Postępowanie z pocztowemi przesyłkami niedoręczalnemi, bez adresu oraz z przedmiotami znalezionemi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.61.551

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 13 maja 1922 r.
o postępowaniu z pocztowemi przesyłkami niedoręczalnemi, bez adresu oraz przedmiotami znalezionemi.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 roku o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44, poz. 310) zarządza się co następuje:

Postanowienia ogólne o postępowaniu z pocztowemi przesyłkami niedoręczalnemi.

§  1.
Wypadki niedoręczalności przesyłek pocztowych.

Za niedoręczalne przesyłki należy uważać:

a)
przesyłki zwrócone pod adresem nadawcy, którego nie można odszukać (jest nieznany) - (grupa);
b)
przesyłki, których nie można doręczyć na dawcy z innych powodów (II grupa);
c)
przekazy pobraniowe i zleceniowe, których odbiorcy nie można odszukać (jest nieznany) - III grupa
d)
przekazy pobraniowe i zleceniowe, których nie można doręczyć odbiorcy z innych powodów (IV grupa);
e)
przesyłki, które według przepisów pocztowych uważać należy z góry za niedoręczalne (V grupa).

Przesyłki doręczalne przesyła się do urzędu niedoręczalnych przesyłek dyrekci poczt i telegrafów.

Przesyłki zwrócone pod adresem nadawcy, którego nie można odszukać (jest nieznany.

§  2. 1
Niedoręczalne listy i paczki, Dokumenty zleceniowe.
1.
Niedoręczalne listy i paczki, należące do grupy I, podlegają otwarciu w Urzędzie niedoręczalnych przesyłek dyrekcji poczt przez upoważnionych do tego urzędników celem wyszukania nadawcy z napisu, podpisu lub miejsca jakoteż celem sprawdzenia, czy przesyłka nie zawiera pieniędzy, papierów wartościowych jakich dokumentów albo też innych przedmiotów wartościowych. Pozatem nie wolno urzędnikom wglądać w zawartość przesyłek.
2.
O ile po otwarciu przesyłki wyszukano na dawcę, to przesyłki zamyka się pieczęcią urzędową, lub nalepkami i wysyła pod adresem urzędu, w okręgu którego mieszka nadawca. Za każdą przesyłkę pobiera się należności i wydatki, jakie na niej ciążyły przed odesłaniem do Urzędu niedoręczalnych przesyłek.

Jeżeli nadawca nie chce przyjąć przesyłki lub zapłacić należności i wydatków na niej ciążących albo mu jej z innych powodów nie można oddać, to z przesyłką postępuje się według § 5 p. 2 a), przyczem z kwoty uzyskanej ze sprzedaży zawartości pokrywa się należności i wydatki ciążące na przesyłce, pozostałą zaś kwotę przechowuje się przez przeciąg czasu, podany w pun. 4 b) niniejszego paragrafu.

W wypadku, gdy kwota uzyskana ze sprzedaży nie wystarcza na pokrycie należności i wydatków, obciążających przesyłkę, lub gdy zawartość przesyłki nie nadaje się do sprzedaży, ściąga się ją od nadawcy, ewentualnie przymusowo w drodze administracyjnej.

3.
Jeżeli po otwarciu przesyłki nie dowiedziano się o nazwisku nadawcy, to:
a)
listy zwykłe, niezawierające pieniędzy lub papierów wartościowych, dokumentów albo innych przedmiotów wartościowych, przechowuje się w Urzędzie niedoręczalnych przesyłek przez trzy miesiące. W razie nadmiernego nagromadzenia się przesyłek może termin ten być skrócony do dwóch miesięcy lub nawet do jednego miesiąca. Termin ten rozpoczyna się od 1 dnia w miesiącu, następującym po otwarciu przesyłki. Do upływu terminu może nadawca zażądać zwrotu, co też w danym wypadku spełnia właściwy urząd pocztowy za pobraniem ciążących na przesyłce należności i wydatków.
b)
listy zwykłe, zawierające pieniądze lub papiery wartościowe, dokumenty lub inne przedmioty wartościowe, przesyłki listowe polecone, listy wartościowe i paczki, jakoteż dokumenty zleceniowe przechowuje się w Grzędzie niedoręczalnych przesyłek właściwej dyrekcji poczt i telegrafów przez 6 miesięcy. Jedynie w obiegu będące zagraniczne pieniądze i zagraniczne nieużywane znaczki pocztowe sprzedaje się natychmiast w banku a uzyskaną kwotę przechowuje się.

Przesyłki, zawierające przedmioty podlegające zepsuciu sprzedaje się natychmiast z publicznego przetargu, przedmioty zaś zepsute niszczy się. Sprzedaży, względnie zniszczenia dokonywa się komisyjnie i spisuje się protokuł.

c)
O przesyłkach niedoręczalnych, wymienionych w ust. b) punktu 3, odesłanych do urzędu niedoręczalnych przesyłek, urzędy (agencje) pocztowe, w których odnośne przesyłki nadano, zawiadamiają nadawców obwieszczeniem, wywieszonem na przeciąg 4 tygodni w hali urzędu pocztowego, w miejscu widocznem. Termin 4 tygodniowy rozpoczyna się od dnia następującego po wywieszeniu obwieszczenia.

W obwieszczeniu wzywa się nadawców do podjęcia przesyłek w terminie 6 miesięcznym, który to termin rozpoczyna się od 1-go dnia miesiąca, następującego po wywieszeniu obwieszczenia.

W razie zażądania zwrotu przesyłki, odsyła się ją, ewentualnie wraz z kwotą, uzyskaną ze sprzedaży zagranicznych pieniędzy i znaczków pocztowych za pośrednictwem właściwego urzędu pocztowego, który doręcza je nadawcy za pobraniem należności i wydatków, ciążących na przesyłce.

Nadawcy nie wypłaca się ani odsetek od przechowywanych pieniędzy ani też nie pobiera się od niego żadnej należności za obwieszczenie lub przechowanie.

4.
O ile do upływu terminu przechowania podanego w p. 3 nie zażądano zwrotu przesyłek, to:
a)
Przesyłki wymienione pod p. 3 a) niszczy się pod nadzorem urzędnika pocztowego.
b)
I. Zawartość przesyłek wymienionych pod p. 3 b) nadającą się do sprzedaży, sprzedaje się, a uzyskaną kwotę wraz z kwotą za sprzedane zagraniczne pieniądze i znaczki poczto we, jakoteż gotówkę, znalezioną w przesyłkach, przechowuje się w przeciągu lat trzech. Ter min ten łączy się bezpośrednio z terminem sześciomiesięcznym pod p. 3 b) c). Pieniądze wysyła się nadawcy za pośrednictwem właściwego urzędu pocztowego po potrąceniu pocztowych należności za przesłanie oraz innych ciążących na przesyłce należności i wy datków. Po upływie powyższych terminów pieniądze przechodzą na rzecz Skarbu Państwa a przynależne załączniki niszczy się.

Zarząd pocztowy nie płaci nadawcy odsetek od przechowywanych pieniędzy, nie zwraca mu strat poniesionych, ewentualnie wskutek leżenia i naturalnego zniszczenia zawartości przesyłek lub sprzedaży przesyłek, dalej strat wskutek upływu terminu przepadłych wygranych losów lub przepadłych odsetek od papierów wartościowych, strat kursowych, wreszcie strat wskutek zmniejszonej wartości towarów sezonowych z powodu ich leżenia i t. p. ani też nie pobiera od nadawcy żadnej należności za obwieszczenie lub przechowanie.

II. Znalezione dokumenty, świadectwa i t. p. jako też dokumenty zleceniowe przechowuje się w Urzędzie niedoręczalnych przesyłek jeszcze przez pewien według uznania dyrekcji poczt i telegrafów określony czas poczem się je niszczy pod nadzorem urzędowym. Do tego czasu można uwzględnić żądania zwrotu po potrąceniu pocztowych należności za przesłanie, tudzież innych na przesyłce ciążących należności.

III. Resztę zawartości, nienadających się do sprzedaży, zużytkowuje się odpowiednio, a o ile to niemożliwe, niszczy się.

§  3.
Niedoręczalne kartki pocztowe, druki, papiery handlowe i próbki towarowe.
1.
Druki zwyczajne i próbki towarowe zużytkowuje się w odpowiedni sposób, a o ile się to nie da uskutecznić, niszczy się je pod nadzorem urzędowym

wraz ze zwykłemi kartkami pocztowemi i papierami handlowemi.

2.
Z poleconemi kartkami, drukami, próbkami towarowemi i papierami handlowemi postępuje się tak, jak z listami poleconemi, których nadawcy nie można odszukać.
§  4.
Niedoręczalne przekazy zwykłe i telegraficzne.
1.
Przekazy, przechowane w Grzędzie niedoręczalnych przesyłek, ogłasza się w sposób, podany w § 2 p. 3 c), aby nadawca mógł zażądać zwrotu kwoty pieniężnej w przeciągu sześciu miesięcy.
2.
W razie zażądania zwrotu kwoty przekazowej, odsyła się ją przez właściwy urząd pocztowy po potrąceniu opłaty przekazowej.
3.
Kwoty, niepodjęte w ciągu sześciomiesięcznego terminu, przechowuje się na rzecz nadawcy przez trzy lata. Termin ten łączy się bezpośrednio z terminem sześciomiesięcznym pod p. 1.

W ciągu tego czasu na żądanie nadawcy zwraca się mu pieniądze po potrąceniu opłaty, przypadającej od przekazu i innych należności. Po upływie tego terminu pieniądze przechodzą na rzecz Skarbu Państwa, a odnośne załączniki niszczy się.

4.
Odsetek nie płaci się nadawcy, ani też nie pobiera się od niego należności za obwieszczenie lub przechowanie.

Przesyłki, których nie można doręczyć nadawcy z innych powodów.

§  5.
Niedoręczalne listy i paczki. Dokumenty zleceniowe.
1.
Listy i paczki należące do grupy II otwierają urzędnicy Urzędu niedoręczalnych przesyłek (§ 2 p. 1) i sprawdzają czy przesyłki te nie zawierają pieniędzy, papierów wartościowych, innych dokumentów lub przedmiotów wartościowych. Pozatem nie wolno urzędnikom badać zawartości.
2.
a) Nadającą się do sprzedaży zawartość sprzedaje się, a uzyskaną kwotę wraz ze znalezioną gotówka można wydać na żądanie nadawcy w przeciągu trzech lat. Termin ten rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca, następującym po miesiącu sprzedaży. Zresztą postępuje się w myśl § 2 p. 4 b I.
b)
Co do znalezionych dokumentów, świadectw i t. p. jako też dokumentów zleceniowych obowiązują postanowienia § 2 p. 4 b II.
c)
Z zawartością nie nadającą się do sprzedaży postępuje się w myśl § 2 p. 4 b III.
§  6.
Niedoręczalne kartki pocztowe, druki, papiery handlowe i próbki towarowe.
1.
Zwykłe druki i próbki towarowe zużywa się w odpowiedni sposób według uznania Urzędu niedorączalnych przesyłek, o ile to zaś niemożliwe, niszczy się.
2.
Zwykłe i polecone kartki pocztowe, polecone druki i próbki towarowe jakoteż zwykłe i polecone papiery handlowe niszczy się pod nadzorem.
§  7.
Niedoręczalne zwykle i telegraficzne przekazy.

Zwrotu kwot przekazowych może żądni nadawca w ciągu trzech lat. Termin ten liczy się od 1 dnia w miesiącu, następującym po złożeniu przekazu do Urzędu niedoręczalnych przesyłek. Przytem obowiązują przepisy zawarte w § 4 p. 3 i 4.

Przekazy pobraniowe i zleceniowe, których odbiorcy nie można odszukać (jest nieznany).

§  8.
Niedoręczalne przekazy pobraniowe i zleceniowe.
1.
Przechowanie takich przekazów podaje się do publicznej wiadomości obwieszczeniem w sposób podany w § 2 p. 3 c, aby odbiorcy mogli je podjąć w ciągu sześciu miesięcy.
2.
Zażądane w ciągu tego czasu kwoty przesyła za pośrednictwem przynależnego urzędu pocztowego po potrąceniu opłaty przekazowej.
3.
Z kwotami, których nie reklamowano w prze pisanym terminie postępuje się według § 4 p. 3 i 4.

Przekazy pobraniowe i zleceniowe, których nie można doręczyć odbiorcy z innych powodów.

§  9.
Niedoręczalne przekazy pobraniowe i zleceniowe.

Kwoty przekazowe można adresatowi przekazu zwrócić w ciągu trzech lat. Termin ten zaczyna się z pierwszym dniem miesiąca, następującym po złożeniu przekazów Urzędowi niedoręczalnych przesyłek. Pozatem obowiązują przepisy zawarte w § 4 p. 3 i 4. Prawo dysponowania przekazami pobraniowemi lub zleceniowemi przysługuje jedynie ich adresatom t. j. nadawcom przesyłek pobraniowych lub przesyłek zleceniowych.

Przesyłki, które według przepisów pocztowych uważać należy z góry za niedoręczalne.

§  10.
Z przesyłkami grupy V postępuje się według przepisów, obowiązujących dla przesyłek grupy I.

Postanowienia ogólne o postępowaniu z przesyłkami pocztowemi bez adresu.

§  11.
Przesyłki pocztowe bez adresu.
1.
Przesyłki znalezione w obrębie poczty, bez adresu lub z adresem nie zupełnym, których z tego

powodu nie można wysłać dalej, zwraca się do uzupełnienia nadawcy, o ile go można napewno poznać z zewnętrznych oznak przesyłki (uwag nadawcy, pieczęci, charakteru pisma).

2.
O ile z zewnętrznych oznak przesyłki nie można odszukać nadawcy, to się ją uważa za niedoręczalną. Co do paczek obowiązują następujące prze pisy:

Paczki przedstawiają urzędy (agencje) pocztowe przynależnemu urzędowi niedoręczalnych przesyłek.

Jeżeli podano jako zawartość paczki "pisma" to Urząd niedoręczalnych przesyłek postępuje z nią w myśl § 2.

Przy innych paczkach stara się Urząd niedoręczalnych przesyłek stwierdzić osobę nadawcy lub odbiorcy, a o ile się to nie da uczynić, otwiera taką paczkę w obecności świadka.

3.
Jeżeli się uda stwierdzić adres odbiorcy, to się mu paczkę posyła. Jeżeli jednak zdołano skonstatować tylko nazwisko nadawcy, to się mu zwraca paczkę za pośrednictwem właściwego urzędu pocztowego. W obu wypadkach pobiera się tylko te należności i wydatki, któremi paczka była obciążona przed wysłaniem do Urzędu niedoręczalnych przesyłek.
4.
Jeżeli nie można stwierdzić ani osoby na dawcy ani też odbiorcy, a w paczce znajduje się zamknięty list bez adresu, to się stwierdza osobę nadawcy według § 2 p. 1. W razie skonstatowania nazwiska nadawcy postępuje się według p. 3.

Jeżeli poszukiwania okażą się bezowocne, to postępuje się z przesyłką według § 2 p. 3 b), c).

Postanowienia ogólne o postępowaniu z przedmiotami znalezionemi.

§  12.
Przedmioty znalezione.
1.
Przedmioty znalezione w miejscowym obrębie poczty, o których się wie napewno, że należą do pewnej przesyłki, wkłada się do niej napowrót, a przesyłkę obciąża tylko należnością za nowe opakowanie, jeżeli nadawca paczkę źle opakował. Jeżeli przedmiotu znalezionego nie można złączyć z przesyłką, to starać się należy o doręczenie go, bądź to nadawcy, bądź też odbiorcy, a jeżeli i to jest nie możliwe, to postępuje się z przedmiotem znalezionym według § 2. p. 3 b), c).
2.
Z inneMi, w obrębie miejscowym poczty znalezionemi przedmiotami postępuje się według powszechnie obowiązujących przepisów o znalezionych rzeczach, jeżeli zarządzone przez urząd poczto wy poszukiwania okazały się bezskuteczne.
3.
Przedmioty podlegające zepsuciu sprzedaje się.

Postanowienia końcowe.

§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej.

Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie dotychczasowe przepisy w tym przedmiocie.

1 § 2:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1922 r. (Dz.U.22.77.699) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 września 1922 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1923 r. (Dz.U.23.7.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1923 r.