Postępowanie przy powstawaniu państwowych zakładów elektrycznych, mających się trudnić zawodowym zbytem energji elektrycznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.38.308

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1933 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 17 maja 1933 r.
w sprawie postępowania przy powstawaniu państwowych zakładów elektrycznych, mających się. trudnić zawodowym zbytem energji elektrycznej.

Na podstawie art. 5, 15 i 22 ustawy elektrycznej z dnia 21 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 277) oraz art. 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 maja 1932 r. w sprawie zniesienia urzędu Ministra Robót Publicznych (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 479), zarządzam co następuje:
Za zakłady elektryczne państwowe w rozumieniu art. 15 ustawy elektrycznej należy uważać zakłady nie wydzielone z ogólnej administracji państwowej w myśl przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1927 r. o wydzielaniu z administracji państwowej przedsiębiorstw państwowych, przemysłowych, handlowych i górniczych oraz o ich komercjalizacji (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 195), o ile zakłady te będą zajmowały się wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem lub rozdzielaniem energji elektrycznej w celu jej zawodowego zbytu albo choćby bez zbytu, lecz w celu zasilania publicznych środków komunikacji, korzystających z prądu silnego.
Urzędy i instytucje państwowe, zamierzające utworzyć nowe lub wykorzystać istniejące, pozostające w ich zarządzie, zakłady elektryczne państwowe do celów wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, powinny uprzednio za pośrednictwem swej władzy centralnej porozumieć się z Ministrem Przemysłu i Handlu co do możliwości zrealizowania swych zamiarów ze względu na interes publiczny i ogólną gospodarkę elektryczną Państwa, oraz ze względów natury technicznej, jak również i co do podstawowych warunków ich działania.

Przepis ustępu 1 ma analogiczne zastosowanie, jeżeli chodzi o rozszerzenie obszaru zasilania już istniejących zakładów państwowych, zbywających zawodowo energję elektryczną, lub o zmianę charakteru ich działalności lub też o zniesienie takich zakładów.

Urzędy i instytucje państwowe, po osiągniętem porozumieniu w myśl paragrafu poprzedniego, zgłaszają za pośrednictwem swej władzy centralnej Ministrowi Przemysłu i Handlu odpowiedni wniosek dołączając do niego:
a)
ogólny opis techniczny całego zakładu elektrycznego, nie wyłączając budowli wodnych, o ile chodzi o zakład wodno-elektryczny,
b)
ogólne orjentacyjne plany budowli i linij elektrycznych, wykonane w skali nie mniejszej niż 1 : 25.000, a w wyjątkowych przypadkach dla bardzo długich linij elektrycznych w skali nie mniejszej niż 1 : 300.000; o ile zaś chodzi o zakłady elektryczne, obliczone na zelektryfikowanie obszarów o zaludnieniu do 8.000 mieszkańców, wystarczy tylko ogólny orjentacyjny planik obszaru zasilanego w skali dowolnej ze wskazaniem na nim zakładu wytwórczego lub przetwórczego,
c)
projekt zarządzenia, przewidzianego w art. 15 ustawy elektrycznej, sporządzony w miarę możności według ustalonego wzoru uprawnień rządowych,
d)
kalkulację taryf za energję elektryczną,
e)
odpisy samego wniosku oraz odpisy załączników, wyszczególnionych w punktach a), b) i c), w liczbie egzemplarzy, odpowiadającej liczbie województw, na które zakład elektryczny ma się rozciągać, powiększonej o jeden.
Zgłoszone w myśl § 3 niniejszego rozporządzenia wnioski Minister Przemysłu i Handlu przesyła właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej celem przeprowadzenia postępowania w myśl przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 341) z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia niniejszego.
Przedmiotem dochodzenia jest zebranie dla Ministra Przemysłu i Handlu danych do ustalenia, czy powstanie projektowanego zakładu elektrycznego jest pożądane ze względu na miejscowe interesy gospodarcze i czy nie naruszy ono praw cudzych.
Wpłynięcie wniosku podaje wojewódzka władza administracji ogólnej do publicznej wiadomości przez umieszczenie obwieszczenia w Dzienniku Wojewódzkim.

W obwieszczeniu podaje się:

1. nazwę urzędu i instytucji państwowej,

2. cel projektowanego zakładu elektrycznego,

3. obszar zasilania,

4. miejsce i czas wyłożenia wniosku wraz z załącznikami do przejrzenia przez interesowanych i

5. termin dwutygodniowy do zgłaszania do wojewódzkiej władzy administracji ogólnej ewentualnych zarzutów, zastrzeżeń i żądań.

Wojewódzka władza administracji ogólnej zasięgnie w terminie oznaczonym w § 6 p. 5 niniejszego rozporządzenia również opinji właściwej Dyrekcji Kolei, Dyrekcji Poczt i Telegrafów, Dowództwa Okręgu Korpusu, a w razie potrzeby także władzy górniczej, Wydziału Wojewódzkiego (izby wydziału wojewódzkiego), związków samorządowych powiatowych, miast wydzielonych z powiatów i miast stanowiących odrębne powiaty miejskie oraz związków i korporacyj gospodarczych.
Koszty postępowania (druki, ogłoszenia obwieszczeń w Dziennikach Wojewódzkich, doręczenia i t. p.) pokrywają urząd lub instytucja państwowa, które zgłosiły wniosek zgodnie z § 3 niniejszego rozporządzenia. Na żądanie wojewódzkiej władzy administracji ogólnej wnioskodawcy powinni złożyć zaliczkę na pokrycie kosztów postępowania w wysokości podanej przez wojewódzką władzę administracji ogólnej.
Po upływie terminu do zgłaszania zarzutów, zastrzeżeń, żądań i opinij, wojewódzka władza administracji ogólnej przekazuje:
a)
akta Ministrowi Przemysłu i Handlu wraz ze swojemi wnioskami, wyjaśniając jednocześnie sporne kwestje, objęte podniesionemi zarzutami, zastrzeżeniami i żądaniami, oraz
b)
bezpośrednio urzędowi lub instytucji państwowej, które zgłosiły wniosek zgodnie z § 3, zestawienie kosztów postępowania celem ich likwidacji.
Po otrzymaniu akt postępowania Minister Przemysłu i Handlu ustala z interesowanemi władzami centralnemi treść zarządzenia, przewidzianego w art. 15 ustawy elektrycznej, oraz zawiadamia organy publiczne i osoby prywatne o motywach nieuwzględnienia ich zarzutów, zastrzeżeń i żądań, podniesionych w toku postępowania.
Treść zarządzenia powinna między innemi zawierać:
a)
obszar zasilania lub też szlak linji przesyłowej lub wreszcie położenie zakładu wytwórczego,
b)
zakres działalności zakładu elektrycznego,
c)
szczególne prawa i obowiązki zakładu elektrycznego,
d)
program rozbudowy zakładu elektrycznego,
e)
terminy rozpoczęcia budowy i uruchomienia zakładu elektrycznego,
f)
warunki dostawy energji elektrycznej,
g)
warunki przyłączania odbiorców,
h)
postanowienia o nadzorze nad wykonaniem warunków zarządzenia i
i)
warunki oświetlenia ulic i placów publicznych.
Uzgodnione z Ministrem Przemysłu i Handlu zarządzenie wydaje właściwy Minister i ogłasza je w Monitorze Polskim.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.