Oddział B - Postanowienia ogólne o postępowaniu z przesyłkami pocztowemi bez adresu. - Postępowanie z pocztowemi przesyłkami niedoręczalnemi, bez adresu oraz z przedmiotami znalezionemi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.61.551

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1923 r.

B.

Postanowienia ogólne o postępowaniu z przesyłkami pocztowemi bez adresu.

§  11.
Przesyłki pocztowe bez adresu.
1.
Przesyłki znalezione w obrębie poczty, bez adresu lub z adresem nie zupełnym, których z tego

powodu nie można wysłać dalej, zwraca się do uzupełnienia nadawcy, o ile go można napewno poznać z zewnętrznych oznak przesyłki (uwag nadawcy, pieczęci, charakteru pisma).

2.
O ile z zewnętrznych oznak przesyłki nie można odszukać nadawcy, to się ją uważa za niedoręczalną. Co do paczek obowiązują następujące prze pisy:

Paczki przedstawiają urzędy (agencje) pocztowe przynależnemu urzędowi niedoręczalnych przesyłek.

Jeżeli podano jako zawartość paczki "pisma" to Urząd niedoręczalnych przesyłek postępuje z nią w myśl § 2.

Przy innych paczkach stara się Urząd niedoręczalnych przesyłek stwierdzić osobę nadawcy lub odbiorcy, a o ile się to nie da uczynić, otwiera taką paczkę w obecności świadka.

3.
Jeżeli się uda stwierdzić adres odbiorcy, to się mu paczkę posyła. Jeżeli jednak zdołano skonstatować tylko nazwisko nadawcy, to się mu zwraca paczkę za pośrednictwem właściwego urzędu pocztowego. W obu wypadkach pobiera się tylko te należności i wydatki, któremi paczka była obciążona przed wysłaniem do Urzędu niedoręczalnych przesyłek.
4.
Jeżeli nie można stwierdzić ani osoby na dawcy ani też odbiorcy, a w paczce znajduje się zamknięty list bez adresu, to się stwierdza osobę nadawcy według § 2 p. 1. W razie skonstatowania nazwiska nadawcy postępuje się według p. 3.

Jeżeli poszukiwania okażą się bezowocne, to postępuje się z przesyłką według § 2 p. 3 b), c).