Rozdział 2 - Przetwarzanie danych daktyloskopijnych - Przetwarzanie danych biometrycznych Systemu Informacyjnego Schengen.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.423

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 marca 2023 r.

Rozdział  2

Przetwarzanie danych daktyloskopijnych

§  3. 
1. 
Organ, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym, zwanej dalej "ustawą", w zakresie swoich ustawowych uprawnień, pobiera dane daktyloskopijne od osób, o których mowa w art. 21h ust. 2 pkt 1 lit. a-g ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 171, z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2023 r. poz. 185, 240, 289 i 347), zwanej dalej "ustawą o Policji", na potrzeby wprowadzenia tych danych do SIS, wykorzystując w tym celu karty daktyloskopijne, których wzory określają przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 20 ust. 1o ustawy o Policji.
2. 
Organ, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, w zakresie swoich ustawowych uprawnień zabezpiecza dane daktyloskopijne, o których mowa w art. 21h ust. 2 pkt 1 lit. h oraz i ustawy o Policji, na potrzeby wprowadzenia tych danych do SIS.
3. 
Przed wprowadzeniem do SIS danych daktyloskopijnych organ, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, wyszukuje je w SIS.
4. 
Pobrane lub zabezpieczone dane daktyloskopijne, o których mowa w ust. 1 i 2, organ, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, przekształca do właściwego formatu NIST i wprowadza do SIS.
5. 
W przypadku braku możliwości przekształcenia we własnym zakresie danych daktyloskopijnych, o których mowa w ust. 1 i 2, do właściwego formatu NIST organ, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, przekazuje te dane do organu posiadającego taką możliwość w celu ich przekształcenia do właściwego formatu NIST, a następnie wprowadza je do SIS.
§  4. 
W celu wprowadzenia do SIS danych daktyloskopijnych przetwarzanych w zbiorach danych daktyloskopijnych, o których mowa w art. 21h ust. 1 ustawy o Policji, organ, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, zwraca się w postaci pisemnej lub elektronicznej do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, zwanego dalej "CLKP", o przekazanie danych daktyloskopijnych we właściwym formacie NIST.
§  5. 
Organ, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, pobiera dane daktyloskopijne na potrzeby potwierdzenia lub ustalenia tożsamości osoby, a następnie wykorzystuje te dane do wyszukania w SIS. Przepis § 3 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
W przypadku uzyskania przez organ, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, informacji dotyczących jakości przetwarzanych danych daktyloskopijnych, udostępnionych przez CLKP, organ ten prowadzi konsultacje z CLKP, w celu wyjaśnienia i sprostowania ewentualnych rozbieżności dotyczących jakości tych danych.