Art. 193. - [Wygaśnięcie pozwolenia] - Prawo ochrony środowiska.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.2556 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 24 maja 2023 r. do: 31 grudnia 2023 r.
Art. 193. [Wygaśnięcie pozwolenia]
1.
Pozwolenie wygasa:1)
po upływie czasu, na jaki zostało wydane;2)
jeżeli podmiot przestał być prowadzącym instalację w rozumieniu ustawy, lub z innych powodów pozwolenie stało się bezprzedmiotowe;3)
na wniosek prowadzącego instalację;4)
jeżeli prowadzący instalację nie rozpoczął działalności objętej pozwoleniem w terminie dwóch lat od dnia, w którym pozwolenie stało się ostateczne;5)
jeżeli prowadzący instalację nie prowadził działalności objętej pozwoleniem przez dwa lata;6)
w przypadku, o którym mowa w art. 229 ust. 5;7)
w przypadku wstrzymania użytkowania składowiska na czas dłuższy niż rok;8)
w przypadku wstrzymania termicznego przekształcania odpadów na czas dłuższy niż rok.1a.
(uchylony).1b.
W przypadku, o którym mowa w art. 191a, pozwolenie wygasa, jeżeli prowadzący instalację nie rozpoczął działalności objętej pozwoleniem w terminie dwóch lat od określonego w pozwoleniu dnia, od którego jest dopuszczalna emisja.1c.
W okresie do dnia 31 grudnia 2025 r. pozwolenie, o którym mowa w art. 180a, nie wygasa, jeżeli posiadacz odpadów w terminie nie później niż trzy miesiące przed upływem czasu, na jaki zostało wydane to pozwolenie, złoży wniosek o wydanie nowego pozwolenia na wytwarzanie odpadów.1d.
Dotychczasowe pozwolenie, o którym mowa w art. 180a, wygasa w dniu następującym po dniu, w którym:1)
nowe pozwolenie, decyzja o odmowie wydania nowego pozwolenia albo decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie wydania nowego pozwolenia stały się ostateczne, albo2)
wniosek o wydanie nowego pozwolenia właściwy organ pozostawił bez rozpatrzenia.1e.
Posiadacz odpadów jest zobowiązany do utrzymania zabezpieczenia roszczeń, o którym mowa w art. 187, przez cały okres obowiązywania pozwolenia.2.
Pozwolenia, o których mowa w art. 181 ust. 1 pkt 2 i 4, oraz pozwolenia wodnoprawne na pobór wód lub wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi wygasają w części dotyczącej instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego z chwilą upływu terminu, w którym prowadzący instalację powinien uzyskać pozwolenie zintegrowane, chyba że prowadzący instalację uzyskał pozwolenie zintegrowane przed terminem.3.
Organ właściwy do wydania pozwolenia stwierdza, w drodze decyzji, wygaśnięcie pozwolenia, jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2-8.4.
(uchylony).5.
Pozwolenie nie wygasa, jeżeli nastąpiło przejęcie praw i obowiązków, o którym mowa w art. 189, albo przejęcie na podstawie innych przepisów, praw i obowiązków wynikających z decyzji, w tym w szczególności przepisów tytułu IV ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467, 1488, 2280 i 2436), w przypadku łączenia, podziału lub przekształcania spółek handlowych, albo przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników (Dz. U. z 2022 r. poz. 318 i 807).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (175)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (175)
- Czy jeśli organ zakończy procedury administracyjne wcześniej, możliwe będzie wydanie nowego pozwolenia emisyjnego dla instalacji z zastrzeżeniem warunku, że to nowe pozwolenie będzie obowiązywać dopiero od dnia 2 sierpnia 2023 r.?
- Czy złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem wymagań dla zezwolenia na przetwarzanie na trzy miesiące przed upływem terminu dotychczasowego zezwolenia oznacza, że nie wygasa ono?
- Czy jest zachowana ciągłość posiadanego pozwolenia na mocy art. 52 i 54 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej?