Dział 3 - Czynności sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych - Regulamin urzędowania sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.2316

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 2019 r.

DZIAŁ  III

Czynności sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych

Przepisy wspólne dla wszystkich rodzajów spraw

Zasady przydziału spraw

§  43.  24 [Przydział spraw w wydziałach i sekcjach]
1. 
Sprawy są przydzielane referentom (sędziom i asesorom sądowym) losowo, zgodnie z ustalonym podziałem czynności, przez narzędzie informatyczne działające w oparciu o generator liczb losowych, oddzielnie dla każdego repertorium, wykazu lub innego urządzenia ewidencyjnego, chyba że przepisy niniejszego rozporządzenia przewidują inne zasady przydziału. Przydziału przez narzędzie informatyczne nie stosuje się, jeżeli tylko jeden sędzia lub asesor sądowy uczestniczy w przydziale spraw danego rodzaju.
2. 
Jeżeli w danym urządzeniu ewidencyjnym sprawy zostały podzielone na kategorie, przydział odbywa się oddzielnie dla każdej kategorii. Podział spraw na kategorie jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Do przydziału spraw referendarzom sądowym przepisy niniejszego oddziału stosuje się odpowiednio, zgodnie z ustalonym podziałem czynności.
4. 
Sprawy, które mogą być rozpoznane przez referendarzy sądowych, powinny być przydzielane wyłącznie referendarzom sądowym, chyba że wpływ spraw wymaga ich przydzielania także sędziom i asesorom sądowym.
5.  25
 Czynności w sprawie zakończonej lub zawieszonej, jeżeli referent nie orzeka już w wydziale lub z innych przyczyn nie może podjąć czynności, podejmuje przewodniczący wydziału. Jeżeli po podjęciu czynności okaże się, że sprawa wymaga rozstrzygnięcia co do istoty sprawy, podlega ona ponownemu przydziałowi. Przewodniczący wydziału może zarządzić ponowny przydział także innych spraw zakończonych lub zawieszonych.
6. 
Nie podlega ponownemu przydziałowi sprawa ponownie zarejestrowana w tym samym lub innym urządzeniu ewidencyjnym.
7. 
Sprawa wyłączona do odrębnego rozpoznania nie podlega odrębnemu przydziałowi, z zastrzeżeniem § 52c ust. 3. Sprawa połączona ze sprawą innego referenta, a następnie wyłączona do odrębnego rozpoznania, podlega przydzieleniu pierwotnemu referentowi.
8. 
Referent sprawy o ustanowienie kuratora lub zarządcy jest referentem w sprawach związanych ze sprawowaniem albo uchyleniem kurateli lub zarządu.
9.  26
 Skład wyznaczony do rozpoznania apelacji rozpoznaje wszystkie środki odwoławcze przedstawione przez sąd I instancji przed zwrotem sprawy temu sądowi. Skład wyznaczony do rozpoznania zażalenia rozpoznaje wszystkie zażalenia przedstawione przez sąd I instancji przed zwrotem sprawy temu sądowi, chyba że przed rozpoznaniem zażalenia został wyznaczony skład do rozpoznania apelacji. Jeżeli kolejny środek odwoławczy podlega rozpoznaniu w składzie jednego sędziego, rozpoznaje go sędzia referent.
10.  27
 Przepis ust. 9 stosuje się do wniosków prokuratora oraz zażaleń na postanowienia dotyczących jednego postępowania przygotowawczego lub zażaleń w sprawach wykonawczych dotyczących jednego skazanego, chyba że ze względu na liczbę środków odwoławczych przewodniczący wydziału zarządzi odrębny przydział części zażaleń.
11. 
Jeżeli środek odwoławczy, do rozpoznania którego dokonano przydziału, podlegał rozpoznaniu w składzie jednego sędziego i przed jego rozpoznaniem wpłynął środek odwoławczy podlegający rozpoznaniu przez skład trzech lub pięciu sędziów, stosuje się § 43a ust. 1 i 7.
12. 
Jeżeli zachodzi potrzeba wyznaczenia do udziału w losowaniu sędziego orzekającego w innym wydziale, przewodniczący zwraca się w tej sprawie do prezesa sądu. W losowaniu biorą udział wszyscy sędziowie z wydziałów lub sekcji wskazanych przez prezesa.
12a.  28
 Jeżeli akta sprawy karnej liczą powyżej 50 tomów lub przewidywany zakres postępowania dowodowego w sprawie karnej uzasadnia przypuszczenie, że w sprawie niezbędne będzie wyznaczenie co najmniej 10 terminów rozprawy, prezes sądu może przed losowaniem wyłączyć sędziego pełniącego funkcję, o której mowa w § 48 ust. 1 pkt 2 lit. f i g, lub mającego już w swoim referacie takie sprawy. Prezesa sądu może wyłączyć prezes sądu przełożonego. Przepis stosuje się odpowiednio do ławników oraz w sytuacji, o której mowa w § 43a ust. 8.
13.  29
 Sprawy podlegające losowemu przydziałowi rejestruje się w systemie informatycznym obsługującym narzędzie informatyczne, o którym mowa w ust. 1, najpóźniej w ciągu dwóch dni roboczych od daty wpływu do sądu, chyba że sprawa podlega przydziałowi po uzupełnieniu braków. Przewodniczący wydziału w wybranych urządzeniach ewidencyjnych lub kategoriach spraw może wstrzymać kierowanie spraw do przydziału w przypadku krótkotrwałych nieobecności części sędziów, do zakończenia tych nieobecności.
13a.  30
 Jeżeli czas oczekiwania na rozprawę apelacyjną przekracza 6 miesięcy od daty wpływu akt sprawy do sądu drugiej instancji, przewodniczący wydziału może określić czas, po którym apelacje rejestruje się w systemie informatycznym obsługującym narzędzie informatyczne, o którym mowa w ust. 1.
13b.  31
 Sprawy należy wprowadzać do systemu informatycznego w kolejności dni wpływu. Sprawy pilne lub wymagające podjęcia czynności niecierpiących zwłoki są kierowane do przydziału niezwłocznie, także w przypadku wstrzymania przydziału na podstawie ust. 13 lub 13a.
14. 
W aktach spraw przydzielonych przez narzędzie informatyczne, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się wydruk raportu z losowania. W pozostałych sprawach przewodniczący wydziału wydaje zarządzenie o przydziale, chyba że sprawa została przydzielona przez inne narzędzie informatyczne.
15. 
Jeżeli ze względów technicznych przydział przez narzędzie informatyczne nie jest możliwy przez trzy kolejne dni, przewodniczący wydziału przydziela sprawy w oparciu o listę sędziów, asesorów sądowych lub referendarzy sądowych, stosując odpowiednio przepisy niniejszego oddziału.
§  43a.  32 [Przydzielenie członków składu w sprawach rozpoznawanych w składach wieloosobowych]
1. 
W sprawach rozpoznawanych w składach wieloosobowych przydzielenie pozostałych członków składu przez narzędzie informatyczne, o którym mowa w § 43 ust. 1, może nastąpić jednocześnie z wyznaczeniem referenta lub później, na zarządzenie referenta.
2.  33
 Na potrzeby przydziału spraw rozpoznawanych w składzie 3 sędziów narzędzie informatyczne losowo tworzy składy, którym przydziela sprawy referentów wyznaczonych w sposób, o którym mowa w § 43. Najpóźniej po 12 miesiącach przewodniczący wydziału zarządza ponowne utworzenie składów.
3.  34
 Sędzia nieuwzględniony przy tworzeniu składów, o których mowa w ust. 2, może wejść w nich w miejsce sędziego, w stosunku do którego zaprzestano przydziału spraw rozpoznawanych w składzie 3 sędziów, bez konieczności tworzenia składów na nowo.
4.  35
 Składy utworzone w sposób, o którym mowa w ust. 2, mogą zawierać, zamiast imiennie oznaczonego sędziego, miejsce dla sędziów:
1)
o zmniejszonych wskaźnikach przydziału lub dla sędziego o zmniejszonym wskaźniku i sędziego o wskaźniku

100%,

2)
delegowanych na podstawie art. 77 § 9 ustawy lub na krótkie, następujące po sobie delegacje.
5.  36
 Przewodniczący wydziału określa liczbę spraw do przydzielenia przez narzędzie informatyczne referentowi, o którym mowa w ust. 4 pkt 2.
5a.  37
 Sprawy referentów, o których mowa w ust. 4, przewodniczący wydziału przydziela do jednego z trzech składów z udziałem miejsca dla sędziów wyłączonych z tworzenia składów 3 sędziów oraz przydziela tych referentów jako członka składu w odpowiedniej liczbie spraw pozostałych referentów. W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, przydział do jednego z trzech składów może nastąpić także przez narzędzie informatyczne.
6.  38
 Zamiast losowego przydziału ławników do sprawy można tych ławników podzielić losowo na grupy przypisane do referenta, który przydziela je do poszczególnych spraw. Jeżeli nie jest możliwe przypisanie do sędziego grupy co najmniej 6 ławników, przewodniczący wydziału może zarządzać wyznaczaniem ławników.
6a.  39
 Przepisu ust. 6 nie stosuje się w sprawach karnych.
7. 
W sprawach rozpoznawanych w składzie dwóch sędziów i trzech ławników lub pięciu sędziów stosuje się przepisy dotyczące odpowiednio składu jednego sędziego i dwóch ławników lub składu trzech sędziów. Przewodniczący wydziału zarządza dodatkowo wylosowanie do składu odpowiednio jednego sędziego i ławnika lub dwóch sędziów.
8. 
W losowaniu, o którym mowa w ust. 7, biorą udział wszyscy sędziowie orzekający w wydziale, w tym sędziowie, dla których podział czynności nie przewiduje orzekania w sprawach tego rodzaju. Z losowania można wyłączyć sędziów, którzy odbyli największą liczbę sesji w charakterze członka składu niebędącego referentem, oraz ławników, co do których zachodzi niebezpieczeństwo przekroczenia liczby sesji określonej w art. 170 § 1 ustawy.
9. 
Jeżeli rozpoznanie sprawy karnej w pierwszej instancji w składzie trzech sędziów następuje na podstawie postanowienia sądu lub zarządzenia prezesa sądu, prezes sądu może zarządzić losowanie sędziego z innego wydziału lub sekcji albo wydziału z wyłączeniem sekcji.
10. 
Przepisy ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio w razie zarządzenia przydzielenia do sprawy dodatkowego sędziego lub ławnika.
11. 
Referent z odpowiednim wyprzedzeniem zawiadamia prezesa sądu o potrzebie zwiększenia liczby dni sesyjnych ławników oraz przewidywanej liczbie sesji koniecznych do zakończenia spraw z udziałem tych ławników. W przypadku niezwiększenia liczby dni wyznaczenie nowych ławników następuje według zasad ogólnych.
12. 
W przypadku zmiany referenta na skutek wyłączenia sędziego lub podziału referatu przewodniczący wydziału, jeżeli przemawiają za tym względy organizacyjne, może zarządzić ponowne wyznaczenie także pozostałych członków składu zgodnie z przepisami ust. 1-11.
§  44.  40
 (uchylony).
§  45.  [Zwiększenie lub zmniejszenie przydziału spraw określonego rodzaju]
( 41 )
1.  42
 W przypadku pisemnej zgody sędziów i asesorów sądowych orzekających w wydziale lub wydziałach objętych przydziałem, o którym mowa w § 54 ust. 2, podział czynności może obejmować zwiększenie lub zmniejszenie sędziemu lub asesorowi sądowemu przydziału spraw określonego rodzaju.
2.  43
 Zgoda, o której mowa w ust. 1, nie jest wymagana w przypadku referendarzy sądowych, powierzenia sędziemu lub asesorowi sądowemu orzekania w sekcji oraz przydzielania sędziom delegowanym na podstawie art. 77 § 9 ustawy tylko niektórych rodzajów spraw.
3. 
W przypadku sędziów i asesorów sądowych, o których mowa w ust. 1 i 2, podział czynności może przewidywać zmniejszenie wskaźników procentowych lub wyłączenie przydziału w pozostałych sprawach oraz wyłączenie pozostałych sędziów i asesorów sądowych z orzekania w tych sprawach lub zmniejszenie w nich wskaźników przydziału.
4. 
Jeżeli w składach orzekających w sprawach rozpoznawanych w składzie trzech sędziów biorą udział sędziowie nieuczestniczący w przydziale tych spraw w charakterze referentów, mogą oni zostać wyznaczeni do określonej grupy spraw. Przepisy § 43a ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio.
§  46.  44 [Kryteria przydziału spraw w poszczególnych rodzajach wydziałów]
1.  45
 (uchylony).
2.  46
 W sprawach należących do właściwości sądu opiekuńczego i w sprawach nieletnich przydział spraw może nastąpić według kryterium terytorialnego po określeniu obszarów przyporządkowanych poszczególnym sędziom, w sposób zapewniający równy przydział spraw. Przydziału obszarów poszczególnym sędziom dokonuje się losowo na okres 7 lat. W losowaniu obszaru nie uczestniczy sędzia, któremu ten obszar był dotychczas przydzielony.
2a.  47
 Dla sędziów o wskaźnikach przydziału co najwyżej 75% można określić obszary o odpowiednio mniejszym wpływie spraw. Obszary te są wyłączone z przydziału obszarów, o którym mowa w ust. 2.
2b.  48
 Referentowi rozpoczynającemu orzekanie w sprawach, o których mowa w ust. 2, lub kończącemu przydział spraw z obszaru, o którym mowa w ust. 2a, można przydzielić obszar referenta kończącego przydział spraw z danego obszaru. Jeżeli ponowny przydział obszarów, o których mowa w ust. 2, następuje przed upływem 2 lat od przydziału obszaru referenta kończącego przydział, obszar ten nie podlega ponownemu losowaniu.
2c.  49
 Określenie obszarów oraz ich przyporządkowanie może zostać zmienione w przypadku zmiany liczby sędziów w wydziale, istotnej zmiany liczby spraw na danym obszarze lub innych ważnych przyczyn.
3.  50
 W postępowaniach rejestrowych sprawy są przydzielane zgodnie z podziałem czynności, z wyłączeniem narzędzia informatycznego, o którym mowa w § 43 ust. 1. W szczególności dopuszcza się przydział spraw według przypisania poszczególnym orzekającym spraw dotyczących konkretnych pozycji właściwego rejestru, zapewniających równy przydział spraw.
4.  51
 W wydziałach ksiąg wieczystych sprawy są przydzielane zgodnie z podziałem czynności, z wyłączeniem narzędzia informatycznego, o którym mowa w § 43 ust. 1. W szczególności przydział spraw może nastąpić według konkretnej pozycji repertorium KW, według oznaczeń księgi hipotecznej (gruntowej, wieczystej) lub z uwzględnieniem zasady przydziału jednemu orzecznikowi wszystkich spraw zarejestrowanych kolejno z jednego aktu notarialnego, zapewniających równy przydział spraw.
4a.  52
 Przydział spraw referendarzom sądowym może nastąpić według numerów porządkowych sprawy lub przez narzędzie informatyczne inne niż określone w § 43 ust. 1.
5.  53
 W sprawach związanych z wykonaniem orzeczeń sprawy są przydzielane zgodnie z podziałem czynności, z wyłączeniem zażaleń. W szczególności przydział spraw może nastąpić:
1)
w wydziałach penitencjarnych według kryterium terytorialnego położenia jednostki penitencjarnej (zakładu karnego, aresztu śledczego) po określeniu jednostek penitencjarnych przyporządkowanych poszczególnym sędziom, w sposób zapewniający równy przydział spraw;
2)
według rodzaju kary lub środka karnego;
3)
referentowi, który wydał wykonywane orzeczenie;
4)
referentowi, któremu według odrębnych zasad już została przydzielona sprawa związana z wykonaniem tego samego orzeczenia.
5a.  54
 W wydziałach upadłościowych i restrukturyzacyjnych przydział spraw może nastąpić z uwzględnieniem zasady przydziału jednemu orzecznikowi spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych dotyczących tego samego dłużnika, dłużników będących wspólnikami spółki cywilnej, małżonków oraz podmiotów, o których mowa w art. 215 ust. 5 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 2344 i 2491 oraz z 2018 r. poz. 398 i 685). Przewodniczący wydziału określa, ilu sprawom są równoważne sprawy przydzielone na tej podstawie.
6.  55
 W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz rozpoznawanych w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów przewodniczący wydziału może łączyć sprawy pozostające ze sobą w związku w grupy podlegające przydziałowi jednemu referentowi. W takim przypadku przewodniczący wydziału określa, ilu sprawom jest równoważna dana grupa spraw, a narzędzie informatyczne przydziela tylko sprawę o najniższej sygnaturze.
§  47.  [Przydział spraw a nieobecność sędziów i asesorów sądowych]
( 56 )
1.  57
 Narzędzie informatyczne, o którym mowa w § 43 ust. 1, w losowaniu referentów nie uwzględnia sędziów i asesorów sądowych nieobecnych w pracy nieprzerwanie co najmniej 4 dni robocze, począwszy od losowania poprzedzającego pierwszy dzień nieobecności, pod warunkiem uprzedniego zarejestrowania nieobecności w systemie teleinformatycznym. Po okresie nieobecności, począwszy od losowania poprzedzającego pierwszy dzień obecności, narzędzie informatyczne przydziela sprawy tak, aby w okresie roku od rozpoczęcia nieobecności liczba spraw przydzielonych poszczególnym referentom w każdej kategorii była proporcjonalna do liczby dni pracy poszczególnych referentów z uwzględnieniem wskaźników przydziału.
2. 
W sprawach przydzielanych bez wykorzystania narzędzia informatycznego, o którym mowa w § 43 ust. 1, podział czynności może ustanowić zasadę odmienną od określonej w ust. 1. W sprawach tych nie stosuje się przepisu ust. 1 zdanie drugie.
3.  58
 Jeśli przewidywany termin rozpoznania zażalenia przypada w czasie planowanej nieobecności sędziego lub asesora sądowego, mogą oni zostać wyłączeni z przydziału tego zażalenia.
§  48.  [Ustalenie podziału czynności między sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych]
1. 
W podziale czynności dla każdego sędziego, asesora sądowego i referendarza sądowego uwzględnia się:
1)
przydział do wydziału lub wydziałów sądu, a w razie przydziału w ramach wydziału do wydzielonej sekcji również wskazanie sekcji;
2) 59
 wskaźnik procentowy udziału w przydziale wpływających do wydziału spraw przy zachowaniu następujących zasad:
a)
100% - sędzia, asesor sądowy lub referendarz sądowy przydzielony wyłącznie do jednego wydziału, niepełniący funkcji, niedelegowany do innej jednostki - odpowiednio na podstawie art. 77, art. 106zb i art. 151a ustawy,
b) 60
 co najmniej 90% - sędzia będący członkiem kolegium sądu okręgowego, w którego obszarze właściwości limit etatów sędziowskich wynosi mniej niż 200, lub sądu apelacyjnego, w którego obszarze właściwości limit etatów sędziowskich wynosi mniej niż 900, zastępca przewodniczącego wydziału liczącego do 15 sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych, a ponadto zastępca rzecznika dyscyplinarnego, rzecznik prasowy i koordynator do spraw mediacji w sądzie okręgowym, w którego obszarze właściwości limit etatów sędziowskich wynosi mniej niż 200,
c) 61
 co najmniej 75% - sędzia będący członkiem kolegium sądu okręgowego, w którego obszarze właściwości limit etatów sędziowskich wynosi nie mniej niż 200, lub sądu apelacyjnego, w którego obszarze właściwości limit etatów sędziowskich wynosi nie mniej niż 900, zastępca przewodniczącego wydziału liczącego powyżej 15 sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych, a ponadto zastępca rzecznika dyscyplinarnego oraz rzecznik prasowy w sądzie apelacyjnym oraz w sądzie okręgowym, w którego obszarze właściwości limit etatów sędziowskich wynosi nie mniej niż 200, koordynator do spraw mediacji w sądzie okręgowym, w którego obszarze właściwości limit etatów sędziowskich wynosi nie mniej niż 200, oraz kierownik sekcji,
d) 62
 co najmniej 50% - sędzia, asesor sądowy lub referendarz sądowy pełniący funkcję przewodniczącego wydziału liczącego do 15 sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych, koordynator do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych albo w sprawach karnych oraz wizytator, z tym że przy określaniu zakresu udziału wizytatora w przydziale spraw wpływających do wydziału uwzględnia się liczbę jednostek organizacyjnych w obszarze właściwości sądu apelacyjnego lub okręgowego, liczbę etatów sędziowskich, asesorskich i referendarskich w tych jednostkach oraz zakres zaplanowanych czynności nadzorczych,
e)
co najmniej 30% - sędzia, asesor sądowy lub referendarz sądowy pełniący funkcję przewodniczącego wydziału liczącego powyżej 15 sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych,
f) 63
 co najmniej 25% - sędzia pełniący funkcję prezesa lub wiceprezesa sądu, sędzia będący członkiem Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędzia delegowany do Biura Krajowej Rady Sądownictwa,
g) 64
 co najmniej 10% - Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz koordynator do spraw informatyzacji sądownictwa powszechnego,
h) 65
 co najmniej 10% i nie więcej niż 25% - sędzia delegowany do pełnienia czynności lub prowadzenia zajęć szkoleniowych w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, po zasięgnięciu opinii dyrektora Krajowej Szkoły.
1a.  66
 W razie zbiegu wskaźników procentowych udziału w przydziale wpływających do wydziału spraw dla danego sędziego, asesora sądowego lub referendarza sądowego uwzględnia się wskaźnik najniższy.
2.  67
 (uchylony).
2a.  68
 (uchylony).
2b.  69
 (uchylony).
2c.  70
 (uchylony).
3. 
Ustalenie podziału czynności przy zastosowaniu wskaźnika niższego niż 100% udziału w przydziale wpływających spraw wymaga wskazania przyczyn oraz sposobu ustalenia jego wysokości.
4. 
Określone w ust. 1 zasady podziału czynności nie mają zastosowania do sędziów delegowanych do organizacji międzynarodowych, o których mowa w art. 77 § 3 i 3a ustawy.
5. 
Ustalenie podziału czynności odbywa się w trybie przewidzianym w art. 22a ustawy, a dokonany podział czynności określa załącznik do rozporządzenia.
6.  71
 Przydzielając sędziów do wydziałów i sekcji drugoinstancyjnych, uwzględnia się przede wszystkim doświadczenie orzecznicze w sprawach pierwszoinstancyjnych.
§  49.  72 [Sprawa przydzielona referentowi, który podlegał wyłączeniu]
1. 
Jeżeli w wyniku zastosowania zasad określonych w przepisach niniejszego oddziału sprawa została przydzielona referentowi, który został wyłączony, dokonuje się ponownego przydziału sprawy. Narzędzie informatyczne, o którym mowa w § 43 ust. 1, przydziela wyłączonemu referentowi dodatkową sprawę w tej samej kategorii.
2. 
Przewodniczący wydziału zarządza przydzielenie przez narzędzie informatyczne dodatkowej sprawy tej samej kategorii, jeżeli sprawa została zakończona:
1)
przekazaniem sprawy do innego sądu lub innego wydziału tego samego sądu;
2)
zwrotem pisma wszczynającego sprawę;
3)
połączeniem ze sprawą innego referenta;
4)
przez zastępcę, o którym mowa w § 52b i § 52c.
3.  73
 Jeśli w sprawie karnej, zaliczonej do kategorii spraw rozpoznawanych na posiedzeniu, wyznaczono rozprawę, przewodniczący zarządza przydzielenie referentowi o jedną sprawę mniej w odpowiedniej kategorii, chyba że na rozprawie uwzględniono wniosek złożony w trybie art. 387 § 1 K.p.k. lub ograniczono postępowanie dowodowe.
§  50.  74
 (uchylony).
§  50a.  75 [Przydział spraw w przypadku zmiany wydziału lub miejsca służbowego referenta]
1. 
Po wydaniu decyzji skutkującej zmianą wydziału lub miejsca służbowego referentowi jeszcze przed dniem przeniesienia mogą być przydzielane sprawy w nowym wydziale z jednoczesnym zakończeniem przydziału spraw w wydziale, w którym dotychczas orzekał. Prezes sądu, w którym znajduje się nowy wydział, określa dzień rozpoczęcia przydziału w tym wydziale. W przydzielonych sprawach przewodniczący wydziału wyznacza terminy w porozumieniu z referentem.
2. 
Jeżeli wymaga tego właściwe obciążenie referenta, dzień rozpoczęcia przydziału w wydziale może być późniejszy lub wcześniejszy niż dzień zakończenia przydziału w wydziale, w którym dotychczas orzekał.
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku odmowy delegowania referenta na dalszy okres lub niezłożenia wniosku o dalsze delegowanie.
§  50b.  76 [Wstrzymanie przydziału spraw sędziemu w okresie przed przejściem w stan spoczynku]
 Jeżeli do przejścia sędziego w stan spoczynku pozostało mniej niż 6 miesięcy i sędzia nie złożył oświadczenia, o którym mowa w art. 69 § 1 ustawy, przewodniczący wydziału po wysłuchaniu sędziego może zarządzić wstrzymanie przydziału we wszystkich lub niektórych kategoriach oraz częściowy podział referatu. W razie dużej liczby pracochłonnych spraw w referacie sędziego wstrzymanie przydziału i podział referatu mogą nastąpić wcześniej. Przepis stosuje się odpowiednio w innych przypadkach zakończenia służby.
§  51.  77 [Przydział spraw w przypadku przydzielenia do wydziału kolejnego sędziego lub asesora sądowego albo powrotu referenta]
1. 
W razie przydzielenia do wydziału kolejnego sędziego lub asesora sądowego albo powrotu referenta, którego referat został w całości podzielony zgodnie z § 52:
1) 78
 jeżeli nie jest on obciążony obowiązkiem zakończenia spraw w wydziale, w którym dotychczas orzekał, przewodniczący wydziału zarządza przydzielenie temu referentowi liczby spraw odpowiadającej średniej wielkości referatu w danej kategorii w wydziale, w którym ma orzekać;
2)
jeżeli jest on obciążony obowiązkiem zakończenia spraw w wydziale, w którym dotychczas orzekał, przewodniczący wydziału zarządza przydzielenie temu referentowi liczby spraw uwzględniającej średnią wielkość referatu w wydziale, w którym ma orzekać, oraz nakład pracy niezbędny do zakończenia spraw w wydziale, w którym dotychczas orzekał.
2. 
W przypadku określonym w ust. 1 pkt 2 w razie potrzeby zasięga się opinii prezesa sądu właściwego dla miejsca służbowego, z którego następuje przeniesienie lub delegowanie.
3.  79
 W sprawach przydzielanych przez narzędzie informatyczne, o którym mowa w § 43 ust. 1, w celu szybszej realizacji przydziału, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący wydziału może zwiększyć udział tego sędziego lub asesora sądowego w przydziale do 75% spraw podlegających przydziałowi w danej kategorii.
4.  80
 (uchylony).
5.  81
 Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku zwiększenia wskaźnika przydziału w związku z zaprzestaniem pełnienia funkcji lub rozpoczęcia przydziału w innej kategorii.
§  52.  82 [Podział referatu]
1. 
W przypadku podziału referatu sprawy podlegają przydziałowi według zasad ogólnych. W przydziale biorą udział sędziowie nieobecni, których referaty nie zostały podzielone.
1a.  83
 Sprawy, w których już wyznaczono terminy posiedzeń, mogą zostać losowo podzielone według terminów sesji.
2.  84
 Referat podlega podziałowi, jeżeli czas choroby lub planowana nieobecność referenta przekracza 6 miesięcy, chyba że średnia zaległość w wydziale jest większa. Przewodniczący wydziału może zarządzić podział referatu po 2 miesiącach choroby referenta, jeżeli jest to uzasadnione stanem zaległości w wydziale i przewidywanym dalszym czasem choroby. Podział referatu może zostać ograniczony do części spraw zgodnie z kryteriami określonymi zarządzeniem prezesa sądu.
2a.  85
 Sprawy, których rozpoznanie nie wymaga przeprowadzenia rozprawy, mogą zostać podzielone, jeśli planowany lub faktyczny okres nieobecności referenta przekracza jeden miesiąc.
3. 
W przypadku podziału referatu referendarza sądowego lub spraw, o których mowa w art. 47a § 4 ustawy, sposób podziału referatu określa prezes sądu.
§  52a.  86 [Zmniejszenie przydziału spraw]
 W przypadku zmniejszenia wskaźnika przydziału w określonej kategorii w związku z objęciem funkcji przewodniczący wydziału zarządza zmniejszenie przydziału spraw sędziemu w tej kategorii o liczbę spraw stanowiącą iloczyn liczby spraw odpowiadającej średniej wielkości referatu w tej kategorii w wydziale oraz różnicy dotychczasowego i nowego wskaźnika przydziału.
§  52b.  87 [Plany zastępstw i dyżurów]
1. 
Plan zastępstw określa zastępców (sędziów, asesorów sądowych i ławników) na każdy dzień roboczy.
2. 
Plan dyżurów określa sędziów i asesorów sądowych pełniących dyżur na każdy dzień.
3. 
Plany zastępstw i dyżurów określają liczbę zastępców i pełniących dyżur w danym okresie, wydziały lub rodzaje spraw przypisane zastępcom i pełniącym dyżur oraz kolejność podejmowania czynności w zastępstwie i przydziału spraw pełniącym dyżur w przypadku większej liczby zastępców i pełniących dyżur.
4. 
Wyznaczenie sędziego, asesora sądowego lub ławnika do planu zastępstw lub dyżurów powinno nastąpić z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Prezes sądu może upoważnić do wyznaczania przewodniczących wydziałów. Zastępcy i pełniący dyżur mogą z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem zgłaszać zamiany w planie zastępstw lub dyżurów. Prezes sądu może sprzeciwić się zamianie. W sytuacjach nagłych zamiana może nastąpić bez wyprzedzenia.
5. 
Sędziowie i asesorzy sądowi są równomiernie obciążani obowiązkiem gotowości do podjęcia czynności na podstawie planu zastępstw oraz planu dyżurów. Zastępcą i pełniącym dyżur w danym okresie może być ta sama osoba, jeżeli jest to uzasadnione wpływem spraw. Ilość zastępców i pełniących dyżur oraz ich gotowość do podjęcia czynności w danym okresie powinna odpowiadać potrzebom sądu.
6.  88
 W przypadku niemożności podjęcia czynności przez zastępców lub pełniących dyżur przewodniczący wydziału wyznacza sędziego wykonującego obowiązki zastępcy lub pełniącego dyżur. Jeżeli zachodzi potrzeba wyznaczenia sędziego z innego wydziału, czynności w tym zakresie podejmuje prezes sądu.
§  52c.  89 [Skutki nieobecności referenta na posiedzeniu; rozpoznanie sprawy przez zastępcę]
1. 
W razie nieobecności referenta na posiedzeniu przewodniczący wydziału zarządza odwołanie posiedzenia, jeżeli jest możliwe zawiadomienie osób uczestniczących, chyba że sprawność postępowania w sposób oczywisty wymaga odbycia posiedzenia.
2. 
Sprawę, w której posiedzenie nie zostało odwołane, rozpoznaje zastępca przewidziany w planie zastępstw na dany dzień. Jeżeli nie było możliwe należyte przygotowanie się zastępcy do sprawy lub rozpoznanie przez niego sprawy wymagałoby powtórzenia znacznej części postępowania, przewodniczący wydziału zarządza odwołanie posiedzenia. Na wokandzie zamieszcza się informację o odwołaniu posiedzenia i przyczynie odwołania oraz, jeżeli to możliwe, także o nowym terminie posiedzenia.
3. 
Jeżeli na skutek wydania orzeczenia kończącego sprawę tylko w stosunku do niektórych oskarżonych referent byłby wyłączony od dalszego rozpoznawania sprawy, wniosek o wydanie tego orzeczenia podlega rozpoznaniu przez zastępcę.
4. 
Zastępca jest uprawniony do przydzielenia sobie sprawy rozpoznawanej na podstawie ust. 2. W takim przypadku narzędzie informatyczne przydzieli zastępcy o jedną sprawę mniej w tej samej kategorii.
5.  90
 Zastępca zastępuje niebędącego referentem sprawy członka składu w przypadku jego nieobecności, wyłączenia albo odejścia z wydziału i zwolnienia z obowiązku rozpoznania tej sprawy. Jeśli jest to możliwe, nieobecnego ławnika w pierwszej kolejności zastępuje ławnik mający inne posiedzenie w tym samym dniu.
6. 
Jeżeli udział zastępcy, który nie jest referentem sprawy, wymagałby prowadzenia rozprawy od początku, rozprawa podlega odwołaniu, chyba że sprawność postępowania uzasadnia prowadzenie rozprawy od początku.
7. 
Jeżeli przed wysłaniem zawiadomień o posiedzeniu wystąpiła niemożność udziału w nim sędziego, który nie jest referentem sprawy, sprawa podlega rozpoznaniu przez inny skład, utworzony w tym samym czasie na podstawie § 43a ust. 2, obejmujący referenta i drugiego sędziego.
8. 
Przepisy ust. 1-7 stosuje się do posiedzeń lub rozpraw, o których zawiadamia się strony lub uczestników postępowania.
9.  91
 Czynności niewymagające odbycia posiedzenia, o którym zawiadamia się strony lub uczestników postępowania, są podejmowane przez zastępcę, jeżeli ustawowy termin podjęcia czynności upływa przed przewidywanym końcem nieobecności sędziego. Przewodniczący wydziału może zarządzić podjęcie czynności przez zastępcę także w innych przypadkach, jeśli wymaga tego sprawność postępowania, w tym rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie wymagającego rozpoznania przed upływem ustawowego terminu.
9a.  92
 Jeśli sprawa może zostać zakończona bez wyznaczenia posiedzenia, o którym mowa w ust. 8, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.
9b.  93
 W sprawach rozpoznawanych w składzie wieloosobowym czynności za nieobecnego referenta podejmuje w pierwszej kolejności inny sędzia będący członkiem składu.
10.  94
 Przepisy ust. 9-9b stosuje się odpowiednio w przypadku potrzeby podjęcia czynności w sprawie rozpoznawanej przez skład, w którym znajduje się sędzia innego sądu, lub w sprawie oczekującej na przydział.
§  52d.  [Przydzielanie spraw sędziemu pełniącemu dyżur]
( 95 )
1.  96
 Sędziemu pełniącemu dyżur są przydzielane sprawy, co do których ustawa lub okoliczności wymagają ich rozpoznania w ciągu 72 godzin, z wyłączeniem wniosków o nadanie klauzuli wykonalności oraz spraw rejestrowych i wieczystoksięgowych. Pełniącemu dyżur są przydzielane także:
1)
sprawy, o których mowa w § 2 pkt 5 lit. b i j;
2)
sprawy w postępowaniu przygotowawczym, w których przesłuchanie świadka przez sąd odbywa się na podstawie art. 185a-185c K.p.k.;
3)
sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosków o ustanowienie kuratora do reprezentowania interesów małoletnich pokrzywdzonych w postępowaniu karnym;
4)
sprawy o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, wymagające wydania zarządzenia w trybie art. 569 § 2 K.p.c.;
5)
sprawy, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego;
6)
sprawy rejestrowane w wykazie "K-opr".
2. 
O przydzieleniu sprawy pełniącemu dyżur rozstrzyga godzina jej wpływu. Plan dyżurów określa godzinę, po której sprawa podlega rozpoznaniu przez pełniących dyżur w okresie następnym.
3. 
Skład do rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego jest wyznaczany losowo spośród sędziów mogących niezwłocznie przystąpić do jego rozpoznania.
4. 
Pełniący dyżur są także zastępcami w zakresie czynności, o których mowa w ust. 1.
5. 
W sprawach wyborczych dyżur pełni jednocześnie co najmniej trzech sędziów o równej kolejności przydziału. Referent jest wyznaczany w drodze losowania.
§  52e.  97 [Pisemne zarządzenie przewodniczącego wydziału w przypadku niewykonywania uprawnień w systemie teleinformatycznym]
 Przewodniczący wydziału lub osoba go zastępująca wydaje pisemne zarządzenie, jeżeli nie wykonuje osobiście swoich uprawnień w systemie teleinformatycznym obsługującym narzędzie informatyczne, o którym mowa w § 43 ust. 1.

Ogólne przepisy o czynnościach wydziału

§  53.  [Podpisywanie pism wychodzących z wydziału]
1. 
Z wyłączeniem pism sądowych wskazanych w załączniku nr 3 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 22, z późn. zm.) pisma wychodzące z wydziału są podpisywane wraz ze wskazaniem funkcji lub stanowiska służbowego osoby podpisującej, a w przypadku ich sporządzania z upoważnienia przewodniczącego wydziału lub kierownika sekretariatu - ze wskazaniem upoważnienia.
2. 
Pisma w poszczególnych sprawach sporządzane zarządzeniem sędziego, asesora sądowego lub referendarza sądowego są podpisywane przez kierownika sekretariatu, sekretarza sądowego lub asystenta sędziego ze wskazaniem, że czyni on to na zarządzenie sędziego, asesora sądowego lub referendarza sądowego, chyba że na podstawie odrębnych przepisów jest wymagany podpis sędziego, asesora sądowego lub referendarza sądowego. Pisma w sprawie nadesłania dokumentów i przedmiotów podpisuje kierownik sekretariatu lub upoważniony pracownik.
3. 
Inne pisma wychodzące z wydziału podpisuje kierownik sekretariatu lub upoważniony pracownik, chyba że przewodniczący wydziału określi odmienne reguły podpisywania pism.
§  54.  98 [Podział spraw między wydziałami właściwymi dla tych samych typów spraw]
1. 
Jeżeli przy utworzeniu w sądzie rejonowym dwóch lub więcej wydziałów cywilnych, karnych, rodzinnych, gospodarczych, ksiąg wieczystych, pracy lub pracy i ubezpieczeń społecznych, zakres spraw przekazanych tym wydziałom został określony według części obszaru właściwości miejscowej sądu, podział spraw między tymi wydziałami następuje według zasad określonych w przepisach o właściwości miejscowej, z wyjątkiem przepisów K.p.c. o właściwości przemiennej.
2. 
Jeżeli w sądzie okręgowym lub rejonowym w dwóch lub więcej wydziałach cywilnych, karnych, gospodarczych, pracy, ubezpieczeń społecznych lub pracy i ubezpieczeń społecznych rozpoznaje się sprawy z tego samego zakresu, przydział spraw sędziom, asesorom sądowym i referendarzom sądowym orzekającym w tych wydziałach następuje przed podziałem spraw między tymi wydziałami. Po przydzieleniu referentowi sprawa podlega zarejestrowaniu w wydziale, w którym orzeka jej referent. Przepisu nie stosuje się do zażaleń i skarg na orzeczenie referendarza sądowego rozpoznawanych bez odrębnej rejestracji.
3. 
Przydział spraw, o którym mowa w ust. 2, następuje według zasad ogólnych, oddzielnie dla każdego rodzaju repertorium, wykazu lub innego urządzenia ewidencyjnego oraz kategorii.
4.  99
 Przydział spraw referendarzom sądowym w wydziałach, o których mowa w ust. 2, może następować przed podziałem spraw między wydziałami lub po podziale spraw między wydziałami według kryteriów ustalonych przez prezesa sądu.
5.  100
 Jeżeli sprawa wymaga ponownego przydziału, stosuje się przepisy ust. 2 i 3, z wyłączeniem przydziału sprawy referendarzowi sądowemu.
§  55.  [Przekazanie pisma do innego wydziału]
1. 
Jeżeli pismo wszczynające postępowanie wpłynęło do wydziału, który nie jest właściwy w sprawie, przewodniczący wydziału, przed jego rejestracją w danym wydziale, zarządza niezwłoczne przekazanie pisma zgodnie z właściwością.
2. 
W przypadkach budzących wątpliwości wydział właściwy do rozpoznania sprawy wyznacza prezes sądu.
§  56.  [Kolejność rozpoznawania spraw]
1.  101
 Sprawy powinny być rozpoznawane według kolejności ich wpływu, chyba że przepisy szczególne określają termin do ich rozpoznawania lub zachodzi inna uzasadniona przyczyna zmiany tej kolejności wynikająca z organizacji pracy sądu. W pozostałych sprawach podejmuje się tylko czynności niecierpiące zwłoki.
2. 
Poza kolejnością określoną w ust. 1, na terminy rozpraw lub posiedzeń należy kierować sprawy pilne.
3.  102
 W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący wydziału może zarządzić rozpoznanie sprawy lub spraw poszczególnych kategorii poza kolejnością określoną w ust. 1.

Czynności przewodniczącego wydziału, przewodniczącego posiedzenia lub rozprawy i sędziów

§  57.  [Zadania przewodniczącego wydziału]
1. 
Przewodniczący wydziału kieruje całokształtem pracy w wydziale w zakresie spraw sądowych, a w szczególności:
1)
zaznajamia się z wpływającymi pismami, których załatwienie pozostaje w jego kompetencjach i bezzwłocznie wydaje co do nich odpowiednie zarządzenia, w wypadkach wątpliwych na wniosek kierownika sekretariatu zaznajamia się z innymi pismami wpływającymi do wydziału;
2)
przekazuje prezesowi sądu pisma stanowiące skargi lub wnioski dotyczące postępowań sądowych i czynności podjętych przez sędziów i asesorów sądowych;
3) 103
 ustala harmonogram korzystania z sal rozpraw przez poszczególne składy orzekające, z uwzględnieniem możliwości skorzystania z sali w razie potrzeby poza harmonogramem;
4)
organizuje narady sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych wydziału, w szczególności w celu przedstawienia zagadnień prawnych budzących wątpliwości oraz zagadnień, w których orzecznictwo wydziału jest niejednolite, ponadto informuje o bieżącym orzecznictwie Sądu Najwyższego;
5)
przedstawia prezesowi sądu wnioski co do potrzeby analizy orzecznictwa i ewentualnego wystąpienia do Sądu Najwyższego z informacją, o której mowa w art. 22 § 1 pkt 2 ustawy;
6)
kontroluje zasadność odraczania i przerywania rozpraw i posiedzeń oraz bieg spraw, w których postępowanie jest przewlekłe;
7)
sprawuje stały nadzór nad sprawami zawieszonymi;
8)
dba o przydzielanie asystentów sędziów, w szczególności sędziom i asesorom sądowym rozpoznającym sprawy skomplikowane i wielowątkowe oraz o właściwe obciążenie obowiązkami asystentów sędziów.
2.  104
 Przewodniczący wydziału może upoważnić sędziów lub asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
3.  105
 W celu realizacji obowiązków, o których mowa w ust. 1, kierownik sekretariatu współpracuje z przewodniczącym wydziału, w szczególności zaznajamia się z pismami wpływającymi do wydziału i bezzwłocznie w stosunku do tych z nich, które podlegają odrębnej rejestracji, dokonuje automatycznego przydziału każdego z nich do oznaczonego referenta zgodnie z ustalonymi zasadami przydziału, chyba że pismo podlega przydziałowi przez narzędzie informatyczne. Pisma stanowiące skargi lub wnioski dotyczące postępowań sądowych i czynności podjętych przez sędziów przekazuje przewodniczącemu wydziału.
§  58.  106 [Zadania przewodniczącego wydziału w sądzie pierwszej instancji w zakresie postępowania odwoławczego]
 Przewodniczący wydziału w sądzie pierwszej instancji zapewnia sprawny przebieg postępowania odwoławczego aż do przedstawienia akt sprawy sądowi odwoławczemu. Podział czynności może określać, że czynności te lub określony ich zakres wykonują referenci sprawy. Po zwrocie akt przewodniczący wydziału zapoznaje się z orzeczeniami sądu odwoławczego i zarządza, aby z orzeczeniami tymi zapoznali się sędziowie i asesorzy sądowi, którzy wydali zaskarżone orzeczenie, a w przypadku gdy orzeczenie dotyczy zagadnienia prawnego, w którym orzecznictwo było niejednolite - wszyscy sędziowie i asesorzy sądowi wydziału.
§  59.  107 [Zadania przewodniczącego wydziału w sądzie drugiej instancji w zakresie rozpatrywania zaskarżonych orzeczeń i wnoszenia nadzwyczajnych środków odwoławczych]
 Przewodniczący wydziału w sądzie drugiej instancji zapewnia sprawne kierowanie do rozpatrzenia zaskarżonych orzeczeń, a także w przypadku wniesienia kasacji, skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, skargi nadzwyczajnej, wniosku o unieważnienie prawomocnego orzeczenia, o którym mowa w art. 96 § 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2018 r. poz. 5, z późn. zm.) - sprawne wykonanie czynności z zakresu tych postępowań, aż do przedstawienia akt Sądowi Najwyższemu lub załatwienia sprawy w inny sposób.
§  60.  108
 (uchylony).
§  60a.  109
 (uchylony).
§  61.  [Zadania przewodniczącego posiedzenia lub rozprawy]
1. 
Do zakresu czynności przewodniczącego posiedzenia lub rozprawy należy w szczególności:
1)
wydawanie zarządzeń w związku z przygotowaniem posiedzenia lub rozprawy i zarządzeń w toku postępowania;
2)
wyznaczanie terminów w poszczególnych sprawach;
3)
dokonywanie oceny, czy strony należy skierować do mediacji, wezwać na spotkanie informacyjne dotyczące polubownych metod rozwiązywania sporów, bądź na posiedzenie niejawne dotyczące mediacji;
4)
zapewnienie członkom składu orzekającego możliwości zapoznania się z aktami sprawy;
5)
dbanie o punktualne rozpoczęcie posiedzenia lub rozprawy oraz o niezwłoczne rozstrzyganie złożonych na posiedzeniu lub rozprawie wniosków stron i uczestników postępowania;
6)
spowodowanie, aby protokół został podpisany, a akta zwrócone do sekretariatu bezpośrednio po zakończeniu posiedzenia lub rozprawy, zaś w wyjątkowych wypadkach najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych po zakończeniu posiedzenia lub rozprawy.
1a.  110
 Czynności wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 w sprawach drugoinstancyjnych należą do przewodniczącego wydziału lub przewodniczącego posiedzenia. Jeżeli referentem sprawy jest sędzia delegowany na podstawie art. 77 § 9 ustawy, przewodniczący wydziału w razie potrzeby wyznacza przewodniczącego posiedzenia spośród pozostałych członków składu.
2. 
Czynności wymienione w ust. 1 pkt 1, 5 i 6 należą również do zakresu czynności referendarza sądowego w postępowaniu karnym.
3. 
Przewodniczący posiedzenia lub rozprawy sądu drugiej instancji zarządza odbycie narady wstępnej, jeżeli w sprawie występują skomplikowane zagadnienia faktyczne lub prawne.

Przygotowanie posiedzenia lub rozprawy

§  62.  [Posiedzenie organizacyjne; ustalanie wszystkich terminów posiedzeń lub rozpraw w danej sprawie]
1. 
Planując przebieg czynności zmierzających do rozpoznania sprawy w miarę potrzeby wyznacza się posiedzenie organizacyjne w celu ustalenia ze stronami, uczestnikami postępowania nieprocesowego i ich pełnomocnikami oraz obrońcami terminów posiedzeń i rozpraw, na których sprawa ma być rozpoznana.
2. 
Jeżeli rozpoznanie sprawy wymaga więcej niż jednego terminu posiedzenia jawnego lub rozprawy, przewodniczący wyznacza w miarę możliwości od razu wszystkie terminy posiedzeń lub rozpraw, planując je, o ile nie ma ku temu przeszkód, w kolejnych dniach sesyjnych. W razie odbycia posiedzenia organizacyjnego terminy te powinny być w miarę możliwości uzgodnione na tym posiedzeniu.
3. 
Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, są obowiązkowe w wypadku wskazanym w art. 349 § 1 K.p.k.
§  63.  [Pozostawienie wolnych terminów dni sesyjnych]
1. 
Wyznaczając nowe sprawy na rozprawę lub posiedzenie jawne, przewodniczący powinien pozostawiać wolne terminy dni sesyjnych umożliwiające odraczanie lub przerwanie rozprawy w sprawach już rozpoczętych na terminy nie dłuższe niż 3 miesiące pomiędzy rozprawą odbytą, a odroczoną lub przerwaną.
2. 
Postępując zgodnie z zasadą wskazaną w ust. 1, przewodniczący wyznacza sprawy nowe nawet z wyprzedzeniem dłuższym niż 3 miesiące, jeżeli wymaga tego pozostawienie terminów w celu umożliwienia prowadzenia spraw już rozpoczętych.
§  64.  [Wyznaczenie posiedzenia lub rozprawy poza budynkiem sądu]
O wyznaczeniu posiedzenia lub rozprawy poza budynkiem sądu zawiadamia się prezesa sądu, z wyjątkiem przypadku, gdy posiedzenie wyznacza się w celu przeprowadzenia dowodu z oględzin lub przesłuchania osoby, która nie może stawić się w sądzie.
§  65.  [Stół sędziowski i godło państwowe na sali rozpraw]
1.  111
 W pomieszczeniu, w którym ma się odbywać posiedzenie jawne lub rozprawa, w miarę możliwości przygotowuje się stół sędziowski i zawiesza się godło państwowe.
2.  112
 Na stole sędziowskim, o którym mowa w ust. 1, umieszcza się przed każdym członkiem składu orzekającego, w miejscu widocznym dla stron i uczestników postępowania oraz zgromadzonej publiczności, identyfikator ze wskazaniem odnośnie do sędziego, asesora sądowego lub ławnika odpowiednio "sędzia", "asesor sądowy" albo "ławnik" oraz podaniem ich imion i nazwisk.
3.  113
 Szczegółowy opis identyfikatora, o którym mowa w ust. 2, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  66.  [Wyznaczenie dnia i godziny rozpoczęcia posiedzenia lub rozprawy]
1. 
Dla każdej sprawy wyznaczonej na posiedzenie lub rozprawę wyznacza się godzinę rozpoczęcia, uwzględniając czas przeznaczony na rozpoznanie spraw poprzedzających, warunki komunikacyjne, w tym dostępność środków komunikacji, z której korzystają osoby zamieszkałe poza siedzibą sądu oraz możliwość ich dotarcia do sądu na wyznaczoną godzinę, a także określa się planowaną godzinę zakończenia posiedzenia lub rozprawy.
2.  114
 W sprawach karnych o przestępstwa przed sądem pierwszej instancji, wyznaczając termin posiedzenia lub rozprawy, należy, w miarę możliwości, uwzględnić udział prokuratora wskazanego jako referent sprawy w przypadku, jeżeli postępowanie przygotowawcze zakończyło się w formie śledztwa, oraz udział pozostałych stron, ich obrońców i pełnomocników.
3. 
Sprawy z udziałem prokuratora (oskarżyciela publicznego) oraz sprawy, w których występują te same osoby, należy w miarę możliwości wyznaczać na ten sam dzień i w następującej po sobie kolejności.
§  67.  [Zawiadomienie ławników o terminie posiedzenia lub rozprawy; nieusprawiedliwione nieprzybycie ławnika na posiedzenie lub rozprawę]
1. 
Ławników zawiadamia się o terminie posiedzenia lub rozprawy co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem lub rozprawą, a tylko wyjątkowo w terminie krótszym, jednocześnie zawiadamiając pracodawcę zatrudniającego ławnika.
2. 
O każdym przypadku nieusprawiedliwionego nieprzybycia ławnika na posiedzenie lub rozprawę przewodniczący składu orzekającego zawiadamia w terminie 3 dni prezesa sądu, a nadto może zawiadomić radę ławniczą.
§  68.  [Karty wstępu na salę rozpraw]
W razie przewidywanego przybycia licznej publiczności, prezes sądu może zarządzić wydanie kart wstępu na salę rozpraw. W miarę możliwości wyznacza również odpowiednio dużą salę rozpraw, a także miejsce dla przedstawicieli prasy i innych środków masowego przekazu.

Wokandy sądowe

§  69.  [Sporządzenie wokandy i umieszczenie jej przed salą rozpraw]
1. 
Sekretariat sporządza wokandę przed terminem posiedzenia lub rozprawy w formie papierowej lub w postaci elektronicznej.
2. 
Przed salą, w której odbywa się posiedzenie jawne lub rozprawa, umieszcza się egzemplarz wokandy w formie papierowej, chyba że wokanda sporządzona jest w postaci elektronicznej i wyświetlana na monitorze umieszczonym przed salą.
3. 
Na wokandzie wskazuje się zaistniałe zmiany planowanego czasu rozpoznania danej sprawy oraz zaznacza numery spraw rozpoznanych w danym dniu niezwłocznie po zakończeniu każdej z nich.
§  70.  [Informacje podawane na wokandzie]
1. 
Wokanda zawiera imiona i nazwiska sędziów, asesorów sądowych oraz ławników, sygnatury akt spraw wyznaczonych do rozpoznania w danym dniu, oznaczenie godzin, na które sprawy wyznaczono, imiona i nazwiska, nazwy lub firmy stron lub uczestników postępowania nieprocesowego. W postępowaniu karnym i w sprawach o wykroczenia podaje się ponadto sygnaturę akt oskarżyciela publicznego.
2. 
W razie wezwania na posiedzenie lub rozprawę świadków, biegłych i tłumaczy na wokandzie wskazuje się ich imiona i nazwiska wraz z oznaczeniem godziny, na którą są wezwani.
3. 
W sprawach opiekuńczych osób małoletnich, rozpoznawanych przy drzwiach zamkniętych, nie podaje się na wokandzie danych małoletniego.
4. 
Z uwagi na ochronę moralności, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego oraz ze względu na ochronę życia prywatnego lub inny ważny interes prywatny, a szczególnie dobro małoletniego pokrzywdzonego przestępstwem, należy odstąpić od podania na wokandzie imion i nazwisk stron lub uczestników postępowania nieprocesowego lub wezwanych osób. W takiej sytuacji podaje się wyłącznie ich inicjały lub nie zamieszcza się żadnych danych identyfikujących te osoby.
§  71.  [Ograniczenie treści wokandy]
O ograniczeniu treści wokandy, stosownie do § 70 ust. 4, decyduje przewodniczący wydziału, przewodniczący posiedzenia lub rozprawy, sędzia lub asesor sądowy, któremu przydzielono daną sprawę.
§  72.  [Wokandy z posiedzeń niejawnych]
1. 
Do wokand z posiedzeń niejawnych w sprawach cywilnych nie stosuje się § 69 ust. 2-3, § 70 i § 71.
2. 
Wokanda z posiedzenia niejawnego w sprawie cywilnej zawiera: imiona i nazwiska sędziów, asesorów sądowych i ławników oraz sygnatury akt spraw wyznaczonych do rozpoznania.

Doręczenia

§  73.  [Wybór sposobu doręczania przesyłek sądowych]
Dyrektor sądu przy wskazywaniu i wyborze wykorzystywanych w sądzie sposobów doręczania przesyłek sądowych uwzględnia koszty i skuteczność doręczeń.
§  74.  [Wybór sposobu doręczania przesyłki sądowej przez przewodniczącego lub referenta]
1. 
Przewodniczący lub referent może zarządzić doręczenie przesyłki sądowej określając sposób doręczenia, w szczególności wtedy, gdy w konkretnych okolicznościach taki sposób doręczenia okaże się bardziej efektywny.
2. 
Zarządzenie o sposobie doręczenia jest wiążące dla dyrektora sądu niezależnie od wykorzystywanych ogólnych sposobów doręczenia wybranych zgodnie z § 73.
§  75.  [Bezpośrednie doręczenie pisma adresatowi w sądzie]
Jeżeli obecny w sądzie adresat wykazał swoją tożsamość, pismo doręcza się mu bezpośrednio, za potwierdzeniem odbioru.
§  76.  [Wezwania i zawiadomienia o terminach rozpraw oraz posiedzeń]
1. 
Wezwania i zawiadomienia o terminach rozpraw oraz posiedzeń powinny być wysyłane w terminach umożliwiających, w przypadku stwierdzenia przeszkód w doręczeniu, ponowne ich doręczenie albo odwołanie posiedzenia lub rozprawy i zawiadomienie o tym osób, którym te wezwania lub zawiadomienia zostały już skutecznie doręczone.
2. 
W zawiadomieniach i wezwaniach należy zamieścić informacje, w jakiej sprawie, w jakim charakterze, miejscu i czasie ma stawić się zawiadamiana lub wzywana osoba, czy jej stawiennictwo jest obowiązkowe. Ponadto należy uprzedzić o skutkach niestawiennictwa oraz poinformować, że sąd ustala tożsamość osoby wezwanej lub zawiadomionej na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
§  77.  [Doręczenie pisma na posiedzeniu lub rozprawie]
Jeżeli pismo podlegające doręczeniu zostało złożone w czasie uniemożliwiającym doręczenie przed terminem posiedzenia lub rozprawy, pismo to doręcza się na posiedzeniu lub rozprawie, odnotowując fakt doręczenia w protokole lub notatce.
§  78.  [Doręczenie na posiedzeniu lub rozprawie pisma w innej sprawie]
Jeżeli na posiedzeniu lub rozprawie dokonuje się doręczenia pisma adresatowi w innej sprawie niż ta, której dotyczy posiedzenie lub rozprawa, do potwierdzenia odbioru stosuje się § 75.

Przechowywanie dowodów rzeczowych lub przedmiotów oględzin oraz inne czynności w postępowaniu sądowym

§  79.  [Przechowywanie dokumentów; dołączanie kopii dokumentów do akt sprawy]
1. 
Dokumenty w postaci weksli, czeków, warrantów i rewersów powinny być przechowywane ze szczególną starannością, w miejscu wyznaczonym przez prezesa sądu, posiadającym odpowiednie zabezpieczenia techniczne, uniemożliwiające ich zniszczenie lub usunięcie przez osoby do tego nieuprawnione.
2. 
Do akt sprawy dołącza się uwierzytelnione kopie dokumentów, o których mowa w ust. 1, z adnotacją o miejscu przechowywania oryginałów dokumentów. Uwierzytelnienie polega na sporządzeniu kopii dokumentu i potwierdzeniu jej zgodności z oryginałem przez pracownika sekretariatu.
§  80.  [Załączenie do akt sprawy przedmiotów złożonych lub zatrzymanych w związku postępowaniem]
1. 
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, złożone lub zatrzymane w związku z postępowaniem przedmioty załącza się do akt sprawy, a w miarę potrzeby umieszcza się w kopercie wszytej do akt, na której opisuje się jej zawartość i datę przyjęcia przedmiotu oraz nazwę organu lub imię i nazwisko osoby, która go złożyła.
2. 
Jeżeli przedmioty złożone lub zatrzymane w związku z postępowaniem nie mogą być załączone do akt sprawy ze względu na ich właściwość lub znaczenie, przechowuje się je w biurze podawczym, kasie sądowej lub innym miejscu odpowiednio zabezpieczonym. Informację o miejscu przechowywania przedmiotów umieszcza się w aktach sprawy.
§  81.  [Przechowywanie przedmiotów i substancji stwarzających niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia]
1. 
Sposób przechowywania przedmiotów i substancji stwarzających niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia, a w szczególności broni, amunicji, materiałów wybuchowych lub łatwopalnych, materiałów radioaktywnych, substancji trujących, duszących lub parzących, środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów określają przepisy odrębne.
2. 
W sądzie nie przechowuje się artykułów spożywczych.
§  82.  [Zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania przedmiotów złożonych do sądu lub zatrzymanych w związku z postępowaniem]
Dyrektor sądu zapewnia odpowiednie warunki przechowywania przedmiotów złożonych do sądu lub zatrzymanych w związku z postępowaniem, uwzględniając ich rodzaj i wartość materialną.
§  83.  [Kontrola przechowywania przedmiotów]
1. 
W celu ustalenia, czy nie zachodzi przypadek zbędnego przechowywania przedmiotów prezes sądu lub wyznaczony sędzia przeprowadza co najmniej raz na 6 miesięcy kontrolę przechowywania przedmiotów na podstawie ewidencji przechowywanych przedmiotów, a w miarę potrzeby, także na podstawie akt. W razie stwierdzenia potrzeby podjęcia czynności w związku z przechowywanymi przedmiotami prezes sądu zwraca się do właściwego wydziału sądu.
2. 
Dyrektor sądu co najmniej raz na 6 miesięcy zleca przeprowadzenie kontroli stanu magazynowego przechowywanych przedmiotów.
§  84.  [Przekazanie przechowywanych przedmiotów w razie przekazania akt sprawy innemu sądowi lub oskarżycielowi publicznemu]
1. 
Przekazanie akt sprawy innemu sądowi następuje łącznie z przedmiotami przechowywanymi w związku ze sprawą. Jeżeli przedmiot nie jest przechowywany w biurze podawczym lub kasie sądowej, o przekazaniu zawiadamia się osobę bezpośrednio odpowiedzialną za przechowanie danego przedmiotu.
2. 
Przedmiotów przechowywanych w związku z daną sprawą nie załącza się do akt sprawy przekazywanych sądowi odwoławczemu, chyba że przewodniczący wydziału sądu pierwszej instancji lub przewodniczący wydziału sądu odwoławczego zarządzi inaczej.
3.  115
 W razie przekazania sprawy oskarżycielowi publicznemu w celu uzupełnienia postępowania przygotowawczego albo zwrotu sprawy w związku z nieuwzględnieniem wniosku, o którym mowa w art. 335 § 1 K.p.k., o zwrocie zawiadamia się przechowującego przedmioty złożone lub zatrzymane w związku z postępowaniem w tej sprawie, jeżeli nie są przechowywane w sądzie. Przechowywane przedmioty przekazuje się oskarżycielowi publicznemu na jego żądanie lub po upływie 3 miesięcy od daty zwrotu akt, jeżeli sprawa ponownie nie wpłynęła.

Przebieg i porządek posiedzenia lub rozprawy

§  85.  [Miejsce zajmowane przez poszczególne osoby na sali rozpraw]
1. 
Przewodniczący składu orzekającego zajmuje miejsce środkowe za stołem sędziowskim, a pozostali członkowie miejsca obok przewodniczącego, przy czym drugi sędzia po lewej stronie przewodniczącego.
2. 
W razie wyznaczenia sędziego dodatkowego lub sędziów dodatkowych, oni także zajmują miejsca za stołem sędziowskim. O wyznaczeniu sędziego dodatkowego przewodniczący składu orzekającego informuje na pierwszym terminie rozprawy.
3. 
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie wyznaczenia ławnika dodatkowego, asesora sądowego dodatkowego, ławników dodatkowych lub asesorów sądowych dodatkowych.
4. 
Protokolant zajmuje miejsce przy stole sędziowskim po lewej stronie sądu, o ile przewodniczący nie zarządzi inaczej.
5. 
Prokurator, oskarżyciel inny niż prokurator, powód, wnioskodawca lub przedstawiciel społeczny zajmują miejsca przed stołem sędziowskim po prawej stronie sądu, a oskarżony, pozwany i inni uczestnicy postępowania - po lewej stronie sądu. Interwenient uboczny zajmuje miejsce obok strony, do której przystąpił.
§  86.  [Powstanie z miejsca]
1. 
Wszyscy obecni na sali rozpraw, nie wyłączając uczestniczących w posiedzeniu lub rozprawie prokuratora (oskarżyciela publicznego) i protokolanta, powstają z miejsc w czasie wejścia sądu na salę, odbierania przez sąd przyrzeczenia, ogłaszania wyroku oraz w czasie opuszczania sali przez sąd.
2. 
W czasie posiedzenia lub rozprawy każda osoba powstaje z miejsca, gdy przemawia do sądu lub gdy sąd zwraca się do niej. W uzasadnionych przypadkach, a zwłaszcza gdy przemawiają za tym względy zdrowotne, długotrwałość wypowiedzi lub konieczność prawidłowego utrwalenia dźwięku albo obrazu i dźwięku, przewodniczący posiedzenia lub rozprawy może zezwolić każdej osobie na pozostawanie w pozycji siedzącej, gdy przemawia ona do sądu lub gdy sąd zwraca się do niej.
3. 
Osoba przesłuchiwana zajmuje pozycję w miejscu umożliwiającym niezakłóconą obserwację przebiegu przesłuchania przez sąd, strony, uczestników postępowania nieprocesowego, obrońców lub pełnomocników.
§  87.  [Używanie przez przewodniczącego składu orzekającego młotka i krążka rezonansowego]
Przewodniczący składu orzekającego w celu zachowania porządku na sali rozpraw może używać młotka i krążka rezonansowego, jeżeli znajdują się na wyposażeniu sądu.
§  88.  [Zawiadomienie organów korporacji prawniczych lub Prezesa Prokuratorii Generalnej o naruszeniu przepisów postępowania sądowego przez osoby wykonujące zawody prawnicze]
1. 
W razie naruszenia przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego, aplikanta adwokackiego, aplikanta radcowskiego lub aplikanta rzecznikowskiego występujących jako pełnomocnicy procesowi lub obrońcy w sprawie, obowiązków wynikających z przepisów postępowania sądowego, a w szczególności w razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na posiedzenie lub rozprawę lub niewykonania postanowień i zarządzeń sądu w wyznaczonym terminie, na skutek czego doszło do przewlekłości postępowania, sąd lub prezes sądu zawiadamia o tym dziekana okręgowej rady adwokackiej, dziekana okręgowej izby radców prawnych lub dziekana okręgowej rady rzeczników patentowych.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Zawiadomienie kieruje się do Prezesa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
§  89.  [Sprawdzenie danych osobowych przesłuchiwanego]
Przed przesłuchaniem sprawdza się dane osobowe przesłuchiwanego na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, czyniąc o tym stosowną wzmiankę w protokole. W razie braku dokumentu, o przeprowadzeniu czynności z udziałem tej osoby, decyduje przewodniczący składu orzekającego. Informację o braku dokumentu pozwalającego stwierdzić tożsamość należy odnotować w protokole.
§  90.  [Ogłoszenie kolejnego terminu posiedzenia lub rozprawy]
1. 
W razie odroczenia lub przerwania posiedzenia jawnego lub rozprawy należy ogłosić obecnym osobom kolejny termin posiedzenia jawnego lub rozprawy, chyba że ze względu na przyczynę odroczenia lub przerwy niezwłoczne wyznaczenie kolejnego terminu nie jest możliwe.
2. 
W razie ogłoszenia kolejnego terminu posiedzenia lub rozprawy, należy pouczyć osoby obecne o tym, które z nich mają obowiązek stawić się na kolejny termin posiedzenia lub rozprawy bez osobnego wezwania oraz o skutkach niestawiennictwa. Na żądanie osoby zobowiązanej do stawienia się należy wydać jej pismo wskazujące termin stawienia się w sądzie.
3. 
Przepisu ust. 2 zdanie pierwsze nie stosuje się do terminów rozprawy wyznaczonych na podstawie art. 349 § 7 K.p.k.
§  91.  [Sporządzenie protokołu]
1. 
Protokół sporządza się - stosownie do przepisów postępowania sądowego - za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk lub w formie pisemnej.
2. 
Protokół pisemny sporządza się w formie wydruku komputerowego. W wyjątkowych sytuacjach protokół można sporządzić pismem maszynowym lub odręcznie.
3. 
Jeżeli wynika to z przepisów postępowania sądowego, przebieg rozprawy jest utrwalany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk.
4.  116
 (uchylony).
5.  117
 (uchylony).
§  92.  [Prawidłowy zapis dźwięku i obrazu]
Przewodniczący składu orzekającego czuwa nad prawidłowym zapisem dźwięku albo obrazu i dźwięku, w tym celu w szczególności może zarządzić, aby osoba zwracająca się do sądu lub odpowiadająca na pytania sądu znajdowała się w sali rozpraw we wskazanym miejscu.
§  93.  [Transkrypcja]
1. 
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z prezesami sądów apelacyjnych może powierzyć prezesowi jednego sądu apelacyjnego wykonywanie czynności związanych z transkrypcją na rzecz sądów z obszaru właściwości jednej lub więcej niż jednej apelacji.
2. 
Przewodniczący posiedzenia zarządzając sporządzenie transkrypcji wskazuje fragment protokołu podlegający transkrypcji, zwany dalej "fragmentem protokołu" oraz oczekiwany termin wykonania transkrypcji.
3. 
Czynności związane z transkrypcją są wykonywane przez pracowników sądów.
4. 
Prezes sądu apelacyjnego wyznacza osoby wykonujące czynności związane z transkrypcją oraz osobę kierującą wykonywaniem tych czynności spośród pracowników sądu.
5. 
Do zadań osoby kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją należy w szczególności kontrolowanie terminowości i jakości transkrypcji oraz przekazywanie transkrypcji wnioskodawcy.
6. 
Prezes sądu okręgowego, a także prezes sądu rejonowego wyznacza pracowników sądu odpowiedzialnych za kontakt z osobą kierującą czynnościami związanymi z transkrypcją.
7. 
Do zadań osób, o których mowa w ust. 6, należy w szczególności udostępnianie osobie kierującej czynnościami związanymi z transkrypcją fragmentu protokołu za pomocą systemu teleinformatycznego służącego do obsługi transkrypcji.
8. 
Nadzór nad przekazywaniem fragmentu protokołu do transkrypcji sprawuje kierownik sekretariatu lub wyznaczona przez niego osoba.

Orzeczenia

§  94.  [Forma orzeczenia]
1. 
Na wstępie wyroku zamieszcza się wyrazy: "W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej", poprzedzone wizerunkiem orła określonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Orzeczenie sporządza się w formie wydruku komputerowego bądź na druku pismem maszynowym. W razie braku takich możliwości orzeczenie sporządza się odręcznie.
3. 
Pisemne uzasadnienie orzeczenia utrwala się w formie wydruku komputerowego bądź pismem maszynowym.
§  95.  [Sporządzenie i podpisanie orzeczenia i jego uzasadnienia]
1. 
Orzeczenie i jego uzasadnienie sporządza przewodniczący posiedzenia lub rozprawy lub sędzia sprawozdawca.
2.  118
 W razie gdy sporządzenie pisemnego uzasadnienia orzeczenia przez przewodniczącego posiedzenia lub rozprawy lub sędziego sprawozdawcę nie jest możliwe lub napotyka przeszkody, których czasu trwania nie można przewidzieć, na zarządzenie przewodniczącego wydziału uzasadnienie sporządza inny sędzia, asesor sądowy lub ławnik, który brał udział w wydaniu orzeczenia. Jeżeli sporządzenie pisemnego uzasadnienia jest niemożliwe, przewodniczący wydziału czyni o tym wzmiankę w aktach sprawy.
2a.  119
 W przypadku, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, uzasadnienie może sporządzić przewodniczący posiedzenia lub rozprawy lub sędzia sprawozdawca nieorzekający już w sądzie, w którym zostało wydane orzeczenie, którego dotyczy żądanie sporządzenia uzasadnienia, nadal zajmujący stanowisko sędziowskie, a także będący w stanie spoczynku. Przepis ust. 2 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
3. 
W składach wieloosobowych orzeczenie i jego pisemne uzasadnienie podpisuje się imieniem i nazwiskiem, w przypadku skróconej formy podpisu potwierdza się go imienną pieczęcią lub nadrukiem danych o imieniu i nazwisku.
4. 
Jeżeli pisemne uzasadnienie sporządza ławnik, przewodniczący wydziału w razie potrzeby wyznaczy sędziego lub asesora sądowego do udzielenia pomocy ławnikowi przy sporządzaniu tego uzasadnienia.
5.  120
 Jeżeli przewodniczący rozprawy lub posiedzenia oraz sędzia sprawozdawca złożą zdanie odrębne do orzeczenia albo uczyni to sędzia pełniący obie te funkcje, przepisy ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  96.  [Wzmianka o sprostowaniu orzeczenia]
1. 
Po uprawomocnieniu się postanowienia o sprostowaniu orzeczenia, na oryginale orzeczenia niezwłocznie umieszcza się wzmiankę o sprostowaniu. Wzmiankę tę podpisuje kierownik sekretariatu wydziału.
2. 
Wzmiankę o sprostowaniu zamieszcza się również na tekście orzeczenia zamieszczonym w sądowym systemie teleinformatycznym. W systemie tym zamieszcza się również tekst orzeczenia uwzględniający sprostowanie.
3. 
Odpisy sprostowanego orzeczenia wydaje się w brzmieniu uwzględniającym sprostowanie, a na żądanie strony lub uczestnika postępowania nieprocesowego umieszcza się wzmiankę o sprostowaniu na doręczonych im wcześniej odpisach i wypisach.
4. 
Do sprostowania i uzupełnienia uzasadnienia stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1-3.

Udzielanie informacji, udostępnianie akt sądowych i dokumentów z akt, przesyłanie akt

§  97.  [Informacje udzielane telefonicznie przez pracowników sądów]
1. 
Pracownicy sądów pod numerami telefonów wskazanymi jako numery kontaktowe udzielają telefonicznie bez ustalania tożsamości osób telefonujących następujących informacji jawnych o toczących się sprawach:
1)
tożsamych z udostępnianymi na wokandzie sądowej; w sytuacji przewidzianej w § 70 ust. 4 ujawnia się dane przeznaczone do zamieszczenia na wokandzie;
2)
o terminie i sposobie rozstrzygnięcia sprawy.
2. 
Udzielenie informacji, o których mowa w ust. 1, następuje po wskazaniu przez osobę telefonującą:
1)
sygnatury albo
2)
oznaczenia stron lub co najmniej jednego uczestnika postępowania nieprocesowego i przedmiotu sprawy.
3. 
Pracownik udzielający informacji powinien przedstawić się osobie telefonującej, podając imię i nazwisko oraz zajmowane stanowisko.
4. 
Osobie przedstawiającej się jako świadek w danej sprawie udziela się telefonicznie informacji o miejscu i terminie jej przesłuchania, jeżeli skierowano do niej wezwanie do stawiennictwa.
5. 
Informacji dotyczących spraw, których akta są jawne i powszechnie dostępne, w szczególności dotyczących spraw rozpoznawanych w wydziałach rejestrowych, udziela się bez potrzeby uzyskiwania danych osobowych.
6. 
Prezes sądu, jeśli warunki techniczne na to pozwalają, może zdecydować o nagrywaniu rozmów telefonicznych kierowanych do sądu.
7. 
W razie nagrywania rozmów telefonicznych osoba telefonująca jest uprzedzana, przez pracownika sądu lub przez odtworzenie w oczekiwaniu na połączenie odpowiedniego nagrania, o tym, że:
1)
rozmowa telefoniczna jest nagrywana;
2)
warunkiem kontynuowania rozmowy telefonicznej jest złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na jej nagrywanie;
3)
niezłożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na nagrywanie rozmowy telefonicznej spowoduje przerwanie połączenia.
8. 
Pracownik sądu przerywa rozmowę telefoniczną, jeżeli osoba telefonująca nie złoży oświadczenia o wyrażeniu zgody na nagrywanie tej rozmowy.
§  98.  [Uzyskiwanie informacji o sprawie drogą elektroniczną]
1. 
Osoba będąca stroną, uczestnikiem postępowania lub ich pełnomocnikiem albo obrońcą, może otrzymać informacje o sprawie, inne niż wskazane w § 97 ust. 1, do których uzyskania uprawniona jest ta osoba, bez konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie:
1) 121
 gdy złoży do sądu zapytanie skierowane drogą elektroniczną, podpisane za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP;
2)
jeżeli prześle do sądu zapytanie z adresu poczty elektronicznej, który został uprzednio wskazany przez tę osobę osobiście przed sądem albo urzędnikiem sądowym jako adres służący do otrzymywania informacji jawnych o toczących się sprawach, bądź w piśmie procesowym jako adres służący do otrzymywania informacji jawnych o sprawie wskazanej w piśmie.
2. 
W zapytaniu należy podać również swoje imię i nazwisko, nazwę sądu oraz sygnaturę akt sprawy. Odpowiedzi udziela się drogą elektroniczną.
3. 
Jeżeli wskazanie adresu poczty elektronicznej jako adresu do korespondencji, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, następuje w formie ustnej, osoba odbierająca tę informację sporządza notatkę urzędową stwierdzającą ten fakt, chyba że wskazanie nastąpiło do protokołu posiedzenia lub rozprawy. Notatkę urzędową włącza się do akt sprawy.
4. 
W razie braku możliwości udzielenia odpowiedzi drogą elektroniczną, informuje się o tym osobę kierującą zapytanie.
§  99.  [Inne zapytania skierowane do sądu drogą elektroniczną]
Na zapytania skierowane do sądu drogą elektroniczną, inne niż te, o których mowa w § 98, podpisane:
1) 122
 za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP, należy udzielić informacji drogą elektroniczną, tak jak na zapytanie złożone drogą pisemną, z podpisem własnoręcznym; § 98 ust. 2 stosuje się;
2)
innym rodzajem podpisu elektronicznego, niż określony w pkt 1, należy udzielić informacji w zakresie zgodnym z przepisami § 97 ust. 1-5, chyba że istnieje pewność co do tożsamości osoby zwracającej się z zapytaniem z określonego adresu poczty elektronicznej.
§  100.  [Wydanie dokumentu lub przedmiotu w toku postępowania i po jego zakończeniu]
1. 
W toku postępowania można wydać stronie lub innej uprawnionej osobie złożony przez nią dokument lub przedmiot tylko na zarządzenie przewodniczącego składu orzekającego lub sędziego sprawozdawcy.
2.  123
 Po prawomocnym zakończeniu postępowania w sprawie wydanie dokumentu lub przedmiotu następuje na zarządzenie przewodniczącego wydziału. Przewodniczący wydziału może upoważnić kierownika sekretariatu do wydawania dokumentów prywatnych i urzędowych.
3. 
Wydanie dokumentu następuje po sporządzeniu i włączeniu do akt kopii dokumentu, uwierzytelnionej przez pracownika sekretariatu jako zgodnej z wydanym dokumentem.
§  101.  [Włączenie do akt sprawy i wydawanie weksli, czeków, warrantów i rewersów]
1. 
Weksle, czeki, warranty i rewersy, na podstawie których został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym po zakończeniu postępowania, na zarządzenie przewodniczącego wydziału, podlegają włączeniu do akt sprawy, po uprzednim umieszczeniu na nich adnotacji określającej sąd, w którym toczyło się postępowanie, sygnaturę akt sprawy, z której je wydano, datę i sposób zakończenia postępowania. Dokumenty te przechowywane są w aktach w zabezpieczonej kopercie z adnotacją o jej zawartości i oznaczonej kolejnym numerem strony.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, mogą być wydane po prawomocnym zakończeniu postępowania wyłącznie z adnotacją określającą sąd, w którym toczyło się postępowanie, sygnaturę akt sprawy, z której je wydano, datę i sposób zakończenia postępowania.
§  102.  124 [Wydawanie odpisów dokumentów znajdujących się w aktach rejestrowych]
 Sąd rejestrowy wydaje w zakresie określonym w art. 10 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 687, 996 i 1579), zwanej dalej "ustawą o K.R.S.", po uiszczeniu opłaty kancelaryjnej, kopie lub poświadczone odpisy dokumentów znajdujących się w aktach rejestrowych.
§  103.  [Udostępnianie akt w celu przejrzenia lub utrwalenia ich obrazu]
1. 
Udostępnienie akt i zawartych w nich dokumentów w celu przejrzenia lub samodzielnego utrwalenia ich obrazu, a także wydanie przedmiotów lub dokumentów złożonych w sprawie albo wydanie dokumentów na podstawie akt stronie lub uczestnikowi postępowania nieprocesowego może nastąpić po wykazaniu przez nich tożsamości, a co do innych osób - po wykazaniu ponadto istnienia uprawnienia wynikającego z przepisów prawa.
2. 
Przeglądanie akt spraw oraz samodzielne utrwalanie ich obrazu odbywa się w obecności pracownika sądowego, a akt, do których złożono testament, pod jego kontrolą.
§  104.  [Udostępnianie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z posiedzenia, rozprawy lub innej czynności procesowej]
1. 
Zapoznanie się przez stronę lub uczestnika postępowania nieprocesowego z zapisem dźwięku albo obrazu i dźwięku z posiedzenia, rozprawy lub innej czynności procesowej może nastąpić w siedzibie sądu w przeznaczonym do tego pomieszczeniu po wykazaniu przez nich tożsamości, a co do innych osób - po wykazaniu ponadto istnienia uprawnienia wynikającego z przepisów prawa. Niedopuszczalne jest samodzielne kopiowanie tego zapisu.
2. 
Na wniosek strony lub uczestnika postępowania nieprocesowego lub ich przedstawiciela albo pełnomocnika sąd wydaje, stosownie do przepisów postępowania sądowego, zapis bądź kopię zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku za pomocą systemu teleinformatycznego albo na nośniku danych, chyba że przepisy postępowania sądowego stanowią inaczej. Jeżeli zostały sporządzone adnotacje, zapis wydaje się wraz z adnotacjami.
3. 
Wydanie kopii zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku następuje po uiszczeniu opłaty, chyba że według przepisów postępowania sądowego czynność ta nie podlega opłacie, albo wnioskodawca został zwolniony od obowiązku jej uiszczenia.
§  105.  [Udostępnianie akt w wydziałach prowadzących rejestry sądowe oraz akt ksiąg wieczystych]
1. 
Ograniczenia w udostępnianiu akt nie mają zastosowania w wydziałach prowadzących rejestry sądowe w odniesieniu do akt tych spraw, do których powszechną dostępność regulują odrębne przepisy.
2. 
Udostępnianie akt ksiąg wieczystych regulują przepisy działu IV rozdziału 8.
§  106.  [Udostępnianie danych drogą elektroniczną]
1. 
Prezes sądu może zarządzić udostępnienie danych o sprawie, treści protokołów oraz pism sądowych i procesowych stronom lub uczestnikom postępowania nieprocesowego i ich przedstawicielom lub pełnomocnikom za pośrednictwem kont w systemie teleinformatycznym.
2. 
Po uwierzytelnieniu na koncie strona lub uczestnik postępowania nieprocesowego lub ich przedstawiciel albo pełnomocnik uzyskują dostęp do danych o sprawie.
3. 
Strona, jej przedstawiciel lub pełnomocnik mogą za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 1, za zgodą prezesa sądu, udzielić dostępu do danych o sprawie innym osobom posiadającym konta w tym systemie, o ile tym osobom przysługuje uprawnienie do ich przeglądania. Dostęp jest ograniczony do przeglądania danych o sprawie.
4. 
Strona, a także jej przedstawiciel lub pełnomocnik pozbawiają osoby, o których mowa w ust. 3, udzielonego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 1, dostępu do danych o sprawie, jeśli tym osobom przestało przysługiwać uprawnienie do ich przeglądania.
§  107.  [Przesyłanie akt sprawy lub akt ksiąg wieczystych uprawnionym organom lub instytucjom]
1. 
Akta sprawy lub akta księgi wieczystej przesyła się upoważnionym do otrzymania akt z mocy odrębnych przepisów organom lub instytucjom. Akta spraw w toku przesyła się, jeżeli pozwala na to bieg sprawy, po podjęciu niezbędnych czynności.
1a.  125
 Akta spraw zakończonych udostępnia się organom, o których mowa w art. 89 § 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, w tym prokuratorowi wykonującemu czynności związane z wniesieniem skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego.
2.  126
 Przepisów ust. 1 i 1a nie stosuje się do akt rejestrowych.
2a.  127
 Akta sprawy zakończonej przesyła się organom lub instytucjom, o których mowa w ust. 1 i 1a, niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni, z zastrzeżeniem ust. 2b i 2c.
2b.  128
 W przypadku gdy akta sprawy zakończonej zostały udostępnione podmiotowi, o którym mowa w ust. 5 lub 6, a o udostępnienie tych akt wystąpiły organ lub instytucja, o których mowa w ust. 1 lub 1a, przewodniczący wydziału zwraca się do tego podmiotu o niezwłoczny zwrot akt.
2c.  129
 W przypadku gdy o udostępnienie akt sprawy zakończonej wystąpiło więcej organów lub instytucji, o których mowa w ust. 1 i 1a, niż jeden lub jedna, akta przesyła się tym organom lub instytucjom według kolejności wpływu ich wystąpień do sądu, chyba że istnieje uzasadniona potrzeba przesłania akt z pominięciem tej kolejności.
2d.  130
 W razie niemożności niezwłocznego udostępnienia akt sprawy zakończonej organowi lub instytucji, o których mowa w ust. 1 i 1a, z powodu wskazanego w ust. 2b informuje się o tym ten organ lub tę instytucję, wskazując przewidywany termin ich udostępnienia.
2e.  131
 W przypadku, o którym mowa w ust. 2c, udostępniając akta sprawy zakończonej, informuje się organ lub instytucję o wystąpieniach innych organów lub instytucji, którym akta będą udostępniane w dalszej kolejności. Zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy wystąpienie innego organu lub innej instytucji wpłynie do sądu po udostępnieniu akt.
3. 
W razie gdy bieg sprawy nie pozwala na przesłanie akt, można przesłać odpisy dokumentów wskazanych przez organ zwracający się o ich nadesłanie.
4. 
Zarządzając przesłanie akt sprawy niezakończonej, potrzebnych w celach dowodowych w innej sprawie, przewodniczący wydziału określa termin zwrotu akt, uwzględniając czas potrzebny do dokonania odpowiednich czynności przez organ wzywający.
5.  132
 Akta spraw zakończonych mogą być udostępniane jednostkom organizacyjnym prowadzącym działalność naukową lub badawczo-rozwojową.
6. 
Akta spraw zakończonych mogą być udostępniane Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury dla celów dydaktycznych.
6a.  133
 Zarządzając przesłanie akt sprawy zakończonej, przewodniczący wydziału określa termin zwrotu akt, z uwzględnieniem czasu potrzebnego do dokonania odpowiednich czynności przez organ zwracający się o udostępnienie akt. Termin zwrotu akt w uzasadnionych wypadkach może zostać wydłużony.
7. 
Akta księgi wieczystej należy zwrócić do sądu w terminie nieprzekraczającym miesiąca.
8.  134
 Termin określony w ust. 7 nie dotyczy przypadku przesłania akt księgi wieczystej do sądu okręgowego w celu rozpoznania środka odwoławczego lub do Sądu Najwyższego w związku z rozpoznawaniem skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, skargi nadzwyczajnej lub wniosku o unieważnienie prawomocnego orzeczenia, o którym mowa w art. 96 § 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym.
§  108.  [Dostęp do akt sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym]
1. 
W elektronicznym postępowaniu upominawczym sąd odwoławczy uzyskuje dostęp do akt sprawy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego to postępowanie wraz z przekazaniem środka odwoławczego.
2. 
W razie konieczności udostępnienia akt sprawy innym upoważnionym podmiotom, sąd prowadzący elektroniczne postępowanie upominawcze przesyła im wytworzony przez system teleinformatyczny kod, umożliwiający uzyskanie dostępu do akt sprawy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
3. 
Pomocniczy zbiór dokumentów znajdujący się w sądzie prowadzącym elektroniczne postępowanie upominawcze, w przypadkach wskazanych w ust. 1 i 2, przesyła się na żądanie.
§  109.  [Dostęp sądu do zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku w razie przekazania sprawy]
1. 
W razie przekazania sprawy innemu sądowi, sąd ten otrzymuje dostęp do protokołu z posiedzenia jawnego lub rozprawy sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, za pomocą systemu teleinformatycznego, o którym mowa w § 106 ust. 1, wraz z informacją o przekazaniu sprawy albo też otrzymuje zapis protokołu na informatycznym nośniku danych.
2. 
W razie przekazania innemu sądowi sprawy, w której przebieg rozprawy był utrwalany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, sąd ten może otrzymać dostęp do zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku, za pomocą systemu teleinformatycznego, o którym mowa w § 106 ust. 1, wraz z informacją o przekazaniu sprawy.
§  110.  [Przesłanie akt do innego sądu, zakładu karnego lub aresztu śledczego]
1. 
Na wniosek osób uprawnionych przewodniczący wydziału może zarządzić przesłanie akt do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania tych osób w celu ułatwienia im przejrzenia akt i sporządzenia z nich odpisów.
2. 
Jeżeli osoba uprawniona do przejrzenia akt jest pozbawiona wolności, przewodniczący wydziału może zarządzić, na jej wniosek, przesłanie akt do zakładu karnego lub aresztu śledczego, chyba że szczególne względy przemawiają za umożliwieniem tej osobie przejrzenia akt w sekretariacie.
3. 
Przeglądanie akt w zakładzie karnym lub areszcie śledczym odbywa się w oddzielnym pomieszczeniu pod nadzorem funkcjonariusza Służby Więziennej.
4. 
Przewodniczący posiedzenia lub rozprawy może zarządzić wydanie lub przesłanie akt biegłemu, jeżeli wymagają tego okoliczności sprawy i wyznacza termin zwrotu akt, wskazując jednocześnie termin zwrotu akt.
5. 
W przypadku protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk osobom uprawnionym udostępnia się zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku przy użyciu urządzenia służącego do odtworzenia zapisu, za pomocą konta w systemie teleinformatycznym albo na informatycznym nośniku danych.
6. 
Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy przebieg rozprawy jest utrwalany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk.
§  111.  [Przedstawienie akt sądowi odwoławczemu; dostęp sądu odwoławczego i Sądu najwyższego do zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku]
1. 
Przedstawienia akt sądowi odwoławczemu na skutek wniesionego środka odwoławczego dokonuje się niezwłocznie po skutecznym doręczeniu środka odwoławczego stronie przeciwnej lub pozostałym uczestnikom postępowania nieprocesowego, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Równocześnie z przedstawieniem akt sądowi odwoławczemu sąd pierwszej instancji przesyła wersję elektroniczną uzasadnienia wydanego orzeczenia.
2. 
W przypadku utrwalenia przebiegu posiedzenia jawnego lub rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk sąd odwoławczy oraz Sąd Najwyższy uzyskują dostęp do zapisu za pomocą systemu teleinformatycznego, o którym mowa w § 106 ust. 1, lub na informatycznym nośniku danych.
3. 
Sąd odwoławczy może zwrócić akta sprawy sądowi pierwszej instancji w celu sporządzenia odpisów protokołów lub innych dokumentów znajdujących się w aktach, jeżeli są one nieczytelne, dołączenia do akt brakujących dokumentów, w szczególności zwrotnych potwierdzeń doręczenia pism sądowych lub odpisów orzeczeń, oraz załączników.
§  112.  [Zwrot akt]
Zwrot akt następuje na podstawie zarządzenia przewodniczącego wydziału odwoławczego lub postanowienia sądu orzekającego w drugiej instancji. Zwracając akta sąd odwoławczy przekazuje sądowi pierwszej instancji wersję elektroniczną wydanego orzeczenia wraz z uzasadnieniem.
§  113.  [Wynoszenie akt poza siedzibę sądu]
1. 
Poza przypadkami określonymi w § 107 i § 110, akta spraw sądowych oraz akta ksiąg wieczystych nie powinny być wynoszone poza siedzibę sądu. Akta ksiąg wieczystych prowadzonych w wydziale zamiejscowym nie powinny być wynoszone poza siedzibę wydziału zamiejscowego.
2. 
Sędzia sprawozdawca, za zgodą przewodniczącego wydziału, może wynieść akta sądowe poza siedzibę sądu, informując o tym fakcie kierownika sekretariatu.
§  114.  [Doręczenie Komisji Europejskiej orzeczeń w sprawach o naruszenie unijnych reguł konkurencji]
1. 
W sprawach, o których mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu (Dz. Urz. UE L z 2003 r. Nr 1, str. 1, z 2004 r. Nr 68, str. 1 oraz z 2006 r. Nr 269, str. 1), sąd z urzędu doręcza Komisji Europejskiej wydane w takich sprawach orzeczenia kończące postępowanie.
2. 
Orzeczenie, łącznie z uzasadnieniem, jeżeli zostało sporządzone, doręcza Komisji Europejskiej niezwłocznie sąd, który je wydał. Sąd drugiej instancji doręcza w ten sposób także orzeczenie Sądu Najwyższego, wydane na skutek skargi kasacyjnej od zaskarżonego orzeczenia.
3. 
Minister Sprawiedliwości na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości udostępnia aktualne dane adresowe właściwej agendy Komisji Europejskiej, której należy przesyłać orzeczenia wskazane w ust. 1.

Pomoc sądowa

§  115.  [Wskazanie wydziału sądu do wykonania czynności z zakresu pomocy sądowej]
Jeżeli w sądzie wezwanym nie utworzono wydziału rozpoznającego sprawy takie, jak sprawa, której dotyczy czynność z zakresu pomocy sądowej, czynność ta wykonywana jest przez wydział wskazany przez prezesa sądu.
§  116.  [Treść i podpisanie odezwy; dołączenie odpisów dokumentów; złożenie zaliczki]
1. 
We wniosku lub zleceniu przeprowadzenia dowodu lub dokonania innej czynności przez sąd wezwany, zwanych dalej "odezwą" należy dokładnie określić, jakie czynności mają być dokonane, oznaczyć wyczerpująco fakty i okoliczności podlegające stwierdzeniu przez poszczególne osoby, a w razie potrzeby - przytoczyć fakty i okoliczności, na które należy zwrócić szczególną uwagę. W odezwie należy również wskazać adresy osób, które mają być przesłuchane lub zawiadomione o terminie czynności i podać, które z osób mają być przesłuchane po odebraniu przyrzeczenia.
2. 
Odezwę podpisuje przewodniczący posiedzenia lub rozprawy.
3. 
Do odezwy dołącza się w razie potrzeby odpisy dokumentów z akt sprawy; akta w całości lub w części dołącza się tylko w razie konieczności i jeżeli nie wstrzyma to biegu postępowania.
4. 
Jeżeli wykonanie czynności zależne jest od uiszczenia zaliczki, sąd wzywający żąda od strony lub uczestnika postępowania nieprocesowego złożenia zaliczki i przekazuje ją sądowi wezwanemu równocześnie z odezwą, chyba że względy ekonomii postępowania przemawiają za tym, aby do złożenia zaliczki wezwał stronę lub uczestnika postępowania nieprocesowego bezpośrednio sąd wezwany. W odezwie należy podać wysokość przekazanej zaliczki.
§  117.  [Przesłanie odezwy drogą elektroniczną]
1. 
Odezwa może być przesłana również drogą elektroniczną. W takim przypadku nie stosuje się wymogu przesłania odezwy z własnoręcznym podpisem przewodniczącego posiedzenia lub rozprawy.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, odezwa jest przesyłana za pomocą systemów teleinformatycznych, w szczególności za pomocą służbowych adresów poczty elektronicznej poszczególnych sądów z oznaczeniem domeny "gov.pl" i wskazaniem sądów.
3. 
Jeżeli pomoc sądowa wykonywana jest na wezwanie sądu prowadzącego elektroniczne postępowanie upominawcze, prośba o jej udzielenie przesyłana jest właściwemu sądowi drogą elektroniczną.
§  118.  [Niedopuszczalność zlecenia przeprowadzenia dowodu innemu sądowi]
1. 
Jeżeli odległość od miejsca zamieszkania świadka jest mniejsza do siedziby sądu orzekającego niż do siedziby sądu, w którego okręgu świadek zamieszkuje, zlecenie przeprowadzenia dowodu temu sądowi nie jest dopuszczalne, chyba że uzasadniają to szczególne warunki komunikacyjne.
2. 
Nie należy także zwracać się o przesłuchanie świadków do innego sądu, jeżeli odległość między miejscem ich zamieszkania a siedzibą sądu orzekającego nie przekracza 50 km, chyba że równocześnie świadkowie mają być obecni w czasie oględzin lub też nie mogą się stawić w siedzibie sądu orzekającego z powodu przeszkód trudnych do usunięcia.
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do przesłuchania stron, uczestników postępowania nieprocesowego i biegłych.
§  119.  [Związanie sądu odezwą; przesłanie odezwy sądowi właściwemu; wypłata zaliczek na wydatki]
1. 
Zlecenie przeprowadzenia dowodu wiąże sąd wezwany. Jeżeli jednak odezwa nie czyni zadość warunkom przewidzianym w § 116 i gdy wskutek tego udzielenie pomocy sądowej nie jest możliwe, sąd wezwany zwraca ją sądowi wzywającemu w celu uzupełnienia.
2. 
Jeżeli zlecenie przeprowadzenia dowodu zostało wydane z naruszeniem warunków określonych w § 118, sąd wezwany, przesyłając swoje akta sądowi wzywającemu po wykonaniu zlecenia, zawiadamia prezesa tego sądu o stwierdzonym uchybieniu.
3. 
Odezwę, skierowaną omyłkowo do sądu miejscowo niewłaściwego, sąd wezwany przekazuje sądowi właściwemu i zawiadamia o tym sąd wzywający.
4. 
Jeżeli sąd wezwany przyznał osobom biorącym udział w postępowaniu wynagrodzenie lub zwrot kosztów podróży, wypłaca je z zaliczki na wydatki. W razie braku zaliczki - wypłata następuje ze środków budżetowych Skarbu Państwa, a wezwanie sądu wzywającego o zwrot tych wydatków dołącza się do akt sprawy.
§  120.  [Niezwłoczne wykonanie odezwy]
Odezwę wykonuje się niezwłocznie.
§  121.  [Ustalenie przez sąd aktualnego adresu osoby]
1. 
W sprawach:
1)
karnych i o wykroczenia,
2)
o roszczenia alimentacyjne, o ustalenie pochodzenia dziecka i roszczenia z tym związane,
3)
z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego niewymienionych w pkt 2, w których postępowanie może być wszczęte z urzędu,
4)
nieletnich,
5)
o ochronę zdrowia psychicznego, w których postępowanie może być wszczęte z urzędu;
6)
w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i psychotropowych,
7)
o roszczenia pracowników z zakresu prawa pracy oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych

- sąd wezwany w razie otrzymania wiadomości, że osoba, która ma być przesłuchana, nie mieszka pod wskazanym adresem, podejmuje czynności celem ustalenia aktualnego adresu tej osoby.

2. 
Czynności, o których mowa w ust. 1, polegają w szczególności na:
1)
uzyskaniu danych z rejestru PESEL;
2)
zwróceniu się do Krajowego Rejestru Karnego lub Centralnego Zarządu Służby Więziennej o udzielenie informacji czy osoba, która ma być przesłuchana, przebywa w areszcie śledczym lub w zakładzie karnym;
3)
zwróceniu się do właściwego terenowo organu do spraw ewidencji ludności lub Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w przypadku niemożności uzyskania danych w sposób określony w pkt 1.
3. 
W razie stwierdzenia, że osoba, która ma być przesłuchana, przebywa w okręgu innego sądu, odezwę przesyła się sądowi właściwemu według miejsca pobytu tej osoby, zawiadamiając o tym sąd wzywający.
§  122.  [Ściągnięcie kar o charakterze pieniężnym przez sąd wezwany]
Ściągnięcie kar o charakterze pieniężnym nałożonych przez sąd wezwany należy do tego sądu. W tym celu sąd wezwany wyłącza postanowienie o nałożeniu kary z akt i czyni o tym wzmiankę w aktach.
§  123.  135
 (uchylony).
§  124.  136
 (uchylony).
24 § 43 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
25 § 43 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
26 § 43 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
27 § 43 ust. 10:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.

28 § 43 ust. 12a:

- dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.

29 § 43 ust. 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
30 § 43 ust. 13a:

- dodany przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.

31 § 43 ust. 13b dodany przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
32 § 43a dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
33 § 43a ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
34 § 43a ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
35 § 43a ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
36 § 43a ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.

37 § 43a ust. 5a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
38 § 43a ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
39 § 43a ust. 6a dodany przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
40 § 44 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
41 § 45:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

42 § 45 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.

43 § 45 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
44 § 46 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
45 § 46 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. a rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
46 § 46 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
47 § 46 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 11 lit. c rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
48 § 46 ust. 2b dodany przez § 1 pkt 11 lit. c rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
49 § 46 ust. 2c dodany przez § 1 pkt 11 lit. c rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
50 § 46 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. d rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

51 § 46 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. d rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
52 § 46 ust. 4a:

- dodany przez § 1 pkt 11 lit. e rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

53 § 46 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. f rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

54 § 46 ust. 5a:

- dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2070) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. d rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

55 § 46 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. g rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
56 § 47:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2070) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

57 § 47 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
58 § 47 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
59 § 48 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
60 § 48 ust. 1 pkt 2 lit. b:

- zmieniona przez § 1 pkt 13 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

61 § 48 ust. 1 pkt 2 lit. c zmieniona przez § 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
62 § 48 ust. 1 pkt 2 lit. d:

- zmieniona przez § 1 pkt 13 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

63 § 48 ust. 1 pkt 2 lit. f:

- zmieniona przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2070) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2016 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

64 § 48 ust. 1 pkt 2 lit. g:

- zmieniona przez § 1 pkt 13 lit. a tiret trzecie rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.

65 § 48 ust. 1 pkt 2 lit. h dodana przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
66 § 48 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
67 § 48 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 13 lit. b rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
68 § 48 ust. 2a uchylony przez § 1 pkt 13 lit. b rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
69 § 48 ust. 2b uchylony przez § 1 pkt 13 lit. b rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
70 § 48 ust. 2c uchylony przez § 1 pkt 13 lit. b rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
71 § 48 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 13 lit. c rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
72 § 49 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
73 § 49 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
74 § 50 uchylony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
75 § 50a dodany przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
76 § 50b dodany przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
77 § 51 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
78 § 51 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
79 § 51 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.

80 § 51 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
81 § 51 ust. 5:

- dodany przez § 1 pkt 10 lit. c rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.

82 § 52 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
83 § 52 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
84 § 52 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
85 § 52 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
86 § 52a:

- dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.

87 § 52b dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
88 § 52b ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
89 § 52c dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
90 § 52c ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
91 § 52c ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
92 § 52c ust. 9a dodany przez § 1 pkt 8 lit. c rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
93 § 52c ust. 9b dodany przez § 1 pkt 8 lit. c rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
94 § 52c ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. d rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
95 § 52d dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
96 § 52d ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
97 § 52e dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2018 r. (Dz.U.2019.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 stycznia 2019 r.
98 § 54 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
99 § 54 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
100 § 54 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 15 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
101 § 56 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

102 § 56 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
103 § 57 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 20 lit. a rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
104 § 57 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 20 lit. b rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
105 § 57 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 20 lit. b rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
106 § 58 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
107 § 59 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
108 § 60 uchylony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
109 § 60a uchylony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
110 § 61 ust. 1a:

- dodany przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.

111 § 65 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
112 § 65 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
113 § 65 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
114 § 66 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
115 § 84 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2016 r. (Dz.U.2016.517) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 kwietnia 2016 r.
116 § 91 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2016 r. (Dz.U.2016.517) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 kwietnia 2016 r.
117 § 91 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2016 r. (Dz.U.2016.517) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 kwietnia 2016 r.
118 § 95 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 18 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
119 § 95 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 18 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
120 § 95 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 18 lit. c rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
121 § 98 ust. 1 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1527) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2017 r.

122 § 99 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1527) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2017 r.

123 § 100 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
124 § 102 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2070) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2016 r.
125 § 107 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 19 lit. a rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
126 § 107 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. b rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
127 § 107 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 19 lit. c rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
128 § 107 ust. 2b dodany przez § 1 pkt 19 lit. c rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
129 § 107 ust. 2c dodany przez § 1 pkt 19 lit. c rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
130 § 107 ust. 2d dodany przez § 1 pkt 19 lit. c rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
131 § 107 ust. 2e dodany przez § 1 pkt 19 lit. c rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
132 § 107 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
133 § 107 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 19 lit. d rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
134 § 107 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. e rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
135 § 123 uchylony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.
136 § 124 uchylony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2481) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2018 r.