Rozdział 4 - Przetarg ustny - Przeprowadzanie przetargów na nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Nieruchomości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.2382

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 grudnia 2019 r.

Rozdział  4

Przetarg ustny

§  20. 
Organizator przetargu informuje o:
1)
prawach i obowiązkach stron, w tym:
a)
zobowiązaniach mających wpływ na wynik przetargu, o których mowa w art. 61 ust. 2 pkt 2 ustawy,
b)
zobowiązaniach nabywcy nieruchomości wynikających z kryteriów oceny ofert, o których mowa w art. 54 ust. 2 ustawy, mających wpływ na wynik przetargu,
c)
obowiązku przedkładania Prezesowi KZN informacji, o której mowa w art. 101 ust. 1 ustawy;
2)
numerze rachunku bankowego właściwego do wniesienia wadium;
3)
skutkach uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości lub oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej;
4)
przysługującym komisji przetargowej prawie zamknięcia przetargu bez wybrania ofert;
5)
przysługującym ministrowi prawie unieważnienia przetargu w wyniku rozpatrzenia skargi na czynności przetargowe.
§  21. 
1. 
Przewodniczący komisji przetargowej otwiera przetarg, przekazując jego uczestnikom informacje, o których mowa w art. 54 ust. 1 pkt 3-11 i ust. 2 ustawy, oraz podaje do wiadomości listę uczestników przetargu, którzy wnieśli wadium oraz zostali dopuszczeni do przetargu.
2. 
Przewodniczący komisji przetargowej informuje uczestników przetargu, że po trzecim wywołaniu najwyższej zaoferowanej ceny dalsze postąpienia nie zostaną przyjęte.
3. 
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
4. 
Uczestnicy przetargu zgłaszają ustnie kolejne postąpienia, dopóki mimo trzykrotnego wywołania nie ma dalszych postąpień.
5. 
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik przetargu zaoferował co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
6. 
Po ustaniu zgłaszania postąpień przewodniczący komisji przetargowej wywołuje trzykrotnie ostatnią, najwyższą cenę i zamyka przetarg, a następnie ogłasza wynik przetargu ustnego, wskazując uczestnika przetargu, który wygrał przetarg.