYDATKÓW NA LEKI I ARTYKUŁY SANITARNE

(pominięty)