Rozdział 2 - Przesyłki, których nie można doręczyć nadawcy z innych powodów. - Postępowanie z pocztowemi przesyłkami niedoręczalnemi, bez adresu oraz z przedmiotami znalezionemi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.61.551

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1923 r.

GRUPA  II.

Przesyłki, których nie można doręczyć nadawcy z innych powodów.

§  5.
Niedoręczalne listy i paczki. Dokumenty zleceniowe.
1.
Listy i paczki należące do grupy II otwierają urzędnicy Urzędu niedoręczalnych przesyłek (§ 2 p. 1) i sprawdzają czy przesyłki te nie zawierają pieniędzy, papierów wartościowych, innych dokumentów lub przedmiotów wartościowych. Pozatem nie wolno urzędnikom badać zawartości.
2.
a) Nadającą się do sprzedaży zawartość sprzedaje się, a uzyskaną kwotę wraz ze znalezioną gotówka można wydać na żądanie nadawcy w przeciągu trzech lat. Termin ten rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca, następującym po miesiącu sprzedaży. Zresztą postępuje się w myśl § 2 p. 4 b I.
b)
Co do znalezionych dokumentów, świadectw i t. p. jako też dokumentów zleceniowych obowiązują postanowienia § 2 p. 4 b II.
c)
Z zawartością nie nadającą się do sprzedaży postępuje się w myśl § 2 p. 4 b III.
§  6.
Niedoręczalne kartki pocztowe, druki, papiery handlowe i próbki towarowe.
1.
Zwykłe druki i próbki towarowe zużywa się w odpowiedni sposób według uznania Urzędu niedorączalnych przesyłek, o ile to zaś niemożliwe, niszczy się.
2.
Zwykłe i polecone kartki pocztowe, polecone druki i próbki towarowe jakoteż zwykłe i polecone papiery handlowe niszczy się pod nadzorem.
§  7.
Niedoręczalne zwykle i telegraficzne przekazy.

Zwrotu kwot przekazowych może żądni nadawca w ciągu trzech lat. Termin ten liczy się od 1 dnia w miesiącu, następującym po złożeniu przekazu do Urzędu niedoręczalnych przesyłek. Przytem obowiązują przepisy zawarte w § 4 p. 3 i 4.