Art. 80. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.1222

Akt oczekujący
Wersja od: 9 sierpnia 2024 r.
Art.  80. 
1. 
Do umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, o której mowa w art. 56 ust. 1 ustawy uchylanej w art. 68 ust. 1, zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 1, z wyjątkiem przepisów art. 285-290 oraz art. 293 ustawy, o której mowa w art. 1.
2. 
W przypadku umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawartej z podmiotami, o których mowa w art. 292 ustawy, o której mowa w art. 1, przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, dostawca usług telekomunikacyjnych uzyskuje zgodę tego podmiotu na wyłączenie stosowania wobec niego przepisów art. 305 ust. 1 i 3 oraz art. 317 ustawy, o której mowa w art. 1.
3. 
Przepisy art. 301 ustawy, o której mowa w art. 1, nie mają wpływu na okres obowiązywania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1.
4. 
W przypadku wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, o której mowa w art. 56 ust. 1 ustawy uchylanej w art. 68 ust. 1, zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, przez abonenta lub przez dostawcę usług telekomunikacyjnych z winy abonenta, przed upływem okresu, na jaki umowa została zawarta, nie stosuje się przepisów art. 304 i art. 309 ustawy, o której mowa w art. 1. Roszczenie jest dochodzone na podstawie dotychczasowych postanowień umownych, a jego wysokość nie może przekroczyć wartości ulgi przyznanej abonentowi przy zawarciu umowy pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej wypowiedzenia.
5. 
Przepisy art. 331 ustawy, o której mowa w art. 1, stosuje się również do środków z doładowań pozostałych na koncie w dniu ogłoszenia ustawy, o której mowa w art. 1.
6. 
Dostawca usług telekomunikacyjnych, wprowadzając zmiany warunków umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, o której mowa w art. 56 ust. 1 ustawy uchylanej w art. 68 ust. 1, zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, wynikające wyłącznie z konieczności ich dostosowania do przepisów ustawy, o której mowa w art. 1, przekazuje abonentowi na trwałym nośniku w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2023 r. poz. 2759), treść wprowadzonych zmian z wyprzedzeniem co najmniej miesiąca przed wprowadzeniem ich w życie oraz pouczenie o prawie do wypowiedzenia umowy w przypadku braku akceptacji tych zmian, z zastrzeżeniem konieczności zapłaty roszczenia, o którym mowa w ust. 4, z wyjątkiem, o którym mowa w ust. 7.
7. 
W przypadku gdy abonent niebędący stroną umowy zawartej w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej nie udostępnił dostawcy usług telekomunikacyjnych danych w rozumieniu art. 60a ust. 1a ustawy uchylanej w art. 68 ust. 1, ani nie złożył żądania, o którym mowa w art. 60a ust. 1b ustawy uchylanej w art. 68 ust. 1, dostawca usług podaje do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej treść wprowadzonych zmian oraz pouczenie o prawie do wypowiedzenia umowy w przypadku braku akceptacji tych zmian, z zastrzeżeniem konieczności zapłaty roszczenia, o którym mowa w ust. 4, z wyprzedzeniem co najmniej miesiąca przed wprowadzeniem ich w życie, jednocześnie informując abonenta o tej zmianie, z wykorzystaniem krótkiej wiadomości tekstowej (SMS), wskazując swoją stronę internetową.
8. 
Termin na realizację przez abonenta prawa do wypowiedzenia umowy, w przypadku o którym mowa w ust. 6 i 7, nie może być krótszy niż do dnia wejścia w życie zmian.
9. 
Dostawca usług telekomunikacyjnych, dokonując jednostronnej zmiany warunków umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, o której mowa w art. 56 ust. 1 ustawy uchylanej w art. 68 ust. 1, zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, w zakresie zmian określonych w art. 308 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1, przedstawia abonentowi na trwałym nośniku w postaci odpowiadającej formie, w jakiej zawarta została umowa, chyba że abonent złożył żądanie określone w art. 307 ust. 4 ustawy, o której mowa w art. 1:
1)
treść wprowadzonych zmian, z wyprzedzeniem co najmniej miesiąca przed wejściem ich w życie,
2)
informację o prawie abonenta do wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, o której mowa w art. 56 ust. 1 ustawy uchylanej w art. 68 ust. 1, zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, w przypadku braku akceptacji tych zmian, przy czym termin na realizację tego prawa nie może być krótszy niż do dnia wejścia tych zmian w życie

- z wyjątkiem, o którym mowa w ust. 10.

10. 
W przypadku gdy abonent nie udostępnił dostawcy usług telekomunikacyjnych danych kontaktowych pozwalających na przekazanie na trwałym nośniku informacji, o których mowa w ust. 9, dostawca usług podaje do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej treść wprowadzonych zmian oraz informację, o której mowa w ust. 9 pkt 2, jednocześnie informując abonenta o tej zmianie, z wykorzystaniem krótkiej wiadomości tekstowej (SMS), wskazując swoją stronę internetową.
11. 
Dostawca usług telekomunikacyjnych może wprowadzić zmiany warunków umowy, o których mowa w ust. 6 i 9, w dotychczasowych wzorcach umownych.