Oddział 1 - Przewóz drogami kołowemi. - Przepisy wykonawcze do prawa celnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.90.820

Akt utracił moc
Wersja od: 5 października 1956 r.

1.

Przewóz drogami kołowemi.

§  130.
1)
Ograniczenia co do czasu oraz zakresu odprawy celnej w ruchu osobowym i towarowym przez granicę celną drogami kołowemi, przy których istnieją urzędy celne II klasy, zawierają §§ 5 i 20.
2)
Na zawodowy lub zarobkowy przewóz samochodami osób i towarów przez granicę celną drogami kołowemi jest wymagana zgoda Ministra Skarbu (art. 75), niezależnie od pozwoleń lub koncesyj wymaganych na podstawie innych przepisów.
§  131.
1)
Na towary przewożone przez granicę celną drogami kołowemi przewoźnik powinien przedstawić urzędowi celnemu pisemne oznajmienie o przywozie towarów według wzoru Nr. 15, niezależnie od deklaracji celnej nadawcy (§ 32).
2)
Oznajmienie wymienione w ust. 1 nie jest wymagane dla towarów:
a)
przewożonych przez podróżnych dla własnego użytku;
b)
przewożonych przez mieszkańców granicznego pasa celnego dla własnego użytku lub drobnego handlu;
c)
przewożonych przez właścicieli gospodarstw, przeciętych granicą celną, w myśl przepisów o ułatwieniach w małym ruchu granicznym.
§  132.
1)
Przekazywanie towarów drogami kołowemi odbywać się może za listami konwojowemi (§§ 105 - 109) tylko przez upoważnione do tego urzędy celne, których uprawnienia pod tym względem ogłasza się w Monitorze Polskim (§ 5 ust. 13). W poszczególnych przypadkach Dyrekcja Ceł może zezwolić na przekazanie towarów za listem konwojowym przez urząd celny nieposiadający ogólnego uprawnienia do tego rodzaju przekazywania.
2)
Przekazywanie drogami kołowemi za listami przekazowemi dopuszczalne jest za pozwoleniem Ministerstwa Skarbu tylko w przypadkach zaprowadzenia regularnej komunikacji na drogach, przy których znajdują się urzędy celne. W poszczególnych wyjątkowych przypadkach zezwolenia na przekazanie drogą kołową za listem przekazowym udziela Dyrekcja Ceł.
3)
Dyrekcje Ceł mogą zezwalać na przewóz towarów celnych z jednego urzędu celnego do innego urzędu celnego pod konwojem funkcjonarjuszów celnych. Przewóz taki odbywa się na wniosek i odpowiedzialność strony i zasadniczo pod zamknięciem celnem. W razie potrzeby może być przeprowadzona rewizja wewnętrzna takiego towaru. Przy przewozie pod konwojem celnym, nie pobiera się zabezpieczeń celnych.
§  133.
Szczegółowe przepisy o postępowaniu celnem w związku z przewozem przez granicę celną drogami kołowemi osób i towarów zawiera instrukcja celna dla przewozu podróżnych i towarów drogami kołowemi.