Prawo o stowarzyszeniach.
Dz.U.2020.2261 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 7 kwietnia 1989 r.
Prawo o stowarzyszeniach
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
- zwanych dalej "organami nadzorującymi".
Tworzenie stowarzyszeń
Tworzenie stowarzyszeń
Osoby w liczbie co najmniej siedmiu, zamierzające założyć stowarzyszenie, uchwalają statut stowarzyszenia oraz wybierają komitet założycielski albo władze stowarzyszenia.
Nadzór nad stowarzyszeniami
Nadzór nad stowarzyszeniami
W przypadku niezastosowania się stowarzyszenia do żądań określonych w art. 25 ust. 2 sąd, na wniosek organu nadzorującego, może nałożyć grzywnę w wysokości jednorazowo nieprzekraczającej 5000 zł. Od grzywny można zwolnić, jeżeli po jej wymierzeniu stowarzyszenie niezwłocznie zastosuje się do żądań organu nadzorującego. Stowarzyszenie, w terminie 7 dni, może wystąpić do sądu o zwolnienie od grzywny.
Organem nadzorującym terenową jednostkę organizacyjną stowarzyszenia jest organ określony w art. 8 ust. 5, właściwy ze względu na siedzibę tej jednostki.
W razie stwierdzenia, że działalność stowarzyszenia jest niezgodna z prawem lub narusza postanowienia statutu w sprawach, o których mowa w art. 10 ust. 1, art. 10a ust. 1 i 3 i art. 10b, organ nadzorujący, w zależności od rodzaju i stopnia stwierdzonych nieprawidłowości, może wystąpić o ich usunięcie w określonym terminie, udzielić ostrzeżenia władzom stowarzyszenia lub wystąpić do sądu na podstawie art. 29.
Majątek stowarzyszenia
Majątek stowarzyszenia
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Likwidacja stowarzyszeń
Likwidacja stowarzyszeń
Majątek zlikwidowanego stowarzyszenia przeznacza się na cel określony w statucie lub w uchwale walnego zebrania członków (zebrania delegatów) o likwidacji stowarzyszenia. W razie braku postanowienia statutu lub uchwały w tej sprawie, sąd orzeka o przeznaczeniu majątku na określony cel społeczny.
Stowarzyszenia zwykłe
Stowarzyszenia zwykłe
Sąd rejestrowy, na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może zakazać założenia stowarzyszenia zwykłego, jeżeli nie spełnia ono warunków określonych w przepisach prawa.
Do przekształcenia stowarzyszenia zwykłego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące utworzenia stowarzyszenia.
W sprawach nieuregulowanych odmiennie w tym rozdziale do stowarzyszenia zwykłego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy, z tym że:
Przepisy szczególne, zmiana przepisów obowiązujących oraz przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy szczególne, zmiana przepisów obowiązujących oraz przepisy przejściowe i końcowe
Osoby pragnące założyć stowarzyszenie prowadzące działalność bezpośrednio związaną z obronnością albo bezpieczeństwem państwa lub ochroną porządku publicznego są obowiązane uzgodnić zakres tej działalności, odpowiednio, z Ministrem Obrony Narodowej lub ministrem właściwym do spraw wewnętrznych albo organami przez nich określonymi.
W ustawie z dnia 29 marca 1962 r. o zgromadzeniach (Dz. U. Nr 20, poz. 89, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1982 r. Nr 14, poz. 113 i z 1985 r. Nr 36, poz. 167) w art. 7 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1988 r. Nr 30, poz. 207) w art. 154 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje ust. 2 w brzmieniu: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 134, z 1972 r. Nr 53, poz. 341 i 342, z 1974 r. Nr 24, poz. 142 i Nr 47, poz. 282, z 1979 r. Nr 15, poz. 97 oraz z 1983 r. Nr 16, poz. 78) art. 33 otrzymuje brzmienie: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201, z 1987 r. Nr 22, poz. 128 i z 1989 r. Nr 4, poz. 24 i Nr 6, poz. 33) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
Tracą moc:
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (219)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (219)
- Czy prezes straży może pobierać opłatę za korzystanie z zastawy kuchennej przez osoby wynajmujące świetlicę wiejską?
- Czy nauczyciel pracujący w szkole może organizować dla uczniów tej placówki pozalekcyjne płatne zajęcia sportowe?
- Czy diety dla członków zarządu stowarzyszenia z tytułu obecności na posiedzeniu zarządu ustalone na postawie uchwały podlegają składkom ZUS?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (115)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (12)
- Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.
- Szczególne instrumenty wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Akty zmieniane liczba obiektów na liście: (7)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (4)
Akty uchylane liczba obiektów na liście: (92)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (2427)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (2400)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (4)
- IBPB3/423-241/08/AK (KAN-3035/08), Czy proponowana inicjatywna „Banku Godzin/Czasu”, której inicjatorem uruchomienia jest Stowarzyszenie z osobowością prawną, rodzi konieczność oceny wartości takiej wymiany usług i odprowadzenie od niej podatku dochodowego od osób prawnych? - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Katowicach
- IP-PB3-423-82/08-2/MB, Określenie sposobu rozdzielania przychodów i kosztów podatkowych w przypadku uzyskania przez stowarzyszenie osobowości prawnej. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Warszawie
- ST1/0602-1/MSJ/08/1531, Dotacja celowa z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dla uczniowskiego klubu sportowego. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Finansów
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (112)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (7)
Linie orzecznicze liczba obiektów na liście: (4)
- Możliwość przystępowania przez gminy do stowarzyszeń, które nie są stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego i których cele nie pozostają w związku ze wspieraniem idei samorządu terytorialnego oraz obroną wspólnych interesów
- Roszczenie członka stowarzyszenia o ochronę jego członkostwa
- Ocena czy członek stowarzyszenia może skutecznie zaskarżyć uchwałę organu stowarzyszenia, która nie dotyczy jego stosunku członkowskiego