Rządowy program systemowej pomocy finansowej na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania tej pomocy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.14.73

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lutego 1997 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lutego 1997 r.
w sprawie rządowego programu systemowej pomocy finansowej na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania tej pomocy.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422, z 1994 r. Nr 111, poz. 535, z 1995 r. Nr 138, poz. 684 i z 1996 r. Nr 139, poz. 646) zarządza się, co następuje:
1.
Tworzy się rządowy program systemowej pomocy finansowej dla osób uprawnionych, w rozumieniu ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422, z 1994 r. Nr 111, poz. 535, z 1995 r. Nr 138, poz. 684 i z 1996 r. Nr 139, poz. 646), znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej i ponoszących znaczne wydatki na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych.
2.
Pomoc finansowa jest udzielana ze środków budżetu państwa w ramach zadań administracji rządowej, zleconych gminom na podstawie art. 11 pkt 7 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687), zwanej dalej "ustawą o pomocy społecznej".
Pomoc finansową przyznaje kierownik ośrodka pomocy społecznej bądź inna osoba upoważniona na podstawie art. 46 ust. 5a ustawy o pomocy społecznej.
Pomoc finansowa przysługuje, jeżeli:
1)
miesięczne wydatki za zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych przekraczają kwotę równą wysokości 2% dochodu osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, a dochód osoby samotnie gospodarującej lub rodziny nie przekracza 120% dochodu określonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej,
2)
miesięczne wydatki na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych przekraczają kwotę równą wysokości 5% dochodu osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, a po odliczeniu tych wydatków dochód osoby samotnej gospodarującej lub rodziny nie przekracza wielkości określonej w pkt 1.
1.
Do wydatków na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych, o których mowa w § 3, z uwzględnieniem ust. 2 niniejszego paragrafu, wlicza się opłatę ryczałtową i odpłatność, określone ustawą z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne, poniesione przez osobę uprawnioną, za:
1)
leki podstawowe, recepturowe i uzupełniające,
2)
leki zapisane zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy,
3)
artykuły sanitarne zapisane zgodnie z art. 9 ust. 2 tej ustawy,
4)
leki i artykuły sanitarne zapisane zgodnie z art. 11 ust. 1 tej ustawy,
5)
środki antykoncepcyjne wydawane na podstawie recepty za częściową odpłatnością.
2.
Do wydatków, o których mowa w ust. 1, nie wlicza się dopłat poniesionych ponad limity cen ustalone, zgodnie z przepisami ustawy powołanej w ust. 1, przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
Kwota pomocy finansowej stanowi różnicę między wydatkami na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych, poniesionymi przez osobę samotnie gospodarującą lub rodzinę, a wydatkami, które powinny być sfinansowane ze środków własnych osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, obliczonymi według zasad określonych w § 3.
1.
Pomoc finansowa jest przyznawana na pisemny wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego bądź innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego, złożony w ośrodku pomocy społecznej na druku według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
2.
Do wniosku należy dołączyć rachunek wystawiony przez aptekę, zawierający: dane osoby, na rzecz której nastąpiła realizacja recepty, nazwę wydanego leku, środka antykoncepcyjnego lub artykułu sanitarnego, jego cenę i wysokość opłaty i odpłatności, o których mowa w § 4 ust. 1.
W uzasadnionym wypadku decyzja o przyznaniu pomocy finansowej powinna być poprzedzona przeprowadzeniem wywiadu rodzinnego (środowiskowego).
1.
Rozliczenia z tytułu pomocy finansowej, z uwzględnieniem ust. 2, dokonuje się raz w miesiącu.
2.
Częstsze rozliczenia są możliwe, jeżeli wydatki na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych przekroczą kwotę, o której mowa w § 3, w okresie krótszym niż jeden miesiąc.
Kierownik ośrodka pomocy społecznej bądź inna osoba upoważniona, o której mowa w § 2, może uwzględnić wniosek o przyznanie pomocy finansowej za okres ubiegły, nie dłuższy jednak niż 2 miesiące wstecz od daty złożenia wniosku.
1.
Pomoc finansowa, z zastrzeżeniem ust. 2, przysługuje niezależnie od świadczeń przyznawanych na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej.
2.
Pomoc finansowa nie może być przyznana, jeżeli został przyznany zasiłek celowy na pokrycie kosztów leków na podstawie art. 32 ustawy o pomocy społecznej.
W sprawach dotyczących przyznawania pomocy finansowej, nie uregulowanych w rozporządzeniu, stosuje się przepisy ustawy o pomocy społecznej.
Wnioski o przyznanie pomocy finansowej złożone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są rozpatrywane według dotychczasowych przepisów.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 1992 r. w sprawie rządowego programu pomocy finansowej w związku ze wzrostem wydatków na leczenie oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania tej pomocy (Dz. U. Nr 34, poz. 148).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK

O UDZIELENIE POMOCY NA ZMNIEJSZENIE WYDATKÓW NA LEKI I ARTYKUŁY SANITARNE

1. Wnioskodawca ............................................

(imię i nazwisko, data urodzenia)

2. Adres zamieszkania ......................................

3. Liczba ha przeliczeniowych*) ............................

4. Dane dotyczące członków rodziny i innych osób wspólnie

prowadzących gospodarstwo domowe:

Lp.Imię i nazwiskoStopień pokrewieństwaRok urodzeniaMiejsce(a) pracy, naukiDochód uzyskany w miesiącu ..........

5. Łączny dochód rodziny ...................................

6. Wysokość poniesionych wydatków na leki, środki

antykoncepcyjne i artykuły sanitarne w ...................

(miesiąc)

199...... r. ...................... zł

7. Oświadczam, że jestem świadomy(a) odpowiedzialności karnej

za złożenie informacji niezgodnych z prawdą wynikającej

z art. 247 Kodeksu karnego.

.................. dnia ........... 199..... r.

(miejscowość)

.........................

(podpis wnioskodawcy)

______

*) Rolnicy indywidualni i członkowie ich rodzin uzyskujący

jednocześnie dochody spoza gospodarstwa rolnego są

obowiązani podawać te dochody.