Rozdział 3 - Szczegółowy zakres właściwości izb - Organizacja i zasady wewnętrznego postępowania Sądu Najwyższego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.34.153

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1999 r.

Rozdział  3

Szczegółowy zakres właściwości izb

§  13.
1.
Do właściwości Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych należą sprawy określone w art. 5 ust. 2 ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym sprawy poddane orzecznictwu na podstawie przepisów ustaw o związkach zawodowych, społeczno-zawodowych organizacjach rolników, prawo o adwokaturze, o radcach prawnych, o stowarzyszeniach oraz przepisów prawa wyborczego.
2.
W Izbie funkcjonuje Kolegium Arbitrażu Społecznego, które rozpoznaje pracownicze spory zbiorowe.
3.
Przy Izbie działa Kolegium Kompetencyjne, powołane do rozstrzygania sporów o właściwość między organami administracji państwowej a sądami.
§  14.
Do właściwości Izby Cywilnej należą sprawy cywilne i gospodarcze oraz z zakresu: ochrony środowiska, prawa prasowego, sprawy rejestrowe, z wyłączeniem rejestracji związków zawodowych; kółek i organizacji rolniczych.
§  15.
Do właściwości Izby Karnej należy rozpoznawanie spraw przekazanych na podstawie przepisów Kodeksu postępowania karnego, w tym rozpoznawanie środków odwoławczych, wniosków o wznowienie postępowania, próśb o ułaskawienie, wniosków o przekazanie spraw innym sądom równorzędnym, sporów o właściwość pomiędzy sądami apelacyjnymi oraz wniosków o przedłużenie tymczasowego aresztowania na okres powyżej roku.
§  16.
Do właściwości Izby Wojskowej należy rozpoznawanie spraw podlegających orzecznictwu sądów wojskowych, w tym rozpoznawanie środków odwoławczych, wniosków o wznowienie postępowania, próśb o ułaskawienie, wniosków o przekazanie spraw innym sądom równorzędnym, sporów o właściwość pomiędzy sądami wojskowymi oraz wniosków o przedłużenie tymczasowego aresztowania na okres powyżej roku.
§  17.
Izby w zakresie swojej właściwości rozpoznają rewizje nadzwyczajne i podejmują uchwały w zagadnieniach prawnych budzących wątpliwości.