Rozdział 3 - Przygotowanie posiedzenia lub rozprawy - Regulamin urzędowania sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.2316

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 2019 r.

Rozdział  3

Przygotowanie posiedzenia lub rozprawy

§  62.  [Posiedzenie organizacyjne; ustalanie wszystkich terminów posiedzeń lub rozpraw w danej sprawie]
1. 
Planując przebieg czynności zmierzających do rozpoznania sprawy w miarę potrzeby wyznacza się posiedzenie organizacyjne w celu ustalenia ze stronami, uczestnikami postępowania nieprocesowego i ich pełnomocnikami oraz obrońcami terminów posiedzeń i rozpraw, na których sprawa ma być rozpoznana.
2. 
Jeżeli rozpoznanie sprawy wymaga więcej niż jednego terminu posiedzenia jawnego lub rozprawy, przewodniczący wyznacza w miarę możliwości od razu wszystkie terminy posiedzeń lub rozpraw, planując je, o ile nie ma ku temu przeszkód, w kolejnych dniach sesyjnych. W razie odbycia posiedzenia organizacyjnego terminy te powinny być w miarę możliwości uzgodnione na tym posiedzeniu.
3. 
Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, są obowiązkowe w wypadku wskazanym w art. 349 § 1 K.p.k.
§  63.  [Pozostawienie wolnych terminów dni sesyjnych]
1. 
Wyznaczając nowe sprawy na rozprawę lub posiedzenie jawne, przewodniczący powinien pozostawiać wolne terminy dni sesyjnych umożliwiające odraczanie lub przerwanie rozprawy w sprawach już rozpoczętych na terminy nie dłuższe niż 3 miesiące pomiędzy rozprawą odbytą, a odroczoną lub przerwaną.
2. 
Postępując zgodnie z zasadą wskazaną w ust. 1, przewodniczący wyznacza sprawy nowe nawet z wyprzedzeniem dłuższym niż 3 miesiące, jeżeli wymaga tego pozostawienie terminów w celu umożliwienia prowadzenia spraw już rozpoczętych.
§  64.  [Wyznaczenie posiedzenia lub rozprawy poza budynkiem sądu]
O wyznaczeniu posiedzenia lub rozprawy poza budynkiem sądu zawiadamia się prezesa sądu, z wyjątkiem przypadku, gdy posiedzenie wyznacza się w celu przeprowadzenia dowodu z oględzin lub przesłuchania osoby, która nie może stawić się w sądzie.
§  65.  [Stół sędziowski i godło państwowe na sali rozpraw]
1.  111
 W pomieszczeniu, w którym ma się odbywać posiedzenie jawne lub rozprawa, w miarę możliwości przygotowuje się stół sędziowski i zawiesza się godło państwowe.
2.  112
 Na stole sędziowskim, o którym mowa w ust. 1, umieszcza się przed każdym członkiem składu orzekającego, w miejscu widocznym dla stron i uczestników postępowania oraz zgromadzonej publiczności, identyfikator ze wskazaniem odnośnie do sędziego, asesora sądowego lub ławnika odpowiednio "sędzia", "asesor sądowy" albo "ławnik" oraz podaniem ich imion i nazwisk.
3.  113
 Szczegółowy opis identyfikatora, o którym mowa w ust. 2, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  66.  [Wyznaczenie dnia i godziny rozpoczęcia posiedzenia lub rozprawy]
1. 
Dla każdej sprawy wyznaczonej na posiedzenie lub rozprawę wyznacza się godzinę rozpoczęcia, uwzględniając czas przeznaczony na rozpoznanie spraw poprzedzających, warunki komunikacyjne, w tym dostępność środków komunikacji, z której korzystają osoby zamieszkałe poza siedzibą sądu oraz możliwość ich dotarcia do sądu na wyznaczoną godzinę, a także określa się planowaną godzinę zakończenia posiedzenia lub rozprawy.
2.  114
 W sprawach karnych o przestępstwa przed sądem pierwszej instancji, wyznaczając termin posiedzenia lub rozprawy, należy, w miarę możliwości, uwzględnić udział prokuratora wskazanego jako referent sprawy w przypadku, jeżeli postępowanie przygotowawcze zakończyło się w formie śledztwa, oraz udział pozostałych stron, ich obrońców i pełnomocników.
3. 
Sprawy z udziałem prokuratora (oskarżyciela publicznego) oraz sprawy, w których występują te same osoby, należy w miarę możliwości wyznaczać na ten sam dzień i w następującej po sobie kolejności.
§  67.  [Zawiadomienie ławników o terminie posiedzenia lub rozprawy; nieusprawiedliwione nieprzybycie ławnika na posiedzenie lub rozprawę]
1. 
Ławników zawiadamia się o terminie posiedzenia lub rozprawy co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem lub rozprawą, a tylko wyjątkowo w terminie krótszym, jednocześnie zawiadamiając pracodawcę zatrudniającego ławnika.
2. 
O każdym przypadku nieusprawiedliwionego nieprzybycia ławnika na posiedzenie lub rozprawę przewodniczący składu orzekającego zawiadamia w terminie 3 dni prezesa sądu, a nadto może zawiadomić radę ławniczą.
§  68.  [Karty wstępu na salę rozpraw]
W razie przewidywanego przybycia licznej publiczności, prezes sądu może zarządzić wydanie kart wstępu na salę rozpraw. W miarę możliwości wyznacza również odpowiednio dużą salę rozpraw, a także miejsce dla przedstawicieli prasy i innych środków masowego przekazu.
111 § 65 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
112 § 65 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
113 § 65 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2018 r.
114 § 66 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.