Ryczałtowanie opłat pocztowych za przesyłki listowe władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.76.749

Akt utracił moc
Wersja od: 4 marca 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 25 sierpnia 1924 r.
w sprawie ryczałtowania opłat pocztowych za przesyłki listowe; władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym.

Na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie,- telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) zarządza się co następuje:
a) Opłaty pocztowe za zwykle i polecone przesyłki listowe,- polecone przesyłki listowa za zwrotnem poświadczeniem z odbioru oraz listy za dowodem, doręczenia, nadawane w obrocie wewnętrznym i w obrocie do W. M. Gdańska przez władze i urzędy (organa) państwowe, jak również opłaty pocztowe za przesyłki wylej wymienione, nadawane w wykonywaniu poręczonego zakresu działania przez władze i urzędy (organa) samorządowe, będą uiszczane ryczałtem.
b)
Wymienione w p. a) przesyłki winny być zaopatrzona. v; nagłówku strony adresowej odciskiem pieczęci służbowej, nadającej władzy lub urzędu, w brzmieniu ustalonem przez zwierzchnią władzę centralną, liczbą porządkową, prelekcji czynności oraz u dołu napisem: "Opłata ryczałtowana na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafii, telefonie";
c) 1
Wymienione w punkcie a) przesyłki, nadawane przez władze, urzędy i instytucje wojskowe, winny być zaopatrzone w nagłówku strony adresowej odciskiem pieczęci służbowej nadającej władzy lub instytucji w brzmieniu, ustalonem przez zwierzchnią władzę centralną, liczbą porządkową protokółu czynności, oraz u dołu napisem: "Opłata ryczałtowana na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie - na rachunek Ministerstwa Spraw Wojskowych
a) Oprócz przesyłek wymienionych w § 1 podlegają opłacie ryczałtowej również zwykłe przesyłki listowe wysyłane przez osoby i instytucie prywatne na wezwanie władz i urzędów państwowych lub samorządowych.

Przesyłki takie winny być zaopatrzone na stronie adresowej imieniem, nazwiskiem i adresem nadawcy oraz napisem "Na wezwanie urzędowe do L.. .. Opłata ryczałtowana na mocy art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie, telefonie."

b)
W razie stwierdzenia, że przesyłka listowa wskazana w p. a) podlega obowiązkowi opłaty pocztowej, winien adresat t. j. władza lub urząd kopertę (opakowanie) odnośnej przesyłki listowej wraz z adresem nadawcy przesiać za pośrednictwem urzędu pocztowego oddawczego urzędowi pocztowemu w miejscu zamieszkania nadawcy celem ściągnięcia od nadawcy podwójnej taryfowej opłaty pocztowej.
1)
Władze i urzędy państwowe oraz samorządowe nie mogą nadawać za opłatą ryczałtową:
a)
przesyłek listowych do władz i urzędów w tej samej miejscowości;
b)
przesyłek listowych przeznaczonych do zagranicy;
c) 2
poleconych przesyłek listowych obciążonych pobraniem oraz listów i kartek zleceniowych;
d) 3
czasopism i wydawnictw perjodycznych, przesyłanych według ulgowej taryfy dla czasopism
2)
a) Opłacie ryczałtowej nie podlegają również: zwykle listy i kartki pocztowe, przy których władze i urzędy państwowe lub samorządowe przerzucają opłatę, pocztową na adresatów w tych wypadkach, gdy chodzi o wyłączny interes instytucji lub osoby prywatnej. Odnośne przesyłki winny być zaopatrzone na adresie uwagą: "Urzędownie - opłatę pocztową uiści adresat". Adresat uiszcza wówczas pojedynczą opłatę pocztową przypadającą według taryfy za list urzędowy:
b)
W razie niedoręczalności listu lub kartki z przerzuconą na adresata opłatą, zalicza się pojedynczą taryfową opłatę pocztową na rachunek ryczałtu nadającej władzy lub urzędu.
Uboczne opłaty pocztowe za przesyłki listowe, w szczególności: za pośpieszne doręczenie, za nadanie przesyłki poza godzinami urzędowemi i t. p. muszą być uiszczone przy nadaniu.
a) Wysokość ryczałtu należnego w myśl postanowień §§ 1 i 2 za każdy rok kalendarzowy dla poszczególnych władz centralnych ustala corocznie, według każdocześnie obowiązującej taryfy, Minister Przemysłu i Handlu na podstawie wyników liczenia nadanych przesyłek listowych. Przypadający do zapłaty ryczałt roczny uiszczają władze i instytucje centralne za każdy rok kalendarzowy najpóźniej do 15 grudnia drogą przelewu na rzecz Generalnej Dyrekcji P. i T. Ryczałt ten odnosi się tak do przesyłek listowych nadanych przez władze i instytucje centralne jakoteż przesyłek listowych nadanych przez te wszystkie władze, urzędy, instytucje i organa, za które władze i instytucje centralne przyjęły na siebie obowiązek uiszczania ryczałtowej opłaty pocztowej.
b) 5
Władze i instytucje centralne, do których należą: Sejm, Senat, Kancelarja cywilna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydjum Rady Ministrów, wszystkie Ministerstwa z wyjątkiem Ministerstwa Spraw Wojskowych i Najwyższa Izba Kontroli Państwowej, obowiązane są każdocześnie podać do wiadomości Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów wykaz tych wszystkich władz, urzędów, instytucji i organów, uprawnionych do nadawania przesyłek listowych za opłatą ryczałtową, za które władze i instytucje centralna uiszczać będą tę opłatę. Postanowienia niniejszego paragrafu stosują się analogicznie do Banku Polskiego i Pocztowej Kasy Oszczędności.
a) Tak zwykłe jak 1 polecone przesyłki listowe, podlegające opłacie ryczałtowej winny być nadawane przy okienku pocztowem za pomocą książek nadawczych. W służbowych okręgach listonoszów wiejskich powyższe przesyłki mogą być w taki sam sposób oddawane do rąk listonoszów.
b)
Podlegające opłacie ryczałtowej zwykłe przesyłki listowe osób i instytucji prywatnych do władz i urzędów muszą być nadawane przy okienku pocztowem; przesyłki takie mogą być nadawane bez książek nadawczych. W okręgach listonoszów wiejskich powyższe przesyłki mogą być oddawane do rąk listonoszów wiejskich.,
c)
Polecone przesyłki listowe mają być wpisywane do pocztowej książki nadawczej szczegółowo, zwykłe zaś - pod ostatnią wpisaną przesyłką poleconą - zbiorowo.
d)
Do nadawania zwykłych przesyłek listowych mogą władze i urzędy używać także osobnych, własnych książek nadawczych i wpisywać je pojedynczo.

W tym ostatnim wypadku urzędy pocztowe przeliczają i stwierdzają ogólną ilość przesyłek nadanych.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi wżycie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej. Równocześnie tracą moc obowiązującą: rozporządzenie Ministra Poczt i Telegrafów z dn. 25 maja 1923 r. w przedmiocie ryczałtowania opłat pocztowych za przesyłki listowe władz i urzędów państwowych (Dz. U. R. P. № 58, poz. 413), postanowienia § 12 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 21 lutego 1924 r. w przedmiocie listów za dowodem doręczenia (Dz. U. R. P. № 20, poz. 221), postanowienia art. 6 rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 5 września 1919 r. w sprawie zniesienia wolności od opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych (Dz. U. R. P. № 78, poz. 442) oraz wszelkie inne przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.
1 § 1 lit. c) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1927 r. (Dz.U.27.19.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 1927 r.
2 § 3 lit. c) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 września 1926 r. (Dz.U.26.100.579) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 1926 r.
3 § 3 lit. d) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 września 1926 r. (Dz.U.26.100.579) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 1926 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 września 1926 r. (Dz.U.26.100.579) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 1926 r.
5 § 5 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1927 r. (Dz.U.27.19.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 1927 r.